מנהל התכנון ממליץ לא לחדש את תכנית תמ''א 38 3951
מנהל התכנון סבור כי אין לחדש את תוקף תכנית תמ"א 38 – תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה – כך עולה ממכתב ששלח המנהל ללשכת עורכי הדין לפני כשבועיים. ההחלטה הסופית בעניין נתונה בידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ותתקבל בחודשים הקרובים.

תכנית תמ"א 38 אושרה בשנת 2005 לתקופה של 5 שנים, ותוקפה הוארך מאז פעמיים ב-‏5 שנים נוספות. מטרתה המקורית של התכנית היתה לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה, אולם מסיבות כלכליות, היא כמעט ולא הופעלה באזורים המועדים לרעידות אדמה בישראל – הנמצאים בפריפריה, ובהם ערים כגון טבריה, צפת וקריית שמונה – אלא שימשה כאמצעי להתחדשות עירונית בערים הגדולות.

במאמר "תמ"א 38 תבוטל? ברוך שפטרנו" שהתפרסם היום ב"הארץ", מתארת אסתר זנדברג את חסרונות תמ"א 38. לדבריה, "התמ"א היא למעשה פרויקט נדל"ני לכל דבר ועניין. התמריץ הכלכלי מאחוריה – תוספות מפליגות של אחוזי בנייה – מתאים לאזורי ביקוש במרכז הארץ בלבד שבהם הכדאיות הכלכלית גבוהה – אבל הסכנה לרעידות אדמה נמוכה יחסית... שוב הפריפריה הופקרה לנפשה." זנדברג מוסיפה: "תוכנית התחדשות עירונית היא מהלך מקומי שמצריך מחשבה תכנונית וחברתית מושכלת ומורכבת. ואולם, התמ"א היא פרויקט ארצי גורף – שתחת כנפיו ההתחדשות העירונית אינה מבחינה בדקויות מקומיות ומתעלמת מתנאים ספציפיים. מה שהיא מחזקת זה רק את כיסי היזמים. בתמורה לרווחיהם המפליגים הם פטורים מכל תמורה לציבור בבניית תשתיות, מבני ציבור או בדאגה לחוליות החלשות במסכת ההתחדשות – מעוטי יכולת, אזרחים ותיקים, שוכרי דירות, תושבים בפריפריה – שספק אם יעמדו במדד ההתחדשות ומחירו. המדינה שהפריטה את חיזוק המבנים נגד רעידות אדמה, ניערה חוצנה גם מההתחדשות העירונית."

בתגובה לעמדת מנהל התכנון, אמר נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו: "ביטול תמ"א 38 ללא פתרון חלופי מהווה הפקרה של חיי תושבי מדינת ישראל. השאלה כיום אינה האם תתרחש רעידת אדמה שתמוטט אלפי בתים ותותיר עשרות אלפי אזרחים ללא קורת גג, תוך גרימת נזק של מאות מיליארדי שקלים למשק – אלה מתי זה יקרה. מעבר לסכנה המוחשית בחי אדם של ביטול התמ"א החלטה זו תוביל לקיטון משמעותי של 12 אלף יחידות דיור בשנה מהתחלות הבנייה באיזורי הביקוש ולעליית מחירים מטורפת. אני קורא למועצה הארצית לתכנון והבנייה, לא לקבל את ההמלצה חסרת האחריות של מנהל התכנון, שלא ברור מדוע פורסמה כעת – כשנה לפני מועד פקיעת התוכנית שגורמת לאי וודאות מוחלטת בתחום. יש ענף שלם של חברות בנייה, יזמים, עורכי דין, שמאים ואחרים שמתפרנסים רק מתמ"א 38, ביטולה יביא כאמור להקטנת היצע הדירות, לפיטורי עובדים וחלילה לפשיטות רגל ולהאטה בצמיחה של הענף והכלכלה הישראלית. במקום לחסל אותה אפשר וצריך לתקן את תיקון מספר 4 לתמ"א שיתקן את אותם כשלים תכנוניים, בד בבד עם המשך קיומה. בכל תהליך ההתחדשות העירונית יש מקום לפרויקטי פינוי בינוי וגם לפרויקטים של תמ"א 38".
קישורים
מינהל התכנון: נמליץ לבטל את תמ"א 38 במאי 2020 - כלכליסט
המלצת מינהל התכנון לא חרצה את דין תמ"א 38: שאלות ותשובות - כלכליסט
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

  מדבר מהפוזיציה • הפונז • 5 תגובות בפתיל

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים