הערות של מודרניסט 98291
1. "מודרניזם" הוא ביטוי שהומצא על-ידי פוסטמודרניסטים, ואינו שגור בפי מודרניסטים. מכאן שאין טעם לתארך את לידת המודרניזם. רצוי, וראוי לתארך את לידת הקפיטליזם והנאורות, שני הרעיונות היפים ביותר שהמציאה האנושות. זה המקום להעיר ש-‏1492 נחשבת לשנת הלידה הרשמית של שניהם, ולא המאה ה-‏16, ה-‏17 או ה-‏18.

2. השימוש במונח "מודרניזם" מדגים את מהותו של הפוסטמודרניזם. הפוסטמודרניזם הוא רעיון מסוג ב', כזה שאין לו קיום עצמאי ואפילו השם שבחר לעצמו מעיד על כך. כשם שברור שהנאורות היתה קוראת לעצמה פוסט-ימי-בינמיות, וברור לכל שתנועה כה מקורית היתה חייבת לבחור לעצמה בשם מקורי, כך ברור שהפוסטמודרניזם אינו מושג עצמאי אלא תלוי כל כולו במודרניזם ובלעדיו אין לו קיום.

3. הפוסטמודרניזם נולד עם עמנואל קנט, ולא חלילה במאה ה-‏20. מכיוון שנולד עם קנט, ונמשך עם הגל ומרכס, ברור לנו מדוע הפוסטמודרניזם לא קורא לעצמו בשם "פוסט-קפיטליזם". לא נח לפוסטמודרניזם לזהות עצמו עם הקומוניזם, שהרי בכך הוא מזכיר לבני האדם את שותפותו ברצח עשרות מיליוני אנשים, אם לא מאה מיליונים, במאה השנים האחרונות.
הערות למודרניסט 201364
1. שנת 1492 היא תאריך רומנטי אך לא מאוד רלוונטי: נהוג כיום לראות בקפיטליזם צורת מחשבה שהושפעה והומרצה רבות ע"י תורתו של ז'אן קלווין, 1509-1564. הנאורות היא מונח המתאר בד"כ את הגות המאה ה- 18 בדיוק נמרץ, אולם גם אם בחרת לכנות כך את כלל הגות העת החדשה המוקדמת ישנם תאריכים מתאימים יותר- 1454, המצאת הדפוס ו- 1517, תחילת הרפורמציה הפרוטסטנטית (שהיא אולי כדור השלג האינטלקטואלי הפוליטי והחברתי המשמעותי ביותר שנוצר). 1492 לעומתם אולי מסמלת בצורה נאה את הגלובליזציה ותהליכים אחרים המאפיינים את העידן המודרני (והפוסטמודרני) אך אינה מצביעה על אירוע *ראשוני* יחסית שהביא לבאים אחריו.

2. אם הפוסטמודרניזם יצר את המושג מודרניזם, במה הוא שונה מתנועות הרנסנס והנאורות, שיצרו את מושג ימי-הביניים (שלמעשה לא היו כ"כ מפגרים). למעשה, הצהרת הניגוד שבין "פוסטמודרניזם" ל"מודרניזם" היא עמוקה ומהותית בדיוק כמו זו שבין "נאורות" ל"ימי הביניים החשוכים". זו דרכם של יוצרי מושגים: נתינה בהקשר.

3. האם קומוניזם היא הדרך היחידה לפוסט-קפיטליזם? או אפילו יותר ממוקד- האם הפוסטמודרניסטים, בהתאם למסורת הערפול המושגי שלהם, לא יכלו להעניק למושג "פוסט-קפיטליזם" משמעות (או פסוודו-משמעות) אחרת?
הערות למודרניסט 201605
לא הפוסט-מודרניזם יצר את המושג מודרניזם. המושג מודרניזם היה קיים זמן רב ובעל משמעות ברורה, לפני שבא הפ''מ.
הערות למודרניסט 201748
''זמנים מודרניים'' של צ'פלין.
הערות למודרניסט 202523
עזוב ''יצר''. הנקודה היא שהתייחסות פנימית לרעיון הנוגד, הקיימת לעיתים קרובות במושגים, היא טבעית ואינה מצביעה על נחיתות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים