המוסד נגד המגזין ''בול '' 93579
בימים אלה מתקיים כנס "איקון " של האגודה הישראלית למדע בדיוני . בין מיסדי האגודה היה המתרגם עמוס גפן שעל שמו נקרא הפרס שניתן במהלך הכנס ליצירות מקוריות ומתורגמות.
בצעירותו בשנות השישים היה גפן קשור למגזין "בול " מתחרה של "העולם הזה" שהוצא לאור בידי שמואל מאור ששם דגש חזק על אירוטיקה וידיעות סנסנצונליות במיוחד רובן ככולן מומצאות .
המגזין שאחד מעורכיו היה המשורר איש השמאל מקסים גילן זכה לפרסום כאשר פירסם ידיעה שקישרה בין סוכנים ישראליים ורציחתו של המנהיג האלג'ירי בן ברקה .מה שהיה נכון אך נשמר עד אז בסוד כמוס .הרשויות בהתקף של זעם הכניסו את עורך המגזין גילן לבית הסוהר בהתקפה חסרת תקדים על חופש הדיבור מאחר שהפר את כל כללי הצנזורה. . עמוס גפו שלא נאסר ביחד עם גילן המשיך לערוך את המגזין . המקרה הפך מאז לאחתצ מפרשיות היסוד של המאבק של חופש הדיבור כנגד הצנזורה.
אבל... בשיחה שהייתה לי עם מקסים גילן הוא אמר לי שכל הפרשיה בטעות יסודה. הסיבה שעורכי "בול " לא פנו בעניין לצנזורה לפני הפרסום הייתה מאחר שהם המציאו את הידיעה על מנת למלא עוד גליון כפי שעשו עם איטיימים רבים אחרים .כאשר נודע להם שהסיפור פרי דמיונם היה אמיתי לא היה קץ לתדהמתם .
לי זה נראה בהחלט מתקבל על הדעת שכל הסיפור היה פרי דמיונם של עורכי "בול " שהרי קשה להאמין ש"עיתונאי זבל כאלה היו עלים ואפילו בטעות על פרשה כזאת שעליה לא עלו העיתונים הגדולים .
אבל נשאלת השאלה : האם היו אנשי המוסד והרשויות מטומטמים עד כדי כך שהם לא תפסו את זה?
התשובה היא לצערנו כנראה שכן...
המגזין "בול " המשיך לצאת לאור גם בשנות השבעים כמגזין פורנוגרפי לכל דבר,אם כי שמר על הילה של פירסום בגלל אותה פרשה . המוציא שלו שמואל מאור עבר בשנות השבעים לפרסם חוברות טרזן וסיפורי קומיקס בהוצאת "ש. אור".
מקסים גילן הפך לאחד ממנהיגי השמאל הקיצוני וגלה לפריז .
עמוס גפן הקים את האגודה הישראלית למדע בדיוני.
עוד על עמוס גפן יש כאן :
המוסד נגד המגזין ''בול '' 93622
טוב ויפה, אבל היה אתה איש המוסד, ובעיתונות מפורסם מידע שמתאר פעולה סודית שבוצעה, לא היית חושד בהדלפה?למה "מטומטמים"?
המוסד נגד המגזין ''בול '' 93766
אם אני הייתי איש מוסד ומוצא מידע שנראה לי סודי דווקא במגזין כמו ''בול '' אני הייתי חושב הרבה הרבה פעמים אם בכלל יש לטרוח לעשות משהו בעניין בגלל אופיו של כתב העת שסביר להניח שאיש לא יקח ברצינות את מה שכתוב בו .מה שאינו נכון כמובן אם המידע היה מתפרסם בעיתון רציני כמו ''הארץ''.
אנשי המוסד אכן היו מטומטמים מאחר שבעצם החקירה שניהלו נגד אנשי ''בול '' והמאסר שלהם הם רק הסבו תשומת לב למבצע האמיתי ואישרו בכך את נכונות הידיעה בבול . .
כל העניין מזכיר לי את הפרשה הידועה של אנשי האף בי אי שניהלו חקירה כנגד מגזין מדע בדיוני בזמן מלחמת העולם הנשיה שפירסם סיפור מד''ב שבו תוארה בניית פצצה גרעינית בזמן שארה''ב עבדה על פצצה אמיתית .
אנשי האף בי אי שקלו לאסור את פירסום כתב העת אך החליטו להימנע מכך בהבנה שהדבר רק ימשוך תשומת לב .
חבל שאנשי המוסד לא למדו את סיפור הפרשה הזאת ועשו מעצמם צחוק .
המוסד נגד המגזין ''בול '' 93772
אם כך, אני לא הייתי מגייס אותך למוסד, כיוון שאתה נוהג לדעתי בחוסר אחריות. תנסה לחשוב לרגע מה המשמעות אם *כן* דלף מידע. אתה יכול אולי לערער על אופי הפעולה שננקטה, ולטעון שהיה צריך לפעול ביתר דיסקרטיות, אבל אי-פעולה היא בגדר רשלנות, לדעתי.
ואת פטריק קים היית מגייס? 93789
ואת פטריק קים היית מגייס? 93791
לצערי לא קראתי אף אחד מהספרים בסדרה, אבל ידיו היו מסוקסות, וזה כבר מספיק, לא?
ואת פטריק קים היית מגייס? 93794
כפות הידיים היו פלדיות, אבל מה דעתך על אלי כמגייס סוכנים למוסד?
הוא מומחה לכל האיפיונים הנדרשים מסוכן טוב.
המוסד נגד המגזין ''בול '' 93855
אינני טוען שהמוסד לא צריך היה לנהל חקירה דיסקרטית בנושא של המידע. הוא כן צריך היה . אבל התוצאות של הפרשה ,המאסר של עיתונאי המגזין מראות שבמיקרה הזה שיקול הדעת של מנהלי החקירה השתבש לחלוטין .
טענותי בעינן עומדות .
המוסד נגד המגזין ''בול '' 93886
אתה מסתכל על זה במבט לאחור בחוכמה של לאחר מעשה, וכאן, לדעתי, השגיאה שלך. אתה צריך להסתכל על זה מנקודת מבט של הווה - הדבר קרה, מה לעשות עכשיו.
המוסד נגד המגזין ''בול '' 93979
ובחקירה של זמן עכשיו יש לשקול את התוצאות קצרות הטווח כנגד ארוכות הטווח . סביר להניח שהסוכנים שבדקו את העניין גילו מיד שהעורכים המציאו את הידיעה או קיבלו אותה ממקורות זרים וכי לא היה להם שום קשר ל"גרון עמוק " כלשהו במוסד. ואם לא גילו זאת מיד כי אז ברור שמשהו היה משובש מאוד במערכת .
נשאלת השאלה מרגע שהעניין התברר מה טעם היה להכניס את עורכי כתב העת לבית הסוהר?
הסיבה הטוב היחידה שאני יכול להעלות על דעתי היא "למען יראו ויראו " . סביר להניח שקל היה להתשמש באנשי מגזין מפוקפק כמו "בול " כדוגמת הזהרה לעיתונים הגדולים שאת אנשיהם קשה היה יותר להכניס לבית הסוער ,העיתונים שלהם היו עומדים מאחוריהם .
אולם האם זה היה שווה את זה? האם זה היה שווה להבהיר בכך לכל העולם שהידיעה שאותו מגזין נחות פירסם אכן הייתה נכונה ?
נראה לי שלא ,ונראה לי שאנשי השירותים החשאיים שגו כאן שגיאה גדולה . אני חוזר ואומר ,אם אני הייתי ראש המוסד אני הייתי מעמיד את כל הקשורים לעניין לדין באשמה החמורה מכולם : טימטום שגרם נזק לארגון .
המוסד נגד המגזין ''בול '' 93985
אני לא יודע מה סביר להניח. תחקרת את אותם חוקרים?
המוסד נגד המגזין ''בול '' 162068
תחקיר יסודי של הפרשה חשף שאכן הפרטים המדוייקים שלה לא היו בדיוק כפי שהוצגו כאן.
בקצרה : המדובר היה בחומר סודי אמיתי שהודלף בידי ראש המוסד לשעבר איסר הראל לכל העיתונים . מכולם היחידים שהיו אמיצים מספיק לפרסם את החומר ללא אישור הצנזורה היו אנשי המגזין "בול " ( שלא הימציאו את הידיעה על פי מקור זר , אם כי סיפורים אלה אכן הופצו).
כאשר פורסם הסיפור ב"בול " הוא היגיע מיד לידיעתם של עורכי המגזין המתחרה " העולם הזה " שהיו במו"ם משלהם עם הצנזורה על פירסום הידיעה . הללו רותחים מכעס על שהמתחרים הקדימו אותם מיהרו "להלשין " על היריבים לצנזורה , והדבר הביא לתדהמת הכל למאסר עורכי "בול " כנראה הפעם היחידה בתולדות המדינה שדבר כזה אירע .
ליתר פירוט על הנושא ראו :
עמוס גפן תולדות אבי החייזרים
המוסד נגד המגזין ''בול '' 162072
כלומר, אם נחזור לראש הפתיל (תגובה 93579). החבר'ה שם לא היו מטומטמים. נכון?
המוסד נגד המגזין ''בול '' 162115
לדעתי כל הפעולה הייתה עדיין בגדר טימטום מוחלט. גליונות של המגזין כבר הופצו פה ושם, והשמועות על הפרשה והמאסר הסודי הופצו מפה לאוזן בקרב מאות אנשים בכל הבוהמה והפקידות המפלגתית התל אביבית. וכאשר העניין נחשף לבסוף בידיעה במגזין בחו''ל הוא גרם נזק עצום לשמה של ישראל .
תמהני על מאיר עמית ראש המוסד דאז שהוא יזם דבר כזה , אני יכול רק להניח שהסיכסוך שהיה לו עם איסר הראל בעניין העביר אותו על דעתו.
המוסד נגד המגזין ''בול '' 162135
עדיין לא הבנתי מדוע זה טמטום, במיוחד כשאנחנו מסתכלים על זה לא בידיעה לאחור אלא שמים עצמנו במקומם של אנשי התקופה. אני גם לא חושב שמשהו העביר מישהו על דעתו. אולי למאיר עמית הייתה מטרה רציונלית לגמרי בבחירה שעשה?
המוסד נגד המגזין ''בול '' 162163
בעינה עומדת העובדה : הידיעה ש"בול " פירסם הייתה בעיקרה דמיונית חוץ מנקודת המחץ שלה על ההשתתפות של סוכנים ישראליים ברצח בן ברקה. כל המטרה של פעולת המוסד הייתה יכולה להיות רק להזהיר ולהפחיד עיתונאים אחרים על ידי מאסר סודי של שניים מהם מעיתון זול וחסר הגנה פוליטית .
אני בספק רב אם עמית היה מעז לנקוט בפעולה כזאת אם המדובר היה ב"העולם הזה " או ב"הארץ " .
המוסד נגד המגזין ''בול '' 162209
לא הבנתי, אז זה טמטום או לא?
המוסד נגד המגזין ''בול '' 162220
כן.
40 שנה לרצח הנשיא קנדי 181646
והתיאוריות על מי באמת רצח אותו ובמיסגרת איזה קונספירציה הן רבות מספור.

וכאן כדאי להזכיר שסופר ישראלי בשם "עידו סתר" היציע פתרון משלו לסוגיה בספר :

. עוז יעוז נגד רוצחי קנדי (1964)

"המכונית המשיכה בנסיעה . ככל שהלכה והתקרבה אל הצומת הלכו שורות המריעים ופחתו . אשתו של מושל טקסס פנתה אל הנשיא מן המושב הקדמי ואמרה :" אינך יכול לאמר כי דאלאס אינה ידידותית כלפיך היום ".

ואז, לפני שהנשיא הספיק להשיב , נשמעה יריה . דאלאס הייתה מאוד בלתי ידידותית . הנשיא נפגע בצווארו,מאחור . הוא צנח ללא אומר על ברכי ז'קלין".

( ציטוט מתוך הספר )

בספר זה מפקד השירותים החשאיים הסיני גנרל סונג הוא זה ששולח רוצחים שיחסלו בו זמנית את הנשיא האמריקני קנדי והמנהיג הסובייטי חרושצ'וב . גיבורו של "סתר" הסוכן הישראלי הכל יכול עוז יעוז מגלה את המזימה ואם כי אינו מצליח למנוע את רצח קנדי הוא מונע את רצח חרושצ'וב ואת מלחמת העולם השלישית שממנה ירויחו רק הסינים שיוכלו לכבוש את העולם מעין וריאציה של רעיון "הסכנה הצהובה " שכה העסיקה אז כמו היום את סופרי הריגול .

ללמדך שבכל פינה תמצא את הישראלי ואת המוסד , וכמובן שיש וריאציות זרות על הנושא הנ"ל רק בהפוך : על כך שהמוסד הוא אחראי לרצח קנדי כמו שהיה אחראי לפיצוץ בניין התאומים וכל דבר רע אחר שקורא עלי אדמות .

עוד על עידו סתר ועוז יעוז ראו ב: :


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים