כחול לבן 9768
שאלה: אם אני יורד לסוף דעתו של הכותב, הוא מעדיף שבחולות חלוצה ישאר שטח אש שאסור לבקר בו, ושבעזה אנשים יחיו בצפיפות הגבוהה ביותר בעולם. רק לי זה נשמע לא הגיוני?
טבע זה לא השטח שלנו 9777
לכאורה, אכן מזעזע הרעיון להשאיר לעצמנו שטח חולות ענק לתענוגות הטבע שלנו, בעוד תושבי עזה נמקים בצפיפותם. אבל זה לא כל כך פשוט.
עזה היא לא המקום הצפוף ביותר בעולם. הונג קונג וסינגפור צפופות יותר. אלא מאי? באלו האחרונים יש יותר כסף. הרבה יותר. בהונג קונג, אגב, ככל שהיא קטנה, תופסת העיר רק חלק קטן של השטח, והיתר הוא יער טבעי. ללמדך, שמי שיש לו איכות חיים מינימלית (שכסף יכול לקנות, אם יש הרבה ממנו) צריך טבע. הצד השני של המטבע הוא שמי שהוא עני מרוד, עוד שטח לא יעזור לו. ייטב לכולם אם נפצה אותם בכסף, למשל.
אם כבר יש הון פנוי לבנות עיר פלשתינית ראויה בחלוצה, האם לא עדיף להשקיע אותו בבניה מחדש של עזה? אבל הרי ברור שאין. אז מה יעשו בחלוצה? עזה 2. ניצול השטח לחקלאות (רעייה) ייתן, אם אני מבין נכון, פרנסה דחוקה למעט מאוד אנשים, יחסית. אולי אפילו פחות ממה שניתן להפיק מהמקום כאתר תיירות, אם הוא יהיה, נאמר, שמורת טבע משותפת ישראלית-פלשתינית. או אפילו, תפדלו, שמורת טבע פלשתינית. מה זה משנה, ממילא זה חלומות באספמיה. אם כבר מפליגים בהגיגים, למה לא לתת לפלשתינים שטח ממזרח לרצועת עזה, תוך פינוי של כמה ישובים יהודיים (עיירות פיתוח, מושבים, קיבוצים) שהם כיסי מצוקה כרוניים?
שהרי אם הנסיבות הפוליטיות יעמידו את העניין על הפרק, לא יהיו מניות רבות לרעיון של שמורת טבע. אבל אם מה שאני חושב נכון, אז למה בכלל שהפלשתינים ירצו אותו? טוב, זה ברור: כדי שיוכלו להראות לציבור שלהם הישג, גם אם בפועל הוא ריק מתוכן.
נו, אם זה מה שעומד בינינו לבין השלום - רובנו (ה"שמאלנים") כנראה נזיל דמעה ונוותר. אבל לפחות נדע למה באמת.
טבע זה לא השטח שלנו 9787
Gaza City *is* the most crowded place in the world. According to studies by many independed organisations. (UN organisations, and private non-profits).
The Gaza Strip on the other hand isn't the most crowded place, because around 40% is agricultural area.
Do remember that the diffrence between Gaza and HongKong is in standard of living, and not just population.
טבע זה לא השטח שלנו 9907
If you compare the urban parts of Gaza with Gush-Dan, New-York or even Paris, wou will find that Gaza is much less crowded. Except of some new parts of Gaza, most of the houses are 1-2 floors only.
You can look at all these if you visit Mari's observatio point, for example, near Sderot
כחול לבן 9780
א. יש בעולם מקומות הרבה יותר צפופים מעזה.
ב. אופצית הבניה לגובה פתוחה גם לפלשתינים.

לוינסון
כחול לבן 9784
תשובות:
1. חלק מבעית הרצועה ניתן לפתרון ע"י יישוב מחדש בתחומי "הגדה המערבית", בהתבסס על יישובים קיימים.
2. חולות חלוצה הם שטח החולות החשוב ביותר שנשאר במדינת ישראל. הפעילות הצבאית שומרת על המקום מרעייה ומהשתוללות ג'יפים לא מבוקרת. עם זאת, סומנו מספר דרכי טיול באזור שהנסיעה בהן אפשרית לאחר תיאום מוקדם, בסופי שבוע ובחגים - כך שזה לא לגמרי "שטח אש שאסור לבקר בו".
3. שאלה נגדית: מדוע שבבני ברק יחיו בצפיפות נוראית, כאשר במרחק אפסי מהעיר משתרעים אלפי דונמים ירוקים של פארק הירקון ?
כל אזור עירוני זקוק לריאות ירוקות, ולא דווקא גנים ציבוריים מצומקים.
חשבון פשוט 9911
קח את מספר התושבים ברצועת עזה וחלק בשטח הרצועה
קח את מספר התושבים בתל אביב-יפו וחלק בשטח השיפוט המוניציפלי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים