מגדלי עזריאלי הם 595
יצירת אמנות ארכיטקטונית 24 19%
נחמדים 54 43%
לא מרשימים 14 11%
תפלצת אורבנית 31 24%
איפה זה, בפריפריה? 4 3%

127 הצבעות עד כה
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

נחמדים 26897
רק חבל שהחיפוי החיצוני בוצע לפי גחמותיו של עזריאלי, ולא לפי התכנון המקורי של האדריכל (אנא, הזכירו לי מי). חבל גם שפנים הקניון עבר השתלטות צבאית.
לא מרשימים במיוחד 26915
זה לא שהם חלילה מכוערים הם פשוט לא מרשימים במיוחד. בכל אופן אותי הם לא ככ מרשימים. אבל כנראה שיש להם חשיבות מבחינה אמנותית...יאדה יאדה... ומבחינה ארכיטקטונית הם מדהימים ביופיים אחרת קשה לי להסביר איך נתקלתי בהם אפילו במבחן/מתכונת (!?) באמנות.
לא מרשימים במיוחד 26918
מה מרשים בריבוע, משולש ועיגול? באמת לא הבנתי. אולי זו הפשטות.

אבל זה רק אני.
הגובה. 26935
על הגובה? 26936
התכוונתי:"מה הם עושים במבחן באומנות/ארכיטקטורה חוץ מלהיות דוגמא לבנאליות?"
על הגובה? 26963
אני אשאל את המורה שלי לאמנות ואיידע אותך בהמשך.
את לא בחופש? 26965
את לא בחופש? 26969
כן כן, אני בחופש קצרצר אבל יש לי את האימייל של המורה אז זאת לא תהיה בעייה.
את לא בחופש? 26975
יש לך את האימייל של המורה?
ואת תציקי לה בחופש שלה כדי לשאול אותה למה למדתם על איזה בניין?
את לא בחופש? 26982
המממ...לא רק את האימייל אבל אני חלילה לא מהמציקים. ו...כן.
לא מרשימים במיוחד 29280
אוף, ערן - זה הפאלוס!
תן לי להסביר לך - לארכיטקט היתה בעיה: העבודה במשרד האדריכלים קשה היא, כנראה. קשה ומתישה. לבנאדם לא נותרה טיפה אחת של כוח על-מנת לספק את אשתו כגבר צייתן והגון, ועל-כן היא ירדה עליו. על-מנת לשים קץ למתקפותיה (ואם היא דומה במשהו לי... תאמינו לי, זה *לא* היה "דבר של מה בכך"!) החליט הנ"ל לפצוח במפעל ארכיטקטוני זקוף ומרהיב עין בעמידתו האיתנה, שיוכיח גם לאשתו האומללה (שאגב, צריכה היתה, פשוט, לקחת מאהב במקום לאמלל, ולו בעקיפין, מדינה שלמה - זה, על-כל-פנים, מה שאני הייתי עושה...) שהוא עדיין מסוגל "להעמיד משהו"... והסוף ידוע.
אבל מה יעשו עם הקריה? 26962
אני חושב שבמקום להעביר את הקריה לכל מיני חורי ברחבי הארץ, אפשר פשוט להעביר אותה לעזריאלי (החיילים בכל מקרה שם).
אבל מה יעשו עם הקריה? 27044
אולי אפשר יהיה להעביר את הקריה למקום שהוא קצת פחות בולט, כדי שלא יהיה עד כדי כך קל למפציצים סוריים למצוא את המטכ"ל? מצד שני, יתכן שמדובר בזנב טווס.
אבל מה יעשו עם הקריה? 27052
החלקים החשובים של הקריה נמצאים מתחת לאדמה ויהיה קצת קשה (וטיפשי) להעביר אותם אל המגדלים.
יש בהחלט מקום להחליף את כל האסבסטונים והצריפים בבניין משרדים מודרני וחדש. זה מטומטם להשאיר מערכות מחשב קריטיות וציוד אלקטרוני יקר בצריפים דולפים.
אבל מה יעשו עם הקריה? 27056
מבלי להתייחס קונקרטית לטענות בדבר מה נמצא איפה ביחס לאדמה, ואילו מערכות נמצאות באילו צריפים (דברים שאני מניח שדורון יערי למד אותם מפרסומים זרים. אגב, באתר ה-fas ישנם צילומי-אוויר (או לויין) של המתחם באיכות ירודה למדי, וראוי שמפעילי האתר יצטיידו במצלמה ויטפסו לאחד המגדלים) - תכניות להקמת כמה מגדלים בחלקה האחד של הקרייה לטובת פינוי חלקה האחר נמצאות זה זמן רב בצנרת הביורוקרטית הכה-ארוכה-ומפותלת, בעיקר מכיוון ששווי הקרקע באיזור זה הוא עצום (מוזר, בהתחשב בעובדה שהאיזור מועד להפצצה!) - עד כדי כך שפינוי חלק מהמחנה אמור להספיק כדי לממן את בניית המגדלים (ובכלל זה - מנחת-מסוקים עבור משהב"ט בראשו של הגבוה בהם). מדובר גם על קריית-הממשלה התל-אביבית, האמורה לשכון באותו מתחם למיטב זכרוני.
אבל מה יעשו עם הקריה? 27132
התוכניות הללו יושבות בצנרת עוד מאז השירות הסדיר שלי לפני כ 10 שנים (שחלק קטן ממנו עבר עלי בסבל רב בקריה ומשם ההכרות שלי עם המבנים הדולפים).
אבל מה יעשו עם הקריה? 27065
מי אמר להעביר משהו למגדלי עזריאלי? על מה אתה מדבר? אולי תקרא את התגובה שלי לפני שאתה עונה עליה?
אבל מה יעשו עם הקריה? 27131
התגובה שלי באה להמשיך את הדיון ואם כבר לתמוך בדעתך שהעברת הקריה למגדלי עזריאלי היא לא דבר נכון.
אבל מה יעשו עם הקריה? 27158
אני בכלל לא הגבתי להעברת הקריה למגדלי עזריאלי. עד כמה שאני מבין, זו בכלל בדיחה.
זנב טווס ופאלוס 29281
הלאה הארכיטקטורה הגברית! אחיותי - לדגל!!
זנב טווס ופאלוס 29366
אין לי אחיות ראדיקליות
לא זו הייתה כוונתי. 29406
התכוונתי זנב טווס, דהיינו, כסמל לבטחון עצמי.
''אוי, תסתכלו עלי, אני סוחב את המסה האדירה והצבעונית הזו, ועדיין שורד - בואו אלי, נקבות פוריות.''

''אוי, תסתכלו עלינו, אנחנו שמנו את המטכ''ל באמצע תל-אביב, איפה שכל אחד יוכל למצוא את זה, וכל נסיון לחסל אותו יפגע בהמון אזרחים, ולמעשה, נתנו לגיטימציה לפצצה גרעינית בעיר האורות - ראו והראו.''

כמובן, האמת שהחלאות שבנו אותו פשוט רצו בסיס קרוב לתל-אביב, בלי לחשוב, חס וחלילה, על בטחון המדינה או משהו שולי כזה.

אשר להלאה לארכיטקטורה הגברית, בהתחשב בעובדה שכמעט כל הסטונדנטים בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון (דרכה אני עובר בדרך למתמטיקה) הם הן, כלומר, סטודנטיות, אני לא מבין מה הבעיה שלך.
לא זו הייתה כוונתי. 29411
ראשית, לא מקובל לקרוא לממלכה המאוחדת ''המדינה'', אלא ''הממלכה''. שנית, הגנתם של אזרחי פלסטינה (בפרט תל-אביב) לא היתה, כמדומני, מרכיב משמעותי באינטרסים של הבריטים באיזור, ולכן לא היה טעם, מבחינתם, לשקול את השיקול הזה ביחס למיקום הבסיס (שאני בספק אם היווה יעד עיקרי להפצצות בת''א במלחה''ע השנייה).
מה הקשר לבריטים? 29415
מה הקשר לבריטים? 29419
אז למי התכוונת כשכתבת "החלאות שבנו אותו"? לטמפלרים?
מה? 29422
אני לתומי חשבתי שהבניין נבנה על ידי מדינת ישראל. נו, טוב.
העקרון של ביקורתי המשולחת כל רסן עדיין תקף - אנשים מסויימים החליטו שהמטכ''ל יהיה במרכז עירוני סואן. הייתי אומר ''שיבושו,'' אבל אני חושב שרובם מתים.
מה? 29424
הממ.... יש שם בניינים שנבנו לאחר קום המדינה, עבור הצבא ו/או משהב"ט ובהזמנתם, אבל מי שמיקמו שם לראשונה את מפקדותיהם היו הבריטים. לצה"ל המתארגן היה זה אך-טבעי לתפוס מחנות קיימים (קריה, תה"ש, רמת-גן) ולא לבנות חדשים. היום השטח (קריה, תה"ש, רמת-גן) שווה המון המון המון (והצבא גם מתחמק מארנונה, כמדומני) ולאור זאת נרקמות (באיטיות רבה, כפי שכבר הוזכר כאן) תכניות למכירת שטחי המחנות (או חלקים מהם) באופן שבו צה"ל יקבל את התמורה (או חלקים ממנה, כי בכלל לא ברור שהשטח "שייך לצבא") והיא תספיק לבניית מחנות חלופיים (בחלק השטח שלא נמכר, בבנייה לגובה, או בשטח אחר).

(הפעם דווקא לא עפ"ז).
גם סרפנד (צריפין), 29432
ועקרון (תל-נוף) ורמת-דוד (לויודע) ובטח יש עוד מלנתלפים אחרים.
מה הקשר לבריטים? 29457
הקריה היתה המושבה הגרמנית.
במלחמת-העולם השניה תפסו השלטונות הבריטיים את השטח והפכוהו למפקדה - ואח''כ בן-גוריון דוקא התלהב מן הרעיון - מן הסתם (חשד שלי) חפץ ב''ג בפיקוח הדוק של הקריה הצבאית על מרכז השידור בביכורי העתים שבסמוך.
לא זו הייתה כוונתי. 29458
אל תתרגש, היא פשוט פמיניסטית קיצונית, הבטוחה ש''כל הנשים'' הן מלאכיות ו''כל הגברים'' אשמים בכל הרע שבעולם. סטייל שלי יחימוביץ', אתה יודע.

דני.
תפלץ ארכיטקטוני מובהק 27016
הבניינים מכוערים, מכוערים, מכוערים. אני באמת לא מבין למה לכל הרוחות מישהו בונה דבר כל כך מכוער.

אני זוכר שקראתי לפני שנה בערך כתבה במוסף סופשבוע של מעריב על המהנדס הראשי של העיר תל-אביב. בכתבה ההיא, שהייתה מעניינת למדי אני מוכרח לציין, טען המהנדס שמגדלי עזריאלי הם למעשה גוף חימום עצום, מה שנגזר מהזכוכיות הרבות שמוצבות סביב הבניין. השמש פוגעת בזכוכיות הללו, וחוזרת לכל איזור המגדלים בצורת גלי חום אדירים.

אם כך, גם מפגע אסתטי וגם מפגע סביבתי. שתי ציפורים...
אני דווקא חושב שהם יפים 27033
מקרוב הם לא מרשימים במיוחד, אני מודה.

אבל כשבאים מאיילון דרום ורואים את המגדלים הגבוהים האלו, שבולטים בקווים המדויקים והחדים שלהם מן העיר המבולגנת והמסוכסכת... כמו מגדל של שן בלב הביצה - הרושם הוא אדיר.
וזה עוד כלום! 27037
חכה שהריבועי ייצמח לגובה!
וזה עוד כלום! 27113
מה קורה עם זה, באמת?
בואו נגזים קצת. 27041
א. אני לא יודע מיהו אותו מהנדס עיר שאמר את הדברים הללו (גודוביץ?) אבל התיאוריה הזו נשמעת לי מופרכת לחלוטין. הזכוכית רק מחזירה חום ולא מייצרת חום ולכן היא לא יכולה ליצור "גלי חום אדירים" (למישהו יצא להרגיש אותם?). אותן קרני שמש שמוחזרות לסביבה היו מגיעות לאותה סביבה גם אם המגדלים לא היו שם. מה שכן, אם המגדלים ימלאו את ייעודם וימשכו מספר גדול של משרדים מתוך מרכז ת"א לעבור אליהם, יפחת נפח התנועה בעיר דבר שיקטין את זהום האוויר, תועלת אקולוגית.

ואני חולק עליך בעניין הכיעור. אמנם ראיתי בניינים יפים יותר ומרשימים יותר (אחד כזה נבנה בכניסה לרמת גן) אבל הם בהחלט לא מכוערים.
בואו נגזים קצת. 27145
איזור הקריה זה לא מרכז ת"א? גם ככה האיזור הזה גדוש בתנועה עכשיו, אז מדוע אתה כה מאושר מהגדלת נפח התנועה ליד המגדלים?
בואו נגזים קצת. 27146
המגדלים מתחברים בצורה ישירה לנתיבי איילון צפון, לדרך נמיר/פ"ת מדרום וכמובן תחנת הרכבת. כך שמי שמגיע אליהם יכול
א. לבחור להגיע באמצעות רכבת בלי להזדקק לאמצעי תחבורה נוספים.
ב. להיכנס אליהם ישירות מהדרך בלי להסתובב ברחובות החד סיטרים ברובם של לב העיר, לחפש כתובת וחניה או חניון פנוי.

ברדיוס של כמה מאות מטרים סביב הבניינים לא גרים אנשים ולכן התנועה הזו לא מפריעה לדיירים, לא תופסת מקומות חניה של דרי האזור ובסך הכל מפריעה הרבה פחות.
משחק 27073
אני עדיין בטוח שמגדלי עזריאלי הם לא פרי תכנון של ארכיטקט, אלא ילד מגלומן במיוחד, בן 2 לכל היותר, שהחליט להתאים את משחק התאמת הצורות שלו לעולם המבוגרים.
תפלצת? אולי בצד השני של הקרייה 27096
בהיעדר שפע של דיונים בנושא ארכיטרקטורה ב"אייל", אני מדביק את ההודעה הזו כאן.

מאז שיבמ מכרו את בית יבמ, אחד מהבניינים המרשימים בישראל, ל"אירופה ישראל", היה ברור שטוב זה לא יעשה לבניין. זה התחיל בהדבקת השם "אירופה ישראל" לראש הבניין באותיות לבנבנות מכוערות, אבל זה עשוי להגמר הרבה יותר גרוע!

אסתר זנדברג (מי אם לא) כותבת על כך (שוב) אתמול ב"הארץ":
חברים זה העתיד 27231
אני חושב שכדאי להתחיל לבנות רבי קומות למגורים ולשכנע אנשים באמצעות תמריצים לעבור להתגורר בהם. אין לנו לצערי הרבה ברירה אזור המרכז כבר הגיע להתפוצצות אוכלוסין. עזריאלי עשה בשכל כשבנה את המגדלים הללו, הוא הצליח להכניס מאות אנשים בנוחות לשטח שלא עולה על כיכר רבין. אין ברירה אנחנו חייבים לשמור על הריאות הירוקות של תל אביב ורבי הקומות הם הפתרון.
חברים זה העתיד 27289
אין מגורים בעזריאלי.
חברים זה העתיד 27307
בחלק מהמגדלים באזור איילון* יש (או מתוכננים להיות באילו שבבניה) גם דירות שמיועדות למגורים אבל לרוב מדובר במגורי יוקרה שמשולבים עם שירותי מלון ומיועדים בעיקר לאנשי עסקים מחו"ל ולמיליונרים ישראליים. האטרקציה שלהם היא הקרבה למרכזי עסקים, סטנדרט בניה גבוה מאוד, נוף ועוד כמה דברים מהסוג הזה ולא שירותים קהילתיים (אם אתה לא קורא למועדון הבורסה שירות קהילתים, מתקני ספורט ופארקים כמו בפרויקטים אחרים שמיועדים למשוך משפחות לגור במגדלים (מרום נוה בר"ג, בית וקנטרי בגבעת שמואל וכו).

-----------------------------------------------------
*אני זוכר שקראתי שגם בעזריאלי יש תוכניות לשלב מלון ודירות מגורים כאלו אבל אני לא זוכר איפה ויכול להיות שאני מתבלבל עם שער העיר ברמת גן.
חברים יש רק באגד 27317
מהו המצב, למשל, במנהטן? האם יש דירות בבניינים בני 50 קומות ויותר שאינן נופלות תחת ההגדרה "מגורי יוקרה"?

* התכנית המקורית של עזריאלי כוללת מלון-דירות ו/או דירות מגורים, אולם נדמה לי שכעת אין כאלה. האישורים לכך אמורים להנתן ע"י העירייה (כמו גם האישור להצמחת המגדל הריבועי) והם מותנים ביעדי פינוי משרדים ממרכז העיר לתוך הפרוייקט.
חברים יש רק באגד 27322
אולי לא 50 קומות, אבל גם בנינים בני 20 קומות יהיו שיפור לעומת ה4 קומות הנפוצות כיום בתל-אביב.
וכן, בניו-יורק, בוסטון ומוסקבה קיימים בנינים רבים בני 10-20 קומות להמוני העם.
תתפלא... 27658
יש הרבה אנשים שעברו לגור במשרד שלהם לאחרונה. אני בטוחה שגם לך יש כמה חברים כאלה...
חברים זה לא העתיד 30668
כן, בודאי. גם כשתבוא רעידת-האדמה הצפויה?
אני לא חבר, אבל... 30679
האם יש לך נתונים על כך שרבי קומות אינם עמידים ברעידות אדמה?
למה לא? כולנו חברים! ;-) 30762
גבוה יותר - פוטנציאלית יציב פחות. אין צורך בתואר באדריכלות על-מנת להבין דבר כה בסיסי.
למה לא? כולנו חברים! ;-) 30767
במקרה בו לוקחים בניין קיים ומוסיפים עליו עוד ועוד קומות (בישראל דברים כאלה קורים מדי פעם), אתה צודק, יש בזה סיכון פוטנציאלי שכן עם הגבהתו הופך הבניין ליותר ויותר רגיש לרעידות אדמה. במקרה הסטנדרטי בו מתוכנן המבנה מראש כבניין רב קומות, הוא נבנה מן הסתם עם תשתית שתבטיח את עמידותו לרעשי אדמה למרות גובהו ויכול להיות שהתוצאה היא שהוא אפילו יותר בטוח מבתים פחות גבוהים.
למה לא? כולנו חברים! ;-) 30769
וכמו שאמר פולי: "בונים אותו דבר ראשון שמונים קומות באדמה". ("הקפיטריה")
למה לא? כולנו חברים! ;-) 30770
וואו.
את הבחורה הראשונה שאני מכירה שיודעת לצטט את הגשש.
תמיד האמנתי שזה גן שיש רק לגברים.
אז אתה לא מכיר את הבחורותהנכונות 30927
זה לא אדון זו גברת 31035
ושוב - תטל''א 30772
*יש* צורך בתואר באדריכלות ובתואר בהנדסה אזרחית כדי לתכנן מבנה כך שיעמוד ברעידות-אדמה בעוצמה נתונה. בוודאי הבחנת כי ביפן ובקליפורניה יש רבי-קומות ואף גורדי-שחקים רבים, והם נשארים לעמוד על תילם גם לאחר רעידות-האדמה הפוקדות מקומות אלה מפעם לפעם. לעומת זאת, בנינים שלא תוכננו ונבנו כדי לעמוד ברעידת-אדמה אכן נפגעים כשזו מתרחשת (כפי שהיה בטורקיה, למשל), גם אם הם נמוכים. בישראל, הייתי מעדיף להימצא בשעת רעידת-אדמה בבניין בן 30 קומות או יותר שנבנה לאחרונה מאשר בבניין בן 5 קומות שנבנה לפני עשר שנים.
יש בזה משהו. או קיי. 31026
עדיין - לא יודע, לסמוך על אדריכלי מדינת "אולמי ורסאי" ישראל... אולי רצוי להיצמד לבניה בת קומה אחת?
אין בזה משהו. 31037
מפליא אותי שאתה תומך בבניה צמודת-קרקע. האם אתה מודע לניצול המחפיר של שטח שהמנהג הזה גורר איתו? מה עם השטחים הפתוחים? מה לגבי הצורך בתשתיות רבות יותר (הרי כל בית שכזה מצריך מערכת מים נפרדת למשל).

זו לא חוכמה גדולה להצמד לאנקדוטות. לא פותרים שטות אחת בשטות אחרת. אם ה"סמוך" הישראלי הוא הבעיה הרי שהגברת הפיקוח והמודעות, עד כדי רמה ש"תציק" לאחראים היא הפתרון.

בניה לגובה, ועכשיו.
ושוב - תטל''א 31815
בישראל, כידוע, מתמוטטים בניינים ללא רעידות אדמה.
לפחות חלק מהבניינים בישראל בנויים בעיקר על אגו. לכן, במקרה של רעידת אדמה, הייתי פשוט מעדיפה לא להיות כאן!
למה לא? כולנו חברים! ;-) 31219
למעשה, באחת מתוכניות 'מטרופוליס' (זו שדנה בגורדי שחקים), הראו שלבניינים גבוהים תדירות עצמית ארוכה יותר, ולכן יש להם סיכויים פחותים להיכנס לתהודה ברעידות אדמה - וזה עושה אותם יותר יציבים.

אבל זה תלוי גם ברעידה עצמה, ששונה (מהותית) באיזורים גיאוגרפיים שונים (כיוון, צורה, תדירות...)

מעניין, אם לא מרגיע.
מדהימים בפשטותם 27285
הייתי בטוחה שזה קונצנזוס
העגול והמשולש 27442
מה שאני אוהב במגדלים האלה זה שהם נראים שונה מכל כיוון - פעם מגדל אחד מסתיר לגמרי את השני, פעם רק את חלקו, ולפעמים רואים אותם זה ליד זה עם רווח ביניהם. כמובן, מדובר בצפיה מרחוק.

אני חושש ממה שיקרה כשייבנה המגדל המרובע, אז כבר לא ייראה המרווח בין המגדלים.
מפלצות חסרות-תהילה 27469
חמישים קומות, אפס גיוון. זה מה שקורה שנותנים למהנדס פונקצית Cut-and-Paste.

איכס.
מפלצות חסרות-תהילה 27479
דף אחד, עשרה גופנים. זה מה שקורה כשנותנים לפקיד מערכת הוצאה לאור שולחנית.

התואיל להסביר למה התכוונת בהודעתך, והאם ניתן לעשות לה COPY and Paste לתוך כל דיון עתידי ב:
* מרכז הסחר העולמי, NYC
* מגדלי אביב-אוסיף, "שער העיר רמת גן"
* מגדל שלום מאיר, ת"א
* בית יבמ (כיום "בית אירופה ישראל"), ת"א
* "שרתון סיטי טאוור", רמת גן
?
מפלצות חסרות-תהילה 27483
תופעת דף-אחד-עשרה-גופנים היא אכן בעיה מוכרת וכואבת. עם זאת, נדמה לי שהמינימליזם של 50 קומות, כולן זהות הוא אנטי-תזה קיצונית בה במידה, וגרועה בה במידה, ו(בעיני הסובייקטיביות) בלתי אסתטית לחלוטין. את אותו דף פקידותי לא נאלץ לסבול כל מי שמגיע לשערי עירו.

את חלק מהבניינים שציינת אינני מכיר. בית IBM בתל-אביב אינו סובל מאותה הבעיה: בסיסו הצר נותן לבנין מראה יחודי ומרתק. שרתון סיטי טאוור מתהדר בקצה-בניין הנראה שונה משאר הבנין, ומוסיף עניין וטעם. ואם נתייחס גם לצבעים, הרי שזה האחרון גם אינו סובל מבעית ה"ברזל וזכוכית", צירוף שאינו חביב עלי במיוחד בתכנון ארכיטקטוני.

מגדל שלום מאיר, למיטב זכרוני, משעמם ממש כמו עזריאלי. עם זאת, הוא לא (א) חוזר על עצמו 3 פעמים, (ב) ברזל וזכוכית בלבד.

בקרית הממשלה בחיפה, אגב, מסתיימת בימים אלו הבניה של מבנה משעשע למדי, המזכיר לי - אין דרך אחרת לבטא זאת - צפלין שהתרסק, אנכית. העיצוב דווקא נחמד (למעט - אני חוזר על עצמי? - יותר מדי ברזל-זכוכית); אבל בחירת הצבעים גורמת לקיבתי להתהפך בכל פעם שאני רואה את המבנה.

לסיכום: אני לא ארכיטקט. אולי אני אפילו בעל טעם גרוע בארכיטקטורה. אבל מגדלי עזריאלי, מה אומר ומה אגיד, לא עושים לי את זה. בעיני הבלתי-מקצועיות, הם מכוערים; והעובדה שאולי ישנם עוד בניינים כאלה (אינני מכיר, למשל, את מגדלי אביב-אוסיף ואת מרכז הסחר העולמי) לא מוסיפה ולא מורידה דבר.
מפלצות חסרות-תהילה 27484
מרכז הסחר העולמי הוא מה שמכונה "מגדלי התאומים" (ולא צמד המגדלים הרמת-גניים העונים לשם זה ועשויים ברזל-זכוכית). מדובר במלבן, ועוד מלבן (תראה מה זה, אפילו לא גיוונו בצורות!). את פרוייקט עזריאלי לא תכנן מהנדס, אלא אדריכל (מדוע אף אחד לא מזכיר לי מי?), והתכנון כלל חיפוי חיצוני "תל-אביבי" יותר - בטון בהיר מעודן. עזריאלי הסתכסך עם האדריכל, התעקש על האלומיניום-זכוכית, ומשום מה העירייה נכנעה, וחבל (וגם את זה כתבתי בהודעה הראשונה בסקר הזה).
בנינים רבי תהילה 27522
ליד מרכז הסחר העולמי, נמצא מתחם ארכיטקטוני
מעניין ביותר, ולטעמי יפה ומענג - מרכז הפיננסים העולמי .

הוא ממוקם ממש על גדת הנהר ומורכב מכמה בנינים לא גבוהים במיוחד כשלכל בניין כמה קומות גג בצורה גאומטרית שונה - ריבוע, משושה, עיגול . במרכז המבנים יש חלל פנימי ענקי הקרוי - גני החורף - מדרגות שיש גדולות בחצי עיגול היורדות כשתי קומות למשטח שיש שמסביבו כמה מסעדות וחנות ספרים שמתמחה בספרי אמנות. כל החלל הזה נפתח לחלון קשתי ענקי בעל תמיכות מתכת פנימיות הצופה אל המרינה.

לחובבי האנקדוטות, הבניין נבנה על ידי משפחת המליארדרים הקנדית-יהודית, רייכמן.
קרית הממשלה בחיפה 28704
הבנין הנ"ל עוצב בכלל על ידי אגרונום, שהנציח בכך את פרי מחקרו האחרון: הכלאה בין קלח תירס (כולל העלים!) לכדור פוטבול.
מפלצות חסרות-תהילה 27488
חמישים קומות, אפס צעצועים, שטיקים וגימיקים. זה מה שקורה כשלמהנדס (אדריכל, יותר נכון) יש שמץ של אחריות כלפי הסביבה הוויזואלית, ושמץ של טעם טוב.

בראבו.

אתה רוצה לראות גיוון ברבי-קומות? נסה את שלושת מגדלי המגורים, או שמא אלו עוגות יומולדת, בנוה-דוד בחיפה (ליד הצטלבות דרך הים עם... הים). הרבה פחות מעשרים קומות, וכמה רעש בעיניים! זה היה יכול להיות עצוב אם זה לא היה כל כך מצחיק. ישוגרו הסקאדים, ויפה שעה אחת קודם!

(מגדל שרתון? היה יכול להיות סביר, למרות החידוד המטופש בראשו, המוסיף לו כיעור – אלמלא ה-S האדומה המתנוססת בחרפה בראשו)
מפלצות חסרות-תהילה 27514
מה שמעניין אותי זה כמה מאות שנים יעברו לפני שלא ישאר זכר למגדלים אלה, או לכל בניין מודרני.
מה קרה לבניה לאורך שנים? איך זה שאנשים עדיין משתמשים בדרכים רומאיות, ואצלנו, אם תתעלם מכביש חמש שנים, אי אפשר יהיה לרכוב עליו עם סוס? הייתי רוצה לראות את מדינת ישראל מחליטה על פרוייקט ארכיטקטוני, שישאיר זכר לאלפי שנים. לצערי, הממשלה פה לא מצליחה אפילו לחשוב עד סוף הקדנציה.
מפלצות חסרות-תהילה 27518
על כבישים רומאיים, עם כל הכבוד, אי אפשר לסוע במאה קמ"ש. לפחות לא אם בריאות הגב חשובה לך.

כבישים מודרניים נבנים עם שיקולים כמו חיכוך, אחיזה טובה לצמיגים, וכו'. הבעיה היא שהחומרים הטובים ביותר לצורך זה (בטון או אספלט, תלוי באקלים) סובלים משחיקה לאורך שנים, משום שמעגל ההתכווצות/התרחבות, מדי יום ביומו, בשל שינויי הטמפרטורה בין היום ללילה, פוגע בהם.

בדרכים הרומאיות אין גוש חומר אחד גדול (אלא הרבה אבנים נפרדות), כך שהן חשופות פחות לבעיה זו, אולם כאמור כבישים שכאלה לא יצלחו לשימוש מודרני.

כמובן שיש מקום לשיפור באופן בניית הכבישים ע"י מע"צ בארץ, אבל עדיין, כל כביש מודרני דורש תחזוקה שוטפת. אין מה לעשות.
מפלצות חסרות-תהילה 27525
ניתן לצפות כביש רומאי באספלט, ולתחזק את האספלט, למען היטיב עם הנוסעים.
אי אפשר לצפות כביש מודרני בחומר כלשהו, שישמור אותו למשך אלפי השנים הבאות.

יש הבדל בין תשתית לבין מנשק. מנשק קל להתאים לצרכים הנוכחיים, תשתית קשה.
מפלצות חסרות-תהילה 27539
אם תכסה את הכביש הרומאי באספלט, תקבל כביש אספלט, שאין *שום הבדל* בינו לבין כביש אספלט רגיל מכל בחינה פונקציונלית. זה יש מתחתיו חול, וזה יש מתחתיו אבנים סדורות - ושניהם יסבלו מאותן הבעיות ממש.
מפלצות חסרות-תהילה 27546
לא נכון. זה שמתחתיו אבנים סדורות, האבנים הסדורות ישארו למאות ואלפי שנים.
זה שמתחתיו חול, איש לא ינחש שהיה קיים, ללא תחזוקה שוטפת.
מפלצות חסרות-תהילה 27547
כלומר, לא מעניינת אותך ה*שימושיות* של הכביש; אתה מציע להגדיל את עלות הבניה באלפי אחוזים (ואולי אף עשרות אלפי אחוזים), ולהוסיף אבנים סדורות מתחת לאספלט, כדי שבעוד מאות שנים "ידעו שהיה כאן כביש"? טענתי שאין שום הבדל *מבחינה פונקציונלית*. לא ממש הצלחת לשכנע אותי ש"בעוד מאד שנים ידעו" הוא שיקול פונקציונלי.

אני מקווה שאתה רואה את חוסר ההגיון. כבישים רומאיים היו טובים לזמנם, ואינם מתאימים לזמננו. היתרון "אפשר יהיה לדעת גם בעוד אלפי שנים שפעם היה פה כביש" הוא, איך לומר, מפוקפק למדי, מה גם שהמשתמשים *היום* לא יראו או ירגישו שום הבדל. (אין פה עניין של תשתית-מול-מנשק. תשתית שאין לה השפעה פונקציונלית על המכלול, אינה תשתית, אלא משהו שקבור במקרה מתחת לכביש).

אגב, גם כבישי בטון, מהסוג הנמצא בשימוש באקלימים אחרים - למשל בחלקים נרחבים מארה"ב - יהיו ניתנים לזיהוי (אם כי, סביר להניח, לא שימושיים לנסיעת רכב) בעוד אלפי שנים. מנחם?
מפלצות חסרות-תהילה 27548
מע''צ ביצעה פרוייקט אחד מבטון, אולם נדמה לי שהוחלט לא להמשיך בכך בשלב זה. גם כבישי בטון נזקקים לתחזוקה, אולם פרק הזמן עד הצורך הראשון בתחזוקה ארוך מזה שבכבישי אספלט תקניים.
מפלצות חסרות-תהילה 27549
ואני אומר שתשתית בסיסית של כבישים, שתשאר לאלפי שנים, תהיה דבר שנוכל להתגאות בו. אני חושב קדימה. בסך הכל, כמה זמן עוד נותר לתרבות שלנו? ההיסטוריה מלמדת שלא הרבה. לא כדאי שנשאיר משהו? שנכדי נינינו, מן התרבות הוקמצ'יקית (או איזו שלא תהיה), יוכלו לצפות כבישים ישראליים באספלט, במקום להתחיל שוב להחליט איפה יבוא מה?
חזון אחרית הימים 27551
אני בטוח שגם בעוד 1000 שנה יהיה ניתן להשתמש בכבישי האספלט - אולי לא למכוניות - אבל לכלי רכב אחרים.

עד כמה שאני יודע, רוב ההרס שנגרם לכבישים נגרם מבלאי הנוצר משימוש. במקרה של אסון אפוקליפטי זה או אחר (פלישת ברברים חמושים היטב מן המזרח?) סביר להניח שתופסק התנועה הממונעת לאלתר וכך הבלאי המואץ ייפסק ודין האספלט יהיה כדין כל בשר - בלאי רגיל וטבעי שישמר את הדרכים במצב "סביר" (לתנועה של כרכרות או רוכבים) למשך שנים. וכך ניני-ניני-נינינו יוכלו להתפעל ממעשי ידינו (אני אפילו מדמיין סרט עתידי בנוסח 'גלדיאטור' שמתרחש לו בבלומפילד).
חזון אחרית הימים 27563
לא יאשרו תוכנית אלימה שכזו.

אשר לאספלט - יש מהנדס אזרחי בקהל?
מפלצות חסרות-תהילה 27602
אני מתחיל להתייאש מהוויכוח המצחיק הזה. הלו? עלויות? באמת נשמע לך הגיוני להשקיע בבניה *חסרת משמעות* סכומי עתק שכל מטרתם היא ש*אם* יקרה אסון, ניני נינינו ידעו איפה היו לנו כבישים? *זה* מה שחשוב לך שידעו עלינו? הרומאים, חביבי, זכורים לטוב בשל הכבישים שסללו, וזכורים לדראון בשל כל השאר, פחות-או-יותר (פטר בקמאן בספרו "A History of Pi" מכנה אותם, ובצדק, "The Roman Pest", בשל "תרומתם" למדע בכלל ולמתמטיקה בפרט: הקפאת ההתקדמות למשך מאות שנים). אם נניח, כדבריך, שלתרבות שלנו לא נותר זמן רב, לא עדיף לך שהתרבות הישראלית תזכר כמו התרבות היוונית? כבישים, זה מה שאתה רוצה שיזכרו מהתרבות שלנו?

אגב, האם באמת היית מאפשר היום לכסות כבישים רומאיים באספלט? לא חבל על הערך ההיסטורי? אחרי הכל, זה מה שנשאר מהאימפריה הגדולה שלהם. כבישים, שהטכנולוגיה המודרנית הפכה אותם לחסרי כל ערך שימושי.
מפלצות חסרות-תהילה 27603
אני מבטיח לך אישית שבעוד אלפי שנה יהיו דברים יותר חשובים על הראש מאשר הגאווה הישראלית בכבישים שסללנו (חול, למשל, יהיה אחד הדברים היותר דומיננטיים על ראשך).
מפלצות חסרות-תהילה 27604
אתה אופטימי.
לא נותר כמעט חול בארץ.
מפלצות חסרות-תהילה 27640
בשביל מה זה טוב שישאר פרוייקט ארכיטקטוני לאלפי שנים?
מפלצות חסרות-תהילה 27516
אם אתה מתייחס למגדלי "חוף הכרמל", אני כמובן מסכים. לא כל מה שנראה "מגוון" הוא גם יפה...

הנחמה הקטנה שלי, אגב, היא שבשל מיקום הקריה, במקרה של עזריאלי יש לפחות סיכוי סביר שאכן ישוגרו סקאדים. ויפה שעה אחת קודם!
מפלצות חסרות-תהילה 28237
לא מגדלי חוף הכרמל. אלה, אם כל הרצון שלי לראות את המשעשע בעניין, עדיין מרגיזים. יש יותר צמוד להר, שניים או שלושה בניינים ממש בצבעים עליזים. בגלל שהם ממש ליד ההר, ולא עד כדי כך ענקיים, הם מספיק מצחיקים כדי לשכך את הרוגז.
לגמרי לגמרי לא נכון 27659
מצלמה אחת וכמה זוויות צילום עושות פלאים למבנה הזה. טמונות בו כ''כ הרבה אפשרויות צילום שזה מדהים. הזכוכית יוצרת השתקפויות מעניינות ובאופן מפתיע, גם שונות לחלוטין אחת מהשניה, וזו רק ההתחלה. חבל שאי אפשר לסרוק שקופיות...
זה בשביל כולם! 27957
אתם פשוט חבורה של אנשים מתנשאים שמדברים גבוה מאוד ובעצם כל מה שיוצא מהפה שלכם הוא בולשיט! תפסיקו לתת לאתר הזה לגרום לכם לחשוב שאתם סופר אינטיליגנטים!
FACE REALITY!
אתם סתם עוד אנשים. מצחיק אותי לקרוא את התגובות שלכם.. זה עלוב!
כאילו שאתם יושבים בבית ומהרהרים לגבי משמעות החיים, על כוס יין משובח.
כל אחד מביא איזו דוגמה כזאת או אחרת וכולם מפתחים על זה איזה דיון ארוך ומייגע. כל אחד מחכה לראות אם מישהו בכלל קרא את המשפט הגאוני האחרון שהוא הצליח לחשוב עליו.
כולכם סתם חבורה של אנשים שחיים באיזו אשלייה שהם על רמה ושהם אנשים איכותיים.
חבר'ה, אתם כולכם זייני שכל אז כדאי שהבועה שלכם תתנפץ ותתעוררו למציאות ה"נהדרת".
אתם כלום.
משמעות החיים 27974
אף אחד לא צריך להרהר על משמעות החיים, כיוון שאנו יודעים כבר מה המשמעות: 42.

ואני אינדבדואל, בדיוק כמו כולם...
זה בשביל כולם! 27984
כן, אבל מה מפריע לך שאנחנו חיים בפנטסיה שלנו, כאילו שאנחנו חכמים (בעוד שברור לכל שדווקא את ושכמותך הם החכמים האמיתיים)? אנא, השאירי לנו את המקום הקט הזה לזיוני השכל הטרחניים שלנו, בו נוכל לפלוט משפטים גאוניים בעיני-עצמנו - כך, לפחות, לא נזהם לך את הפורומים המועדפים עליך.

שלך,
עורך כלומניק.
אדוני העורך! 27985
אנא אמור לי שזו אינה שוב מריבה עם אתר 'בננות'?
אדוני העורך! 27988
אני מקווה מאוד שלא. מטעמים ברורים אני מדיר את מקלדתי מ''בננות'' מאז אותו ארוע מצער.
אדוני העורך! 27996
שום בננות!
מה שאני מנסה להסביר לכם שזה פשוט מוזר לקרוא את כל ההתפלספויות שלכם על כלום.
לא אמרתי שמישהו פה כלומניק.
פשוט אתם אנשים כמו כל השאר ואתם נותנים לעצמכם איזושהי מסגרת התבטאויות שמביאה אתכם למצב שבו אתם מתנשאים. נכון, זה אתר, זה אינטרנט אף אחד לא יכול לראות אתכם או לשמוע אתכם, אבל זה לא סיבה להתחיל לחשוב שאתם נורא נורא חכמים ושכל מה שיוצא מהפה שלכם בעל משמעות עמוקה.
זה הכל.
את כל מה שרציתם להגיד יכולתם לנסח בשפת יומיום במקום לנפח את זה כדי שמישהו פה יחשוב שאתם גאונים.
גבירתי האורחת 27998
שלום. תארי לך שהייתי מתפרץ לבית שלך וצועק: "את רדודה, אין לך שאר רוח, וגם מסריח לך מהפה!". לא מנומס במיוחד. אם אפשר לצטט כמה מילים מהתגובה המקורית שלך:"...חבורה של אנשים מתנשאים...","...כל מה שיוצא מהפה שלכם הוא בולשיט! ...","כולכם זייני שכל אז כדאי שהבועה שלכם תתנפץ ותתעוררו למציאות ה"נהדרת".אתם כלום.".

אנחנו אוהבים לדבר בשפה נקייה, להעלות טיעונים, ואולי אפילו לחשוב שלדברים שלנו יש משמעות עמוקה. יש מקומות שקוראים לתופעה הזאת "תרבות". מפריע לך? את תמיד יכולה להדליק טלויזיה ולצפות בניסים משעל או ב"פוליטיקה" עם דן מרגלית. מוזר לך? למה שלא תנסי להתרגל? מי יודע, אולי אפילו תוסיפי משהו משלך. עם משמעות עמוקה או בלי.

אבל אהבתי את כוס היין. יום טוב.
גבירתי האורחת 28057
רק אציין כי איש לא פרץ כאן לביתו של איש - לא לי ולא לך יש יתרון באייל על כל אדם אחר. האייל הוא ''רשות הציבור''.
גבירתי האורחת 28074
דובילה, הגם אתה בלא-מביני-מטאפורות?
ואגב 27999
מה דעתך על מגדלי עזריאלי?
ואגב 28001
אם שאלת אותי, עושים מהם סיפור גדול.
המדינה הזאת מחפשת דברים להתגאות בהם.
רדודה אני לא והריח פה שלי נהדר, תאמין לי.
לפחות את היין אהבת.. גם זה משהו.
ואגב 28002
אה... הבנת שזו הייתה מטאפורה, נכון?
ואגב 28003
בני כמה אתם?
אני סתם מנסה להבין עם איזה גילאים אני מתעסקת - והאם שווה להמשיך בדיון או וויכוחון העלבלוב הזה. את האמת זה די מהנה.
סקר קוראי האייל 28005
טווח הגילאים של הקוראים משתנה. ממה שניתן להסיק מפריטי מידע פה ושם הצעיר ביותר היה "אור בן תשע" שהגיב תגובה קצרה ולקונית במאמרי "האופצייה הירדנית". יש גם תיכוניסטים, חיילים שעוברים על החוק הצבאי וכותבים מבלי לקבל אישור מדובר צה"ל, סטודנטים רבים לתואר ראשון ושני, ואנשים מבוגרים יותר. נדמה לי שהמבוגרים מבין הקוראים שהצהירו על גילם היו דב אנשלוביץ, שמעון גלבץ (כן, זה מ"בציר טוב" עם אילן וירצברג) ומיכאל שרון, שלושתם בסביבות חמישים. גילם של חלק מכותבי המאמרים מופיע ב"דף הכותב" שלהם (הלינק שמופיע בשם הכותב, במאמרים – אלו שבצבע צהוב).

אבל אבוי, מהי הסטריאוטיפיות הזאת? האין לבני העשרה פניני חוכמה לתרום? האם ניסיון חיים עדיף תמיד על מחשבה יצירתית וכישרון? אני מאד מקווה שלא. הפוסל, הרי, במומו פוסל.
סקר קוראי האייל 28006
:o)
זה הכל.
סקר קוראי האייל 28007
דרך אגב,
you really got me there didn't you?
אז זהו שלא..
סקר קוראי האייל 28022
אני חושב שהרוב המכריע של המשתתפים ב'אייל' הם סטודנטים.
סקר קוראי האייל 28029
אולי תעשו (או תערכו, אני לא זוכר) סקר בנידון?

מי אתה?
0. סתם תיכוניסט
א. תואר ראשון
ב. תואר שני
ג. דוקטור
ג.1. מדיקל דוקטור
ד. בעל אזרחות שניה
ה. דוס
ו. חילוני
ז. ימני
ח. בחורה
ט. דובי קננסיגר
י. מקרב בוחרי שרון, האם הייתי נכנס בערבים

בחר רק אחת מהתשובות, טופס שבו תסומנה יותר משתי אופציות לא ייבדק
סקר קוראי האייל 28030
זה לא ליאור. אני מתנצל.
סקר קוראי האייל 41620
מה?
סקר קוראי האייל 28033
ומה לגבי טופס שבו תסומנה בדיוק שתי אופציות?
סקר קוראי האייל 28035
יקבל כפליים נקודות.

(עיניים טובות - רואים שאכלת הרבה גזר)
נ.ב. 28370
יש לי את "בציר טוב" על תקליט (כן, מויניל) ופטיפון משובח עם מגבר איכותי.

מישהו חושק לשמוע?
נ.ב.ב. 28375
גם לי, אותה קונפיגורציה.

ויורשה לי לציין שחתיכת הפלסטיק הזו סייעה לא מעט לחיי החברתיים והרומנטיים.
האמנם? טוב לדעת... 28382
סקר קוראי האייל 83347
הכותב או למעשה הכותבת המבוגרת ביותר היא מן הסתם טלה בר. היא צריכה להיות בערך בת 65.
סקר קוראי האייל 83348
לפי דעתי ד''ר אורי מילשטיין, שהגיב מספר פעמים, מבוגר אף ממנה.
אדוני העורך! 28056
האם מישהו טען שאנחנו מיוחדים? האתר אינו סגור בפני איש - כל אדם רשאי להכנס ולהביע את דעותיו בכל אופן שיראה לנכון (ובלבד שלא ינקוט בשפה גסה יתר על המידה, ולא יעבור על חוקי ישראל). מפריע לך שאנחנו לא מדברים בשפה יומיומית? צר לי. אני רואה בשפה העברית דבר נפלא, ואני משתדל להתבטא בצורה מיטבית בכל מקום - לא רק באייל, אלא גם בפורומים אחרים. יש הבדל בין שפת כתיבה לשפת דיבור, ואני דווקא מעדיף לשמר אותו. כמובן שישנם סופרים שאוהבים לכתוב ב"שפה רזה", אך דווקא אצלם תוכלי למצוא לעיתים קרובות פניני לשון שברור שאין מקורן בשפת הדיבור, אלא הם משתמשים בשפת הרחוב כדי להתחכם. כמובן שאין בכך עילה להעלים את השפה ה"גבוהה" יותר, שפת הכתיבה, אותה מנצלים באופן מרהיב גם סופרים בני ימינו.
אם כתיבה בשפה נאה הופכת אדם לגאון, הרי שבאמת מצבנו בכי רע.

ליתר דבריך - אני אישית אינני חושב שאנחנו "מתפלספים על כלום". אנחנו דנים בנושאים שמעניינים אותנו, במסגרת פורום מסויים. בפורומים אחרים אני מדבר עם חברים שלי על עניינים אחרים, ובכל מקרה - אני אוהב לחשוב שגם אם לדברי אין משמעות "עמוקה", הרי שיש בהם משמעות כלשהי. אינני יודע כמה זמן את קוראת את האייל, אם בכלל, אבל אני עצמי החכמתי רבות מכמה מהדיונים כאן, ואני מקווה שתרומתי לדיונים השפיעה על אחרים בנושאים מסויימים.
בכל אופן, אין כאן התנשאות, יש כאן תרבות דיבור - וזה בדיוק מה שניסינו להשיג כשהקמנו את האייל הקורא. גם בפורומים אחרים אנשים חושבים שהם חכמים גדולים - אבל כאן אנשים גם (לעיתים קרובות יותר) מקשיבים (או יותר נכון - קוראים) למה שיש לאחרים להגיד, ומנסים להגיב לטענותיהם.

ראית, למשל, איך האתר כבר השפיע עליך, וגרם לך לכתוב באופן תרבותי ונעים? (:

יום טוב וקריאה מהנה.
דובי! 28061
דובי, יפה כתבת!
לא קראתי את זה עד עכשיו.
אתה ממש צודק.
אני מתנצלת אם פגעתי במישהו.
יום טוב וממני לא תשמעו יותר! (:
דובי! 28062
חבל מאוד. דווקא אני הייתי שמח אם היית נשארת ותורמת את דעתך לדיונים. תמיד עוזר לשמוע עוד דעה.
אדוני העורך! 28068
האם משתתף באייל שגר, נניח, בארה"ב, מחויב גם הוא לשמירה על חוקי מדינת ישראל כשהוא כותב כאן?
אדוני העורך! 28079
למיטב הבנתי, אסור לאייל לתת במה לפרסומים הנוגדים את החוק בישראל - ולא משנה מי ''מופיע'' על הבמה. כלומר, אולי מותר לו לכתוב, אבל אנו מחוייבים למחוק.

לא בטוח (אלע''ד).
אדוני העורך! 28094
וזאת כי מפעילי האתר הם במקרה אזרחי ישראל, או כי השרת שעליו הוא מאוחסן נמצא פיזית בתחומי המדינה?
אדוני העורך! 28112
דומני שגם וגם.
זה מעלה תהיה. כעקרון, אפשר לתבוע דיבה על דברים שנאמרו בעיתון בכל מדינה שבה העיתון יוצא (למשל, אם TIME יוצא גם בישראל, אזי אפשר לתבוע העיתון לדיבה על-פי חוקי ישראל - וזה מה שעשה שרון, בזמנו, לאחר שהתביעה שלו בארה"ב נדחתה). אבל באינטרנט, ה"עיתון" יוצא בכל העולם. האם זה אומר שאפשר לתבוע בכל מדינה?
אדוני העורך! 28118
אולי זה דווקא אומר שאי אפשר לתבוע בשום מדינה? הרי גרמני שניגש לאתר של האייל מגרמניה מבצע פעולה חוצת-גבולות במהותה והוא דומה לגרמני שדואג לקבל כל שבוע בדואר אוויר את עיתון "העיר". לגרמני הזה אין הרי זכות חוקית לנקוט בגרמניה בצעדים משפטיים נגד עיתון "העיר" שאיננו יוצא שם לאור (עד כמה שידוע לי), אז למה שתהיה לו זכות לנקוט בצעדים כאלה נגד אתר אינטרנט ישראלי?

מכיוון שמרחב האינטרנט אינו מוגדר ואיננו מתפקד כמדינה, נדרש לדעתי מנגנון כלשהו של שיוך בין כל אתר אינטרנט לבין מדינה כלשהי שתחת חוקיה הוא פועל. השיוך יכול להתבסס על המיקום הגיאוגרפי של השרת המארח, אבל זה בעייתי מהמון סיבות (למשל במקרה של אתרים המשוכפלים בכל העולם על תשתית Akamai), ויכול אולי להתבסס על אזרחותו או מקום מגוריו של האדם או של החברה האחראים לאתר, מה שלא פחות בעייתי. הבעייתיות גוברת כאשר מבינים שנדרש פה פתרון גלובלי שיהיה מקובל על כל מדינות העולם כדי שלא יהיו בו סתירות, מה שלפי דעתי כמעט בלתי-אפשרי להשיג בימינו.

בקיצור, מדובר פה בתסבוכת לא קטנה. מזל שזו לא בעיה שלי אלא של מישהו אחר. :-)
אדוני העורך! 28147
אם אני לא טועה זה תלוי במיקום שבו יושב האתר.ואו ישב האתר בזמן ביצוע העברה.
אדוני העורך! 28151
אז איך מתמודדים עם אתרים כמו של CNN או של Yahoo שיושבים על מאות שרתים בכל העולם בעת ובעונה אחת בזכות הטכנולוגיה של Akamai?
אדוני העורך! 28152
בצורה הפשוטה של כל מקרה לגופו, יתכן ששם ניתן לתבוע אותם בכל מקום בעולם ואילו במקרה שאתר יושב רק במקום אחד ניתן לתבוע אותו רק במקום זה.
אדוני העורך! 28218
נשמע לי מאד מפוקפק. אתה אומר את זה מידיעה מוסמכת או מנחש?
אדוני העורך! 28254
הייתה על זה כתבה פעם אבל אני באמת לא סגור במאה אחוז.
אדוני העורך! 28226
לי נראה שזה הולך ככה:

אתה תובע.
אם מקבלים את התביעה - ניתן לתבוע.
אם לא - לא.
ברכותי 28125
דובי,

על שהצלחת לטוות קורים לשוניים סביב מתלהמת נוספת, להפוך את ליבה ולהפכה לחברה נוספת במועדון הנופחים האיילי.
אדוני העורך! 28099
אני, אישית, משוחח פה בדיוק באותה שפה שבה אני מדבר ביום-יום. מאין לך שאחרים נוהגים אחרת?
זה בשביל כולם! 28041
דובי, למה אתה מתבזה בלהצטדק על קיום האתר בפני מישהי שבכלל לא מבינה שאפשר לדבר על נושאים מופשטים? היא קוראת לי ולך מטומטמים, ואנחנו נצטדק? לא נראה לה האתר - לא תכתוב פה.

אני חושב שמאמרים כאלה ראוי שיצונזרו. להביע את העמדה שאין זכות קיום לאתר הזה מותר. לכתוב שכל הכותבים פה "זייני שכל" - לא. לדעתי, יש למחוק את הכינויים מעליבים המתייחסים לבאי האתר, ואם התגובה משופעת בהם, כמו במקרה שלפנינו, אז את התגובה כולה.
זה בשביל כולם! 28058
יש לי חיבה גדולה למטא-דיונים. דיונים לגבי המדיום מעוררים בי חדווה גדולה ועליצות אין-קץ. (:

"זיין שכל", לפחות בלקסיקון שלי, אינו באמת כינוי מעליב. אני אישית משתמש בו לעיתים. בכל אופן - כאשר להודעה יש תוכן (בניגוד להודעות שהן כל-כולן גידופים וקללות), אני מעדיף להבליג על העלבונות (בהבלגה יש אלמנט של כוח!) ולקוות שהדיון יפנה לכיוונים פרודוקטיביים יותר בהמשך. ליברל שכמותי.

בכל אופן - צנזורה על *חלק* מתגובה בטח שלא תהיה כאן, משתי סיבות - א. אני חושב שזה דבר חצוף עד מאוד לעשות, ב. אני לא רוצה להטריח את טל. (:
אני לא אינדיבידואל 32541
מחאה. 28026
למה אני לא קיבלתי יין?
מחאה. 28055
אני את שלי קיבלתי.
היה בהחלט משעשע.
המבחן הצליח בצורה הרבה יותר טובה ממה שציפיתי. תודה רבה לכל משתפי הפעולה!
היה נהדר!
מחאה. 28091
המבחן? את ממכון התקנים? דובי, בקרוב האתר יקבל תקן ISO! אני מקווה שיש לך פוסטר עם "יעדים לרבעון 3/2001" על הקיר.
מצחיק אז צוחקים 28187
אם מצחיק אותך לקרוא את התגובות שלנו, אז לפחות יש לנו תועלת במשהו...
מצחיק אז צוחקים 28189
נזכרת קצת באיחור את לא חושבת?
מצחיק אז צוחקים 28277
זה מה שיש ועם זה ננצח.
28229
בעוד כמה שנים מגדלי עזריאלי לא יבלטו בשטח. יקומו סביבם בניינים גבוהים יותר, מעוצבים יותר ומלאים יותר בחיילים.
28507
וכי למה בניינים מלאי חיילים נחשבים כדבר שלילי?!
(-;
המגדל המרובע - במהרה בימינו? 67781
מגדלי עזריאלי הם... 67796
... יעד מועדף לפיגועים: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1859190,00.h...

(דו"צ לא הסכים לציין על איזה פיגוע מדובר כלל, היום בראיון בגל"צ, למעט "פיגוע בקנה מידה שעוד לא ראינו כמותו").

ירדן ניר שואל: "למה לא מגדלי חוף הכרמל?", ואני מצטרף לסנטימנט.
המבנים המכוערים בעולם 83842
"הארץ" מביא את רשימת עשרת המבנים המכוערים בעולם, על פי העיתון "פורבס":

על פי כתבת "הארץ", מגדלי עזריאלי זכו להסכמה כללית נדירה באשר ליופיים, ואין לה ספק שיעמדו בראש רשימת המבנים היפים בארץ.
המבנים המכוערים בעולם 83905
כן, במיוחד קורות הברזל המזדקרות מתוך פיגומי הבניין המרובע...
תחרות ניווט במגדלי עזריאלי 106386
אולי תחרות הניווט הראשונה בעולם בתוך חניון סגור:

28 בדצמבר הקרוב.
ומה דעתכם על... 111729
... הבנין החדש בכניסה לר"ג? מחיר הדירות נע בין 0.8 ל-‏3 מיליון דולר.
דעה אישית: איכס.
ומה דעתכם על... 111731
זה רק אני או שהבנין הזה מזכיר משהו...? נו טוב, לא משנה.
לא, זה לא רק אתה 111733
לדעתי זאת קריאת תיגר על אל-קעידה, בבחינת ''אנחנו שמים עליכם טוב, לא משנה''.
ומה דעתכם על... 111734
מעולם לא הייתה רמת-גן פאלית יותר.
עלי להסכים עם טל כהן, גועל נפש.
ומה דעתכם על... 111739
עלי להסכים עם שניכם.
ומה דעתכם על... 111918
לפחות הוא מכוסה ואין סכנת הידבקות.
ומה דעתכם על... 111853
וזה כבר מתקשר לסקר אחר - דיון 617
ומה דעתכם על... 111745
מזכיר את הסרט Sliver.
ומה דעתכם על... 111755
מזמן לא שמתי לב מה קורה באזור הנידח הזה של המדינה, הרחק מהאזורים החשובים באמת של הר הנגב, הגולן וכו'.
מה שמעניין אותי בידיעה הוא בעיקר המזח שהולך לקום בנחל איילון - האם רק בעלי הדירות יוכלו להפליג משם בספינות שלהם, כפי שעולה מהכתבה?
או שתתאפשר גם הפעלת קו תחבורה ציבורית בו כל אחד יוכל להפליג (בתשלום) ממזח רמת-גן למרינה בת"א או בהרצליה?

אם האפשרות השנייה נכונה (וכנראה שלא), יש כאן מימוש חלקי של חזון משנות ה-‏50' (טרם הקמת נמל אשדוד ב-‏1955), לכריית תעלה עמוקה לאורך הירקון, ונמל פנימי עמוק מים בפתח תקווה.
תוכנית שלמרבה המזל מעולם לא יצאה לפועל.

מכל מקום, זו הזדמנות להזדעק שוב על כך שבעת בניית מרינות ומעגנים בארץ, גורמי התכנון והרשויות לא מתנים את הפרוייקט בפיתוח קווי תחבורה ציבורית ימיים. הרי קו תחבורה ימי מהמרינה בהרצליה למרינה בת"א יכול להיות אופציה סבירה בהחלט מבחינת זמני נסיעה וחיפוש חנייה. אותו הדבר לגבי קו מעבורת מהמרינה באשדוד (או באשקלון) לת"א/ הרצליה.
ומה דעתכם על... 111756
למה "תוכנית שלמרבה המזל מעולם לא יצאה לפועל"?
ומה דעתכם על... 111757
חדירת מי ים לעומק של כ-‏10 ק"מ בירקון (שאורכו בקו אווירי 14 ק"מ ועם הפיתולים 27.5 ק"מ) היתה בלא ספק מביאה תוך כמה שנים להמלחת מעיינות הירקון בראש העין, שהם ממקורות מי השתייה החשובים ביותר של ישראל, וכמובן המלחה של אקוות החוף משני צידי התעלה.
גם היום, כאשר מזה שנים מוזרמים מי ים מסכר שבע טחנות בפארק הירקון ועד הים, למעשה משמעות הדבר היא המלחה של אקוות החוף סביב הקטע התחתון של הירקון.
נחמדים 225456

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה לסקר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים