צה''ל יפסיק להרוס בתים ברצועת עזה 1416
צמרת צה"ל והדרג המדיני הגיעו לידי החלטה כי עוצמת הפעילויות הצבאיות תמותן והרס הבתים הפלסטינים ברצועת עזה באותן פעילויות יופסק.

ההחלטה התקבלה כתוצאה מהערכות מצב המעידות על כך שהריסת הבתים ואפקט ההרתעה שהיא כוללת בתוכה אינו כדאי, הן בשל מספר האזרחים החפים מפשע שנהרגים בפעולות אלה והן בשל הנזק התדמיתי שנוצר לישראל ברמה הבין לאומית. ההחלטה נתקבלה לאחר מבצע שערך צה"ל בנוסיראת, בו נהרגו 9 פלסטינים (מרביתם חמושים) ותינוקת.

במסגרת המבצעים נהג צה"ל להרוס בתי מלאכה ומחרטות שבהם יוצרו מרגמות ורקטות קסאם. בנוסף, נהגו כוחות צה"ל להרוס באמצעות דחפורים או חומר נפץ גם את בתיהם של חלק מהמבוקשים הבולטים. בשלבים מאוחרים של המבצעים, לאחר שהכוחות המיוחדים שהוקצו למבצע נסוגים, נתקלים הכוחות שנשארו במקום בהתנגדות אזרחית ולעיתים פורצים חילופי אש בין הצדדים שמביאים לידי פגיעה בנפש. גם השימוש בטנקים ונגמ"שים נטה להגדיל את הפגיעה בנפש.

עד כה נערכו בשיטה המתונה מספר מבצעים גדולים בלב השטח הפלסטיני ברצועת עזה. במבצעים אלה כמעט לא דיווחו הפלסטינים על נפגעים, והם הסתיימו בשקט יחסי.

ממועצת חוף עזה נמסר בתגובה כי "אנו שילמנו מחיר כבד של הרוגים כתוצאה מתקופה ממושכת בעבר של חוסר הרתעה בכל הנוגע למתאבדים ושולחיהם וכתוצאה מבתי פלסטינים המשמשים כעמדות ירי ופזורים לאורך ציר כיסופים. אנו קוראים לממשלה להמשיך ולהשתמש בנשק הריסת הבתים שהוכח כאפקטיבי, ולהעדיף חיי יהודים על פני שיקולי תדמית. שום לבנת בניין פלסטינית אינה שווה שערה משערות ראשו של אפילו אחד מחיילי צה"ל או מתושבי גוש קטיף ושאר תושבי הנגב המערבי הסובלים בלאו הכי מהטרור ברצועה".
קישורים
Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

חבל 138559
מה קרה? 138560
מישהו שם למעלה קיבל שכל או שנגמר תקציב הביטחון?
ליקויי ניסוח 138569
1: הנוסח הנבואי של הכותרת ("צה"ל יפסיק להרוס בתים") בעייתי. היה עדיף "צהל החליט להפסיק", "צהל מתכוון להפסיק", או כמו בYNET - "צהל הפסיק".

2: "נהרגו 9 פלסטינים (מרביתם חמושים) ותינוקת" - האם עלינו להבין שהתינוקת איננה פלסטינית?

3: "עד כה נערכו בשיטה המתונה מספר מבצעים" - והשיטה המתונה מהי?
ליקויי ניסוח 138898
אולי אתה מעדיף את הנוסח הפחות נבואי של Yנט, אבל מסתבר מבדיקה שמי שהתנבא זה דווקא Yנט - לא הייתה שום הודעה של צה"ל על הפסקת הריסת בתים, ומאז פרסום הידיעה הזו נהרסו כמה וכמה בתים ברחבי השטחים. עשרות, אפילו. לכן, בדיעבד ובשלא בכוונה, הנוסח שלנו מדויק יותר - יום אחד, יש להניח, צה"ל באמת יפסיק להרוס בתים. לא בזמן הקרוב...
ליקויי ניסוח 138899
אולי אפילו כן בזמן הקרוב.
כמה בתים כבר נשארו להם?
ליקויי ניסוח 138903
תתפלא באיזו מהירות הם בונים אותם מחדש. נוער הגבעות יכול ללמוד מהם כמה דברים.
ליקויי ניסוח 138915
בלי קשר לשגיאה של YNET (למה אני לא מופתע?), הנוסח "הפסיק" הוא פחות נבואי בעיני מ"יפסיק". איכשהו מ"יפסיק" משתמעת הפסקה לנצח (או לפחות לטווח ארוך) בעוד מ"הפסיק" משתמעת רק הפסקה עד עכשיו. לכן, בדיעבד יצא דווקא שYNET צדקו (קצת) יותר מכם.
ליקויי ניסוח 138917
הם לא הפסיקו. לא ליום, לא לרגע, לא להלכה ולא למעשה. ביום הפרסום הם כבר הרסו בתים.
ליקויי ניסוח 138921
שוב, לא מפתיע.

(אבל יש סבירות מסויימת שבעשר השניות שלפני הפרסום בYNET, לא נהרסו בתים, ואז עדיין הם צדקו יותר מכם.)

העניין שהטריד אותי היה שבנוסח הנבואי יש הבעת אמון מופרזת בהצהרות הצה"ליות. בתמימותי הנחתי שאם YNET כותבים "צה"ל הפסיק", הם עושים זאת בהתבסס על פרק זמן כלשהו (יומיים, רבע שעה) שבו צה"ל אכן הפסיק.
ליקויי ניסוח 138922
בהנחה שלך יש הבעת אמון מופרזת בהצהרות של YNET.
נכון 138923
השערה 138639
כדאי להעלות את ההשערה שהגורם העיקרי להחלטה הוא לחצים מכיוון ארה"ב/אירופה בעקבות הריגתה של פעילת הסולידריות רייצ'ל קורי.
א מזל... 139132
"ההחלטה נתקבלה לאחר מבצע שערך צה"ל בנוסיראת, בו נהרגו 9 פלסטינים (מרביתם חמושים) ותינוקת."

נו שוין, רק זה עוד חסר לנו...שיצא לנו שם של אנשים שנלחמים נגד אנשים חמושים...

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים