מסחטת ידע או משחטת כסף? 97346
בתור מי שבילתה אי אילו שנים בין כתלי האוניברסיטה העברית, ומכירה מקרוב את השיעורים העמוסים בשומעים חופשיים אני מעוניינת להביע שאט נפש מההחלטה הנ"ל.

רוב רובם של השומעים החופשיים הם גמלאים של האוניברסיטה העברית. קשה למצוא צעירים וצעירות שמגיעים סתם ככה לשמוע שיעורים או סטודנטים מן המניין שיש להם זמן פנוי עד כדי לשמוע קורס שלם באופן חופשי ולא הרצאה בודדת. אותם שומעים חופשיים מארגנים להם מתחילת שנת הלימודים מערכת שעות ודואגים להגיע לפני הזמן לכיתה כדי לתפוס מקום (ע"פ רוב בשורות הראשונות). קורסים שידוע מראש כי יהיו בעלי פוטנציאל לציבור רב של שומעים (כמו למשל קורסים סמסטריאליים שמועברים אחת למספר שנים ע"י מאיר שלו) מצוין בהם בפירוש בשנתון ובמזכירויות החוגים כי הכניסה היא לסטודנטים רשומים בלבד. או אז, בשיעור הראשון מגיעה מזכירת החוג הרלבנטי ומבקשת ממי שלא רשום לעזוב את הכתה שבדרך כלל עמוסה עד לאפס מקום. מיותר לציין כי לא כולם עוזבים ומיותר לציין שאין שום דרך אחרת לאכוף את ההחלטה.
לעיתים, ממוקמים הקורסים בכיתות קטנות יותר ואז לאותם שומעים חופשיים מלכתחילה לא נעים לתפוס מקום של סטודנטים רשומים והם נמנעים מכך.
קורסים שמלכתחילה ממוקמים באולמות הגדולים המיועדים ל- 200 איש ויותר לוקחים בחשבון את המספר הרב של השומעים שאינם מן המניין. מעבר לכך, רבים מהם נקבעים כשיעור הראשון של הבוקר (ב- 8:30) כך שמספר הפנסיונרים שיגיעו גדול בהרבה על מספר הסטודנטים.

בהחלטה מטופשת זו, יורה לעצמה האוניברסיטה העברית ברגל. אין לה כל דרך לאכוף את הרישום, רעיון התשלום אווילי ומנופח מעבר לכל פרופורציה (300 שקל לשנה מכל שומע חופשי, נשמע הגיוני קצת יותר מאשר 300 שקל לקורס סמסטריאלי) וגם אם יוצבו בכניסה לכל אולם סטודנטים שיפקחו על הנכנסים, הם עדיין אינם גזברים ולא הם ובטח שלא המרצה המכובד יורו למשתמטים מרישום ותשלום לעזוב את הכתה. פרט לכך, עלולה הנהלת האוניברסיטה למצוא עצמה במצב מביך אל מול מרציה הבכירים שיעמדו פתאום מול אולם גדול מאוד וריק.
ובבן גוריון מה? 97351
למען האמת, אני לא יודעת לגבי פנסיונרים, אבל אני שקלתי מאד ברצינות להתחיל לבצע גיחות לאוניברסיטה לכל מיני "תולדות האמנות" וכאלה שאני בחיים לא אלמד בשביל תואר אמיתי.

_______
העלמה עפרונית וחמשת ימי הבריאה
מסחטת ידע או משחטת כסף? 97398
אני חושב שדווקא יהיה להם מאוד קל לאכוף את הכללים החדשים, משום שבכל מקרה לא מרשים לאף אחד בלי תעודת סטודנט/עובד להכנס לקמפוס...
מסחטת ידע או משחטת כסף? 97433
אם זו כל האכיפה, אז שומע חופשי יכול לצאת יותר בזול בכך שירשם לקורס אחד, ויכנס לכמה שהוא רוצה.
מסחטת ידע או משחטת כסף? 97463
עם תעודת גימלאי גם אפשר יהיה להיכנס.
מסחטת ידע או משחטת כסף? 569666
מצאו לזה פתרון קל ופשוט לאכיפה:
לא ניתן להכנס לאוניברסיטה ללא תעודת סטודנט‏1.

1 ופעם, כמה שנים אחרי שסיימתי ללמוד, הגעתי לפתיחת תערוכת הבוגרים של בצלאל, שנמצא אף הוא במתחם האוניברסיטה. היינו צריכים לריב עם האבטחה על מנת שיתנו לנו להכנס.
מסחטת ידע או משחטת כסף? 569683
בדצמבר ביקרתי באוניברסיטה העברית ונכנסתי בלי שום בעיה - רק הייתי צריך להצהיר בפני השומר שבאתי לספריה.
מסחטת ידע או משחטת כסף? 569716
יפה להם.
כנראה שהם ירדו מהעץ.
מסחטת ידע או משחטת כסף? 569790
בגבעת רם ב-‏5 השנים האחרונות יש להציג תעודה מזהה כלשהי (אפשר גם תעודת סטודנט) אבל הכניסה מותרת לכל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים