שונתה שיטת הבדיקה הבטחונית בנתב''ג 1056
מיום ב' האחרון, הוחלפה שיטת הבדיקה הבטחונית שכללה סדרת שאלות בציוד אלקטרוני משוכלל. בזמן הקרוב, ימוקם המיכשור רק בדלפקי אל־על אך במועד מאוחר יותר יסופק גם לדוכני החברות הזרות.

מעתה, לא ישאלו הנוסעים את השאלות המוכרות מי ארז את המזוודה, מהיכן הגיעו והאם ניתן להם דבר מה להעביר אלא ימסרו את כל המטען לסריקה במערכת ממוחשבת.

המערכת, שעלותה כ-‏20 מיליון דולר, סורקת את כל כבודת הנוסעים ללא יוצא מן הכלל ללא קשר לשיקול הדעת של הסלקטורים.

לצורך כך, הופרדו דלפקי הבדיקה הבטחונית של אל־על משאר אולם הנוסעים והוקפו בחומה גבוהה. הכניסה מתאפשרת אך ורק לבעלי הכרטיסים, ללא מלווים. הנוסעים מוסרים את הכבודה ומיד עולים לאולם הנוסעים היוצאים.
קישורים
Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אשרי המאמין 75790
מכיוון שאין שקול דעת לסלקטורים, אז כנראה לא נחזה יותר במחזות המבישים של התעמרות בנוסעים מסוימים בשל דתם/לאומיותם/מראם וכו'
אשרי המאמין 75824
ואני תוהה מה יעשו עכשיו המוני בני ישראל הסטודנטים, בלי העבודה הקלאסית כסלקטורים?
אשרי המאמין 75825
בטח יהיו מכונות צילום ברזולוציה שונה ליהודים ולמוסלמים.
75821
לפני כשנה יצאתי מהארץ דרך נתב''ג, עברתי בשני שדות תעופה מהחדשים והמושקעים ביותר בעולם ורק לאחר הנחיתה כאשר פתחתי את תיק המצלמה שהיה צמוד אלי במשך כל המסע מצאתי את מחסנית האקדח הטעונה שלי אותה חיפשתי כמו משוגע כמה ימים קודם...
75830
בסדר, בסדר... אבל סכין יפני‏21 גם היית מצליח להעביר?‏3

1 מדוע אתה "יפאני"? האם אתה גם כותב "יפאן"?
2 אולי תוכל סוף סוף לגלות לי אם המכשיר הזה אכן נקרא ביפן "הסכין הלאומי", ואם לא - מה שמו שם?
3 כל התגובה הזו אכן היתה רק בשביל הערות השוליים.
נסיון אישי 75841
אולר שוויצרי‏1 הצלחתי להעביר. גם מספרי מניקור. קטנות וחדות - כאלה של בנות.
לעומת זאת החרימו לי קוצץ ציפורניים ואת מספרי הפלסטיק של התינוקת.
לאחר מכן, הארוחה במטוס הוגשה עם סכו"ם מתכת.

1 שוויצרי, שוייצרי, שווייצרי, שויצרי - מיץ?
נסיון אישי 75844
שווייצרי, עד שיוכח אחרת. והמספריים - קטנים וחדים, אם בכלל.
נסיון אישי 75855
עד כמה שאני יודע מותר להביא אולר אבל רק במזוודה הגדולה זו שנמצאת בתא המטען - ולא בתיק היד הצמוד אלייך במושב במטוס.
מכל מקום עקב נסיעה לפרו בשבוע הבא תהיה לי הזדמנות לוודא זאת, בתקווה שאינני טועה...
נסיון אישי 75867
האולר היה בתיק היד שלי. כל השאר (הקוצץ ושני זוגות המספריים) בתיק של התינוקת, עם החיתולים ומזון התינוקות.
היחס גם היה משפיל ומגעיל, אבל זה כנראה בגלל שמדובר באייר פראנס.
ומפתח שבדי? 75896
ומפתח שבדי? 75904
ולמה בכלל מגיע להם גם מפתח וגם ספסל?
ספסל? 75905
נזכרתי שפעם איזה מוסכניק אמר לי שבאמת המפתחות השבדיים הכי טובים מיוצרים בשבדיה (ולא, לא קוראים להם שם מפתחות לאומיים. ובאמריקה, לא קוראים גלידה לאומית למה שאנחנו קוראים גלידה אמריקאית).
מפתח שבדי? שפכטל שבדי! 560033
כשהייתי בשבדייה שאלתי כמה שבדים לעניין המפתח. לא היה להם מושג על מה אני מדבר.

לעומת זאת הם היו מאוד גאים בהמצאה שבדית שהיא כנראה יותר פופולרית ממפתח שבדי. מכיר את השפכטל להרמת פיצות שיש לו חתך/פתח עם סכין בחלק התחתון ומקלפים איתו פרוסות גבינה צהובה לפעמים (קישור בשורה למטה)? אז זהו, לשכפטל הזה צריך לקרוא 'שפכטל שבדי'. דבר עם שבדי על ההמצאה הזאת ותראה איך יאורו פניו.

המצחיק בכל הסיפור הוא שהשפכטל השבדי, שבאנגלית נקראה http://en.wikipedia.org/wiki/Cheese_slicer בכלל הומצא על ידיי נגר נורווגי :o)
מפתח שבדי? שפכטל שבדי! 560036
מפתח שוודי נקרא כך כי מפתח שוודי "אמיתי" הוא מתוצרת חברת BAHCO השוודית.
פורס גבינה הוא המצאה שהנורווגים מאוד מתגאים בה, יחד עם המהדק המשרדי (אותו חוטברזל מכופף) שהיה סמל ההתנגדות הנורווגית (איפה וכאשר היתה) לכיבוש הנאצי.
מפתח שבדי? שפכטל שבדי! 560037
למה אתה מבלבל את הקוראים עם עובדות? אתה לא רואה כמה שהסיפור יפה? (ואמיתי)
75846
1.אני משתמש בתואר זה היות וזה מקום מגורי כרגע. האמת היא שאני כותב את שם המדינה בצורה הפשוטה 'יפן' אך משום מה נראה לי נכון יותר לכתוב 'יפאני', לא יודע למה אך אני מהמר שאשר לבשן יוכל לסדר את העניין.
2. מצטער אך שמו המקומי של הסכין המפורסם הינו cutter knife, לדעתי שימוש במונח הישראלי לא יתקבל כאן (ביפן) בברכה.
יפני 75854
צר לי, אבל אני משער שדווקא ההפך הוא הנכון. את שם המדינה יש שכתבו בעבר ''יאפאן'' ויש הכותבים ''יפאן'' ו''יפן'', אבל את המילה ''יפני'' עדיף לכתוב דווקא ללא א', משום שהיא מילה עברית הנקראת מלרע. בעבר היו שכתבו ''יאפונים'' (כך אצל דרויאנוב).

אין באמור לעיל משום ראיה לכאורה לכך שאני מקפיד לכתוב את המילה ''יפני'' בלא א' או מבטא אותה מלרע.
יפני 75856
1. תודה
2. תמיד היה נראה לי שיפן זו בסך הכל העיר יפו בזמן זקפתה.
3. סחטיין על הכסת"ח בסיום תגובתך
יפני 76131
"יפן" מילה עברית אבל מקורה מן הסתם בלועזית.
מעניין אותי איך הגיעו אליה... המקור היפני הוא Nihon.
ובאותה הזדמנות, מאיפה השם "צרפת"?
צרפת 76201
זה כבר נדון באייל.
אין לי זמן עכשיו -
נסה לחפש במנוע האייל ''צרפנד'' בתגובות שלי מלפני מספר חודשים ותגיע לדיון הרלוונטי
יפני 76220
"יפן" היא מילה בינלאומית. "יפני" היא מילה עברית. חיפוש באינטרנט העלה שביפנית נקראת יפן "nipon" בנוסף ל"nihon", ופירוש המילה "מקור השמש". אני משער שהאייל היפאני/יפני יוכל להרחיב.
יפני 76264
צרפת וספרד הם שמות מהתנ''ך. בימי הביניים קבע רש''י שהכוונה בשמות אלו היא לפארנסה ואספאנה בהתאמה, ומאז הם נקראים כך בעברית.
סכין יפני 76130
במחוזותי נקרא: "פנס-מייקר" (פענס מעייקער)
השיטה הישנה הוכיחה את עצמה 75828
השיטה הישנה שבה ע"י שיחה עם הנוסעים והתרשמות הבודק שלפניו ישראלים "אוטנטים" שאין צורך לבדקם, הוחלט את מי לבדוק ואת מי לא לבדוק, הייתה שיטה יעילה פשוטה וחסכונית. ללא ספק הוכיחה השיטה הזאת את עצמה גם אם גרמה תרעומת (בדרך כלל - לא מוצדקת) אצל אנשים שלא עברו את "מבחן ההתרשמות". לא ידוע לי על שום מקרה שבו השיטה נכשלה.
ממבט ראשון נראית לי השיטה בה נבדקים כולם ע"י מכונה פחות יעילה. האם נחזור ונאלץ לשוב לשיטה הישנה ? - את זאת נוכל לדעת רק בעתיד.

נזכרתי בסיפור. פעם עמדתי בבדיקה הבטחונית בנמל התעופה הית'רו בלונדון בדרכי לישראל. הופיע עובד והודיע שכל בעלי הדרכונים הבריטיים יכולים לעבור לשער אחר שם עברו ללא בדיקה. אבל בין בעלי הדרכונים הבריטיים הייתה אישה בעלת צבע פנים כהה, והיא לא הורשתה לעבור לתור המהיר ונשארה אתנו, עם הדפוקים.
העניין הזה מאד חרה לה והיא התחילה לצעוק שם על העובדים,וטענה שהם השאירו אותה איתנו בגלל צבע פניה החום (וזה כנראה נכון). בקיצור, הקטעים האלה היו די מביכים עבור העובדים המקומיים שהתעקשו למרות הרעש להשאיר אותה בתור שלנו.
אני בטוח שאיש לא ביקש להתעלל בה או שהיו כאן מניעים גזעניים. החלטת הבריטים במקרה זה הייתה משיקולי ביטחון מקצועיים. מסתבר שדברים כאלה קורים לא רק אצלנו.
השיטה הישנה הוכיחה את עצמה 75883
גם אם נניח שלשיטה הזו לא היו false negatives (כלומר, טרוריסטים שהצליחו לעבור בלי בדיקה), הרי שהיו לה המון false positives, והדבר פגע בנו גם מבחינה תדמיתית וגם מבחינה תיירותית.
השאלה היחידה שנותרה היא האם בשיטה החדשה יהיו יותר מהסוג הראשון, במקום הסוג השני שללא ספק יפחת.
75940
לא שאני סגורה על זה שהבנתי בדיוק איך המכונה הזו עובדת (זה לא סתם מכשיר שיקוף? כמו זה שכבר פועל בשדות תעופה?), אבל אם כן הבנתי נכון (והכוונה אכן למכשיר שיקוף) אז יש כזו גם בכניסה לתחנת הרכבת בבאר שבע.

___
העלמה עפרונית משתפת את העולם בפרטים שוליים לחלוטין.
ברור שצריך היה לשנות את השיטה 76129
הרי היא עבדה...
נתב"ג 2002 98892
בשבוע שעבר טסתי לחו"ל.
הגעתי לנתב"ג 3 שעות לפני הטיסה כמו ילד טוב. בשלוש הפעמים האחרונות שטסתי (כולן בשנה האחרונה) נשאלתי את השאלות הרגילות (ארזת לבד וכו') קיבלתי את כרטיס העלייה והלכתי לדיוטי פרי.
הפעם גיליתי שכוווולם צריכים לעבור בדיקה של כל המטען במכונת הענק. (שכידוע מכילה אנשים קטנים שפותחים את המזוודות)
חקרתי בחביבות את אחת מעובדות הבטחון לסיבת השינוי במדיניות ונעניתי, שזה פשוט כי אין עומס (השעה היתה 1:30) ולכן הם בודקים את כולם. משפחה הכוללת גבר ושלוש נשים, כולם כהים, הוא משופם ושלושתן רעולות ולהם (אני לא מגזים) 10 מזוודות גדולות תקעו את המערכת. חוץ מהבדיקה הגופנית (בחדר צדדי ובפרטיות מלאה) כל מזוודה עברה במכונה, נפתחה ותכולתה, פריט פריט עברו שיקוף בנפרד במכונה אחרת, קטנה יותר. (המזוודות היו מלאות בשקיות של קפה, בוטנים, אגוזים, גרעינים, חומוס, פול וכן בקבוקי שמן זית בכמויות מסחריות - כאמור 10 מזוודות גדולות)
אחרי כ40 דקות היו עדיין 4 מזוודות לפני בדיקה והתור התחיל לגלוש אל מחוץ לטרמינל. הבודקים העבירו את כל המגיעים החדשים את ההליך הרגיל של "ארזת לבד" ולדלפקים. שתי נשים לידי התחילו להתלונן בקול רם על מצבן. ניצלתי את מצב רוחן המיליטנטי והפניתי את תשומת ליבן לכך, שהמגיעים עכשיו לא עומדים בתור אלא נכנסים מיד. הפיצוץ היה מיידי, הן התחילו לצעוק ולעשות מהומה וגייסו לצידן את מרבית התו. תוך דקה הגיע מנהל המשמרת ואחרי קצת צעקות הוא חיסל את כל התור בנוהל "ארזת לבד".
מוסר השכל: אל תבוא 3 שעות לפני ואם כבר נתקעת בבדיקות מחמירות התמרד ועשה הרבה רעש.
בדיקות בנתב''ג 560003
אני בדואי תושב הדרום פעם בשנה אני טס לחו"ל .בשנה שעברה כמו שנים קודמות טסתי באל-על מנתב"ג למדינה באירופה .שהגעתי לבדיקה ביטחונית נשאלתי ע"י אחת הבנות האם עשיתה שרות צבאי?ענייתי שכן והצגתי בפניה תעודות בהתאם .למרות שאני שרתתי ביחידה מיוחדת במשטרה ועד היום אני שם במקרה הצורך עם 19 שנות שרות .אמרה הבודקת שאני צריך לבוא איתה לבדיקה ,נדהמתי לגלות שמעבר לבדיקה הרגילה גם לקחו מהיידים שלי והנעלים וכל דבר אפשרי דגימות לבדיקות חומר נפץ.חברים יקרים אין לי בעייה שיבדקו אבל זה משפל לאדם כמוני .

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים