משכורות גבוהות 9418
בזמן האחרון, אכן, ישנה הרי מגמה די ידועה של בריחת מוחות טכניים, לתעשיות עתירות ידע (ואופציות) בשוק האזרחי.
כדי שצה"ל יוכל להתמודד ולהתחרות עם החברות הללו, כן דרושה תוספת תקציבית מסויימת.ובוודאי שלא קיצוץ.
ה-חלוקה של התקציב, בה 50% הולכים למשכורות היא היחידה שתאפר לצה"ל באמת לתפקד במצב תחרותי זה.
אבל בתוך החמישים אחוז, התפלגות המשכורות לאנשים המתאימים כמובן שאינה מסבירת רצון.
מנסיוני, הוצעו לי מספר מסלולים, החל בעתודה ממר"ם ומיני תפקידי הנדסאית, אלקטרונאית, וכדומה, שבצידן אכן כסף טוב אך בהשוואה לשוק הזרחי המרחק עצום. לפיכך רבים בוחרים שלא ללכת לצה"ל וצה"ל יוצא מפסיד.
והרי הלוחמה העתידית ,וזה באמת אינו חידוש גדול, תתבסס הרבה יותר על לוחמת טרור ממוחשבת ,קרי הפעלת מערכות נשק מתוחכמות ופיקוח עליהן בעזרת מחשב.תכנון אסטרטגי וטקטי של הפעולות והדמייתן, מיני לווינים טילי יירוט ופיקוחם, וכן רד"רים.
כל אילו דורשים צוות מיומן ומרופד שטרות של אנשים בעלי ידע שבימים אילו מוצעות להן הצעות מאוד מאוד מפתות. למען שלום המדינה שלנו, שלמרבה הצער אינו כה אופטימי ,חשוב שיגיע איליהם הכסף. אם ימשיכו לקצץ בתקציב- הכסף מאין?
משכורות גבוהות 9435
בתחום הזה, צה"ל נלחם מלחמה אבודה.

בתור בוגר היחידה הטכנולוגית של חיל מודיעין, (בתפקיד מטה - פקיד אם תתעקשו) אני ראיתי את המפקדים שלי עושים שמיניות באוויר בשביל להעלות את שכר העתודאים בקבע - תוספת פעילות א', גמול השתלמות כזה, החזר הוצאות אחר, ועדיין, עתודאי בתום שרות חובה קיבל, יחד עם הארון השלישי, 9000-10000 שקל לחודש.
מכובד לכל הדעות, אך לשם השוואה, עתודאים בעתודה הקרבית, שלמדו אותו דבר (מדמ"ח או הנ' אלק') והשתחחרו בתום שלוש שנות שרות חובה קיבלו 15-25(!) אלף ש"ח

אומנם, אני מתבסס על 4 דוגמאות ולא יכול להסיק אל הכלל, אבל זו המגמה המסתמנת.

לכן, צה"ל נלחם בתופעת "בריחת המוחות" בצורות אחרות - העיקרית מביניהן: שיפור תנאים.

גם בחזית זו צה"ל מפסיד (איך תילחם בחברות שמציעות שיאצו לעובדיהן או שירותי ניקוי יבש?) ומצליח לשמור על לא יותר מחצי העתודאים מעבר לקבע ראשוני (לפחות ביחידה שלי, ע"ב נתונים שראיתי בעיני - פקיד, זוכרים?)

למה הם בכל זאת נשארים? ציונות - מיעוטם, רדיפת תהילה (הסיכוי לזכות בפרס ביטחון ישראל או חשיבה יוצרת לא קטן בכלל...) - חלקם, עובדים על הסטארט-אפ הבא - כל השאר.

צה"ל לא מחתים עובדים על הסכם קניין רוחני ומספק להם תקציבים אין-סופיים לפיתוח.
אנשים לא נשארים בצבא בגלל הכסף, אלא כי נוח לעבוד במסגרת כל כך תומכת (הרסת מכונת CNC בשווי 200K$? לא נורא, נקנה עוד אחת בדולר סיוע...)

לא צריך ריפוד נוסף. מי שנשאר יודע טוב מאד למה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים