96752
השאלה היא *אם* ארה"ב תתקוף…" וזה "אם" שהולך וגדל, שכן לא ממש ברור לי למה הדבר מתעקב כל כך הרבה זמן. בכל אופן יש לזכור שלמרות ההתעסקות האובססיבית בעירק, הנתונים היבשים המיוחסים לאירן דווקא מדאיגים הרבה יותר, גם מהפן של הנשק להשמדה המונית וגם מהפן של הטרור. ולכן *אם* בוש מעוניין בשלום העולמי (וזה כבר "אם" עוד יותר גדול מהקודם), הוא אמור לטפל גם (ואולי קודם כל) במשטר באירן, כך שאולי עוד נופתע.

מה שעלול להיות עוד יותר מפתיע, קשור לעניין הקודם. אם המשטרים באירן ובעירק, יבינו (או הבינו כבר מזמן) שהם נמצאים בסכנת קיום, הם צפויים לשתף פעולה בניהם, ואז הטילים עלולים להגיע דווקא מאירן, שלה יכולות גדולות יותר בכל התחומים. תסריט כזה עלול לכלול סכנות נוספות. אם איראן רוצה לערב את ישראל בחגיגה (וזה כבר "אם" מספר 3), היא יכולה ללחוץ ביתר קלות על החיזבאללה, שיממש את יכולותיו. החיזבאללה יכל לגרום נזק לא פחות מאשר אירן בתחום הקונבנציונאלי (אגב, קיימות קטיושות-נושאות-רש"ק-כימי, אך לא שמעתי שיש כאלה בידי החיזבאללה). המצב מול סוריה במקרה זה לא כל כך פשוט. אם החיזבאללה תוקף את ישראל כהחלטה אסטרטגית, אסד לא יכל לעצור אותם גם אם היה רוצה. הדבר לא דומה למצב של היום בו התקפות החיזבאללה מפעם לפעם הן החלטה טקטית. בגלל שאסד לא יכל לעצור אותם, אין טעם בתקיפתו מצד ישראל. עם זאת, בל נשכח שאסד הצעיר קיבל את השלטון במתנה מאביו, כך שלא בטוח שהוא באמת קורץ מהחומר הנכון, ולכן הוא עלול להכנע ללחץ מצד בת בריתו – אירן – להצטרף גם הוא למאמץ. אזכיר שמבחינת נשק כימי, סוריה היא בעלת יכולות טובות גם מבחינת כמויות ואיכויות הטילים, ויכולות פיזור החל"כ וגם מבחינת הקושי לנטרל את המשגרים. העניין הוא שלסוריה אין כמעט שום יכולת לחדור לישראל קרקעית, כך שהדבר יהיה בבחינת משגה של אסד, שיוביל להשמדת צבאו/משטרו על ידי ישראל. לעמות זאת, עוד לא הזכרנו את מצרים…אולי נדבר על כך בהמשך, ושיהיה לנו יום נעים בינתיים.

ולגבי שאלת הסקר. אם תותקף עירק לבדה, ואם ישוגרו טילים, הם ייורטו. נדמה לי שמערכת החץ מסוגלת ליירט %99.9 מהטילים, לסדאם אין יכולת שיגור המונית ולכן אולי יוותר על העניין בכלל. מצד שני, אולי רק עצם שיגור הטילים מבלי שיגיעו ליעדם עשוי להשיג מטרות מסוימות, ובכלל מה יש לו להפסיד?
99.9% ???!!!??? 96777
לצערי, אני חושש שאתה טועה. להבנתי, יש בחץ מספר לא קטן של תקלות. בנוסף שמעתי שהניסוי האחרון נכשל.
99.9% ???!!!??? 96858
אני מחזק את טענתך ורוצה להוסיף:
קיימת בעיה עקרונית - אמצעי התקפה פשוטים יחסית מציבים איום שאמצעי ההגנה הטכנולוגיים כנגדו יקרים בצורה מפחידה ולא יעילים.
כך למשל היה עם הקטיושות, פיתוח משנות ה - 60' וה - 70', שצה"ל עד היום לא הצליח לתת להן מענה. במבצע "ענבי זעם" נורו יותר מאלף קטיושות. צה"ל לא הצליח ליירט אף קטיושה אחת באוויר, ואפשרות הפעולה המוצלחת היחידה היתה פגיעה באתרי השיגור - ולא מעט פעמים זה לא הצליח.
עם פצצות המרגמה, שעלות ייצורן כמעט אפסית, המצב דומה, כך שהיום צה"ל מתחיל להתמקד בהשמדת התעשייה הצבאית הפלסטינית ולא ביירוט הפצמ"רים באוויר שאינו מעשי.
שיא האיוולת הוא עם ה"חץ" - מערכת יקרה מאוד, שקל לעקוף אותה (ע"י שיגור מטח גדול של סקאדים), ומחירה אינו פרופורציוני כלל למחיר הסקאדים. אין לי את המחירים, אך הייתי אומר שטיל סקאד אחד יעלה פחות ממאית מייצורו של טיל חץ מבצעי אחד, וסיכויי הסקאד לגרום נזק גדולים מסיכויי החץ למנוע את הנזק. בתנאים אלו, מוטב לישראל לא לדבר על הגנה אלא על הרתעה - ולצערי, נראה שבשנתיים וחצי האחרונות נשחק חלק גדול מההרתעה הישראלית.
99.9% ???!!!??? 96859
אא"ט, בערך עשירית: "סקאד" עולה בערך מאה אלף דולר, "חץ" עולה בערך מיליון דולר.
יכול להיות 96860
אך שכחת שהסקאד כבר מבצעי לחלוטין, וה''חץ'' לא ממש מבצעי - כך שעלותו אינה סופית.
כמו כן, יש להכניס לשיקול גם את עלות פיתוח ה''חץ'' לעומת עלות פיתוח ה''סקאד''.
מאמר ישן באייל על ה''חץ'' 96907
דיון 749
מאמר יותר ישן באייל על ה''חץ'' 96909
דיון 4
99.9% ???!!!??? 96943
>>"צה"ל לא הצליח ליירט אף קטיושה אחת באוויר".
האם צה"ל ניסה ליירט קטיושות באוויר?
99.9% ???!!!??? 96990
ככל הידוע לי, בשנים האחרונות ניסה צה''ל לפתח מערכת מסויימת בדיוק למטרה זו.
99.9% ???!!!??? 97252
מערכת הנאוטילוס היא אכן ענין מוכר מן השנים האחרונות, אבל אתה דיברת על ''ענבי זעם''. לא חשוב.
יירוט קטיושות...? 97266
אתה בטוח בקשר ליירוט ?

יש מערכת שנמצאת כבר בשימוש והוכחה כיעילה מאוד שמחשבת את נקודת היציאה של כל פצצה ארטילרית (מרגמות וקטיושות) בהתאם למסלול הבליסטי שלה, ואז מפציצים את נקודת היציאה והלך המשגר.

אולי התכוונת לזה ?
יירוט קטיושות...? 98006
אלא אם במקרה המשגר היה על חמור, ואז או שלא פוגעים בכלום, או שיש שניצל חמור.
יירוט קטיושות...? 98007
איך תמיד תלאות המלחמה נישאות בסופו של דבר על כתפי חמורים...
יירוט קטיושות...? 98008
וזו הנקודה להבהיר שהכותב הוא חמור גאה(?!), לפי אנאלוגיה זו...
99.9% ???!!!??? 97024
הקטיושות, פיתוח משנות ה - 60' וה - 70'?
הקטיושה היא פיתוח משנות ה40' (כן, כן, מלחמת העולם השניה).
אגב, למישהו יש מידע מוסמך לכמה נפגעים גרמו כל מטחי הקטיושה לעבר הגליל, במשך שלושה עשורים?
אני לא זוכר את המספר המדויק, אבל מספר ההרוגים מקטיושות משנת 1970 ועד היום קטן ממספר המתים מסבוכי שפעת באותה תקופה.
99.9% ???!!!??? 97031
ומה לגבי ה"נאוטילוס"? האם פיתוחה הופסק לאחר הנסיגה מלבנון?
99.9% ???!!!??? 97033
אליה התכוונתי, אינני יודע מה קורה עימה אך אופתע מאוד אם היא תעמוד במבחן בשעת הצורך.
99.9% ???!!!??? 97037
ממקורות גלויים, נראה שהפיתוח הופסק לעת עתה. מה שכן, זו בלי ספק מערכת מן המגניבות שתוכננו (כזכור המטרה היא השמדת קטיושות באמצעות קרני לייזר רבות עוצמה).
99.9% ???!!!??? 97195
יש לממן צ.מ.פ. שיעבוד על פיתוח מגנים כמו בספר "חולית". אז שום סקד לא יזיז לנו. מצד שני, אם יתחילו לירות עלינו קרני ליזר, זה עלול להגמר לא טוב...

אבל ברצינות:
מדוע אתה חושב שנשחק חלק גדול מההרתעה הישראלית בשנתיים האחרונות? (השאלה לא נובעת מאי הסכמה)
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97214
לצערי יש מבחר גדול, חלק ניכר קשור בלבנון.
כמובן שחלק מהמקרים אפשר לנמק בחשש מפתיחת חזית שנייה, אך בסופו של דבר יש שחיקה גדולה ביכולת ההרתעה, ואנו מקבלים כמובן מאליו דברים רבים שלא היינו מסכימים להם ערב הנסיגה.

- הנסיגה מלבנון בלא שום הסכם, ועם קריסה מוחלטת של צד"ל במהלכה.
- העדר תגובה ישראלית לחטיפת שלושת חיילי צה"ל באזור בריכת נקר בכתף שיאון (שהר דב הוא רק חלק ממנה, אגב).
- ניהול מו"מ בטאבה תחת אש.
- התקפלות בפני הוואקף והשארת הר הבית מזה כשנתיים סגור לחלוטין ללא-מוסלמים. להזכיר: עד עליית שרון להר הבית, יכלו יהודים ונוצרים לעלות להר לביקור (בתשלום אם אינני טועה). בשנתיים האחרונות ההר סגור לתיירים.
- העדר תגובה לחפירות הוואקף בהר הבית.
- העדר תגובה לכנסי הסתה "אל אקצה בסכנה" של השייח' ריאד סאלח מהתנועה האיסלאמית.
- העדר תגובה ישראלית לפיגוע בכביש מצובה, למרות שכבר אחרי ימים מעטים היה ברור לחלוטין שהמחבלים באו מלבנון.
- העדר תגובה ישראלית לעשרות יריות נ"מ של חיזבאללה, שחלקן גרמו נזק משמעותי לרכוש ישראלי.
- העדר תגובה ישראלית להתגרויות לבנוניות לאורך הגבול (יידוי האבנים במטולה, הצבת תמונות זוועה מול מוצבי צה"ל ולוחמה פסיכולוגית אחרת של חיזבאללה).
- התקפלות ישראל בכך שהשלימה עם פריסת חיזבאללה לכל אורך הגבול, בעוד שצבא לבנון היה אמור לקחת אחריות לגבול.
- הפקרת אזרחים ישראליים בכפר ע'ג'ר שחולק כדי לא לתת ללבנונים טענות על אדמה כבושה. (זה לא היה קורה ביישוב יהודי).
- העדר תגובה ישראלית לפעולות השאיבה הלבנוניות בחצבאני, שהתחילו כבר מזמן (מופיע באייל משנה שעברה).
- העדר תגובה רצינית לירי המרגמות ברצועה. רק כאשר ירו על שדרות, הגיבה ישראל בעוצמה בכיבוש אזור בית-חנון, מה שהביא להפסקה ארוכה. בינתיים כבר נורו יותר מאלף פצצות מרגמה ברצועה וליישובים ישראליים לאורך גבולה.
- הצהרה מהשבוע שעבר שאם סקאדים עיראקיים לא יפגעו באוכלוסייה אזרחית, ישראל לא תגיב (ז"א, רשיון ישראלי מפורש לעיראק לתקוף את הכור בדימונה וכל מיני בסיסים, בלא תגובה).
ובנוסף לכך - פטפטת ישראלית ואיומים בלי סוף, שלעיתים רחוקות במיוחד מלווים במעשים, שרק מחזקים את תדמית נמר הנייר הישראלית. אם אין לנו כוונה להגיב - מוטב שנשתוק.
יש חריגים מעטים שחיזקו זמנית את ההרתעה - הפצצות המכ"מים הסוריים ומבצע "חומת מגן" - בפרט הקרב הקשה בג'נין, שהעיד על נחישות ישראל למגר את המחבלים. הבעיה שכל אירוע כזה, השפעתו חולפת עם הזמן.
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97231
וטור של מרטין שרמן ב- Ynet:

שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97756
ובנוסף:

והייתי מוסיף לאזהרה - גם התלהמות ואיומים שאינם מלווים במעשים גורמים לאובדן הרתעה. אם אין בכוונת ישראל לעשות דבר, מוטב שגורמי הביטחון לא יפזרו איומיהם לריק.
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97233
אני נמנע לרגע מלהביע עמדה לגבי מרבית הנקודות שהעלת, אך מה לדעתך צריכה להיות תגובת ישראל – ומדוע בעצם צריכה לדעתך להיות תגובה ישראלית – בנוגע לכנסי ההסתה של ריאד סאלח? במה הם שונים מכנסי ההחזרה בתשובה של אמנון יצחק (בשני המקרים מדובר באנשי דת שמדברים שטויות)?
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97239
ראשית, אני גם נגד אמנון יצחק.
שני הזרמים הללו חותרים תחת המדינה הדמוקרטית-ישראלית, ומפיצים רעל המסכן את הדמוקרטיה והחברה בישראל. אם מחנה הדמוקרטיה בארץ לא יגבש דרכים יעילות להתגונן מכך, כי אז אין למשטר הדמוקרטי בארץ עתיד לטווח ארוך.
באשר לריאד סאלח, יש אפשרות להעמידו לדין על הסתה ופגיעה בסדר הציבורי. אינני בקיא מספיק בחוקים הנוגעים לתחום זה. צריכה להיות תגובה ולו מפני שכנסים אלו יוצרים תשתית רעיונית לפיגועי טרור נגד ישראל, ולפגיעה בריבונות ישראל בהר הבית, שבהעדר החלטת כנסת אחרת הוא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל.
הכנסים של ריאד סאלח בעיני חמורים יותר מאלו של אמנון יצחק, שכן הם מלבים קנאות דתית והזדהות רעיונית עם תנועת החמאס, שהיא ארגון טרור הפועל נגד עצם קיומה של ישראל. אמנון יצחק פועל ''רק'' נגד הדמוקרטיה והחילוניות בישראל, ועמדותיו אינן מזוהות עם שום ארגון טרור שידוע לי.
לגבי אמנון יצחק, הייתי בודק אפשרויות חוקיות לאסור על פעילותו המיסיונרית, ולכל הפחות לוודא שלא יזכה לשום מימון וסיוע מהמדינה לפעילות זו (כולל מניעת השכרת אולמות ציבוריים לפעילות זו - יתכבד א. יצחק ויקיים את ''דרשותיו'' באולמות פרטיים שנשכרו בכסף מלא).
אמנון יצחק 97445
לא קורא לג'יהאד.
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97306
מיניה וביה: אלו כנסי הסתה (על פי דבריך) ואלו כנסי דיבור שטויות.
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97325
אתה צודק - מדובר בניסוח אומלל שלי. אם אמנם מדובר בכנסי הסתה, ולא בכנסי ''התעוררות אל מול הסכנה הנשקפת לכיפת הסלע'', יש להתייחס אליה כאל כזו.
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97377
האם ידוע לך אילו דברי הסתה הושמעו בכנס התנועה האיסלאמית?
לא מצאתי תמליל של הדברים.
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97380
לא. זאת בדיוק הנקודה שלי: כל עוד לא ברור שמדובר בהסתה, הרי שזכות חופש הדיבור עומדת לו. השתמשתי בניסוח "הסתה" משום שהעתקתי את הדברים מההודעה המקורית של עמית.
שנתיים וחצי של אובדן הרתעה 97256
נכנסתי להר הבית כחצי שנה לפני שרון. הכניסה היתה חינם, אך נאלצתי להפקיד את נשקי האישי בתחנת המשטרה של רחבת הכותל. הכניסה למסגד אל אקצה ולאורוות שלמה היתה בתשלום, אך פרט לשני אלו היתה גישה חופשית לכל שאר המקומות.
99.9% ???!!!??? 96987
תגובה זו מיועדת גם למגיבים אחרים שהתיחסו לנושא.

סיכויי היירוט הטובים של המערכת מושג על ידי הזדמנות שניה ליירוט במקרה בו ההזדמנות הראשונה נכשלה. תכונה זו קיימת עבור טיל בליסטי שכל מסלול מעופו ידוע כבר משלבי הטיסה הראשונים ואינו יכל להשתנות, וזאת בניגוד למשל למטוס קרב.

לכל טיל חץ יש סיכוי של %90 ליירט סקאד. אולם אם הטיל מפספס המערכת יודעת על כך, ועדיין נותר זמן להזדמנות נוספת. עבור הזדמנות זו יישוגרו 2 טילי חץ נוספים. כלומר, לכל 10 טילי סקאד, ישוגרו 12 טילי חץ (ולא 30 כפי שחושבים), והסיכוי ליירט את כולם הוא %99.

את המידע הנ"ל שמעתי בראיון טלויזיוני מפיו של ראש פרוייקט החץ.
99.9% ???!!!??? 97012
מעופו של הטיל יכול להשתנות - ראה טילי ה''אל-חוסיין'' שהתפרקו באוויר. כמובן שזה מוריד באופן משמעותי את הדיוק של הטיל, אולם בהתחשב בכמות הרוגים-פר-טיל (במלחמת המפרץ , כולל טילים שנשלחו לסעודיה וכווית, פחות מאדם לטיל) האפקט כאן הוא יותר הטלת אימה על האוכלוסיה המותקפת מאשר פגיעה ממשית.
99.9% ???!!!??? 97038
אני לא באמת יודע, אבל אני מנחש שהתפרקות הטיל (הבלתי מכוונת) מתרחשת לאחר שהטיל נכנס חזרה לאטמוספירה הצפופה כתוצאה מהחיכוך עם האויר. החץ אמור לפגוע בטיל לפני כן, כך שהבעיה הזו שהייתה רלבנטית עבור הפטריוט, אולי אינה רלבנטית עבור החץ.

בכל אופן, החץ לא פותח בשביל להתמודד עם סיכון של ''פחות מאדם לטיל'', אלא עם סיכונים גדולים בהרבה הטמונים ברש''קים בלתי-קונבנציונלים, או רש''קים קונבנציונאלים גדולים (באל- חוסיין הקטינו את הרש''ק כדי להגדיל את הטווח).
96782
לא נראה לי סביר שאירן ועירק יתחילו לשתף פתאום פעולה בינהן (גם בגלל שלא נראה לי שהאירנים טיפשים ויכניסו את עצמם לעימות הזה).
מה שכן נראה לי, זה שעירק תאמץ את דגם הפעולה של אירן ביחס לישראל. אירן לא תוקפת ישירות את ישראל, ובמקום זאת היא משתמשת בחיזבאללה בתור מנוף. לא בגלל שאין לה את היכולת לעשות זאת, אלא משום שאם היא תנצל יכולת שכזו, היא תחשף להתקפת תגובה של ישראל. לעומת זאת, כולם יודעים שהחיזבאלה היא שלוחה של אירן ועושה דבריה, ובכל זאת למרות שנים רבות של תקיפות כואבות, ישראל מעולם לא פגעה באירן.
לדעתי בסיבוב הקרוב של מלחמת המפרץ, סדאם יאמץ את הטכניקה הזו, וינסה לפעול כנגד ישראל בצורה מאסיבית ע''י הגברת פעולות טרור פלסטיניות. זה לא דורש כ''כ הרבה משאבים חומריים יקרים, אלא כמה מאמנים, כמה אנשי מודיעין וכו', וזה יקשה על ישראל להגיב נגד עירק.
יש לו גם אינטרס נוסף לפעול כך - לנסות ולהצית את האש בזירה הפלסטינית כדי להוציא את המתקפה האמריקאית משיווי משקל דיפלומטי מול אירופה ומדינות ערב. במקרה שכזה יתכן מאוד שגם החיזבאללה יצטרף לחגיגה.
בקיצור, למקרה שתהיה התקפה על עירק, אני לא חושב שיפלו טילים אלא שיתגברו הפיגועים.
99.9 96804
מזכיר לי את מה שפיינמן כתב בדו"ח שלו על התרסקות הצ'לנג'ר. ההערכות המוקדמות של נאס"א היו שהסיכוי להתרסקות המעבורת הוא 1:100,000 ופיינמן גילה שההערכות האלה היו מבוססות פשוט על ניחוש, וניחוש מאד לא אינטליגנטי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים