דברים שרואים מכאן 93520
והנה, החלטתי לחרוג ממנהגי (אי השתתפות בדיונים בנושאי פוליטיקה ובטחון באייל). קראתי את הכיסוי הנרחב ב"הארץ", ופיזית הרגשתי תחושת בחילה. זה כל-כך מגעיל, כל-כך סוריאליסטי, וזה נראה כל-כך רע. מפחיד איך זה הפך לכל-כך נורמלי. מצור על ערפאת? שוב? דחפורים במוקטעה? מה קרה לנו? מדינה מטורפת. איך לא נמאס לאנשים? איך כולם קמים בבוקר והולכים לעבודה, ובערב הולכים לסרט?
שאלתי חברים בארץ. מסתבר שהם הפסיקו לקרוא עיתונים ולראות את מהדורות החדשות בטלוויזיה כבר לפני שנים.
דברים שרואים מכאן 93521
שמעתי על הפיגוע בקו ארבע ברדיו (אין TV, בכוונה) וקראתי עליו באינטרנט (לא קונה עיתונים, בכוונה) ופיזית הרגשתי תחושת בחילה- פצצה באוטובוס? שוב? גשם של חתיכות בשר על כל מה שנמצא ברדיוס של מאתיים מטר, זק"א עם השקים השחורים, פצועים קרועים נאנקים על המדרכות? זה כל כך מגעיל, זה כל כך סוריאליסטי. מפחיד איך זה הפך לכל כך נורמלי.
מה נשמע בניו יורק?
דברים שרואים מכאן 93530
כולם קמים בבוקר והולכים לעבודה כי אחרת לא יגמר החודש.
סרט? מסעדה? בית קפה? מה זה?

כאן בירושלים כבר שכחנו.
ואת יודעת מה? גם בלי רדיו טלוויזיה ועיתונים, ואפילו עם הראש עמוק בחול, עדיין שומעים כאן פיצוצים.
דברים שרואים מכאן 93644
דברי בשם עצמך. אני יוצא חופשי בלי לדאוג. שלא לדבר על זה שכמעט מדי יום אני מבקר בבית קפה שסמוך למשרד שלי. אני מבקר בפאבים, בקולנוע, מסתובב בקניון כשאני צריך לקנות משהו, וקופץ לטאואר רקורדס במרכז העיר כדי לראות איזה דיסקים חדשים יש לפני שאני מחליט מה אני מזמין דרך האינטרנט (בכל זאת, יותר זול...). ולא רק אני. עוד לא ראיתי את בתי הקפה הריקים שכולם מדברים עליהם, בשבוע שעבר הלכתי לפאב עם ידידה ובקושי מצאנו מקום לשבת. רח' עמק הרפאים מלא כהרגלו בכלי רכב ובהולכי רגל. אל תדביקי את ההיסטריה האישית שלך לכל השאר.
אולי את חוששת יותר כי יש לך ילדה קטנה, ואין לי כוונה לשפוט אותך, אבל משפטים כמו "כאן בירושלים כבר שכחנו" ("אנחנו במעונות מאוד אוהבים את הכתיבה של הפילוסוף מאן"‏1) הם, איך לאמר בעדינות, לא מדויקים.

1 סליחה, לא יכולתי להתאפק.
דברים שרואים מכאן 93780
ועדיין, התיאור של נגה בנוגע להתעלמות המופגנת של הישראלים מהמצב כולו, חורה לי ומעוותת לדעתי.
דברים שרואים מכאן 93806
לא טענתי להתעלמות מופגנת. טענתי לנורמליזציה של המצב - כבר כתבו לפניי בעיתונות איך הסף הציבורי עלה עם כל פיגוע, עד לשיא של לפני חצי שנה, בו פיגוע יום-יומי הפך למשהו "נורמלי". במקביל, התפיסה הציבורית לדרך הטיפול שלנו בערפאת הלכה והתנרמלה, כך שהמצור הנוכחי לא נתפס כפעולה אגרסיבית או סוריאליסטית במיוחד.
העליתי השערה כי הנורמליזציה הזו מתאפשרת כתוצאה מטמינת ראש בחול של צעירים בארץ המנסים (באופן טבעי) להמשיך ולנהל את חייהם כרגיל, ולחיות כמו כל אזרח בן 30 בכל מדינה נורמלית. אין בי ביקורת על חברים בארץ המתעלמים מהמדיה - הלוואי ויכלתי לעשות זאת בעצמי, ואז הייתי ממשיכה לחיות בארץ בשמחה.
דברים שרואים מכאן 93824
והיום גם אני הייתי בירושלים (איזה כיף לי), ולמרות כל ההתרעות ואנשי הביטחון שהסתובבו בכל מקום היו המון אנשים. זה היה מדהים. יום יבוא ואני אגדל ואגור בעיר הזאת.
דברים שרואים מכאן 93660
בצהרי יום שישי האחרון טיילתי במדרחוב נחלת בנימיין בתל אביב,זה היה היום שאחרי הפיגוע שהתרחש לא רחוק משם והמדרחוב פשוט המה אדם.

אמנם לא בירושלים אך בכל זאת . . .
דברים שרואים מכאן 93636
לרגל המצב, העמוד הראשון של "ידיעות" העביר אליו את תמונת "החיילת הכוסית הציונית מהעמוד האחורי". הפעם החיילת הכוסית הציונית, בת 23, מספרת איך תרמה את חלקה בהריסת המוקטעה ומתוודה "זה לא קל". שילוב מופלא בין העמוד הראשון והאחרון, יש להודות, וגם בין הבידור לאידיאולוגיה.
דברים שרואים מכאן 93642
והנה, מצאתי אותה גם ברשת -
"החיוך לא מש מפניה" של סגן טליה. ממש חסמב"ה על אסיד בעורף האויב. מי יודע למה היא מסוגלת כשהיא *לא* מחייכת.
דברים שרואים מכאן 93645
איך את רואה שהיא כוסית מהצילום המטושטש הזה? זה נראה כאילו צילמו אותה מרכב נוסע או משהו... כמה לא מפתיע שאין אפילו קרדיט לתמונה.
דברים שרואים מכאן 93647
לא רואה. סומכת על העורכים.
מה קרה לך? 93728
היא בחורה הורסת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים