מועצת הביטחון הסירה את הסנקציות מעל לוב 1615
15 שנה לאחר פיצוץ טיסת פאן־אם 103 מעל לוקרבי שבסקוטלנד הסירה הערב (ו') מועצת הביטחון את הסנקציות שהוטלו על לוב, על פי הצעת החלטה שהגישה בריטניה. לוב תעביר 2.7 מיליארד דולר לקרובי 270 קורבנות הפיגוע.

ממשלת לוב הגיע להסדר על פיו כל משפחה תקבל 10 מיליון דולר, אולם אם ארה"ב לא תסיר את לוב מרשימת המדינות העוסקות בטרור ואת הסנקציות שהטילה בנפרד, תוך 8 חודשים, תקבל כל משפחה רק 5 מיליון דולר.

האו"ם הטיל את הסנקציות על לוב בשנים 1992 ו-‏1994 במטרה להפעיל לחץ על ממשל הלובי לשתף פעולה עם חקירת פיצוץ המטוס מעל לוקרבי. הסנקציות כללו איסור על טיסות ללוב וממנה, אמברגו נשק וחרם על מוצרי נפט ועל נכסים כספיים. האו"ם השעה את הסנקציות בשנת 1999 לאחר שלוב הסגירה למשפט שני חשודים בפיצוץ מטוס פאן־אם, אולם לוב דרשה לבטל הסנקציות באופן רשמי ולא רק להשעותן. להחלטה הערב, לפיכך, יש משמעות סמלית אך לא מעשית.

אישור ההחלטה הובטח לאחר שצרפת הודיעה אתמול כי היא מסירה את איום הווטו מעל ההחלטה. צרפת הסירה את האיום לאחר שנתקבלה הבטחה מהלובים כי קרובי ההרוגים בפיצוץ טיסת חברת התעופה הצרפתית UTA בשנת 1989 יקבלו פיצויים מוגדלים בהתאם להסדר שהושג בפרשת לוקרבי.

ארה"ב וצרפת נמנעו בהצבעה.
קישורים
הארץ
CNN
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מקח ממכר 170036
מה שהוציא אותי מדעתי בכתבה ב"הארץ": "...2 מליון דולר נוספים יועברו אם ארה"ב תמחק את לוב מרשימת המדינות התומכות בטרור".
לא שהדברים האלו לא היו קיימים ביחסים בינ"ל מאז ומעולם, אבל פתאום זה כל-כך מפורש שזה ממש מביך. גורם לי לתהות על איך כל דבר בסוף מתכמת, ולתהות מה עוד ביחסים בינ"ל מושפע מכסף מבלי שאני יודעת על כך.
מקח ממכר 170037
הנה דוגמה: תגובה 99925

מעניין גם מה ההשלכות של זה: דיון 1578
מקח ממכר 170041
אני חושב ששתי הדוגמאות האלה שונות עקרונית מעניין לוב, שבו מדובר בכסף שישולם למשפחות הקורבנות. נראה לי שדווקא דומה יותר האופן בו גורמים בלבנון מנסים לרתום לטובתם את יכולת-ההשפעה של משפחות חללי, נעדרי ושבויי צה''ל (ולהיפך).
מקח ממכר 170043
אני מסכים שיש אולי שוני עקרוני, למרות שבמקרה של עיראק, דווקא יש דמיון בעניין התנייה: "סגן נשיא בכטל, א' מוריארטי, דרש בשם שר הנפט העיראקי ושר התעשייה והמסחר של ירדן, שישראל תתחייב בכתב כי "אם ישראל תכבוש את אזור פריקת הנפט של הצינור בעקבה, בתקופת הבנייה, היא תשלם פיצויים" לשותפי המיזם. והייתה דרישה נוספת: הערבות הישראלית להימנע מתקיפה תהיה בתוקף לחמש שנים וחצי, ולא רק ל- 18 החודשים של בניית המתקנים."

אולם אני כיוונתי באופן כללי להשפעה של הכלכלה על היחסים בין מדינות ולטענה (שאולי היא רק שלי ולא של נגה... ) שאינטרסים כלכליים מתורגמים על ידי פוליטיקאים, עבור הציבור, למאבקים אידאולוגיים בין מדינות.
185552
נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש וראש ממשלת בריטניה טוני בלייר הודיעו אמש (שישי) כי לוב תסכים לפיקוח של משקיפים בינלאומיים על מתקני הנשק העיקריים במדינה ותפסיק את יישום כל תוכניותיה להשגת נשק להשמדה המונית. שליט לוב מועמר קדאפי אישר את הדברים בהצהרה שפורסמה הלילה בסוכנות הידיעות הרשמית של לוב. קדאפי אמר כי ארצו נקטה ב'צעד חכם ואמיץ' כשהתחייבה להתפרק מהנשק להשמדה המונית שברשותה.
לדברי בלייר, לוב הסכימה לפירוק כל האמצעים להשמדה המונית ולהגביל את טווח הטילים שברשותה ללא יותר מ-‏300 קילומטר.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
185564
לאחר איראן, גם לוב עושה צעדים לכוון יציאה מחבורת ''המדינות המצורעות''. הן מצטרפות לעירק (שהוצאה מרשימה זאת בכוח), ובקצב הזה ישראל עוד עלולה למצוא את עצמה לבד.
איך לבד? 185652
מה עם ארה"ב, רוסיה, בריטניה, צרפת, סין, הודו, פקיסטן, צפון קוריאה ואלה ששכחתי?
''מצורעת'' לבד 185754
חותמים 189432
לוב צפויה לחתום היום (ו') על הסכם פיצויים עם משפחות 170 הנספים של מטוס חברת UTA שפוצץ מעל מדבר הסהרה בשנת 1989. על פי ההסכם, צפויה כל משפחה לקבל מיליון דולר פיצויים. לוב הסכימה לפצות את קרובי הנספים הצרפתים אך עדיין מכחישה את מעורבותה בהפלת המטוס.

מחדשים 385505
"ארצות הברית תכונן יחסים דיפלומטים מלאים עם לוב ותסיר אותה מרשימת המדינות התומכות בטרור. כך הכריזה הערב (יום ב') מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס.". Ynet: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3251215,00.h...
מחדשים 385508
מעניין שכבר מזמן אין מוסיפים "האמריקני/ת" אחרי תארים כמו "הנשיא", "מזכירת המדינה" וכיו"ב...
מחדשים 385587
זה נכון. ביום העצמאות רואים על מכוניות דגלי ארה''ב. אולי יותר ויותר מוצמד לקצב התואר נשיא מדינת ישראל שלא יתבלבלו.
מחדשים 385589
להיפך - זה כדי ש*כן* יתבלבלו - שישכחו שג'ורג' דבליו הוא הנשיא שלנו.
מחדשים 385875
האם נתקלת בידיעת חדשות ש*נפתחת* ב"הנשיא בוש הודיע ש..."? המשפט שערן ציטט נשמע לי סביר לחלוטין, כי ההקשר של ארה"ב ניתן שם קודם. באותה מידה נשמע לי סביר גם "באנגולה יוקם מפעל לתרופות נגד איידס, כך הודיע הנשיא לובנגולו". אם נתלת בידיעה שנפתחת ב"מזכירת המדינה רייס הודיעה ש..." יש לך רק חצי נקודה; כי "מזכיר מדינה" הוא תואר ייחודי לממשל האמריקאי (באותו אופן, "הקאנצלר/ית").
מחדשים 385901
אני די משוכנעת שנתקלתי במשפטים שבהם מופיע "הנשיא בוש" בלי שום איזכור מדינה!
מחדשים 386188
אבל, נשיא בשם בוש יש רק למדינה אחת. באותו אופן כותבים גם "הנשיא שיראק וראש הממשלה דה-וילפן" (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3245381,00.h...) או או "שר החוץ סטרו" (http://www.israel-mfa.gov.il/MFAHeb/Mfa/Foreign%20mi...)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים