נפטר המשורר נתן יונתן 1853
המשורר נתן יונתן נפטר לפנות בוקר (ו') בבית החולים 'השרון' בפתח־תקווה. יונתן היה בן 81 במותו. הלוייתו תתקיים ביום ראשון ב-‏14:30 בקריית־שאול, לפני כן יוצב ארונו בבית הסופר בתל־אביב.

יונתן פירסם 20 קובצי שירה, ושלושה ספרי פרוזה. בשנה שעברה זכה בפרס אקו"ם למפעל חיים בספרות. שיריו תורגמו לשפות רבות ולמעלה ממאה משיריו הולחנו, ביניהם "החול יזכור", "שירים עד כאן", "חופים", "דוגית", "האיש ההוא", "נאסף תשרי", "הרדופים" ועוד.

נתן יונתן נולד בספטמבר 23' בקייב שבאוקראינה ועלה לארץ עם הוריו יונה ולאה כשהיה בן שנתיים. המשפחה התיישבה בקיבוץ גבעת־השלושה ואחר־כך עברה לפתח־תקווה. בגיל 17 הצטרף יונתן לקיבוץ שריד והיה חבר הקיבוץ במשך 46 שנים.

יונתן למד באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל־אביב. הוא עסק שנים רבות בהוראה בתיכון והרצה במכללת "אורנים", במכללת לווינסקי ובאוניברסיטת חיפה. הוא גם היה במשך 27 שנים העורך הראשי בהוצאת הספרים "ספריית פועלים". יונתן כיהן כיו"ר אגודת הסופרים העבריים בשנת 84' וכנשיא האגודה בין השנים 95' ל-‏99'.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

פשוט עצוב 204881
סוף של תקופה; היכן ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא...
פשוט עצוב 205816
נכון מאוד עצוב
זצוק''ל 204892
למה ? 205006
לא הבנתי 205009
אחד מאלה 204900
שנזכרים ביופיים ומרגישים בחסרונם הגדול רק אחרי שהם מסתלקים.

העמוד שלו בוויקיפדיה:

מאמר שכתב (אולי אופטימי מדי):

שירים שכתב לבנו שנפל, ליאור, מתוך עמוד ההנצחה:

יש 205017
תל בכניסה לנחל ערוגות, בדרך המקשרת בינו לבין נחל דוד, וקוראים לתל "תל גורן". ושם בטיול של השומר הצעיר בשנת 1942, ליד המדורה, התפוצץ רימון וקרה אסון. ואחרי האסון כתב מדריך הקבוצה שיר:

שוב יוצא הזמר אל הדרך,
שוב הולכים ימינו ובוכים
שיירה אל אנה את הולכת
שיירה עצוב על הדרכים.

שוב נושאת את פת קיבר ומים
תרמילים תוגה של מרחבים
שוב נושאת את עין בשמים
ומשעול בנתיב הכוכבים

עלטה רק קול רינת הנשק
אי בזה הדרך חסומה
את שיירתי גלויית עינים
רק כדור המוות הוא סומא.

למדריך קוראים

נתן יונתן
יש 205021
א. האם היית חלק מהטיול הזה? (כלומר, האם אתה כותב זאת זה מנסיון אישי; שאז אוריד את כובעי בפני אדם בן 80 שכותב בפורומים...)
ב. הרימון שהתפוצץ היה "טעות אימונים"? או רימון שנזרק על השיירה? אם זה היה רימון של מישהו מהטיול עצמו, אז מה העניין של "כדור המוות הוא סומא", "דרך חסומה" ושאר ביטויים שבהקשר של טיול שבו התפוצץ רימון בטעות נשמעים כרומנטיזציה במקרה הטוב.
יש 205061
א. פרופ' עוזי אורנן, בן יותר משמונים, פירסם כאן שני מאמרים ומספר תגובות.
יש 205072
לא הייתי חלק מהטיול ההוא, כי לא הייתי בכלל באותה עת. אבל בשומר הצעיר של שנות הששים עדיין היתה לנו תחושה שאנו ממשיכים את אותם המסעות. משם ההיכרות עם הסיפור. לא יודע כמה רימונים התפוצצו באותו לילה. אך לא היו אלה רימונים שהושלכו על המטיילים. היו אלה רימונים ששהו קרוב מדי לאש.
החבר'ה שנפגעו היו חניכי השוה"צ מפ"ת ות"א.

בקשר לביטויים שהזכרת. הם דווקא מתאימים לסיפורי השיירות לירושלים ממלחמת העצמאות. ואני יודע שיש עוד המון בתים לשיר הזה. הבית האחרון שאיננו מושר הולך כך בערך (מן הזכרון): "עמדך הוא שיירה מוקפת/ ילחם לא ישאירך לבד/ עד אשר יקטוף עמך רקפת/ בהרים לנוכח באב אל וואד"//
יש 205336
במילים אחרות, הרימונים התפוצצו כתוצאה מטיפשות (של החניכים? של המדריכים?) והשיר שנכתב ע"י נתן יונתן (המדריך, לדבריך) לאחר-מכן, מדבר בכלל על אקטים של גבורה שכלל לא קשורים לטעויות טראגיות מסוג זה...
אני מציין ומתעקש רק משום שדבריך הראשונים והצורה של העמדת העובדות יצרו רושם ראשוני שונה לגמרי...
איזה רושם? 206125
בשנות הארבעים של המאה הקודמת היה פה שלטון בריטי כידוע לך. נשיאת רימונים או נשק ע"י יהודים שאינם מורשים (שוטרים, גאפירים שומרים וכיו"ב), היה אסור. ודאי לא לתלמידים בני 16 17. כשיצאו לטיול במדבר יהודה ידעו שהם יוצאים לאיזור שאינו מסביר פנים עד עויין. לצורך כך נשאו נשק בלתי חוקי, בתוך זה רימונים. ברור שהנשק הוסתר בתרמילים. האסון כפי שקראתי לו אכן היה אסון. נהרגו נערים. השימוש במילה "טיפשות" הוא שלך ובאחריותך. אני לא הייתי שופט את הנערים והמדריכים האלה כאילו היו לוחמי סיירת מטכ"ל מאומנים, שגם אצלם קורות טעויות עד מוות. אני רק מרכין ראש. אתה כמובן רשאי להמשיך להיות הגיבור הישראלי המומחה לטעויות אנוש. יום טוב לך.
איזה רושם? 206143
מישהו אכל ביצה קשה לארוחת בוקר, קטף תפוס מהפרדס
ואחר-כך כתב את השיר:

חלזון קטן
מטייל בגן
את ביתו לקח אתו
והלך עד כאן

הצגת האירועים בסדר זה מרמזת שהאירוע הראשון הביא לשני (לכתיבת השיר), וכן (כנגרר מכך), שתוכן השיר מהווה פרשנות של האירוע שגרם לו. לפיכך יוצא שלדעתך שיר הגבורה של נתן יונתן נבע מתאונת האימונים. האם הוא אמר זאת, או שזאת פרשנות שלך או של מישהו אחר?
חוץ מזה, אני יכול להרכין ראש ועדיין לומר שהטעות הזאת נבעה מטיפשות - טעות, מצערת עד כמה שתהיה, אינה בהכרח מבטלת את אפשרות היותה מטופשת (להלן ההבדל בין "כוונות" לבין "ביצוע"), ולהניח תרמילים עם חומרי נפץ רגישים ליד האש לא נשמע לי כזה חכם (וגם לא הבנתי מה עניין היות הרימונים בתוך תרמילים קשור לכך. אם זה היה בכיסים או על הראש שלהם והם היו יושבים ליד האש זה לא היה קורה? או שאתה רומז שנערים בני 16-17 הם קלי דעת ושוכחים מה שמו בתרמיל?)
אולי זה גרם ואולי לא לכתיבת השיר, אבל אם כן זה נובע מתוך תפיסה פואטית רומנטית משהו של המשורר לדעתי ולא בגלל שמה שהופגן באותו *טיול* (כך אתה תיארת את זה) היה אקט של גבורה.

לבסוף, כיוון שנראה כי משום מה זהותי העצמית מטרידה אותך, אוסיף כי על-פי השקפתי, אני
- לא גיבור
- לא ישראלי
- לא מומחה לטעויות אנוש

שני הראשונים ממילא אינם קשורים לטענותיי, ולגבי השלישי, כשיהיה תואר מוכר כזה באקדמיה, אשקול להירשם. שבוע טוב גם לך, תהיה לי בריא, ברכות לבביות, לודביג.
הי, אני לא כתבתי את השיר 206166
אינני יודע מהו התהליך הנפשי שמניע משורר לחבר צירופי מלים לשיר. בסך הכל רציתי להביא עוד שיר לרשימת השירים שהצטרפה לאיזה שהיא אסופה. ואם הסיפור שצורף לשיר אינו יאה, זה ודאי בגלל לשוני העילגת.
מה לעשות? לשיר הזה יש מנגינה יפיפיה של יעקב שגיא (עין השופט) ותמיד כששרנו את השיר ליד המדורה סיפרו לנו את סיפור הטיול ההוא לעין גדי. (יעני, התכוונו לחנך) גם לזה אינני אחראי.
אם הייתי מנתח את השיר הייתי מתחיל בזה שלדעתי התערבבו ליונתן כמה אירועים, לאו דווקא דומים, בשיר הזה. אבל אין לי כוח ואין לי חשק.
לא, זהותך אינה מעניינת אותי. וזה לא היית אתה ששאל למניין שנותי? ואני לא בן שמונים.
הי, אני לא כתבתי את השיר 206246
Fair enough
עצוב 205167
הוא היה מנחה שלי בסדנה בבית אריאלה.
הוא היה בכושר נהדר, בצלילות מדהימה ובקיצור, הלוואי על כולנו בגיל הזה. יום אחד הוא פשוט נהיה זקן. זה היה היום בו הבנתי את הביטוי ''קפצה עליו זיקנה''.

עצוב.
עצוב 205338
אני נאלצתי להסתפק באשר רייך, משה בן שאול ויעקב בסר (מקווה שזכרוני דייק בשמותיהם).

אגב, מה פירוש "יום אחד הוא פשוט נהיה זקן"? במה מתבטאת זיקנה "איכותית" כזו?
עצוב 205377
הוא היה מגיע כולו נמרץ ומלא חיים, בגוף ובנפש. ערב אחד הוא נתקל בקושי להיכנס ופשוט דילג מעל למחסום. לשם השוואה סבא שלי, לצערי, לא זכה באחרית ימיו להינות מחושי ראיה ושמיעה נטולי פגם, גם לא מצלילות דעת וחדות לשון כמו זו של נתן יונתן ז''ל(ואף סבי היה בצעירותו משורר, עיתונאי ואיש רב פעלים).

יום אחד הוא הגיע עם מקל, ו..אני לא יודעת, הוא פשוט נראה זקן. לא רק בגלל המקל. המרץ אזל, הגוף בגד, לשיעור האחרון הוא כבר לא הגיע. מסיבות בריאותיות, אמרו.
205523
יש עכשיו תוכנית לזכרו בערוץ 2.
נתן כל חייו 207274
נתן יונתן נתן הרבה מעצמו.
הוא היה משורר ולא עזב את תחביב ומקצוע הזה לאורך כל חייו הוא היה מסור לזה עד גיל 81 ליפני 3 ימים!
לפכות הוא הגשים את חלומו!
הוא היה איש טוב ונהדר ואני מאוד עצובה שהוא הלך...
ולכל בני מישפחתו:
החלמה מהירה ושלא תידעו עוד צרה...

מיממני הצברית.
נתן 207349
אני מצטערת על מותו אימי פגשה אותו וששמעה על התעצבה
כלכך
יוזמה 259232
Ynet מפרסם כי ראשי איגודי האמנים והיוצרים בישראל פתחו ביוזמה להעניק את פרס ישראל למשורר נתן יונתן. נכתב כי: "מדובר בפנייה בלתי שגרתית, שכן על-פי תקנון פרסי ישראל רק במקרים יוצאים מן הכלל, שספק אם מתאימים למקרה של יונתן, ניתן להעניק פרס לאדם שהלך לעולמו. בסעיף י"ח לתקנון מצוינים שני מקרים שכאלה: "כאשר המועמד נפטר לאחר או בתהליך הגשת מועמדותו בטרם בחירתו ובמקרה זה תימסר תעודת הפרס לקרוב משפחתו בלא הפרס הכספי" או "כאשר המועמד נפטר לאחר שוועדת השופטים בחרה בו ובמקרה זה תימסר תעודת הפרס לקרוב משפחתו עם הפרס הכספי"."

יוזמה 259338
התקנון מדבר על מועמד שנפטר. לו היה נתן יונתן הולך לעולמו, כמו שאר הסלבריטיז באייל, היה יכול לקבל את הפרס. האם מדובר בקונספירציה של עורך החדשות?
יוזמה 259353
יש סלבריטיז באייל שהלכו לעולמם?
יוזמה 259377
לא, אבל יש סלבריטיז שהלכו לעולמם באייל.
יוזמה 260028
ממש קטלני המקום הזה, במיוחד לסלבריטיז.
זה מסביר למה יש פה כל כך הרבה איילים שמעדיפים להישאר אלמוניים.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים