מי רצח את ארלוזורוב? 99450
מוזר שהזכרת את ארלוזורוב, ובעצם מאוד מביך - אני יודעת שרצחו אותו (על חוף הים!) אבל מתחילה לגמגם מול עצמי כשאני מנסה לזכור מה היה הסיפור המדויק שם ‏1.

אתה אומר דברים נכונים, אבל מעט סותרים - נכון שהיום אין משמעות גדולה למדיניותו של ארלוזורוב, אלא בעיקר לרצח שלו כמשקף מאבקים בתוך היישוב אז. אותו דבר אפשר להגיד על רבין ‏2. אבל מכאן, איך אתה מגיע דווקא ל"יום המנהיגים"? אולי אתה מתכוון ליום שכולו שיעור אזרחות ארוך, וזה רעיון טוב לכשעצמו. אבל לא ברור מדוע הוא חייב להיות משובץ בדיוקנאות האלה של גברים בעלי שיער כסוף ומבט קשוח. נראה, אפעס, קצת נוטה לכיוון המאליל דווקא, ומזה הרי רצית להתחמק (אבל אולי זה רק השם שבחרת ליום הזה, שמטעה אותי).

וכן, אני חושבת שהולך ופוחת הדור, ושיש פחות ופחות להגיד על דרכם של המנהיגים היום. אפשר לבדוק את זה מצד האנקדוטה: אם הסיפורים על הדיאטה של בן גוריון עוד משעשעים ומאלפים - בזה שהם מלמדים על דרכי חשיבה שלו ושל דור שלם - הסיפורים על המוביל של נתניהו או על הבית של ברק כבר מחוסרי טעם, בכל הנוגע לשיעורי היסטוריה. זה לא חומר שהיית גאה ללמד בכיתה.

1 רק זוכרת שבמשך המון שנים האשימו את הצד הלא נכון.

2 אגב, בשנים הראשונות לאחר הרצח עוד דיברו פה ושם על "בפעם הראשונה, יהודי שקם לרצוח יהודי", ואחר כך הקול הזה נדם.
מי רצח את ארלוזורוב? 99453
המנהיגים, כאמור, הם פשרה בין מה שהייתי רוצה שיהיה (יום הדמוקרטיה) לבין מה שיש סיכוי להוציא מהכנסת (יום תראו-איזה-שאקלים-אנחנו). המטרה שלי היא למנוע האללה דרך ריבוי דמויות - אם עוסקים בהתפתחות ההיסטורית של ישראל, גם אם דרך מנהיגיה, קשה להאליל אחת מהדמויות.
מי רצח את ארלוזורוב? 99474
ולמה פשרה? אני סקרנית לשמוע דווקא מה היה היום הרצוי בעיניך להנציח את ... את מה? כי התחלת בדיבור על דמוקרטיה ועכשיו אתה מגיע להתפתחות ההיסטורית של ישראל. זה יהיה שיעור אזרחות או שיעור היסטוריה? ואולי בכלל צריך לעשות לנוער משחקי תפקידים, להגברת ההזדהות הרגשית עם אותה תקופה? סתם רעיון.
מי רצח את ארלוזורוב? 99476
לגבי משחק תפקידים זה קצת מפחיד אותי.
מצד אחד אני לא ממש רוצה שהבן שלי ישחק את יגאל עמיר. מצד שני, חבל עליו שיגלם את רבין.
מי רצח את ארלוזורוב? 99477
אני סיפרתי באייל על העבודה שכתבתי על משחקי תפקידים? אם לא - מאיפה שמעת עליה? ואם לא שמעת עליה - איך עשית את הקישור?
לא משנה.

פשרה, כפי שציינתי, משום שהפוליטיקאים שלנו, שחלקם רחוקים עד מאוד ממושגים של דמוקרטיה, לעולם לא יסכימו ליום שכזה. היום הזה אכן אמור לעסוק בדמוקרטיה, תוך דגש על הדמוקרטיה של ישראל, מה שכמובן כולל גם את ההיסטוריה שלה. הנושא הוא רחב, וטוב שכך - ניתן יהיה לגוון משנה לשנה, כך שהילדים בבתי הספר לא יגידו "עוד פעם יום רבין, עוד פעם יספרו לנו את אותם הסיפורים, יאללה יאללה", אלא שכל פעם יהיה נושא מרכזי אחר שיעסקו בו.
משחקי (גילום‏1) תפקידים הם בעיתיים במסגרות גדולות ובלתי בררניות כמו כיתות לימוד, והם חסרי ערך כמעט במצב שכזה. הם דורשים בגרות מסוימת כדי שאנשים יפיקו משהו מהם, ויותר חשוב - הם דורשים לא מעט מיומנות מצד מנחה המשחק.

1 זה התרגום שאני הצעתי באותה עבודה למושג RPG. אני שוקל בימינו אם ואיך לפרסם עבודה שכתבתי על משחקי גילום תפקידים על רקע השואה במסגרת האייל. נראה.
מי רצח את ארלוזורוב? 99482
חיפוש פשוט בארכיב :-) לא, סתם. האמת היא שזה פשוט צנח לי למקלדת, כשניסיתי לחשוב על דרכים לא שגרתיות להעברת חומר. בזמנו (=בזמני) משחקי תפקידים היה שוס לא מבוטל בבתי הספר.

עדיין, הקישור בין דמוקרטיה להיסטוריה לא נראה לי אוטומטי (מלבד כמובן העובדה שבהיסטוריה מתועדים מקרים של דמוקרטיה ואי דמוקרטיה). מילא.
מי רצח את ארלוזורוב? 99454
ארלוזורוב טייל על חוף הים (עם רעייתו כמדומני), ניגש אליו אדם ושאל: "כמה השעה?" כשהוריד את ראשו על מנת להביט בשעון, ירה בו האיש.
מי רצח את ארלוזורוב? 99456
ועדיין נשאלת השאלה מי היה אותו מחוסר שעון?
מי רצח את ארלוזורוב? 99458
מיכאל מ. שרון (זוכרים?) בפרץ יצירתיות בלשי:

תרבות פוליטית 99914
מרבים לדבר אצלנו על היות האלימות הפוליטית חד כיוונית, מימין לשמאל, ממש כדרך הכתיבה שלנו.
ואם אנחנו נדרשים לעניינים היסטוריים, האם רק מי ששלף אקדח והרג הוא בגדר יהודי שהרג יהודי? וזה שהניח פצצה במקום הומה יהודים, דוגמת שמחה צברי (קומוניסטית יהודיה)? או מי שמסר אינפורמציה שהביאה להרג יהודים (חבורת אדיב)? ומי שכיוון תותח וירה ביהודים?
רוצה לומר: אנחנו מזדעזעים מרצח רבין ובדין. אולם רציחות פוליטיות כבר היו בישראל ובדורות האחרונים, לא מעט. אולם מעולם לא היתה להם תהדה כל כך גדולה כמו זו של רצח רבין.
מכיוון שהתקשורת הישראלית כולה חשודה בעיני במגמתיות ובסילוף אינני קונה ממנה הרבה. לא את "ההסתה" שקדמה לרצח רבין, ולא את "האבל" המאורגן והכל כך מבויים נוסח הוליבוד.
מה שאותי מזעזע (ואינני מדבר על האבל האישי שלי שהוא ענייני), היא שבריריותה של התרבות הפוליטית שלנו. אם אדייק, חוסר התרבות הפוליטית. זו שכדורי אקדח משנים את הכיוון שלה. אבל, ונא לא להתנפל: גם מחירה של מכונית מיצובישי משנה את כיוונה. ויש עוד המון דוגמאות. אבל כמו שאמרו חז"ל: "לא עכברה גנב וכו'..." לא הכסף, המישרה, או השוחד מטרידים אותי, כי הרי אלה תכונות אנושיות. מה שבאמת מפריע לי הוא שכל ה"דמוקרטים הגדולים" חושבים שלגיטימי להציע את השוחד הזה, ועדיין להיחשב מחוקקים.
ובאשר לרבין: יש לקיים טקס ממלכתי לציון הרצח, וצריך יהיה לציין מדוע נרצח. אבל כישדברו על דמוקרטיה הוא יהיה דוגמה לאחת הדמויות הכי לא דמוקרטיות ששירתו כראשי ממשלה בישראל.
תרבות פוליטית 99917
לדעתי בגין וביבי פגעו הרבה יותר בתרבות הדמוקרטית מאשר רבין המנוח. בגין עם נאומי האספסוף, ביבי ושרה עם אדנותם המחפירה, ברק והסיגרים, דיין שודד העתיקות ומאבטח המתנחלים. הקוגלגרים של רבין זה כסף קטן לעומתם.
תרבות פוליטית 99918
רבין זה לא רק דיבורים בנוסח קוגלאגרים ופרופלורים, או דיבורים כנגד בית המשפט העליון ושאר גופים חוץ פרלמנטריים שהם נשמת אפה של דמוקרטיה. רבין זה גם שוחד פוליטי לחברי כנסת מסיעות אחרות.
תרבות פוליטית 99919
בוא נראה, רפאל איתן הכניס איתו שבעה עב''מים לכנסת. הסיעה התפרקה, גולדפרב הצטרף לממשלה ותמך באוסלו ב'. הימין היה יכול לעשות מזה מטעמים בבחירות, אבל זה בטח לא יותר גרוע מכל פרשת 'אברשה שוב הביתה', מפלגת המרכז וכו'. זה קורה בכל קדנציה, וזה מעיד יותר על צומת מאשר על רבין.
תרבות פוליטית 99935
הוא אשר אמרתי: "לא עכברא גנב, חורא גנב." רפול הכניס את העבמ"ים. רבין וחבריו שיחדו אותם.
תרבות פוליטית 100742
מה אתה רוצה? הימין לקח מהעבודה שני מנדטים - קהלני והחבר שלו. ע"מ לשמר את האיזון, היה עליהם לשחד שני ימניים...
אחת משתיים או שתתקוף את *כל* מי שלוקח 'תמנדט, כאילו היה שלו פרטי ולא של מפלגה, או שתשלים עם המציאות הפוליטית הזאת...
תרבות פוליטית 103035
ומה אם רפול? וכי לא היה הוא עצמו עב"מ? (אם כי מקובלני שעב"מים הם עגולים).
תרבות פוליטית 99923
עזוב שוחד פוליטי הבעיה הגדולה של השמאל היא שהוא שכח להיות יהודי.
תרבות פוליטית 99937
מה זה להיות יהודי?
לחוס על אויבך? לא לעשוק אלמנה וגר? לראות את חמור רעך נופל תחת משאו ולעזור לו?
מה זה להיות יהודי, כי גם אני כבר לא בדיוק זוכר.
לא זוכר בגלל יותר מדי אלכוהול או 100017
יותר מדי שמאל?
יותר מדי 100036
אלכוהול לא יוכל להשכיח ממני שיותר מדי מתחזים (בדרך כלל משלומי אמוני) מנסים לנכס ממני את הפרשנות למקורות היהדות.
ואם שמאל, אז רק חברתי. אני חושב שהיום יש לו כל מיני שמות אופנתיים שלא תמיד אני בקי בהם. אז הכי טוב, בעניין זה בלבד, לחזור למקורות.
סליחה 100037
התכוונתי ''מנסים לנכס ממני את היהדות ע''י פרשנות למקורות היהדות. פרשנות שמוציאה אותי מכלל ישראל לשיטתם''.
במה אתה יהודי? 381116
אין לי שום מידע עליך, אבל אם כל כך אכפת לך ש"הם" לא יוציאו אותך מכלל ישראל, אז אולי תגיד, במה אתה חושב שאתה יהודי ולא איזה ג'נטלמן אירופי (כמו טומי לפיד)? מה לדעתך עושה מישהו ליהודי? ובכלל, למה חשוב לך שמישהו שאינך מעריך אותו ואת אורח חייו, יגיד שאתה יהודי?
במה אתה יהודי? 381118
לי אישית לא איכפת כלל ועיקר שיגידו שאינני יהודיה, אבל אני מניחה שמבחינת נושא הארון התואר ''יהודי'' הוא די מיוחד כדי התעקש עליו. גם לו את היית עו''ד, ד''ר, או בעלת תואר אחר היקר ללבך - לא היית רוצה שינסו למנוע אותו ממך.
במה אתה יהודי? 381122
א. נדמה לי שגילי הוא "אתה".
ב. האם את יודעת מי מבין המגיבים הקבועים באייל הם בעלי תואר ד"ר?
במה אתה יהודי? 381135
א. אכן. חשבתי שאני מגיבה על גילית.
ב. אני יודעת על חלקם. זה לא שייך לכלום - השאלה היא אם מישהו מאילו ה*יודעים* שאתה, נניח, ד"ר - טוען שאינך כזה.
להיות יהודי זה: 100743
א' - לצעוק מוות לערבים ומוות לשמאלנים,
ב' - להריע לבית"ר ירושלים,
ג' - לזרוק אבנים על כל מי שנוסע בשבת,
ד' - להגיד שהומואים זה זר ומוזר,
ה' - כל התשובות נכונות?
תרבות פוליטית 102235
האייל האלמוני, שבצדק יש לו סיבות להישאר אלמוני (כמו "הצלף הסדרתי") זיכה אותי באפשרות להגיד את מה שמזמן רציתי להגיד בפומבי: היהודי הוא ששכח מזמן להיות שמאלני, שכן אלוהים הוא סוג של שמאלני.
תרבות פוליטית 102298
השמאל חשב כבר מזמן שהוא אלוהים.
כנראה שהוא גם צדק. 102603
תגובה לאייל הסדרתי או הצלף האלמוני: כנראה שהוא גם צדק.
נכון. 102320
והראיה: נסה ללמד את דברי ישעיהו לחרדים. "וחגיכם ומועדיכם שנאה נפשי"...
תרבות פוליטית 99932
להזכירך, הוא עשה את זה אחרי שקהלני וחברים פרשו ממפלגת העבודה ופנו לאופוזיציה. עריקות זה דבר נפוץ בפוליטיקה הישראלית ובכלל.
וכשכל ממשלה מבטיחה (ומקיימת) לתת לש"ס כמויות אדירות של כסף למימון מפעל הבורות שלה, זה לא שוחד?
מפעל הבורות שלה? 99933
בפעם האחרונה שבדקתי, הילדים שהולכים למוסדות החינוך של ש''ס לא היו הולכים לעירוני ה' או לבליך, כי אם לרחוב או לאיזה ביצפר מליגה ז' בחולון או רמלה.
כל הגאוה של ש''ס היא בהצלחתם להשיב ילדים מן הרחוב לבית הספר ולחנכם לומר שמע בכל בוקר. כל המסר של 'דור שלם' היה שהם הולכים להתחרות בש''ס על ה''נישה'' (הרחבה כים) הזו, וזאת מתוך הכרה שמערכת החינוך מעלה בתפקידה וויתרה על מאות אלפי תלמידים.
כך שלא הייתי ממהר לקרוא לזה מפעל בורות, גם אם אחד ק. דובי לא חושב שקריאת שמע שקולה כנגד מדעי המדינה וחדו''א.
מפעל הבורות שלה? 99936
אין לך מושג כמה הורים מעדיפים לשלוח את ילדיהם לגני הבורות של ש''ס ולא לגנים רגילים, פשוט משום שבש''ס מקבלים ארוחה חמה וגם יום בורות ארוך.
את הכסף שנותנים לש''ס בשביל מערכת הבורות שלה, היה צריך להשקיע במערכת החינוך הממלכתית כדי לתת בדיוק את אותם השירותים שש''ס נותנת, פלוס, שים לב, חינוך. אני לא מוציא את מערכת החינוך הישראלית טלית שכולה תכלת, אני פשוט חושב שדרך ההתמודדות עם הכשלים של מערכת החינוך היא מטומטמת ותזכר לדראון עולם, אם ישארו פה חילונים שיזכרו אותה.
מפעל הבורות שלה? 99939
עוד לא כתבתי את המאמר המובטח בנושא ('סטודנט לכל מורה, מתרגל לכל כיתה'), אך ניסוי מחשבתי השוואתי קצר בין מערכת החינוך הממלכתית למערכת 'אל המעיין' וזו של 'דור שלם', יראה כי אין למשרד החינוך שום סיכוי מולם.

בהינתן מיליון שקל לחינוך, ש"ס יכולה להעמיד צוות של רבנים מנוסים, מתנדבות בשירות-לאומי, מטבחי פועלים כשרים, כיתות לימוד קטנות ואנושיות יותר (לא 45 תלמידים בכיתה אלא 15).
לעומת זאת, במשרד החינוך חצי מהכסף יתאדה על תחזוקת הפירמידה הבירוקרטית של מפקחים ומרכזיות פדגוגיות. בחצי הנותר יממנו את חופשות הלידה והפנסיה של בוגרות 2 שנות לימוד במכללות למורים, נשים שהלכו להוראה כי לא התקבלו לפסיכולוגיה ומשפטים, ולא היו חכמות מספיק למדעים והנדסה. למעשה, עד כיתה ז' לא סביר שתלמיד במערכת החינוך יפגוש יותר ממורה מקצועי אחד או שניים, לאמור - אדם בעל השכלה אקדמית כלשהיא בנוסף לתעודת הוראה.

אם ארוחת צהריים והשגחה עד ארבע-חמש אחה"צ זה מה שמביא אמהות לבכר את 'אל המעיין' על פני 'גן זית', מה מונע ממשרד החינוך להציע גם ארוחה חמה?
מפעל הבורות שלה? 100050
תן לי להבין. אתה אומר - המערכת היתה פועלת טוב יותר לו היינו מקצצים בתנאים הסוציאליים של העובדים, שוכרים עובדים בלתי מיומנים או הרבה פחות מיומנים‏1, משלמים להם הרבה פחות, ומקבלים החלטות באופן פרטצ'י, ללא מדיניות אחידה. אכן, תוכנית קיצוצים נפלאה. מה חבל שאפשר לקיים אותה רק במערכות קטנות על בסיס התנדבותי-צדקתי, ואילו למדינה יש מערכת חינוך ממלכתית לקיים. זה לא דומה לגנון אחד ולא לאשכול אזורי אחד.

1 זה לא אומר שכוח האדם במערכת החינוך החילונית כיום הוא איכותי. יש שם בעיות נפרדות. אבל אל תאמר לי שנערת ש"ס בת 18 היא משכילה/אינטליגנטית/מיומנת יותר מבוגרת סמינר הקיבוצים בת 23.
מפעל הבורות שלה? 100059
1. במערכת החינוך הממלכתית מחט"ב ומעלה רוב המורים מחזיקים לפחות בתואר אקדמי ראשון בנוסף לתעודת ההוראה.ברוב המקרים יש למורים תואר שני או שהם בעיצומם של הלימודים להשגתו.
2. למדינת ישראל מערכת החינוך לא חשובה באמת. אם היא היתה חשובה אזי המורים היו מקבלים את המשכורות הכי גבוהות במשק. ואולי אז היו מגיעים הכוחות הכי טובים למערכת.
3. מה בדיוק הבעיה שלך עם התנאים הסוציאליים של המורים?
4. מדוע אינך מבקר באותה רוח את המערכות שסוחטות כסף מהמדינה עם אחוזי הצלחה הרבה יותר קטנים? המערכות הכלכליות הציבוריות (אוצר, תעשיה ומסחר וכדו'). עו"ד במערכות המשפטיות. מערכת הביטחון. בטחון פנים. להמשיך? כולנו רואים וחשים על בשרנו את ההצלחות של מערכות אלה. ובכולן רוב העוסקים במלאכה הם בעלי תואר ראשון בלבד. הרבה פעמים התואר הוא מאיזה שלוחה של אוניברסיטה נידחת בחו"ל. בכולן משתכרים הרבה יותר מהמורים במערכת החינוך הממלכתית.
מפעל הבורות שלה? 100064
1. אני מתייחס לחינוך העממי הממלכתי בו מתחרה 'אל המעיין', ואיכותו באמת מחפירה. לפני שלוש שנים חנכתי תלמיד מבריק בכיתה ה' שלא ידע קרוא וכתוב. במשך ארבע שנים הוא הצליח לצוף על ממוצע של שישים-שבעים, פשוט כי במקום לקרוא הוא היה *מנחש* מה רוצים ממנו. איש לא עלה על כך, עד שהגיע המחנך של כיתה ה', שהתעלה בסדר גודל או שניים ברמתו על רמת המורים וההנהלה באותו בית-ספר ממלכתי בעיר נשר. אלמלא עירנותו לא היה נשלח חונך מטעם פר"ח לאותו נער מבריק, ובחט"ב היה נרקב באיזו כיתה טיפולית. למה? כובע.
מנהלת בית הספר היתה דוקטורנטית לחינוך, ועם זאת לא היססה להשפיל מול כל מסדר הבוקר של יום ו' את אחד התלמידים שלא הביא 20 ש"ח לפינת החי, לא לפני ששיבחה את רוני על שהביאה 50 ש"ח... אנו החונכים התפלצנו במקום ולא ידענו איפה לקבור את עצמנו ואותה.

2. מערכת החינוך היא ממשלתית, ולכן ירודה. אין עוד מדינה בעולם שבו הפער בין האקדמיה המעולה למערכת החינוך הכושלת הוא כה גדול. לדעתי ניתן לשפר את המצב הודות למספר הדומה של סטודנטים ומורים במדינה - ניתן להצמיד לכל מורה סטודנט על תקן מתרגל, אשר יתן כולה 4-5 שעות תרגול בשבוע בתמורה למלגת שכ"ל סטנדרטית.

3. הבעיה היא כאמור באיכות ההוראה ובהוצאות העצומות על חינוך במדינה. מערכת החינוך שותה נתח דומה מתקציב המדינה כמו מערכת הביטחון כולה. סכום דומה בחינוך הלא פורמלי או בהשכלה הגבוהה היה מחולל מהפכה של ממש בחברה הישראלית, אך במערכת החינוך הממלכתית הוא נספג אי-שם בין שכבות הפיקוח, ההנהלה והסגל הזוטר.

4. סבר פלוצקר מעיד כי באגף התקציבים של משרד האוצר יושבים אנשים מבריקים, משכמם ומעלה. בכל אופן הם אינם שקולים למורים כי אם למפקחים הפדגוגיים למיניהם, וגם אינם מבצעים 'תעשיה ומסחר' או 'אוצר' במו ידיהם. לעומת זאת מורים מחנכים ומלמדים במו ידיהם, ולכן כשלונה של מערכת החינוך הוא כשלונם (כציבור, חלילה לא כפרטים).

___________
(ליאור, מזדנב מדיון אחד למשנהו לעת ליל. ככה זה כשהמבחנים נגמרים והמתרגלים שובתים.)
מפעל הבורות שלה? 100745
נו, ולמה אתה מצפה?
במדינה הזאת, אחרי הכל, רק לחרדים ולמתנחלים הדתיים זכויות אזרח מלאות... אנחנו, החילונים, נולדנו, כנראה, לשרתם...
תרבות פוליטית 99943
חתונה קתולית.
פעם כשהייתי צעיר יותר, חשבתי שנאמנות לרעיונותיה של מפלגה כזו או אחרת הוא דבר נאצל, ומי שנוטש את מפלגתו הוא בוגד. זה היה חלק מן החינוך שקיבלתי ב"השומר הצעיר". היום אני גאה להיות "קול צף". מצביע עבור מפלגה זו או אחרת בהתאם להתנהגותה ולרעיונותיה העכשוויים (תוך ידיעה שהם זמניים לחלוטין). מה אתה מצפה מקהלני וחבריו? הם הצטרפו לעבודה בגלל ההתחייבות של רבין לרמה"ג. אחרי שנטש את הסיבה היחידה שבגללה הצטרפו אליו, אתה מצפה מהם שיישארו איתו? (רק במקום עבודתי מתוך כ 70 איש, הצהירו שתמכו בעבודה באותם בחירות חמישה אנשים בגלל קהלני.) אז מה היא התרבות הפוליטית? עריקה ממפלגה? או עריקה מהתחייבות לבוחר? ממתי מותר למפלגה מה שאסור למרכיביה? (ואני לא הצבעתי לקהלני)
ש"ס?
יותר מדי אלכוהול יש בי עכשיו מכדי שאתייחס אליהם עכשיו, בהזדמנות אגיב על כך.
עמנואל ז' 99971
קהלני וחבריו הצטרפו לעבודה רק בגלל ההתחיבות של רבין לרמה"ג? עמנואל זיסמן, חברו של קהלני, הצטרף למפלגת העבודה הרבה לפני שרבין הצהיר משהו בקשר לרמה, או עמד בכלל (בפעם השניה) בראשות מפלגת העבודה.
עמנואל ז' 100035
עמנואל זיסמן, אם אינני טועה, היה מראשי סניף ירושלים של מפלגת העבודה. כשאני אומר ''קהלני וחבריו'' אינני מצדיק איש זה או אחר, אני רק מציין את השווה והדומה. ואני טוען שזו התרבות הפוליטית שלנו, והיא איננה מוצאת חן בעיני.
עמנואל ז' 100067
כשאתה כותב ש''קהלני וחבריו'' הצטרפו לעבודה רק בגלל הבטחותיו של רבין בעניין הגולן (או בכלל, שלהצטרפות של זיסמן לעבודה יש קשר ישיר כלשהו לעמדותיו של רבין), אתה, אהמ, טועה. יש שיאמרו אפילו, טועה ומטעה. (בעיקר כל מיני חברי פאנל בכל מיני פופוליטיקות).
את מי אתה מצדיק ואת מי אתה לא מצדיק, לא ממש רלוונטי לעניין (הנקודתי, הזה).
עמנואל ז' 100746
זאת ועוד - הם לא הצטרפו אליה כ"סיעת הגולן", "הדרך השלישית" או שו איסמו. הם הצטרפו אליה, נקודה. ונבחרו מטעמה לכנסת, נקודה. מן הבחינה המשפטית, נטו, היה עליהם להחזיר את המנדט.
לעומת-זאת, צומת פשוט התרסקה לרסיסים, ורסיס או שניים הלכו וכרתו ברית עם העבודה. שוחד, אידיאולוגיה - אתה *באמת* חושב שקיים הבדל בין השניים? אצלנו כן. בין מסדרונות הכנסת - לא!
תרבות פוליטית 99987
צר לי, אבל אף אחד לא הצביע לחברי כנסת. כולם הצביעו אך ורק למפלגות. מכאן, כמובן, לא ניתן להסיק לגבי חופש הפעולה של חברי הכנסת הבודדים, וכבר אמרתי שבידי חברי סיעת העבודה הייתה האפשרות להדיח את רבין בעצמם, אם חשבו שזהו הדבר הנכון לעשות. אבל מכך שלקהלני וחבריו מותר היה לערוק ימינה, ניתן להסיק באותה מידה כי לגולדפרב וחבריו מותר היה לערוק שמאלה. הסיבות הספציפיות אינן רלוונטיות.
תרבות פוליטית 100034
אתה צודק. וזו בדיוק התרבות הפוליטית שלנו,ועליה אני מלין.
אז תלין על הכל! 100747
ימין ושמאל כאחד, קהלני וגולדפרב בה במידה. ואל-נא תעשה איפה ואיפה.
תרבות פוליטית 100744
וואלעק ואחרים אף-פעם לא שיחדו?

אמרת "ראש מפלגה פוליטית" - אמרת שחיתות, אופורטוניזם ושוחד. זו מהות המשטר הדמוקרטי...
(לא שהאחרים טובים יותר. טבע האדם לנצח ישאר כשהיה...)
תרבות פוליטית 99920
"אדנות מחפירה" היא עדיין לא פגיעה בדמוקרטיה. גם לא עישון סיגרים. הם בסך הכל הפגנות של התנשאות מסוימת, או מראית עין של התנשאות. גם אבטחת מתנחלים אינה פגיעה בדמוקרטיה - הממשלה אמורה להגן על אזרחים, לא? ואם מדיניותה גורסת שיש לאפשר לאזרחים לגור בשטחים כבושים, זו עדיין לא פגיעה בדמוקרטיה.

"נאומי אספסוף" הם כן פגיעה, כיוון שהם עשו בזמנו דה-לגיטימציה לשמאל. גם שוד עתיקות פוגע בדמוקרטיה, אם כי הוא נופל בתחום השחיתות.
המאחזים הבלתי חוקיים הם הפקר 99921
פרשת המתנות של שרה נתניהו, כמו חשבון המט''ח של לאה רבין והעתיקות המצריות של דיין, היו סימנים לסיאוב שלטוני הפוגע בלגיטימיות של המשטר.
אם גורמים חתרניים בימין רוצים להתיישב בשטחים, והם נאחזים בקרקע ללא אישור מוקדם מצד הממשלה, הרי הם פורעי חוק. אילו היו מבצעים מעצרים ונותנים לחנן פורת ולוינגר לשבת בקלבוש לשנה שנתיים, כל מפעל ההתנחלות היה נראה לגמרי אחרת.
זה לא מספיק שקיימת תנועה פוליטית התומכת בהתנחלויות. כל עוד יש מתנחלים המצפצפים על החוק, מוסמך הצבא לפזרם כמו פורעי חוק לכל דבר בשטח צבאי.
לא היינו מגיעים למחזות העכשוויים של פושטקים עם כיפות שרוצחים ערבים ומשחיתים כרמים אלמלא התמיכה שקיבלו פורעי החוק בשטחים משנות השבעים ואילך.
לעניות דעתי במצב הנוכחי צריך להטיל עוצר על קרית ארבע, לחסום את כל דרכי הגישה לרכבים למאחזים בלתי חוקיים מאוישים, ולהחריב את המאחזים הלא מאוישים. את חשבון הוצאות הפינוי יש לשלוח למועצת יש''ע, ואת רבני יש''ע המסיתים להמרדה יש לעצור.
לפעמים כשמוציאים את הכלב לטיול והוא נחנק מהרצועה, צריך למשוך חזק ברצועה כדי שיתרגל לא למתחה. המתנחלים בשטחים מתחו את החבל יותר מדי.
המאחזים הבלתי חוקיים הם הפקר 100748
מר גולגר, אישית אני מסכים עם כל מילה שכתבת פה - יש רק דבר אחד, שאינני מצליח להבין: קראתי כאן מספר הודעות שלך, בדיון זה ובאחרים - והרושם שלי הוא שרגע אתה שמאלני כזהבה גלאון - ובמשנהו מנסה להגן על אותו מגזר-אוכלוסיה, שתקפת להלן, ותוקף בלהט את הפלשתינים... מיהו ליאור גולגר האמיתי? או שאולי, יש שניים כאלה?
ליאור בשבילך 100759
אני לא כ"כ יודע איך עלי להשיב לכזו שאלה... אני מכיר רק ליאור גולגר אחד (לפחות רק אחד כזה באייל), אך אם תמצא לי עדות לחוסר עקביות בבלוניי אשמח לתרץ ולהצטדק ‏1. עד אז אטען שגם אסמול יכול לתעב את יאסר ערפאת ועוזריו, וגם אימין יכול להודות שנערי הגבעות הם חוליגנים צוציקים שלא מייצגים שום זרם שפוי ביהדות כי אם את רצונם הבלבדי להוסיף להתמסטל על כל גבעה ותחת כל עץ רענן.

1 אחרי הכל, זה לא שיש לי משו טוב יותר לעשות בלי חברה ובלי מועדי ב'.
או קיי... 101180

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים