שניים ממאבטחי אבו מאזן נהרגו מירי על פמלייתו 2149
שניים ממאבטחיו של יו"ר אש"ף מחמוד עבאס (אבו מאזן) נהרגו ושישה בני אדם נפצעו אמש (א) בחילופי אש בפתח סוכת האבלים לזכר יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת בעזה.

כשנכנס עבאס למתחם הסוכה הוא נתקל בקריאות זעם מצד חמושי "גדודי חללי אל־אקצה" כמו "סי־אי־איי החוצה". החמושים השליכו כיסאות, והמהומה התגלגלה במהירות ליריות. גם אנשיו של מוחמד דחלאן, שר הביטחון לשעבר ברשות, שהגיע אף הוא לסוכת האבלים, הצטרפו למהומה. בעימות האלים שנמשך מספר דקות נהרגו שני אנשי ביטחון שנמנו על מלוויו של עבאס.

בתגובה לארועים, שכונו על ידי מספר עדי ראיה "נסיון לחסל את אבו מאזן", אמר עבאס כי אין מדובר בניסיון חיסול, אלא ב"מהומה שהתפתחה מתוך האבל, חוסר סדר כמו שהיה בהלוויה". רשת אל־ג'זירה דיווחה כי "גדודי חללי אל־אקצה" גינו את הירי בסוכת האבלים והכחישו כל קשר לאירוע.

אמש גם נמסר שהממשל האמריקאי מתכוון להעביר לרשות הפלסטינית 75 מיליון דולר כדי לסייע לשיקום כוחות הביטחון ברשות לקראת הבחירות לנשיאות הצפויות להתקיים בחודש ינואר. יו"ר הרשות הזמני ראוחי פתוח הודיע אתמול כי הבחירות לתפקיד יו"ר הרשות ייערכו ב-‏9 בינואר. עבאס נבחר מוקדם יותר אתמול, על ידי הוועדה המרכזית של הפתח, למועמד הפתח לתפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב NRG
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261256
זו חברה שבה רצח הוא דרך מקובלת ל"פתרון" מחלוקות.
רציתי להציע סקר חדש: באיזו אווירה ייערכו לדעתך הבחירות ברשות?
1. השמצות הדדיות בין המועמדים והארגונים השונים, כמו אצלנו.
2. שפע שחיתיויות וזיופים, בעקבותיהם ייבחר לבסוף אבו מאזן.
3. יהיה מועמד אחד בלבד, שגם ינצח, למרבה ההפתעה, כמו בסוריה ובעוד כמה מדינות נאורות ודמוקרטיות. (אבל למרות העדר הדרמה, התקשורת אצלנו תחגוג את הדמוקרטיה ברשות בגל פתוח לבחירות ושידורים חיים מן הקלפיות והספירה).
4. אבו מאזן יירצח, רוחי פתוח יישאר יו"ר זמני לנצח, והבחירות יידחו למועד בלתי ידוע.
5. שקט וסדר מופתי, כמו בשוייץ. המפסידים יקבלו את הפסדם באופן מכובד וייפרשו לפנסיה מוקדמת.
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261279
''המפסידים יקבלו את הפסדם באופן מכובד וייפרשו לפנסיה מוקדמת'' - גם אצלנו זה לא קורה (ע''ע שמעון פרס).
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261286
מעולם לא טענתי שאנחנו בעלי תרבות פוליטית כל כך מוצלחת, אבל הכל יחסי.
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261291
כמעט בשום מקום זה לא ככה, וטוב שכך. למה תרבות בה אנשים טובים ומוכשרים מועמדים לבחירה רק פעם אחת היא תרבות מוצלחת?
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261297
א. יש תחליף לכל אחד. הרשימה של אנשים ''טובים ומוכשרים'' (לפחות בעיני עצמם) היא מספיק ארוכה כדי לתת צ'אנס לאחרים, במיוחד מצד מי שכשל באופן קולוסאלי (ע''ע אהוד ברק).
ב. יש בעיני משמעות רבה לערך של לקיחת אחריות אישית על כשלון. זה שולח מסר מאוד נכון כלפי מטה. במדינתנו הערך הזה כמעט לא קיים, ואנשים נוטים לאחוז בקרנות המזבח.
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261302
א. צ'אנס יש גם היום לכולם. זה לא אומר שצריך למנוע ממנהיגים מוכשרים את האפשרות להבחר רק משום שציבור הבוחרים לא קיבל את דעתם בפעם הראשונה (ע"ע נתניהו, שרון או בגין).

ב. זה לא "האחזות בקרנות המזבח" זה המשך המאבק הפוליטי. אם אתה מאמין במשהו, והציבור לא מקבל את דעתך, האם זה אומר שאתה צריך להפסיק לנסות לשכנע את הציבור? היום הציבור לא מאמין בהתנחלויות, זה אומר שמנהיגים שתומכים בהתנחלויות צריכים לפרוש?

ג. מה אתה רוצה מ"מדינתנו", זה קורה בכל העולם המערבי, וטוב שכך.
בארה''ב, למשל 261440
נדיר שמתמודד שרץ לנשיאות והפסיד מתמודד שוב על הנשיאות 4 שנים אח"כ.
בארה''ב, למשל 261460
הצליח לניקסון.

אבל מה שחשוב הוא האם סנטורים שהפסידו פעם אחת יתמודדו שוב על אותו מושב בעתיד.
ובעבר הרחוק יותר הצליח גם לגרובר קליבלנד 261497
למעשה זה הצליח לו כל כך טוב, שסופרים אותו בתור 2 נשיאים.
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261592
דוגמא טובה.
הנה למשל בני בגין, שפרש מהחיים הפוליטיים לאחר שלא הצליח לשכנע את הציבור בצדקת דרכו, ואמר שאינו יכול להיות ''שליח ציבור ללא ציבור''.
חבל שאין עוד אנשים כמותו בפוליטיקה הישראלית.
קצת מספרים 261626
*מנחם* בגין קיבל בבחירות לכנסת הראשונה 11.5% מהקולות, וסיעותו היתה הרביעית בגודלה, השניה הוא קיבל 6.6% מהקולות, בשלישית הוא קיבל 12.6% ועלה להיות הרשימה השניה בגודלה, ברביעית הוא קיבל 13.4%, בחמישית 13.8%, בשישית 21.3%, בשביעית 21.7%, בשמינית 30.2%. רק בכנסת התשיעית, אחרי 28 שנות כשלון, אחרי שמונה מערכות בחירות כושלות, הוא הצליח לקבל 33.4% ולעמוד בראש הרשימה הגדולה בכנסת.

שמעון פרס, להבדיל, קיבל בכנסת התשיעית 24.6%, בכנסת העשירית 36.6%, בכנסת ה-‏11 34.9% כשהוא עומד בראש הרשימה הגדולה בכנסת ומכהן בראש ממשלה למשך חצי קדנציה, בכנסת ה-‏12 הוא קיבל 30% כשהרשימה יורדת למקום השני. הוא נכשל פעם נוספת בבחירות ישירות לכנסת ה-‏14. סך הכל 4 כשלונות (ועוד אחד שהוא לא ממש כשלון, בכנסת ה-‏11) במשך 16 שנה. חצי מבגין.

הסיבה שאין עוד אנשים כמו בני בגין בפוליטיקה הישראלית (והעולמית) היא פשוט משום שהם פורשים.
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261304
א. יש תחליף לכל אחד. לפעמים התחליף עולה על המקור, לפעמים נופל ממנו. לפעמים ההבדל נראה מראש, לפעמים הוא מתגלה רק בדיעבד. אין סיבה לוותר על שרותו של אדם ברוך כשרונות רק בגלל שניתן למצוא לו תחליף, ודאי שלא בגלל שיש רשימה ארוכה של "גם אני רוצה"ים.
ב. בהחלט יש משמעות לערך של לקיחת אחריות אישית על כשלון. השאלה היא רק מה מוגדר ככישלון. האם גל פרידמן, שזכה "רק" במדלית ארד באולימפיאדת אטלנטה, או אריק זאבי שכשל בנסיונו להשיג מדליה באולימפיאדת סידני, היו אמורים לפנות את מקומם במשלחת לאולימפיאדת אתונה לספורטאים אחרים, "טובים ומוכשרים" (לפחות בעיני עצמם)?
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261327
קדנציה קצרצרה בראשות הממשלה, שנגמרת בפיאסקו - מוגדרת ככשלון
אבדן שלטון מפלגתך אחרי 29 שנים, בפעם הראשונה שאתה מתמודד מטעמה, ואי יכולת לחזור לשלטון כל עוד אתה עומד בראשה - מוגדר ככשלון.
חתימת הסכם עם הטרוריסט מס' 1, מתוך אמונה (תמימה?) שהוא יהפוך את עורו ויילחם בטרור, והתפוצצות הסכם זה בנהרות של דם - מגדרת ככשלון.
אבדן של חצי מהמנדטים בבחירות - מוגדר ככשלון.
עד עתה לא ראיתי שהאחראים לכשלונות הללו היכו על חטא או הכריזו על פרישה מהחיים הפוליטיים ללא כוונה לחזור.
ריכוז, רבותי, ריכוז 261331
מה הקשר בין כל ה"כשלונות" האלה, לבין "המפסידים יקבלו את הפסדם באופן מכובד וייפרשו לפנסיה מוקדמת" שבתגובה 261256?
ריכוז, רבותי, ריכוז 261349
הייתי מצפה מברק (שהקדנציה שלו נגמרה בפיאסקו מדיני) ונתניהו (זו שלו נגמרה בפיאסקו פוליטי) לעמוד במילתם ולהשאר מחוץ למגרש הפוליטי.
הייתי מצפה מפרס להבין את הרמז לאחר הפסדים רבים מספור ("אני לוזר?!") ולפנות את הבמה לצעירים וטובים ממנו במפלגת העבודה.
ואחרון (אך לא חביב בכלל) הייתי מצפה מביילין להבין את הרמז העבה ששלחה לו מפלגתו, בבעיטה האדירה שהעיפה באחוריו הפוליטיים, לפרוש לביתו ולהרהר בנזקים שעשה ה"בייבי" שלו - הסכמי אוסלו.

אחת הבעיות במדינה שלנו היא שלא מצפים מאנשים לקחת אחריות אישית על כשלונותיהם, ולפעמים הם אפילו מטרה להתקפות בעשותם כן (למשל הודעת הפרישה של נתניהו שלוותה בזמנו בצרימה מצד התקשורת, שבבמקום לכבד אותו על כך שהוא קיבל אחריות ופרש, תקפה אותו על כך שהוא "בורח" מליכוד מובס)
ריכוז, רבותי, ריכוז 261377
אני ממש מתקשה להבין את הקשר בין יציאה לפנסיה אחרי כשלון בבחירות, לבין זה.

אם אתה לא רוצה שנתניהו, פרס, ביילין וברק להיות בפוליטיקה, פשוט תבחר באחרים. העובדה שיש מי שבוחר בהם, מוכיחה שיש מי שחושב שיש להם עוד מה לתרום.

אתה בכלל מדבר על שתי תופעות שונות

1. על פוליטיקאים (כמו ביילין ופרס או, ומפתיע ששכחת, בגין) שמאמינים בדרך מסויימת, ולמרות התנגדות ציבור הבוחרים מנסים לתמוך בה ככל הניתן בהתאם לחוק. לדעתי לא רק שלא מדובר בבעיה, אלא מופת של התנהגות דמוקרטית. בטח עדיף כשזוכרים שהאפשרויות האחרות הן לשנות את הדעה בהתאם לדעה של הבוחר, או להפסיק להלחם למען הדרך. מה היית חושב אילו אחרי בחירתו של ברק היו כל הפוליטיקאים של הימין פורשים?

2. על פוליטיקאים שכשלו ב*מימוש* מדיניותם (כמו ברק ונתניהו) ומנסים לחזור. גם כאן לא מדובר על בעיה, זכותם לנסות ולחזור, וזכותך לא לבחור בהם. יכול להיות שהם באמת השתפרו. יכול להיות שהכשלון נבע מבעיות אובייקטיביות.

ובעיקר, לא ברור לי ה"במדינה שלנו" הזה שלך. המדינה היחידה בה היה נהוג חאראקירי היא יפאן, בשאר העולם, אנשים שכשלו יכולים לנסות שוב. בשאר העולם, אנשים שכשלו מנסים שוב.
ריכוז, רבותי, ריכוז 261593
"בשאר העולם, אנשים שכשלו מנסים שוב" - איפה נמצאים היום אל גור, ג'וזף ליברמן, רוס פרו, ראלף ניידר?
חדשות מפתיעות! אנחנו לא לבד! 261608
יש עולם גם מחוץ לארה''ב.
חדשות מפתיעות! אנחנו לא לבד! 261615
נכון, אבל ארה"ב כלולה ב"שאר העולם" ביחס ליפן.
אם נסתכל על אירופה: איפה ג'ון מייג'ור?
חדשות מפתיעות! אנחנו לא לבד! 261636
עד מאי 2004 הוא היה ב-Carlyle Group:
חדשות מפתיעות! אנחנו לא לבד! 261640
אתה מתכוון לפוליטיקאי הבריטי הצעיר שלא הצליח להכנס לפרלמנט בבחירות של 1974, ופרש מפוליטיקה? בארץ הוא לא היה פורש ואפילו נהיה ראש ממשלה.
דברים שרואים מכאן 261634
אל גור הודיע רק שנתיים אחרי ההפסד שהוא לא יתמודד לנשיאות ב2004. היו ויש לגור תומכים רבים במפלגה הדמוקרטית. גור ממשיך להביע את דעתו בנושאים ציבוריים, ואף יעץ לממשל בוש.

ליברמן עדיין סנטור, ואף היה מועמד לנשיאות.

רוס פרו רץ גם בבחירות ב-‏1996 וקיבל 8 מיליון קולות.

ראלף ניידר התמודד בבחירות האחרונות לנשיאות וקיבל כ-‏400,000 קולות.

דוגמאות נוספות?
וגם בגין 261468
ריכוז, רבותי, ריכוז 261474
תזכיר לי איזה ראש ממשלה בישראל לא "נכשל"?
אשכול 261487
איזה כיף חידון! 261492
שמיר?
איזה כיף חידון! 261851
אני חולק על דוגמא זו. לגבי אשכול, איני מכיר מספיק את פרט כהונתו כדי להכריע בסוגיה. אגב, הערך המתאים באינציקלופדיה החופשית ‏1 מדגים יפה חופש זה :)
על כל פנים, רוב ראשי ממשלות ישראל שאני זוכר מאז עמדתי על דעתי נחשבים לכושלים בעיני חלקים נרחבים מן העם: רבין, בגין, נתניהו, שמיר, פרס, ברק ושרון.

ריכוז, רבותי, ריכוז 261501
אתה לא חושב שהיה יותר אחראי ומכובד מצד נתניהו המנוצח להישאר בליכוד ולסייע לשקם אותו, אבל לא להציע את עצמו מאוחר יותר לבחירה חוזרת?
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261347
1. אל תייחס לי דברים שלא כתבתי. אין לי כל התנגדות לכך שאדם מוכשר, הסבור שהוא ראוי לתפקיד, יתמודד עליו יותר מפעם אחת.
2. הבעיה ברשות הפלשתינית איננה שמתמודד שנכשל ינסה שוב, אלא שמי שנבחר לא יעמוד לבחירה פעם שניה, כיוון שנבחר לכל חייו, והסיכוי היחיד להיפטר ממנו אם אינו מוצלח הוא מוות (טבעי או לא).
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261354
1. אז תרבות בה המפסידים מקבלים את הפסדם באופן מכובד ופורשים לפנסיה מוקדמת היא מוצלחת (כמו שכתבת בתגובה 261286) או לא?

2. אם זו הייתה הבעיה היחידה, או אפילו העיקרית ברשות, אז באמת שלא היה *לנו* יותר מידי מה להתלונן.
עד לקיום הבחירות ברשות יישפך עוד הרבה דם 261548
1. ההגדרה "לא מוצלחת" מתייחסת יותר למאפיינים אחרים בתרבותנו הפוליטית, כפי שהצעתי באפשרויות 1 ו-‏2 ב תגובה 261256 . לגבי הפרישה אחר כשלון בבחירות - אני לא חושבת שזה בהכרח רצוי. (אבל למה דעתי כל-כך חשובה? נניח שהייתי עונה "כן ולא"... לא התכוונתי להתווכח על נקודה זו).
1. זו הבעיה בבחירות בלבד, וודאי לא הבעיה היחידה או העיקרית במציאות ברשות.
לא לגמרי קשור 261280
אבל מה שהכי שעשע אותי בתגובות שאחרי מות ערפאת הייתה האמונה המלאה של הפלסטינים שרואיינו שמשום שערפאת נבחר פעם לפני כמעט עשור בבחירות ''חופשיות'' זה הופך אותו למנהיג לגיטימי ודמוקרטי. המצחיק הוא שהם אמרו שכדי שגם היורש שלו יקבל לגיטימציה, הוא צריך גם כן להבחר בבחירות. מה שאפשר להבין מכך הוא שגם הנשיא הבא שיבחר לא ידרש לעמוד למבחן הבוחר פעם נוספת. כדאי לבוש להיות מודע לכך שהפלסטינים כלל לא מתכוונים להקים דמוקרטיה בשטחי הרשות, אלא פשוט לבחור דיקטטור חדש.
משני צידי הקליע 261284
לפעמים אני מודה לאלוהים שאלו האויבים שלנו (והרי יכלנו להתמודד עם סוגים נבונים וקטלניים יותר).
ולפעמים אני מתלונן בפניו למה בכלל יש לנו אויבים.
משני צידי הקליע 261285
על מנת ליישב את הסתירה, למה שלא תתלונן בפני האחראי על כך שאלו השכנים שלנו? (והרי יכלנו להשתכן ליד סוגים נחמדים ותרבותיים יותר).

___
מי אמר "גודווין" ולא קיבל?
משני צידי הקליע 261288
אולי נחליף שכנים - הערבים יזרקו אותנו סוף סוף לים, ובמקומם נתמודד עם כרישים, טונות, ולהבדיל מקרלים, סרדינים וכדומה.
ברור שזה היה נסיון התנקשות 261372
כשהיה רה''מ הפלסטיני, אבו מאזן ניסה בכל מאודו להפסיק את הטרור אבל בסוף נאלץ להתפטר בגלל שערפאת תקע לו כל הזמן מקלות בגלגלים ובגלל איומים על חייו. החבר'ה האלה רוצים להרוג את מי שמציע להם דרך שונה מאשר, ובכן, להרוג.

ערבים... כמו ילדים בגן.
ברור שזה היה נסיון התנקשות 261504
אולי לא מיותר להזכיר כאן שכרגע אנחנו מובילים עליהם 1:0 ברצח של ראש מדינה נבחר.

יהודים... כמו חיות בגן חיות.
ברור שזה היה נסיון התנקשות 261509
השאלה היא בכמה אנחנו מובילים עליהם בראשי מדינה נבחרים שהציעו דרך שונה מאשר להרוג.
ברור שזה היה נסיון התנקשות 261647
כמו שזה נראה בשנים האחרונות, זה 0:0
ברור שזה היה נסיון התנקשות 261723
שים לב שגם ברקורד של רצח מנהיגים, בשנים האחרונות אנחנו 0:0.
ברור שזה היה נסיון התנקשות 261738
בעצם 1:0 לכם
2:0 261740
3:0 261942
3:1 261955
שנהמר על הבא בתור? 261958
שנהמר על הבא בתור? 261960
אתה זה שכתב את "חתול תעלול"?
שנהמר על הבא בתור? 261961
אם זה ההימור שלך, הפסדת.
עזוב ,כל הטובים כבר הלכו 261964
עוד מלה מיותרת באינטרנט, ונדאג ל4:1 261965
4:1 261966
ברור שזה היה נסיון התנקשות 261839
נסה לקרוא שוב את ההודעה ולהבין את ההקשר שלה, אם זה לא מסובך מדי.
השוואה לא במקומה 261552
לפלשתינים היה, איך לומר זאת, מספר ראשי מדינה נבחרים השואף ל-‏1 אך יותר קרוב ל-‏0.
מתאים יותר להשוות לנעשה במדינות האזור האחרות - במצרים נרצח סאדאת, בירדן המלך עבדאללה הקודם, בעירק נורי סעיד, באירן ראש הממשלה שאהפור בחטיאר, בסעודיה פייסל, בלבנון באשיר ג'מאייל, ובטח יש עוד כמה ששכחתי. (דרך אגב, תאמר ודאי שאלו לא ראשי מדינה נבחרים שנבחרו באורח דמוקרטי - יש שם מישהו כזה בכלל?).
השוואה לא במקומה 261556
לא שללבנונים חסר, אבל למה דווקא את ג'מאייל להדביק להם? אם כבר אז אפשר להוסיף חצי נקודה לישראל ולסוריה (ואולי עוד איזה נקודה לשם כבוד לארה"ב). ישראל בחרה, סוריה רצחה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים