הצגת כיסוי תחת של הרמטכ''ל 9391
כזכור לי המבצע היה כל כך מסובך פוליטית ומדינית כך שהביאו את האישור לפעולה עד לרמטכ"ל שאישר את הפעולה.

אך לאחר שהפעולה נכשלה(ככל הנראה ע"י טעויות הכנתיות ופיקודיות) נערפו ראשיהם של כל המבצעים אך האדם שאישר את הפעולה(הרמטכ"ל) תפס ככל הנראה מעין כיסוי תחת.
בסופו של דבר השאלה היא מה באמת עשינו אם לא כל מי שאחראי לפעולה נתן את הדין, ובמקום זאת הוא הוציא זאת על בעלי תפקידים זוטרים.

עליי להתיחס לנקודה נוספת בדבריך הנוגעת לתקציב הצבא: תקציב הצבא כבר קוצץ מספר שנים בצורה די אכזרית, היום הצבא מתעקש לא על תוספת אלה על מניעת קיצוץ נוסף.
לפי דבריך הצבא היום אינו מתמודד עם סוריה ירדן ומצרים אבל ההוצאות על אימון החיילים והציוד הטכנולוגי העכשווי הינם הרבה יותר גבוהים מבעבר, ומכיוון שיש רצון למודרניזציה אז רוב התקציבים מופנים למחקר לתעשייה צבאית מתוחכמת יותר, לו דווקא כמותית יותר, היום גם ישנו איום חדש של טילים ארוכי טווח שגוזל הרבה משאבים של מחקר ופיתוח אמצעי נגד.

לדעתך אין שימוש ביחידה כמו דובדבן אשר אחראית למניעת פיגועים רבים ולחשיפה של מטעני תופת רבים(חלקם אף באשקלון), הייתי שמח לדעת מה העצה שלך בנוגע למלחמה בטירור או שאתה פשוט מצפה שהיינו שולחים גם ליחיה עייש זימון למשפט והוא היה מתיצב למחרת בבית המשפט כדי להישפט על פשעיו.
כמובן. אתה בודאי צודק. 9392
לא יתכן שחיילים יהרגו, והרמטכ"ל לא יתן את הדין! עליו ללכת הביתה, ועכשיו!
הרמטכ"ל אחרי אישית לחייו של כל חייל וחייל בצבא. הרי בשביל זה הוא מקבל משכורת. בשביל זה יש לו מכונית ונהג. אם הוא לא מסוגל לתפקד, שילך הביתה.

ובאותה הזדמנות, יש לפטר גם את שר הבטחון שמינה את הרמטכ"ל, את ראש הממשלה שבחר את שר הביטחון, ואת העם השלם שבחר בראש הממשלה.
כן. נפטר את עמישראל. לא יתכן שחיי בנינו יהיו הפקר בגללם.
כמובן. אתה בודאי צודק. 9400
ברוב המקרים הרמטכ"ל לא מודע לכל מה שנעשה ולכן לא ניתן להאשימו, אבל על המבצע הזה הוא חתם אישית!!
לא צריך לפטר אותו בדיוק כמו שלא היה צריך לפטר את הקצינים הזוטרים והצלפים שפעלו לפי ההוראות שניתנו להם!
וישנה גם העובדה שסוף סוף מצאנו קצינים ישרים(שלפחות נראים כך) אז למה לפטר אותם על פשלה אחת שבעייתה בתכנון שהרמטכ"ל אישר?
כמובן. אתה בודאי צודק. 9407
הצלפים ''לא פעלו בהתאם להוראות''. צלף לא משפריץ יריה ברגע שהוא רואה משהו שעשוי להיות מטרה. בשביל אפשר לגייס איש מיליציה. צלף קודם כל מוודא שמה שהוא רואה הוא אכן מטרה לגיטימית. במקרה שלנו, הם קודם כל ירו, ואחר כך אמרו ''אופס'' והזמינו אמבולנס. רחוק מלהיות מקצועי. אם הצבא היה מאורגן היטב, הם היו מבינים זאת מעצמם ומבקשים העברה ליחידה עורפית, שם היו ממיינים ניירות והנזק המקסימלי שהיו עושים היה מסתכם באובדן מסמך. האנשים האלה הוכיחו שאסור לתת להם נשק ביד.
כמובן. אתה בודאי צודק. 9428
תגובה צינית וקצת טיפשית.
משיחה עם חייל ביחידה דומה לדובדבן התברר שככל הנראה פעולת הרמטכ''ל הייתה הכרחית ונכונה.
יחידת דובדבן לא התכוננה כהלכה לפעולה.
התרגיל המסכם נכשל.
ושיקול דעת - סימן לחוסר תיכנון מספיק - ניתן לצוותים השונים.
כמובן. אתה בודאי צודק. 9572
הרמטכ''ל גילה חכמה רבה שלאחר מעשה אולם משום מה שכח לציין את העובדה שהוא עצמו אישר את המבצע ולפיכך אחריותו הכוללת דומה לאחריות של מפקד האוגדה והאלוף.

אז אני לא חושב שהוא צריך להתפטר אבל האופן המגונה שבו הוא זבח את כל מי שיכל על מנת לרצות את התקשורת אומר דרשני.
יחידת דובדבן היא יחידת בט''ש מצויינת הזוכה כיום לכתר היחידה המבצעית ביותר בצבא, ומטבע הדברים כשעושים טועים. הפעולה כנראה היתה גדולה עליה בכמה מידות, ולכן התקלה המרכזית היא האישור מגבוה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים