הנ''י טיימס: אירן אחראית לפיצוץ מרכז הקהילה היהודית בארגנטינה, טוען עריק 1085
הניו יורק טיימס מפרסם בעמודו הראשון כי יש בידיו עדות לכך שממשלת אירן תיכננה וביצעה את הפיצוץ במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס בשנת 1994. כמו כן נטען שאירן שילמה לקרלוס מנם, נשיא ארגנטינה לשעבר, 10 מיליון דולר כדי שישבש את חקירת הפיצוץ שנהרגו בו 85 איש. העיתון מצטט דברים מתוך הצהרה סודית שחתום עליה אדם שזיהה עצמו בשם אבדולגאסם מסבהי, ששימש בתפקיד בכיר בשירותי הביון האירניים וערק.

בשנת 1992, שנתיים לפני הפיצוץ בבית "האגודה היהודית הארגנטינית לעזרה הדדית", אירע פיצוץ דומה בשגרירות הישראלית בבואנוס איירס ונהרגו בו 29 בני אדם.

מנם, נוצרי ממוצא סורי, היה באותה עת בשלטון, ובתחילה האשימה ממשלתו את ארגון החיזבאללה בפיצוץ. אך כעבור זמן מה נטשה החקירה כיוון זה, היא החלה להתמסמס, עדים נעלמו וחלו בה עיכובים למיניהם. מזה שנים מאשימות משפחות הקורבנות את מנם בהסתרבלות החקירה. עד היום נחשדו כקשורים ישירות בפרשה רק גנב מכוניות ושוטר שמשפטם החל רק עתה.

קרלוס מנם בן ה- 72 נערך בימים אלה לבחירות שיתקיימו ב- 2003 ובכוונתו לכהן כנשיא ארגנטינה בפעם השלישית. אחיו, אדוארדו, דחה בתוקף את ההאשמות שהועלו בניו יורק טיימס. דובר משרד החוץ האירני דחה אף הוא את ההאשמות וטען שארגנטינה מעלה אותן מפעם לפעם בהשפעת השדולות היהודיות שם.

הניו יורק טיימס מספר שהתצהיר בן 100 העמודים שעליו חתום מסבהי הגיע לידיו "מנושאי משרות בממשל הארגנטיני המתוסכלים מכך שהפרשה עדיין לא נפתרה." העריק האירני העיד שלמנם היו קשרים עם שרותי הביון האירניים ו- 10 מיליון הדולרים בעבור טיוח הפרשה שולמו לו מחשבון בנק בשוויץ שהיה בשליטת האשמי רפסנג'ני, נשיא אירן באותה עת, ובידי בנו של אייטולה חומייני. בתמורה לכך, טוען מסבהי, הסכים מנם להצהיר כי אין כל ראיות הקושרות את אירן לפיצוץ.
קישורים
ניו יורק טיימס
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

יהיה מעניין? 80233
ראיתי היכנשהו שמנם מתכוון לתבוע את ה-NYT (אגב, מה פתאום כתוב בכותרת "הטיימס"?!) על הוצאת דיבה. האם משפט כזה יסייע לשפוך אור חדש על הפיגוע ההוא ומי שעמד מאחוריו?

ומה הקשר של כל זה לידיעה ב"וושינגטון פוסט" על שינוי במדיניות ארה"ב כלפי איראן, לאחר חמש שנים של מגעים עם חתאמי?
יהיה מעניין? 80269
מיץ,

אני ניסחתי ידיעה זאת, ואיני מבין לגמרי את שאלתך "מה פתאום כתוב בכותרת הטיימס"? אבל היות שבעצמי התלבטתי מעט בניסוח הכותרת אתייחס בכל זאת. היות שהידיעה הייתה בלעדית ל"ניו יורק טיימס" בשעה שניסחתי אותה הרגשתי צורך להדגיש שזה המקור. מצד שני הכותרת היתה גם כך ארוכה (ואף לא היה לי מקום להדגיש את עניין מוערבותו של מנם בטיוח הפרשה בכותרת) וכתיבת שמו המלא של העיתון היתה מאריכה את הכותרת עוד יותר; ולכן החלטתי להשתמש במוסכמה שנתקלתי בה בידיעות שמפרסמת "סוכנות רויטרס" כשהיא מצטטת מפעם לפעם את "הניו יורק טיימס": היא נוהגת לכתוב ה"טיימס" בקיצור. אני מסכים שאפשר להתבלבל עם "הטיימס" הלונדוני, למשל, אך ההנחה היא שבכל זאת קוראים מעבר לכותרת ואז הכול מתברר.

אם יש לך פתרון עדיף אנא כתוב לי כאן. (ני"ט נראה לך קיצור מוצלח יותר בהקשר זה?).
יהיה מעניין? 80271
עכשיו אני רואה שאחד העורכים האחרים תיקן וכתב נ''י טיימס. נראה לי בהחלט פתרון טוב.
יהיה מעניין? 80285
גם לי, ואני תמה על "רויטרס". מה שנראה לי הגיוני הוא להתייחס לעתון כ"הטיימס" מהאיזכור השני והלאה, אולם באיזכור הראשון לנקוב בשמו המלא (אני משתדל לנהוג כך עם שמות אישים כשאני כותב).

מעבר לכך, אני חושב שגם אם המקור הוא בלעדי, הוא יכול לחכות למזכה‏1 בסבלנות, ולא להידחף לכותרת.

1 קרדיט
יהיה מעניין? 80361
מיץ,

זה לא רק עניין של בלעדיות וקרדיט, ואולי נקודה זו תוליך אותנו לעצם תוכן הידיעה, ואפתח בכך.

לפחות אני, כשראיתי את אתמול את הידיעה בני"ט תפסתי אותה כידיעה חשובה ביותר. אני זוכר את הפיגוע ב-‏1992 בשגרירות הישראלית (דומני שזה היה ב"פורים") ואת הזעם שהיא עוררה בארץ ובעולם, ואת דבריו הנחרצים של דוד לוי שר החוץ באותה עת שהבטיח, ממש בלשון שבועה, שהמבצעים לא יינקו, וידה של ישראל תשיג אותם. דברים דומים נאמרו בקשר לפיגוע במרכז הקהילתי ב-‏1994, אך מאז ועד היום לא שמענו שישראל עשתה משהו ממשי בנידון. בידיעה בני"ט מופיעים גם שמות מפורשים של אירנים שהיו מעורבים בפיגוע.

אם בישראל זכר הפיגועים הללו התעמעם הרי שבארגנטינה בכלל, ובקהילה היהודית הגדולה שם בפרט, הדי הפיגוע הזה נשמעים עד היום. מדי שבוע מפגינים קרובי הקורבנות בתביעה להביא את האשמים לדין. בארגנטינה נושא זה הוא נושא פוליטי חשוב ביותר. מה עוד שמעורב בו לפי הידיעה הנשיא מנם שחותר לתקופת כהונה שלישית. בקצרה, פרסום הידיעה בני"ט יכול לגרום לזעזוע פוליטי רחב היקף בארגנטינה המזועזעת ממילא.

וכמובן, נכנס כאן גם המרכיב של המלחמה בטרור העולמי שמנהלת ארה"ב והגדרתה של אירן כאחד הקודקודים של "ציר הרשע". מדובר בשיחוד נשיא מדינה (ולמעשה הכתבה גם טוענת שמנם עלה לשלטון מלכתחילה באמצעות מימון אירני); בחשבונות בנקים בשוויץ; ברשת טרור שפועלת דרך שגרירות. זה לא משחק ילדים.

לו הייתה ודאות של 100% שהפרטים שהתפרסמו נכונים במלואם הרי שמהומה עצומה בפרשה היתה מתחוללת כבר עתה. לו היה הפרסום בא מטעם "תיק דבקה" או אפילו עתון "הארץ" זה היה מעניין אך לא מעורר כזו תשומת לב; אך היות שהפרסום הוא של הני"ט יש לידיעה חשיבות מיוחדת שכן לעיתון ותיק זה יש מעמד מיוחד בעולם העיתונות הגלובלית בכלל והאמריקנית בפרט. גם עיתון זה אינו חסין מטעויות אך הן נדירות למדי (האמינות שלו היא שמקנה לו את מעמדו). וברור שהעיתון לא היה נכנס לפרשה רבת היקף שכזו, ובעל השלכות בינלאומיות שכאלה, אלמלא השתכנעו עורכיו שיש להם סיפור ממשי ביד. העובדה שהפרסום הוא בני"ט היא אפוא בעלת משקל כשלעצמה, כלומר, לא מדובר אך ורק בקרדיט על סקופ, אלא במידת תוקפה של הידיעה עצמה.
יהיה מעניין? 80466
New cut-backs slogan: All The News That Fits
סוריה מסייעת לארה''ב במלחמה בטרור 80968
המוסד: המועצה האיראנית אישרה הפיגוע בארגנטינה 136021
לאחר חקירה של 8 וחצי שנים הציג דו"ח מסכם על הפיגוע בבניין "אמיה" של הקהילה היהודית בבואנוס-איירס. החקירה העלתה כי ההחלטה העקרונית על הפיגוע בבניין הקהילה היהודית התקבלה באוגוסט 1993, בישיבה שערכה בטהראן המועצה העליונה לביטחון לאומי. בראש הפגישה ישב מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, והשתתפו בה גם הנשיא דאז, האשמי רפסנג'אני; השר לענייני מודיעין, עלי פלחיאן; האחראי לענייני מודיעין וביטחון בלשכת מנהיג איראן, מוחמד חיג'אזי; ושר החוץ אז, עלי אכבר וליאתי. הביצוע הופקד בידיה של "יחידת מבצעי חו"ל" של חיזבאללה, בראשות עימאד מורניה. מדובר ביחידה שביצעה גם את הפיגוע בשגרירות ישראל ב- 1992.

לפני כשבוע וחצי הוציאה ארגנטינה צווי מעצר בינלאומיים נגד ארבעה דיפלומטים איראנים, החשודים במעורבות בפיגוע.
באחרונה נודע כי דו"ח מיוחד של ארגנטינה קשר את ההנהגה האיראנית ואת חיזבאללה לשני הפיגועים: ב-‏1994 ובמארס
1992 , בבניין שגרירות ישראל, שבו נהרגו29 בני אדם ונפצעו כמה עשרות. גם ההוראות לפיגוע בשגרירות התקבלו מאיראן והוא בוצע בידי חיזבאללה. שיטת הביצוע בשני הפיגועים דומה.

הארץ (ותודה לעוזי ו. על הקישור):
הכתובת למשלוח מכתבים: בית הפרלמנט, טהרן, איראן 136095
(מנסה לעזור לשירות הדואר הבלגי).
אסקלציה 167957
לאחר מעצר דיפלומט אירני ששרת בארגנטינה דאז - האדי סולימנפור - בבריטניה, החזירה אירן את שגרירה בממלכה המאוחדת להתיעצויות. לא ברור אם הוא יחזור בקרוב. יריות נורו אל עבר בנין השגרירות הבריטית בטהרן, איש לא נפגע, אולם כמה שמשות נופצו וקליעים חדרו לבנין.

המתיחות בין המדינות התגברה כנראה גם על רקע הדרישה מאירן להעמיד את מתקניה הגרעיניים לפיקוח בינ"ל מקיף יותר ובהתראות קצרות.

"הארץ":
בבריטניה נעצר שגריר איראן לשעבר בקשר לפיגוע ב-‏1994 165263
המעצר בבריטניה של איראני המעורב לכאורה בפיגוע פותח פתח לחשיפת מעורבים נוספים בפיגוע במרכז הקהילה היהודית בארגנטינה שבו נהרגו 85 איש. הארגנטינאים הוציאו 7 צווי הסגרה נוספים נגד חשודים איראנים אף שהדבר גורם למתח בין ארגנטינה לאיראן.
הסיפור המלא:

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים