אתה צודק אבל... 9771
בוא נבדוק אם הבנתי נכון את המשתמע מדבריך, לטענתך לא צריך להחזיר לפלסטינים או לסורים שטחים בגלל שכל התהליך יכול לגבות מחיר אקולוגי שאתה מחשיב מיותר, אחרי הכל עדיף כבר שיהיו קורבנות נוספים הרי ידוע איזה דשן טוב משמשות גופות.

לטענך אפשר לוותר על הגדר בגבול לבנון ולא ממש משנה לך איזו תקרית עלולה להתרחש שם וכל זאת בלבד שלא תהיה פגיעה אקולוגית.

אפשר גם לוותר על הכבישים המהירים שמזהמים את הסביבה, ואפשר גם לוותר על תחנות ההתרעה בגבול, על איזורי האימונים של צה"ל(אולי גם אפשר לפנות את מישור החוף המזוהם על כל יושביו המלכלכים).

מתקבל על הדעת שתבוא ותאמר שצריכים פה בארץ יותר רכבות ויותר אמצעי תחבורה המוניים ומתקדמים יותר, להיפטר מהמונופולשל אגד וכו'.
אבל אתה בחרת לך בתור עדיפות ראשונה להיפטר מבסיסי צבא מגדר גבול ומהסכם שלום.
אכן הסכמי השלום פוגעים באקולוגיה, וכך גם בני האדם מפרים את האיזון האקולוגי מעצם קיומם אך בכל זאת ישנו כלל אחד שאומר:

בני אדם קודם!!

אין זה אומר שהסביבה אינה חשובה, אך כאשר הדבר מתנגש עם צרכים בטחוניים(שהלוואי ויכולתי לומר שזו איזה קונספירציה של הצבא שסתם מנסה לסחוט תקציב) אז בני אדם קודם.
אתה צודק אבל... 9785
שים לב לכך שלא הבנת אותי היטב.
1. בגבול לבנון דיברתי על כך שניתן להשאיר שטח ישראלי מעבר לגדר המערכת. זה יכול להישמע לא סביר - אבל זה בדיוק המצב בגבול ירדן (הגדר לא נמצאת באמצע הנהר), ובחלקים מגבול סוריה נותרו אלפי דונמים מעבר לגדר המערכת.
בחרמון - באזור הרכבל העליון - אין בכלל גדר מערכת.
2. אינני אומר שאין להחזיר שטחים. אני אומר שיש מקום להתנות זאת בשמירה על מערכת שמורות הטבע והגנים הלאומיים שהוקמו בידי ישראל.
כמו שבמצרים לא היתה אף שמורה עד 1983, וכיום יש פארקים לאומיים בראס מוחמד, מרומי סיני, ימת ברדאוויל ומקומות אחרים בסיני שהיו שמורות תחת השלטון הישראלי.
הסכמי אוסלו ב' מחייבים את הפלסטינים לשמור על שמורות טבע מוכרזות שהועברו לתחום אחריותם. לא ברור לי מה קורה בהסכמי הקבע, ומעבר לכך חולות חלוצה עדיין אינם מוכרזים רשמית כשמורת טבע - מה לעשות שכאשר יש כמאתיים תוכניות לא מאושרות, לוקח שנים להכריז כחוק כל שמורה.
אגב, בסוריה שמורת הטבע הראשונה הוקמה בשנת 1997, ולא מן הנמנע שאם נבהיר לסורים כחלק מהמו"מ את הצורך בשמירה על שמורות הגולן, הם יקבלו זאת.
3. שים לב שציינתי שאזור האימונים של צה"ל בחולות חלוצה דווקא מסייע לסביבה. יש בעיה עם בסיסים - אבל בפרט באם הם יוקמו בשטח של שמורות טבע מוכרזות, דבר לו אני מתנגד בתוקף. אפשר להקים בסיס מחוץ לשמורה, ולשלוח חיילים לפטרול בשטח השמורה.
שמורות טבע גם בסוריה 101102
בשיטוטי ברחבי הרשת, נתקלתי בקישור מעניין נוסף:
בהתחשב בכך שברשימות האו"ם המעודכנות מ-‏1997, לא התקיימה בסוריה אפילו שמורת טבע אחת, (הרשימה הבאה תהיה בסוף 2003) נראה שבשנים האחרונות סוף-סוף החלה להתפתח שמירת טבע כלשהי בסוריה. יש לקוות שאם אי-פעם בעתיד תיסוג ישראל מהגולן, תשולבנה השמורות הקיימות בגולן במערכת השמורות הצעירה בסוריה.
ממצא משמח אחר הוא התקדמות תוכניות השבת הראמים לטבע בסעודיה (קישור אחר ששכחתי...)
זה משאיר את עיראק עם התואר המפוקפק של המדינה היחידה במזרח התיכון ללא שמירת טבע בכלל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים