חיל הים מבטל את ה''דיסטנס'' בין מפקדים לחיילים 3654
ידיעה שהתפרסמה ביום ה' שעבר באתר צה"ל מבשרת על תפיסה פיקודית חדשה בחיל הים, אשר "מטשטשת את המרחק הפיקודי … ומתאפיינת ביחסי קרבה בין מפקד ישיר לחייליו, בדגש על שיח פתוח, והיעדר תחפושות או מסכות."

את השינוי בתפיסה הפיקודית מוביל מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, ואחד מביטוייה הוא החלפת סיסמת החיל הנוכחית, "כשהגלים מתחזקים החזקים מתגלים", בסיסמה "ביחד ננצח".

לדברי אל"ם מיכל תשובה, ראש מספן כח אדם בחיל־הים, "שמנו לנו כמטרה להוריד את כמות הקבילות בחיל הים, ולשפר את יחסי המפקד פקוד. השינוי כבר מכה בשטח, הוא כולל וחוצה גבולות; הוספנו המון תכנים הנוגעים לפיקוד טהור, בקורס פי"ם (פיקוד ימי - קורס המקביל לקורס מפקדי הפלוגות בזרוע היבשה) וחובלים, ובקורסים ייעודיים שפתחנו העוסקים בנושא."

השינוי בגישה לא חל רק תקופת השירות המבצעי, אלא גם על תקופת ההכשרה. רס"ן יגל שרעבי, הפסיכולוג של בית הספר לחובלים, אמר כי "עכשיו אפילו בשלב הראשון המפקד מדבר עם חייליו. פעם הוא היה צועק רק פקודות".
קישורים
לידיעת הימאים: חיל הים מבטל את ה'דיסטנס הפיקודי' - אתר צה"ל
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

631545
אני מת לדעת כמה פגישות מטה וסדנאות "לפיתוח חזון-החיל" נערכו כדי לגבש את הססמא "ביחד ננצח"(!).
631553
ניצחה בנקודות את "הקיא - בדלי!".
631554
ואת ''לשבור את הגלים''. וגם זה רק כי הבמאי הצהיר שהוא נאצי.
631552
יש טוענים ששבירת דיסטנס מורה-תלמיד‏1 באקדמיה למשל, גוררת נזקים ניכרים בהכשרתו של התלמיד.

הייתי מניח שזו סקאלה אחרת לגמרי, ולגמרי ייתכן שבמקום בו נמצאים יחסי מפקד-פקוד בחיל הים זה לא רלבנטי, ושם דווקא נדרש קיזוז בכיוון השני. אני אתפלא אם בעולם לא נעשו כבר מאות דוקטורטים בסוציולוגיה ופסיכולוגיה על העניין הזה.

וברמה הלשונית, כדאי שיספרו לחיל הים שהניסוח 'השינוי כבר מכה בשטח' לא נשמע כל כך חיובי.

1 קישור אסוציאטיבי למפקד-פקוד.
631561
מכה גלים, עושה גלים.
631565
זה כבר נשמע באמת יותר מתאים.
631645
לי היה מוזר שציינו שבין היתר שברו דיסטנס גם בשייטת 13.
לפי מה ששמעתי יחידות כאלו מאופיינות מראש בחוסר דיסטנס.
הנימוקיםששמעת הם שמדובר בכח אדם איכותית ומחוייב ממילא מצד אחד ומצד שני משמעת נוקשה ככל שתהיה לא תשכנע אדם לבצע את מה שהם עושים.
האם מישהו מכיר את הנושא?
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 632655
דברים כמו ''אל תסתכלו לי בעיניים, לא מגיע לכם'' וכן שימוש בכובעים שמסתירים את העיניים ושאר ''עזרים'' רק מכניסים את החייל להלם מיותר כאילו הגיע לכוכב אחר. הפיקוד בצבא צריך להיות ענייני וסמכותי. כל ההצגה הזאת מיותרת לגמרי.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 632660
ברור. הלא מדובר על צבא מקצועי בו כל החיילים הם אנשים בוגרים נפשית, רוצים להיות במקום בו הם נמצאים, למלא כל הוראה (גם תוך סיכון חיים) ובאופן כללי בקושי צריכים מפקדים. המפקדים בתורם הם בוגרי מסלול אקדמי בתורת לחימה עם תואר משני בהוראה וכל מטרתם היא לתמוך בחיילים ולספק להם את העזרים הדרושים לקידומם האישי בדרכם ל lean, mean, killing machine או במקרה של חיל הים, למקרל תקיפה אימתני.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 632661
אם לשפוט לפי ספרות פופולארית‏1, החלק של "איזה זבלים אתם, בחיים לא ראיתי אשפה כזו, אלוהים אדירים מה מביאים לנו ומצפים שנהפוך לנחתים", קיים גם בצבא מקצועי-התנדבותי. כולל השפלות‏2 ודיסטנס. כנ"ל לגבי סרטים אמריקאים‏3.
והיינלין טוען שככל הנראה, ככה גם הגיבו סמ"חים רומאים למגוייסים טריים.

1 היינלין, ליאון יוריס - ששירתו שניהם במארינס.
2 טרטור עם דלי על הראש דרך אוהלים, חבלים, תיל, קירות ומה לא. אילוץ חייל שקרא לרובה שלו "כלי" (במקור - gun במקום rifle) להסתובב בכל הבסיס כשהוא אוחז את כבודו ביד אחת ואת רובהו ביד אחרת, ולדקלם This is my rifle and this is my gun, this is for fighting and this is for fun" בפנים כל מחלקת טירונים.
3 הריטואל של לנקות את השירותים במברשת שיניים לא פוסח על המארינס.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 632676
שלא לדבר על סמ"חים ספרטנים.

אבל יש לי באמת קונפליקט עם העניין הזה.
מצד אחד, לאדם הרגיל (==אזרח) יהיה קשה מאד לקבל על עצמו ציות מהיר וגורף לפקודות, משימות ואימונים הנדרשים מחייל, וודאי חייל קרבי. כל ההתניות הפסיכולוגיות, הסוציולוגיות והתרבותיות שהוא מגיע מהן‏1 מתנגדות לכל צורת ההתנהגות הזו. לכן סביר שיש צורך באימון פסיכולוגי-תודעתי (מעבר לפיזי כמובן) שיאפשר לו כן להיות חלק מתפקד ממערכת יותר ממושמעת וקשיחה מאשר קבוצת הסטאנגה של החבר'ה מהשכונה.

מצד שני, אין לי ספק שהאופן האגרסיבי של החדרת ההתניות האלה לחיילים - שמנסיוני במציאות הוא לא פחות גרוע מהסרטים שתיארת - יוצר נזקים ועומסים בהחלט לא מבוטלים.

לא ברור לי איפה ואיך אפשר לשים את דרך האמצע, שמצד אחד אפקטיבית בהפיכת האזרח לחייל, ומצד שני עדיין שומרת על כללים בסיסיים של התנהגות אנושית לא מזיקה לטווח קצר, וגם לטווח ארוך. די ברור לי שלמידה היא אפקטיבית פחות כשהמורים והחיילים הם סחבקים שלך.

1 ולמה ללכת רחוק, לפחות לפי הסיפורים שאני שומע‏2, מחצית מהילדים היום לא יכולים לשבת על הישבן בשקט במשך שיעור שלם, שלא לומר לעשות שיעורים כנדרש, בלי תוספים כימיים כאלה ואחרים.
2 ומזדעזע.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 633007
לא יודע אם נתקלת ברשימה של עמוס הראל או בספר שהיא היתה פרומו לו, על הטירונות של היום, שהיא הרבה יותר עדינה ו"פסיכולוגית" ממה שהיתה לפני עשר ועשרים שנה.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 633039
נתקלתי, אבל לא זכרתי מזה הרבה. הכתבה מסתיימת בטון די אמביוולנטי.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 632680
תלוי. הצבא האמריקאי וכל עשרות הגופים שחיים איתו בסימביוזה, הוא מורכב מאד. יש בו סביבות שהן כמעט כמו שתיארתי‏1 וסביבות שהן כמו הנחתים והמקבילות הישראליות שלהם. בהיותו אמריקאי, מידת השימוש בדיסטאנס, עלבונות, עונשים פיזיים ואחרים, מוכתבת כיום על ידי מחלק(ו)ת מדעי ההתנהגות ולמיטב ידיעתי הפרמטרים העיקריים שהם משתמשים בהם קשורים לכישורים לעומת אימון. במקרה של הנחתים - ההנחה (כמו בטירונות של היחידות המיוחדות בישראל ופחות מכך בטירונות רובאי 05) היא שכל מי שעובר בהצלחה את הבוט קאמפ יכול לשמש כנחת - כלומר אם ביום מן הימים שימפנזה או רובוט יצליחו לעשות זאת, הם ישמשו כתחליפי נחתים מושלמים. הקורס עצמו הוא למעשה בראש ובראשונה מנגנון איתור והאימונים בו הם בעלי חשיבות משנית. הדיסטאנס שם תפקידו מעבר ליצירת משמעת הוא ליצור מצב של לחץ פסיכולוגי שבמהלך 13 שבועות צפוי להציף לפני השטח את כל השבירים למיניהם. לעומת זאת בתפיקידים אחרים בהם נדרשות יצירתיות, השכלה ועצמאות יחסית, מאתרים מלכתחילה מועמדים מתאימים ואז מכשירים אותם מתוך מטרה להפוך אותם לאנשי מקצוע טובים.

1 כמעט, כי מגיעים גם שם למצבים מצחיקים כמו פלוגה של קורסיסטים מהצבא שמסופחים לסוכנות ממשלתית אזרחית כזו או אחרת ומסתובבים בה במסדרון בשלשות עם המדים האמריקאיים המצחיקים.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 633025
במארינס זהו הרציונל- לפחות היה. כדי להוציא חייל טוב צריך לשבור את רוחו ולבנות אותה מחדש. במילים אחרות-מילים שלי: צריך לפרק את המסגרות המוסריות שלו וכך להפוך אותו לרוצח בשרות המדינה על פי פקודה. אצלנו אין הגדרות ברורות כאלה. אולי יש הגדרות סמויות כאלה כלפי הערבים. לזה התכוון רבין כשאמר בשיחה סגורה שאי אפשר לנהל מלחמות כל כך הרבה שנים. גנרל אמריקאי התבטא בגילוי לב על הקשיים לשלוט בעיראק: " המקצוע שלי בו אני מצטיין הוא להרוג . אתם נותנים לי תפקיד לשקם מדינה הרוסה?"
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 633027
הוא לא שמע על דאגלס מק ארתור?
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 633042
מק ארתור היה חריג.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 632771
זה ממש לא קשור. "אל תסתכלו לי בעיניים זבלים" זה לא מה שיגרום לחיילים למלא הוראה, בלי קשר לרקע שלהם, למוטיבציה או למצבם הנפשי - ובטח ובטח שזה לא מה שיגרום להם לקום להסתער. להיפך, בתור מפקד לשעבר של חיילים מרקע בעייתי, אני יודע מניסיון שעניין הדיסטנס מעורר אצלם אנטגוניזם חזק שבעתיים מאשר אצל חיילים ""רגילים"". אתה תשמע אצלם דברים כמו "אפילו לאבא שלי אני יכול להסתכל בעיניים, אז לך לא? מי אתה בכלל?"

וכן, אני יודע שכך נוהגים בכל צבא מקדמת דנא. זה לא אומר שזה צודק.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634208
דיסטאנס לא חייב להיות השפלות, אבל לדעתי בצבא חייבת להיות היררכיה נוקשה וברורה. במקומות בהם חיי אדם תלויים בשיקול דעתו של המפקד, אנשים יכולים לחיות ולמות בגלל היסוסים ושיקול דעת של פקודים שמחליטים לגייס לצידם את כל הפסיכולוגיות הרכרוכיות של העידן המודרני. לכן אם קידמו חייל מסויים לדרגת פיקוד, זה אומר שהחליטו ששיקול הדעת שלו כשיר יותר משל הפקודים. דבר נוסף הוא שאי אפשר שכל אחד ינהג לפי שיקול דעתו במקומות קשים ומסוכנים שכאלה.

לפי זה, ברור לי לחלוטין שמשמעת צבאית נוקשה צריכה להשאר משמעת צבאית נוקשה. זובור והשפלות מיותרים בדיוק כמו ההקצנה לצד השני של מפקדים נחמדים ופסיכולוגיים.
זה צבא. זה לא מכון ספא!

מי שלא מסוגל לעמוד בזה, שלא ילך לצבא.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634339
נו טוף, אז הנכד שלי כשיגיע לגיוס יצהיר שהוא אינו מסוגל לעמוד בזה ויקבל פטור. תתפלא, אבל -במילואים- הפקודים מעירים לפעמים דברי טעם ומצילים מפקדים מסויימים מעצמם.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634343
אני רואה הבדל גדול בין מילואים לבין שירות סדיר.

בשירות סדיר מגיעה קבוצה של צעירים, טירונים, ירוקים. מלאים בשחצנות-יודעת-הכל של הנעורים, בפזיזות הנעורים, במרדנות הנעורים...
והצבא צריך לעצב אותם למסגרת נוקשה ותובענית, להוריד את השחצנות שלהם, כי הם לא יודעים ולא קובעים, לרסן את הפזיזות שלהם כי צריך לחכות ולציית לפקודות, ולדכא את החשיבות העצמית כי לא החייל הטירון קובע ואין פה משחקים. פה מדובר בגוף גדול ובטובת האומה ולא בחייל האחד לבדו.

במילואים מגיעים אנשים מבוגרים יותר, עם ניסיון. אנשים שכבר היו שם וראו והתנסו בעוד מקומות. אנשים שפחות נוטים לשחק משחקים, נקיים יותר מהסתלבט של הנעורים. כשאדם מגיע לשירות מילואים, נקודת המבט שלו שונה, בוגרת, אחראית ומרוסנת בהרבה מגישתם של הצעירים בשירות סדיר שרק מחכים לראות את הבית/חברים/חברה.

באותה מידה הערות יתקבלו בברכה וברצינות על ידי סטודנטים באוניברסיטה שבאו מתוך הבנה את חשיבות הלימודים ורצון להשיג תואר בסופם, לבין הערות של תלמיד כיתה ב' שרוצה להסתלק כתינוק הבורח מבית הספר.
זה רוצה לייעל וזה רוצה לפרוק עול.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634346
לא הגזמת קצת עם הסטריאוטיפים?
ברוכים הבאים למאה ה22 634353
עכשיו יש גם "פדופוביה"?!
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634358
הסטריאוטיפים לא צמחו באוויר. כמו שאומרים שאין עשן בלי אש, גם הסטריאוטיפים צמחו בגלל רוב סטטיסטי שמאפיין כלל מסויים.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634359
יש עשן בלי אש. ולא מעט סטריאוטיפים צמחו בעין המתבונן כדי להצדיק התנשאות כזאת או אחרת.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634377
יש עשן מקרח יבש.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634387
זה לא עשן, זה אד (או קיטור)
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634388
יש גם עשן במאזן ציפה אחרי שהתערבת עם מדריך הצלילה שתמצא דרך לעשן מתחת למים, אבל זה כבר שייך לסיפור אחר.

(וגם לכאב ראש נוראי - אל תנסו את זה בבית)
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634389
יש לך בית מתחת למים?
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634391
מה פתאום? החברה שלי לא הרשתה לי לעשן בבית.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634588
בגנו של תמנון, בצל.

(ואם מישהו כותב עכשיו "נו איפה יהיה בצל אם לא בגן?", אני אשרוף את המועדון.)
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634597
אל תשרוף.

לאבא שלי היתה אמירה על הגנן שזרע שום וצמח לו בצל.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634831
ובאותו עניין: הידעת שב"צוללת צהובה" היה לג'ורג' תפקיד מוזיקלי של swirling water in a bucket? (או בעברית: סערה בכוס מים).
ואילו ג'ון עסק ב-blowing bubbles through a straw (דרוש שם עברי נאה).

שיר עברי שאין בו צחוק 634832
הפרחת בועות סבון?
שיר עברי שאין בו צחוק 634835
נדמה לי שהכוונה יותר למנהג האהוב על ביתי הקטנה של לנשוף לתוך קש כאשר פתח היציאה נמצא בתוך כוס המים. הרעש שיוצא אכן חינני ואני מניח שהוא היווה חלק מהאפקטים המיוחדים של הסרט.
שיר עברי שאין בו צחוק 634847
ביעבועי בועות?
שיר עברי שאין בו צחוק 634848
אונומטופיאה מושלמת
שיר עברי שאין בו צחוק 634866
באבוה ביעבע!
(חלק מהזכויות שמורות לדורי בן זאב ב"שיר הבלבול")
שיר עברי שאין בו צחוק 634900
לא מדובר בסרט - אלא בהקלטת השיר באלבום.
שיר עברי שאין בו צחוק 634910
כן, ראיתי אחרי שהגבתי. השירים באלבום שונים מהשירים בסרט או שזו אותה הקלטה?
שיר עברי שאין בו צחוק 634930
אותה הקלטה, נדמה לי. אבל בסרט יש הלא דיאלוגים ואפקטים נוספים רבים, לכן כתבתי ''הקלטת השיר''.
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 634394
עכשיו אנחנו משחקים במטאפורה במקום להתייחס ברצינות למשמעות שלה.
תהיינה הסיבות אשר תהיינה, הסטריאוטיפים צריכים להתחיל מאיזה שהוא כיוון.
וכדי שלא ניכנס לוויכוח חסר טעם על המטאפורות ועל הסטריאוטיפים, נחזור לנושא עצמו. האם אתה מתווכח עם הקביעה שבאופן כללי המבוגרים מיושבים ושקולים יותר מן הצעירים?
האם לא צריך להתייחס ברצינות רבה יותר להערות של אדם שבא מתוך רצון, תחושה של חובה והגשמה, מאשר להערות של אדם שהציבו אותו שם והוא רק רוצה לסיים עם זה וללכת הביתה?
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 634396
א. מנהג המקום הוא לסטות לצדדים מדי פעם. זה חלק מההנאה כאן. אם הסטייה לא מעניינת אותך, אתה מוזמן להתעלם ממנה. המקום הראוי לתגובה הזו היה קצת יותר למעלה, כתגובה לתגובה 634359.

ב. טענת למעלה קביעה נכונה אך לא מועילה שסטודנטים בוגרים יותר מילדים בכיתה ב'.

ג. תחושה של חזון, הגשמה וכדומה אופיינית לצעירים. מילואימניקים מבוגרים רק רוצים לגמור לשתות את הקפה או לגמור את המילואים (סטראוטיפ, אני יודע).

ד. אני לא יודע אם יצא לך להתעסק עם העתקות בעבודות אצל סטודנטים (הם מעתיקים. גם בעבודות וגם במבחנים). האם זה מעיד על בגרות?
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 634401
א. אין לי בעיה בגלישה מנושא הדיון לנושא דיון אחר. העניין הוא שלא היה נושא חדש לדיון, אלא משחק במרכיבי המטאפורה במקום במשמעות שלה.
ב. אם הקביעה נכונה, היא עשויה להיות מועילה. כי ההשוואה הזו נועדה להצביע על הסיבה למה לוקחים ברצינות רבה יותר אנשים מבוגרים יותר.
ג. כשדיברתי על חזון והגשמה, התכוונתי לסטודנט שרואה את הלימודים האקדמאיים שלו כקרש קפיצה לקריירה. לכן כדי להגשים את זה הוא צריך להתמצא בחומר ובענף. לא התכוונתי לטיפוס מורעל שמלא בחזון משיחי ומוכן להפציץ בעצמו את כל העולם כדי להגשים את החזון שלו. הרי זה ההבדל בין תחושת השליחות הבהולה והפזיזה של הצעירים, לבין מילוי החובה המתון והשקול יותר של המבוגרים. זה סטריאוטיפ או הכללה, איך שתרצה. לכל כלל יש יוצאים מן הכלל, ועדיין הכלל הוא הרוב וכך צריך להתייחס לנושא.
ד. אני לא פרופסור. תמיד יש אחוזים של העתקה. אני גם לא מתיימר לומר שכל סטודנט מלא כרימון בחוכמה ושיקול דעת. אבל אין ספק שחוכמתו ושיקול דעתו רבים וטובים משל הינוקא.
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 634399
ואני רוצה להוסיף עוד משהו על דבריו של צפריר:

בוא נניח שמחקר מגלה כי יוצאי בולגריה נוטים להחלטות פזיזות (כלומר, שעליהם הם מתחרטים תוך זמן קצר) בשיעור הגבוה ב-‏17% משאר האוכלוסיה. האם לדעתך זה מצדיק שלילה גורפת של זכיות הצבעה לכל הבולגרים?
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 634402
בוא נלך רחוק יותר.
הדעת נותנת שההמון לא ניחן בחוכמה ובשיקול הדעת המתאימים לדעת מה טוב לו. לכן לפעמים דעת הקהל דוחפת לחוקים או מהלכים שבטווח הרחוק יהיו הרסניים.
לפי זה ולפי השאלה שלך, היינו צריכים לשלול באופן גורף את זכות הבחירה מכולם, עד שיוכיחו שיקול דעת מתאים.

אבל הדמוקרטיה לא פועלת ככה. גם לשוטים ופזיזים יש זכות בחירה. וכשהם מצטברים להמון גדול, הם יכולים לבחור בשוטים ופזיזים אחרים שיכולים לגרום לנזקים כבדים.

אז נוותר על דמוקרטיה? יש פתרון טוב יותר?
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 634433
בוא נדלג לסוף -
אני מסכים בהחלט עם מה שכתבת בתגובה 634208, אבל הסטריאוטיפים שהצגת בתגובה 634343 נראו לי גרוטסקיים (כסגנון וגם כתוכן). קבל את זה איך שבא לך.
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 634436
אני מנסה להבין מה זה אומר...
זה אומר שבישראל אנשים נשארים ילדים וחפשנים עד גיל זיקנה ושיבה?
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 635668
כן.

כנס, למשל, לכיתה של מבוגרים בקורס ריענון נהיגה. ברגעים ספורים נוצרות כל האינטריגות, החוצפה והתהגות הערסים המזלזלת שאופיינית לכיתות טיפוליות של חטיבת ביניים. ערס אינפנטיל נשאר ערס אינפנטיל גם בגיל 30 וגם ב 40.
אין טעם במשחקי מטאפורה מטופשים 635691
אז הטענה היא אחרת.
ערסים ואינפנטילים נשארים ילדים וחפשנים עד גיל זקנה ושיבה.
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 635667
צעירים מרדנים ושחצנים ומילואימניקים בוגרים נפשית? על איזה כוכב לכת בדיוק אתה משרת?

במקומות רבים בצה״ל מגיעים מילאימניקים לא מקצועיים, לא ממושמעים, מרדנים, רעשנים, אלימים, ערסים, שעושים מה שבזין שלהם, מנצנצים, מנסים לברוח הביתה או סתם ממשימות בכל הזדמנות, עצלנים, זללנים, משחקי שש בש, מזלזלים בפקודות ומסתובבים כאילו הצבא של אבא שלהם. פעמים רבות מפקדים צעירים לא מתעסקים איתם, פשוט כי הם חוששים ולא בגלל שהם מעריכים את הבגרות הנפשית שלהם (שאין להם).
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 655663
שירתת בצה"ל?

לסדיר מגיעים אנשים שיודעים שזה מה שהם הולכים לעשות ב-‏2-3 השנים הקרובות.
למילואים מגיעים אנשים שעקרו אותם מהחיים - מהאשה, מהילדים, מהעבודה או העסק - אם יש מישהו שרק מחכה לחזור הביתה, זה המילואימניק, שצו המילואים בא לו, בדרך כלל, בזמן הכי לא מתאים.

ואגב, גם סטודנטים ששילמו במיטב כספם על הלימודים באוניברסיטה, שמחים כשמתבטל שיעור.
לשמחתי אין שיעור 655716
(משחק מילים שהתגיאיתי בו בתיכון)
לשמחתי אין שיעור 655719
נאה מאד.
זה בטח אותו שיעור שבמבחן עליו גיליתי שאי הידיעה אינה פותרת.
לשמחתי אין שיעור 655731
אתה האבא של שמחה?
אין טעם במשחקי דיסטנס מטופשים 634468
היררכיה - בוודאי. צריכה גם להיות משמעת צבאית נוקשה. גם דיסטנס במידה מסויימת הוא חיוני - אבל כל זה יכול להעשות באופן ענייני ומכבד ללא כל צורך במשחקים והשפלות.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים