שונתה שיטת הבדיקה הבטחונית בנתב''ג 1056
מיום ב' האחרון, הוחלפה שיטת הבדיקה הבטחונית שכללה סדרת שאלות בציוד אלקטרוני משוכלל. בזמן הקרוב, ימוקם המיכשור רק בדלפקי אל־על אך במועד מאוחר יותר יסופק גם לדוכני החברות הזרות.

מעתה, לא ישאלו הנוסעים את השאלות המוכרות מי ארז את המזוודה, מהיכן הגיעו והאם ניתן להם דבר מה להעביר אלא ימסרו את כל המטען לסריקה במערכת ממוחשבת.

המערכת, שעלותה כ-‏20 מיליון דולר, סורקת את כל כבודת הנוסעים ללא יוצא מן הכלל ללא קשר לשיקול הדעת של הסלקטורים.

לצורך כך, הופרדו דלפקי הבדיקה הבטחונית של אל־על משאר אולם הנוסעים והוקפו בחומה גבוהה. הכניסה מתאפשרת אך ורק לבעלי הכרטיסים, ללא מלווים. הנוסעים מוסרים את הכבודה ומיד עולים לאולם הנוסעים היוצאים.
קישורים
Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אשרי המאמין 75790
מכיוון שאין שקול דעת לסלקטורים, אז כנראה לא נחזה יותר במחזות המבישים של התעמרות בנוסעים מסוימים בשל דתם/לאומיותם/מראם וכו'
אשרי המאמין 75824
ואני תוהה מה יעשו עכשיו המוני בני ישראל הסטודנטים, בלי העבודה הקלאסית כסלקטורים?
אשרי המאמין 75825
בטח יהיו מכונות צילום ברזולוציה שונה ליהודים ולמוסלמים.
75821
לפני כשנה יצאתי מהארץ דרך נתב''ג, עברתי בשני שדות תעופה מהחדשים והמושקעים ביותר בעולם ורק לאחר הנחיתה כאשר פתחתי את תיק המצלמה שהיה צמוד אלי במשך כל המסע מצאתי את מחסנית האקדח הטעונה שלי אותה חיפשתי כמו משוגע כמה ימים קודם...
75830
בסדר, בסדר... אבל סכין יפני‏21 גם היית מצליח להעביר?‏3

1 מדוע אתה "יפאני"? האם אתה גם כותב "יפאן"?
2 אולי תוכל סוף סוף לגלות לי אם המכשיר הזה אכן נקרא ביפן "הסכין הלאומי", ואם לא - מה שמו שם?
3 כל התגובה הזו אכן היתה רק בשביל הערות השוליים.
נסיון אישי 75841
אולר שוויצרי‏1 הצלחתי להעביר. גם מספרי מניקור. קטנות וחדות - כאלה של בנות.
לעומת זאת החרימו לי קוצץ ציפורניים ואת מספרי הפלסטיק של התינוקת.
לאחר מכן, הארוחה במטוס הוגשה עם סכו"ם מתכת.

1 שוויצרי, שוייצרי, שווייצרי, שויצרי - מיץ?
נסיון אישי 75844
שווייצרי, עד שיוכח אחרת. והמספריים - קטנים וחדים, אם בכלל.
נסיון אישי 75855
עד כמה שאני יודע מותר להביא אולר אבל רק במזוודה הגדולה זו שנמצאת בתא המטען - ולא בתיק היד הצמוד אלייך במושב במטוס.
מכל מקום עקב נסיעה לפרו בשבוע הבא תהיה לי הזדמנות לוודא זאת, בתקווה שאינני טועה...
נסיון אישי 75867
האולר היה בתיק היד שלי. כל השאר (הקוצץ ושני זוגות המספריים) בתיק של התינוקת, עם החיתולים ומזון התינוקות.
היחס גם היה משפיל ומגעיל, אבל זה כנראה בגלל שמדובר באייר פראנס.
ומפתח שבדי? 75896
ומפתח שבדי? 75904
ולמה בכלל מגיע להם גם מפתח וגם ספסל?
ספסל? 75905
נזכרתי שפעם איזה מוסכניק אמר לי שבאמת המפתחות השבדיים הכי טובים מיוצרים בשבדיה (ולא, לא קוראים להם שם מפתחות לאומיים. ובאמריקה, לא קוראים גלידה לאומית למה שאנחנו קוראים גלידה אמריקאית).
מפתח שבדי? שפכטל שבדי! 560033
כשהייתי בשבדייה שאלתי כמה שבדים לעניין המפתח. לא היה להם מושג על מה אני מדבר.

לעומת זאת הם היו מאוד גאים בהמצאה שבדית שהיא כנראה יותר פופולרית ממפתח שבדי. מכיר את השפכטל להרמת פיצות שיש לו חתך/פתח עם סכין בחלק התחתון ומקלפים איתו פרוסות גבינה צהובה לפעמים (קישור בשורה למטה)? אז זהו, לשכפטל הזה צריך לקרוא 'שפכטל שבדי'. דבר עם שבדי על ההמצאה הזאת ותראה איך יאורו פניו.

המצחיק בכל הסיפור הוא שהשפכטל השבדי, שבאנגלית נקראה http://en.wikipedia.org/wiki/Cheese_slicer בכלל הומצא על ידיי נגר נורווגי :o)
מפתח שבדי? שפכטל שבדי! 560036
מפתח שוודי נקרא כך כי מפתח שוודי "אמיתי" הוא מתוצרת חברת BAHCO השוודית.
פורס גבינה הוא המצאה שהנורווגים מאוד מתגאים בה, יחד עם המהדק המשרדי (אותו חוטברזל מכופף) שהיה סמל ההתנגדות הנורווגית (איפה וכאשר היתה) לכיבוש הנאצי.
מפתח שבדי? שפכטל שבדי! 560037
למה אתה מבלבל את הקוראים עם עובדות? אתה לא רואה כמה שהסיפור יפה? (ואמיתי)
75846
1.אני משתמש בתואר זה היות וזה מקום מגורי כרגע. האמת היא שאני כותב את שם המדינה בצורה הפשוטה 'יפן' אך משום מה נראה לי נכון יותר לכתוב 'יפאני', לא יודע למה אך אני מהמר שאשר לבשן יוכל לסדר את העניין.
2. מצטער אך שמו המקומי של הסכין המפורסם הינו cutter knife, לדעתי שימוש במונח הישראלי לא יתקבל כאן (ביפן) בברכה.
יפני 75854
צר לי, אבל אני משער שדווקא ההפך הוא הנכון. את שם המדינה יש שכתבו בעבר ''יאפאן'' ויש הכותבים ''יפאן'' ו''יפן'', אבל את המילה ''יפני'' עדיף לכתוב דווקא ללא א', משום שהיא מילה עברית הנקראת מלרע. בעבר היו שכתבו ''יאפונים'' (כך אצל דרויאנוב).

אין באמור לעיל משום ראיה לכאורה לכך שאני מקפיד לכתוב את המילה ''יפני'' בלא א' או מבטא אותה מלרע.
יפני 75856
1. תודה
2. תמיד היה נראה לי שיפן זו בסך הכל העיר יפו בזמן זקפתה.
3. סחטיין על הכסת"ח בסיום תגובתך
יפני 76131
"יפן" מילה עברית אבל מקורה מן הסתם בלועזית.
מעניין אותי איך הגיעו אליה... המקור היפני הוא Nihon.
ובאותה הזדמנות, מאיפה השם "צרפת"?
צרפת 76201
זה כבר נדון באייל.
אין לי זמן עכשיו -
נסה לחפש במנוע האייל ''צרפנד'' בתגובות שלי מלפני מספר חודשים ותגיע לדיון הרלוונטי
יפני 76220
"יפן" היא מילה בינלאומית. "יפני" היא מילה עברית. חיפוש באינטרנט העלה שביפנית נקראת יפן "nipon" בנוסף ל"nihon", ופירוש המילה "מקור השמש". אני משער שהאייל היפאני/יפני יוכל להרחיב.
יפני 76264
צרפת וספרד הם שמות מהתנ''ך. בימי הביניים קבע רש''י שהכוונה בשמות אלו היא לפארנסה ואספאנה בהתאמה, ומאז הם נקראים כך בעברית.
סכין יפני 76130
במחוזותי נקרא: "פנס-מייקר" (פענס מעייקער)
השיטה הישנה הוכיחה את עצמה 75828
השיטה הישנה שבה ע"י שיחה עם הנוסעים והתרשמות הבודק שלפניו ישראלים "אוטנטים" שאין צורך לבדקם, הוחלט את מי לבדוק ואת מי לא לבדוק, הייתה שיטה יעילה פשוטה וחסכונית. ללא ספק הוכיחה השיטה הזאת את עצמה גם אם גרמה תרעומת (בדרך כלל - לא מוצדקת) אצל אנשים שלא עברו את "מבחן ההתרשמות". לא ידוע לי על שום מקרה שבו השיטה נכשלה.
ממבט ראשון נראית לי השיטה בה נבדקים כולם ע"י מכונה פחות יעילה. האם נחזור ונאלץ לשוב לשיטה הישנה ? - את זאת נוכל לדעת רק בעתיד.

נזכרתי בסיפור. פעם עמדתי בבדיקה הבטחונית בנמל התעופה הית'רו בלונדון בדרכי לישראל. הופיע עובד והודיע שכל בעלי הדרכונים הבריטיים יכולים לעבור לשער אחר שם עברו ללא בדיקה. אבל בין בעלי הדרכונים הבריטיים הייתה אישה בעלת צבע פנים כהה, והיא לא הורשתה לעבור לתור המהיר ונשארה אתנו, עם הדפוקים.
העניין הזה מאד חרה לה והיא התחילה לצעוק שם על העובדים,וטענה שהם השאירו אותה איתנו בגלל צבע פניה החום (וזה כנראה נכון). בקיצור, הקטעים האלה היו די מביכים עבור העובדים המקומיים שהתעקשו למרות הרעש להשאיר אותה בתור שלנו.
אני בטוח שאיש לא ביקש להתעלל בה או שהיו כאן מניעים גזעניים. החלטת הבריטים במקרה זה הייתה משיקולי ביטחון מקצועיים. מסתבר שדברים כאלה קורים לא רק אצלנו.
השיטה הישנה הוכיחה את עצמה 75853
הבעיה עם "שיטת הפרופיל", אם נתעלם מהשיקולים החברתיים ונתייחס לבטחוניים בלבד, היא שכיום פלשתינאים רבים נראים, מדברים ונשמעים בדיוק כמו ישראלים "אותנטים", ויתכן בהחלט כי שינו את השיטה *לפני* שנכשלה, ולא "למרות שלא נכשלה".
''היום זה מאד יקר'' 75892
הרבה פעמים אני שומע במיוחד מבני דורות ותיקים (אפילו יותר מהדור שלי) את הביטוי: "היום זה מאד יקר". ככל שאני יכול לשפוט, בדרך כלל לא מדובר במשהו שמחירו עלה במיוחד יחסית למחירו בעבר, ומדובר בביטוי שגור כדי להצדיק אי קניה של מוצר מסויים או "השווצה" בכך שכן נקנה וכדומה.
"היום" הם נראים כמותנו ? מלחמת ששת הימים התחוללה לפני 35 שנים, ודווקא בתקופות קודמות היה ערבוב יותר משמעותי בינינו ובינם מטבע הדברים.
לפני כחמש עשרה שנה באחד משרותי המילואים האחרונים שעשיתי שמרתי בכלא קציעות (זה היה שירות מילואים חריג ולא רגיל אצלי), ולפני שהגעתי לשם חשבתי לעצמי איך מדברים עמם. כשהגעתי הופתעתי לגלות שממש כולם עך האחרון שבהם דוברים עברית, ולכן אין שום בעיה של תקשורת.
אני לא מפסיק לומר שבחיים תמיד התבוננות במציאות עולה על כל תיאוריה. השנים הרבות שעברו ללא אפילו פיספוס אחד הם עובדה מאד מרשימה. בשיטות המכונה שמעתי כבר על פספוסים רבים כשאנשים העבירו בתמימות סכינים וכדומה. פעם שמעתי אפילו על אקדח שעבר דרך הרנטגן בשלום.
לכן אמרתי מה שאמרתי.
''היום זה מאד יקר'' 75910
זוכר את המחבל המתאבד בראשל"צ? סיפרו שהוא היה בחור צעיר, שיער צבוע, עברית נטולת מבטא לחלוטין. בחור כזה יכול היה בהחלט להטעות את המאבטחים האגדתיים של אל-על. לאחר כישלון מסוג זה, כולם היו טוענים ש"הכתובת היתה על הקיר" ו"היינו צריכים ללמוד" ו"למה אף אחד לא צפה את זה".

(כמובן שאם השיטה החדשה תכשל, כולם ישאלו "למה שינינו את השיטה" ו"לא מחליפים סוס מנצח" ושלל קלישאות מתאימות. תמיד יהיה את מי להאשים).
''היום זה מאד יקר'' 75911
אפשר לשלב: גם וגם.
''היום זה מאד יקר'' 75957
נשמע לי הגיוני שיהיה שילוב בין המערכות.
הרי לא יפטרו עכשיו עשרות סלקטורים.
''היום זה מאד יקר'' 75979
למה לא? הרוב המוחלט של הסלקטורים מועסקים בחוזים שמאפשרים פיטורים קלים, מבחינת המפטר אני מתכוון.
''היום זה מאד יקר'' 75916
בדיווחים על אותו מחבל בראשון לציון באמת דובר על בחור צעיר, באמת שיער צבוע. האם "עברית נטולת מבטא לחלוטין" ?
דבר כזה אני לא זוכר, וגם אתפלא אם תצליח להביא הוכחות לעדויות כאלה. עם מי הוא שוחח ? מי העיד שהתרשם *משיחה* עמו שמדובר בישראלי רגיל ?
המאבטחים של אל על אינם "אגדתיים" וגם אין צורך בכאלה. אני חושב שאפילו אני הייתי מצליח בשיחה כזאת בניחותא כמו שנערכת לפני הפקדת המזוודות לאתר כל פלשתיני מתחפש, שנמצא מטבע הדברים גם במצב של מתח לא רגיל.
מלבד זאת, כפי שאמרתי, כל כך הרבה שנים של הצלחה בתקופות של מוטיבציה גדולה לפגוע חזקות בעיני מכל תיאוריה.
אני אומר עכשיו: "השיטה הנוכחית טובה. השיטה החדשה - תעלומה", לא אחרי הכישלון.
ואם יהיה כישלון (אבל יכול להיות גם שלא יהיה), אומר: "אמרתי לכם".
''היום זה מאד יקר'' 75924
ואני מוסיף: "השיטה החדשה – פועלת מזה זמן בתחנות 'אל על' בכמה שדות תעופה בעולם". אז אולי התעלומה אינה כה גדולה.
''היום זה מאד יקר'' 75956
בידיעה דובר על שיטה חדשה, כלומר ציוד חדש. אם אתה מתכוון לשיקוף ע''י רנטגן כמו זה שעושים לתיקי היד, הרי בפירוש השיטה הזאת לא ממש הוכיחה את עצמה, לפי המקרים אותם הזכרתי.
''היום זה מאד יקר'' 75963
אני מדבר על כך שאיש רש"ת אמר (או צוטט כאומר) בטלוויזיה כי *השיטה* (לא "הציוד") כבר בשימוש באותן תחנות "אל על".
''היום זה מאד יקר'' 75980
יש לאל על בהית'רו מכשיר גדול, שהתיק כולו נכנס לתוכו ומבלה בפנים דקות ארוכות. אולי לזה הם מתכוונים? אבל זה לא בא במקום התשאול אלא בנוסף לו.
ו... 75982
וגם בנוסף למכשיר השיקוף הרגיל, שמופעל לגבי כל הנוסעים ע''י עובדי הית'רו האנגלים.
ו... 75988
מה שאני זוכר מהית'רו, בנוסף למכשיר השיקוף הגדול ב"פינת המצורעים" (איזור P?) שכללה את אל על וחברת התעופה של דרום-אפריקה, זה גם את השער של אל על בנמל התעופה - "בקצה הא(ע?)ולם ימינה", עם "השטח הסטרילי" שלו, שבכניסה אליו גם נערכה בדיקה גופנית ל"לא ישראלים" מאחורי פרגוד. מצד שני, אני מניח שאמצעי הזהירות האלו הם מה שמנע את פיצוץ מטוס אל על ע"י (שלא בכוונה, כנראה) על ידי החברה הבריטית של הינדאווי ב- 86.
ו... 76006
המיקום לא השתנה, עדיין בקצה המוקצה מחמת... משהו. אבל המכשיר שעליו דיברתי חדש, ראיתי אותו בפעם הראשונה בדצמבר. והוא ממוקם בכניסה לתור לסידור הכרטיסים בדלפק אל על. כל תיק ומזוודה נוסעים פנימה לתוכו, אחד אחד, ונבדקים במשך כמה דקות. הוא מספיק גדול שגם תיקים בעלי צורה חריגה- מקלות גולף, ציוד צלילה- יבלעו בו לגמרי.

אני יודעת שאל על הפעילו עוד לפני כן מכשיר שיוצר לחץ אטמוספרי זהה לזה ששורר בגבהים שבהם המטוס יטוס. אבל זה היה "מאחורי הקלעים", אחרי שהמזוודות נסעו פנימה. אולי זה פשוט המכשיר הזה?
ו... 76223
נדמה לי, שהחברה ההרה של הינדאווי עם הפצצה היתה אירית.
''היום זה מאד יקר'' 76148
נראה לי שזה מה שעברתי בנפל התעופה הית'רו לפני מספר חודשים. באמת, כשחושבים על זה, אף-אחד לא שאל אותי שאלות. לקחו את התיק, שמו על איזה מכונה מפלצתית, זה יצא מהצד השני והלכתי. אל-על. עובד? לא עובד? לא יודע. אבל המערכת קיימת ופועלת כבר מספר חודשים.
הנאיביות שלכם... 76151
אתם באמת חושבים שזו "מכונה" ולא יושב בפנים איש קטן שמחטט לכם בתיקים?
הנאיביות שלכם... 76166
ברור שזה איש קטן.
אבל אסור לדבר על זה.
אם ידברו על זה יותר מדי עלולות לבוא נשים קטנות (או ממש ממש גדולות) ולהסיח את דעתו.
ואז, אנה אנו באים?
הנאיביות שלכם... 81036
טוב, בפעם הבאה שאני אעבור בנמל התעופה אני אשאיר בתיק שלי דף גדול שכתוב עליו ''אני יודע שאתה קורא את זה''.
הנאיביות שלכם... 82658
אפשר פשוט להשאיר שם מצלמת וידאו כשהיא פועלת.
הנאיביות שלכם... 83068
גם במקרר אתה משאיר מצלמת וידאו כשהיא פועלת (ע"מ לוודא שהאור באמת כבה)?
הנאיביות שלכם... 83070
לא. הוא היה עושה את זה אם היה חשד שיש פיל שמכבה את האור.
זה אור שעובד עם בטריה, ברור שהוא נכבה. לפעמים.
הנאיביות שלכם... 83072
מה, אין שם פיל שמכבה את האור?
הנאיביות שלכם... 83074
אתה צפוי, אתה יודע?

פיל זה גדול מדי אפילו למקררים החדשים האלה עם הפריזר למטה.
אולי פילון, אבל לא אצל רווקים.
הנאיביות שלכם... 83076
התימרתי להיות מפתיע?

אם פיל זה גדול מדי אפילו למקררים החדשים אז מי אוכל לי את כל הגלידה מהמקרר הישן?
טל לא רווק.
הנאיביות שלכם... 83082
נו?
אז זה בדיוק מה שכתבתי. "אם היה חשד וגו'..." אבל אין חשד.
איפה נמצא המקרר הישן?
אוי ויי 97471
בכלל לא שמתי לב כמה אתה צודק...
רבותי, איך לפיגוע אווירי:

1. טומנים בתיק בקבוק זכוכית של שני ליטר מיץ תפוזים.
2. למעשה זה בכלל לא מיץ תפוזים, זה בנזין מעורב עם חומצה גופרתית וקצת צבע מאכל (וחתיכות פרי), אבל זה נראה כמו מיץ תפוזים.
3. טומנים בו גם מצלמה תמימה למראה שנמצאת לכאורה במצב כבוי, אך למעשה חיבלתם במתג ובנורית וגם טמנתם בה משדר קטן.
4. המשדר לא צריך לשדר יותר מדי, רק הקרנה של צג הברומטר שטמנתם מול המצלמה. למעשה במקום כל האפרטוס הזה אפשר לשים טיימר לשעון המעורר לעוד שלוש-ארבע שעות, ולקוות שהטיסה לא תתעכב יותר מדי בינתיים.
5. ברגע האמת מפעיל השעון או המקלט פטיש שמנפץ את בקבוק הזכוכית.
6. לא רחוק מהבקבוק ומתחת לו טומנים קופסת גפרורים קטנה מלאה בגושי אשלגן, ולידה שקיות מים מהסופר.
7. החומצה תמיס את השקית, המים יציתו את האשלגן, האש תגיע בסופו של דבר אל הבנזין (כי שמן צף), שריפה בתא המטען.
8. עם קצת מזל והרבה דלק (או דשן וגופרית בתוך הבגדים) אפשר לחולל שריפה שתחייב הנחתה מיידית של המטוס, בשלום או לא בשלום. בכל אופן, עם ציוד של מאה דולר גרמתם נזק של מיליון והוצאות של עשרה מיליון, ברכותיי - ביצעתם אירוע טרור.
9. שניים כאלה וחברת התעופה פושטת רגל.
10. הודעה זו היפותטית בלבד ואינה מסיתה לביצוע מעשי חבלה וטרור, לכן אין צורך להסירה.
אוי ויי 98816
אתה בטוח שאין צורך להסירה?
''היום זה מאד יקר'' 84842
גם אני זכיתי לראות את המכונה הזו השבוע בחזרה הביתה.
אבל רק בטיסה לישראל. באף טיסה אחרת שלי (כולל למיאמי ולונדון) לא נתקלתי בעב''מ הזה.
''היום זה מאד יקר'' 75965
האם אתה יודע כמה פעמים נתפס ע"י המאבטחים מחבל שניסה להכניס נשק למטוס בנתב"ג?
(זו שאלה אותנטית, לא קנטרנית, ומן הסתם קשה מאוד. הנה שאלה יותר הוגנת, וגם היא אותנטית)
האם אתה זוכר מקרים כאלו? אני לא, אבל אני צעיר מדי (ואולי בעל זכרון שמאלני).
''היום זה מאד יקר'' 75992
אני לא חושב שזו שאלה קשה, ועד כמה שידוע לי לא היה שום מקרה כזה. אבל זה מצביע דווקא על חוזקה של השיטה ולא על חולשתה, כי מי שמתכנן להבריח נשק או פצצה בודק קודם כל את התנאים. זה דבר אלמנטרי. נראה לי שבדיקה כזאת הוכיחה למבריח הפוטנציאלי שלא כדאי לו לעבור ל ''רטוב''.
''היום זה מאד יקר'' 76136
אהה, יש לנו אפס כשלונות באפס נסיונות.

מה שאתה אומר הוא לא בלתי סביר, אבל רחוק מלהיות מובן מאליו. אתה מניח את כל הבאים:

1. ארגוני המחבלים נורא רוצים לפגוע בטיסות היוצאות מנתב"ג.

2. הם בוחנים מדי פעם את האפשרות לכך.

3. הם בדקו את השטח, והגיעו למסקנה שהסגירה הרמטית מדי.

4. לכן הם אף פעם לא ניסו.

לא יודע. כשכל העניין מבוסס רק על הכמה שאלות האלו, ועל בדיקות נוספות אם מתברר שאתה לא יהודי-ישראלי... זה לא נראה לי מבטיח. יש כאן הסתמכות חזקה מדי על גורם אנושי, שיכול בקלות ליפול. אני לא יודע למה (והאמנם) עדיין לא היה נסיון, אבל באותה מידה שההסבר שלך אפשרי (והוא אפשרי בהחלט), נראה לי אפשרי שהם עדיין לא מספיק רצו, לא מספיק בדקו ולא מספיק ניסו. האם העובדה שעד לאחרונה לא היו נסיונות פיגוע במסילות רכבת מוכיחה את חוזקה של אבטחת המסילות?

אינטואיטיבית בלבד, אני שקט יותר עם מערכת שמבוססת יותר על טכנולוגיה. באופן יותר אוביקטיבי, אני חושב שמוגזם לומר שהשיטה הוכיחה את עצמה.
''היום זה מאד יקר'' 76138
אין לי מה להוסיף חוץ מאשר לומר שדבריך לא ערערו אצלי שום אמונה מאמונותיי בעניין זה.
בקשר לאמינות של הגורם האנושי וה''מכונתי'', הכל תלוי במקרה. למשל, אבטחת בסיסי צה''ל בעורף מבוססת (לפחות כך זה היה עד לפני עשר שנים כשעדיין שרתתי במילואים. באחד עשר בספטמבר, בדיוק יום השנה לתאומים, אני עומד להתגייס שוב, הפעם בהתנדבות לשרות ב''קו התפר''. אולי אחזור עם רשמים חדשים מצה''ל.) בעיקר על הגורים האנושי, ותמיד חשבתי שהעניין הזה הוא מחדל. דווקא כאן הגורם המתריע צריך להיות לדעתי גורם טכני (גדר אלקטרונית ואמצעי עזר אחרים), כשהגורם האנושי נכנס לתמונה דווקא אחרי ההתרעה. ואכן צורת ההבטחה הזאת נכשלה שוב ושוב כשהיו תרגילים של יחידות מובחרות בחדירה לבסיסים. הדבר נזקף לזכות ''המובחרות'' של היחידות, ולדעתי היה צריך גם לחשוב בכוון ה ''מחורבנות'' של ההבטחה. גם בליל הגלשונים שהיה עד כמה שידוע לי המקרה היחיד שבו ניסה גורם עוין להיכנס למחנה עורפי נכשלה ההבטחה והפילו את הגורמים לכך, לדעתי שלא בצדק, על הש''ג.
אבל מבחן הסלקטורים ע''י שיחה נראה לי מאד טוב, הייתי אומר ממש גאוני. כך אני חושב והוכחות חד משמעיות לכך כמובן אין לי.
''היום זה מאד יקר'' 76152
מה שיפה הוא שבנמלי תעופה בעולם (צרפת למשל), הפקידו שומרים בנקודות אל על. העניין הוא שהשומרים עומדים ופניהם לתוך העמדה, כאילו שהם מבקשים לשמור על החוץ מפני הישראלים בפנים ולא להפך - לשמור על הישראלים מפני החוץ.
אבטחה, לא הבטחה 76156
ההבטחות היחידות בצה''ל הן ''מחר יגיעו השמיכות''.
''היום זה מאד יקר'' 76173
יכול להיות שמבחן הסלקטורים הוא טוב ואף גאוני, אבל אם אני לא מחמיץ משהו הוא ספציפי מדי, לסוג מסוים של עבריינים. מה אם יום אחד יחליט יהודי ישראלי צבר מלח הארץ לחטוף (או לפוצץ) מטוס? נכון שכל ישראל חברים, אבל עלולים בכל זאת להיות מטורפים, אנרכיסטים, או סתם נסיון לאיזה פשע גרנדיוזי.
''היום זה מאד יקר'' 76202
שום מערכת, גם לא מכשירית, אינה יכולה לתת פתרון של מאה אחוזים. אין דבר כזה. לפני שהתחילו הפלשתינים להתנכל למטוסים לא הייתה אבטחה כלל והמערכת הזאת באה לענות על הטרור הפלשתיני שהחל "להיכנס לעסקי התעופה". ובאמת, כזכור, הצליחו הפלשתינים לחטוף מטוס אל על ולהנחיתו באלג'יר. מה היה קורה לו מטורף ישראלי (או סיני) היה מנסה לחטוף אז, לפני שהונהגה האבטחה ? אז אולי הוא היה מצליח.
ייתכן גם שבעוד כמה ימים יפגע מטאוריט גדול בכדור הארץ וישמיד את כולנו. אין לנו מענה לכל דבר.
אבל שוב, להערכתי שיטת הסלקטורים הייתה טובה והוכיחה את עצמה.
''היום זה מאד יקר'' 76204
אתה צודק בניתוח ההיסטורי, אבל עכשיו, כשהמרצע יצא מן השק וחטיפות מטוסים חדרו לתודעה הציבורית, האפשרות שמטורף ישראלי (או סיני) ינסו לחטוף או לפוצץ מטוס הרבה יותר ריאלית.

אם היה ניתן להתגונן מפני פגיעת מטאוריט בדרך שנראית טובה יותר מזו הנהוגה היום (שמבוססת על סריקת השמיים בצורה לא מאורגנת ע''י שום גוף מרכזי, ובעיקר ע''י חובבים) ובמחיר לא גבוה מדי, טוב היו עושים אם היו נוקטים בה.

שיטת הסלקטורים גבתה מחיר גבוה בתחומי רווחת הפרט.
''היום זה מאד יקר'' 76105
פול ברמר, לשעבר שגריר נגד-הטרור של ארה"ב‏1 טען זה עתה ב- CNN כי שיטת האבטחה בנקודות "אל על" יעילה, וכי "מספר פעמים" עצרה מחבלים, אם כי הדוגמא היחידה שהביא לא היתה של מחבל אלא של אותה נוסעת שכבר הוזכרה בדיון הזה, שנשאה פצצה כנראה מבלי שידעה זאת.

1 התואר, כפי שהופיע בשידור:
Former US counter-terrorism ambassador
השיטה הישנה הוכיחה את עצמה 75883
גם אם נניח שלשיטה הזו לא היו false negatives (כלומר, טרוריסטים שהצליחו לעבור בלי בדיקה), הרי שהיו לה המון false positives, והדבר פגע בנו גם מבחינה תדמיתית וגם מבחינה תיירותית.
השאלה היחידה שנותרה היא האם בשיטה החדשה יהיו יותר מהסוג הראשון, במקום הסוג השני שללא ספק יפחת.
75940
לא שאני סגורה על זה שהבנתי בדיוק איך המכונה הזו עובדת (זה לא סתם מכשיר שיקוף? כמו זה שכבר פועל בשדות תעופה?), אבל אם כן הבנתי נכון (והכוונה אכן למכשיר שיקוף) אז יש כזו גם בכניסה לתחנת הרכבת בבאר שבע.

___
העלמה עפרונית משתפת את העולם בפרטים שוליים לחלוטין.
ברור שצריך היה לשנות את השיטה 76129
הרי היא עבדה...
נתב"ג 2002 98892
בשבוע שעבר טסתי לחו"ל.
הגעתי לנתב"ג 3 שעות לפני הטיסה כמו ילד טוב. בשלוש הפעמים האחרונות שטסתי (כולן בשנה האחרונה) נשאלתי את השאלות הרגילות (ארזת לבד וכו') קיבלתי את כרטיס העלייה והלכתי לדיוטי פרי.
הפעם גיליתי שכוווולם צריכים לעבור בדיקה של כל המטען במכונת הענק. (שכידוע מכילה אנשים קטנים שפותחים את המזוודות)
חקרתי בחביבות את אחת מעובדות הבטחון לסיבת השינוי במדיניות ונעניתי, שזה פשוט כי אין עומס (השעה היתה 1:30) ולכן הם בודקים את כולם. משפחה הכוללת גבר ושלוש נשים, כולם כהים, הוא משופם ושלושתן רעולות ולהם (אני לא מגזים) 10 מזוודות גדולות תקעו את המערכת. חוץ מהבדיקה הגופנית (בחדר צדדי ובפרטיות מלאה) כל מזוודה עברה במכונה, נפתחה ותכולתה, פריט פריט עברו שיקוף בנפרד במכונה אחרת, קטנה יותר. (המזוודות היו מלאות בשקיות של קפה, בוטנים, אגוזים, גרעינים, חומוס, פול וכן בקבוקי שמן זית בכמויות מסחריות - כאמור 10 מזוודות גדולות)
אחרי כ40 דקות היו עדיין 4 מזוודות לפני בדיקה והתור התחיל לגלוש אל מחוץ לטרמינל. הבודקים העבירו את כל המגיעים החדשים את ההליך הרגיל של "ארזת לבד" ולדלפקים. שתי נשים לידי התחילו להתלונן בקול רם על מצבן. ניצלתי את מצב רוחן המיליטנטי והפניתי את תשומת ליבן לכך, שהמגיעים עכשיו לא עומדים בתור אלא נכנסים מיד. הפיצוץ היה מיידי, הן התחילו לצעוק ולעשות מהומה וגייסו לצידן את מרבית התו. תוך דקה הגיע מנהל המשמרת ואחרי קצת צעקות הוא חיסל את כל התור בנוהל "ארזת לבד".
מוסר השכל: אל תבוא 3 שעות לפני ואם כבר נתקעת בבדיקות מחמירות התמרד ועשה הרבה רעש.
בדיקות בנתב''ג 560003
אני בדואי תושב הדרום פעם בשנה אני טס לחו"ל .בשנה שעברה כמו שנים קודמות טסתי באל-על מנתב"ג למדינה באירופה .שהגעתי לבדיקה ביטחונית נשאלתי ע"י אחת הבנות האם עשיתה שרות צבאי?ענייתי שכן והצגתי בפניה תעודות בהתאם .למרות שאני שרתתי ביחידה מיוחדת במשטרה ועד היום אני שם במקרה הצורך עם 19 שנות שרות .אמרה הבודקת שאני צריך לבוא איתה לבדיקה ,נדהמתי לגלות שמעבר לבדיקה הרגילה גם לקחו מהיידים שלי והנעלים וכל דבר אפשרי דגימות לבדיקות חומר נפץ.חברים יקרים אין לי בעייה שיבדקו אבל זה משפל לאדם כמוני .

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים