הומר לנשיאות! 1859
פוליטיקאים כיום הם בכל מקרה פקעת של תדמיות תקשורתיות, אז למה לא לתת למי שיותר מוכשר לייצג תדמיות לעשות את העבודה הזאת? אתם יודעים מה, עזבו - בואו פשוט נצייר את הפוליטיקאים שלנו בעצמנו. Doh!

כישורים של שחקן אף פעם לא הזיקו כדי להצליח בפוליטיקה. הדוגמה המובהקת ביותר, אולי, הוא שחקן הקולנוע רונלד רייגן שכיהן כנשיא ארה"ב בשנות ה-‏80. מאז רייגן עברו כמה שנים, אבל בזמן האחרון הטרנד של בדרנים בפוליטיקה תופס תאוצה מבהילה ממש. נדמה שהוליווד מתאמצת להוכיח לכל מי שמפקפקים, שהיא־היא השולטת בעולם ביד רמה. בשבועות האחרונים מי שעושים את הכותרות הפוליטיות החשובות בעולם הם בראש ובראשונה שחקנים ובדרנים. כך הספקנו לראות את ארנולד שוורצנגר, כיום מושל מדינת קליפורניה, יוצא נגד הנישואים החד מיניים; את מל גיבסון מאיים להצית את גל האנטישמיות הגדול ביותר מזה שנים ואת ג'ייסון אלכסנדר, ג'ורג' מ'סיינפלד', יוצא ביוזמת שלום חדשה למזרח התיכון. אז מה השוס הבא? רן וסטימפי יוצאים בקמפיין להתפרקות מנשק גרעיני?

בודריאר מגדיר סימולקרה כמצב שבו הסימנים בשפה לא מצביעים עוד על אובייקט ממשי בעולם. לדוגמה, לפני זמן מה עוררה מהומה ההתערבות המשפצת שביצעו עורכי המגזין GQ בתמונתה של השחקנית קייט וינסלט. בתמונה שהתנוססה על כריכת המגזין נמתחו רגליה של וינסלט ומותניה הוצרו בצורה דיגיטלית. התוצאה לא נראתה כמו קייט וינסלט. ובאמת חיה כמו זו שהופיעה על שער ה-GQ לא קיימת בכלל בעולם, אלא רק בתודעתם של קוראי המגזין. מקייט וינסלט "המציאותית" נותר לקוראים רק דימוי מסולף שהקשר שלו לוינסלט בשר ודם רופף ביותר. אלא שלרוב המוחלט של צרכני התרבות זה כבר לא כל כך חשוב. להפך, הם מכירים את קייט וינסלט בראש ובראשונה כמוצר וירטואלי ומהונדס. זאת, לצורך העניין, קייט וינסלט "האמיתית". קייט וינסלט בשר ודם לא מעניינת אף אחד. אותה הרי לא רואים אף פעם בטלוויזיה.


אין חיה כזאת. קייט ווינסלט המשופצת על שער המגזין GQלגיטימי. אנשים מבינים שגם ככה כל מה שעובר דרך המדיה ותעשיית הבידור הוא מסונתז ומסומפל ואין פה קטע גדול לחפש אחרי איזה מקור של בריטני המשוכפלת. מה זה חשוב אם בריטני שרה באמת או עם פלייבק? באמת צריך להכריח דוגמניות לעבור ניתוחי סיליקון מסוכנים? למה לא לשפץ מה שיש לשפץ באופן דיגיטלי? יותר הומני, לא? גם ככה יש לנו היום דוגמניות ושחקניות וירטואליות 100%. אם השחקניות ה"אמיתיות" לא יקבלו קצת עזרה מהטכנולוגיה, איך אפשר לצפות מהן לעמוד בתחרות עם אחיותיהן הממוחשבות?

הדברים מתחילים להסתבך כשעוסקים בפוליטיקה. פוליטיקה היא לא ספירה נפרדת מעולם הבידור. גם כאן מוכרים תדמיות. פרס לא יצליח אף פעם כי יש לו תדמית של לוזר ולעומת זאת ביבי תמיד ישאר קוסם. כמו שלברק מחקו את הפלולה מהתמונות במערכת הבחירות, ככה גם הופכים את שרון לסבא של כולנו. גם כאן זה לא משנה ששרון הוא בעיקר האבא הדואג של גלעד ועומרי והרבה פחות הסבא הדואג שלך ושלי, מה שחשוב הוא התדמית הרכה והמרגיעה. הבוחרים הם קודם כל צופי טלוויזיה שבוחרים גיבור לצפות בו ב-‏4 השנים הבאות, והכנסת מוכיחה: שרון מוכר, לבולדוזר יש רייטינג.

אלא שבשלב מסוים נשאלת השאלה, למה לעבוד על פלטפורמה מגושמת כמו זו של שרון? אם פוליטיקה זה בסך הכל תדמית ומשחק, אז מי יותר מתאים לתפקיד הפוליטי מאשר השחקנים עצמם? למה לא לעבוד ישירות עם השחקנים שיודעים למכור את התדמית המבוקשת בצורה היעילה ביותר: ג'ורג' קלוני כראש הממשלה, ג'ודי פוסטר למשרד החוץ, ברוס ויליס למשרד הבטחון, ג'ים קארי למשרד האנרגיה, דני דה ויטו למשטרה וג'ניפר לופז לעידוד התיירות. אז בפעם הבאה שאתם שומעים שדודו טופז רוצה לרוץ לראשות הממשלה אל תצחקו, שימרו את זה למסע הבחירות - יהיו קטעים.

ומה צופן בחובו העתיד? ככל שהחברה האנושית תמשיך להתפתח הלאה ולהרחיב את הרווח בין האובייקטים שבעולם הממשי לבין הדימוי המשוכפל שלהם, ככה האפשרויות יהיו מטורפות ומסעירות יותר. מה לגבי פוליטיקאים וירטואלים? למה שרן וסטימפי לא ירוצו יחדיו לפרלמנט? או שליסה סימפסון תגשים סוף סוף את חלומה לכהן כנשיאת ארה"ב? השמיים הם הגבול מהרגע שאנשים יפנימו את העובדה שגם לבריטני, פואד, שרון ובוש יש כותבים שאומרים להם מה לומר, ושהם לא אותנטים או אמיתיים יותר בגרוש מהקולגות בערוץ 6. אז אולי בעתיד לליסה סימפסון באמת יהיה סיכוי להבחר לנשיאות, אבל אם תשאלו אותי, אני מצביע הומר.
קישורים
בודריאר - החיים על מפה מדומינת, מאמרו של שמעון גלבץ (חלק א')
החיים על מפה המדומיינת (חלק ב') מאמרו של שמעון גלבץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

שאלה 206326
איך אמור הומר, לצורך העניין, לתפקד כנשיא? איך הוא אמור לקבל החלטות, אם אינו אלא דמות פיקטיבית?
הנקודה היא שתדמיות הן אמנם, במידה רבה, הגורם המכריע בכל הנוגע לפידבק מהציבור (המתבטא בהליך הבחירות) אך בין בחירות לבחירות יש כמה שנים טובות שבהן יש מדינה לנהל..
כל כמה שהמצב גרוע מבחינת (חדלי) האישים שמשתחלים לפוליטיקה כאן ובמקומות אחרים, נדמה לי שדודו טופז כראש ממשלה זו כבר בדיחה עצובה.
שאלה 206453
על ארנולד שוורצנגר אמרו שהוא היה עלול להיות חרא של מושל, אבל יש לו אחלה יועצים מסביבו. אז אם בכל מקרה אנשים בוחרים באדם בגלל היועצים שלו, מה הבעיה להרכיב צוות של יועצים מצויינים להומר סימפסון? או אפילו לביוויס, אם כבר?
שאלה 241738
ביסודה של סוגיית היועצים שהעלית עומדת שאלת המקצועיות.
מנהל אינו חייב להכיר ולהבין כל שלב בייצור וגם לא את השיקולים מאחורי דרך פעולה מסוימת, ובכל זאת אנשים עומדים בראש מערכות גדולות ומנהלים אותן בהצלחה.

מה סוג הידע ו/או יכולת שנדרשים לכך והאם יש פרקטיקה מסוימת שמעודדת ומפתחת יכולות אלו?

א. חשוב למנהל לדעת מתי, במה, ולמה מרמים אותו. האם לגנרל בדימוס או פרופ' בדימוס יש יתרון ע"פ שחקן קולנוע?

ב. יועצים. לכאורה מספר אי זוגי של יועצים מומחים יתנו תשובה לכל נושא. ואם הם מתואמים, או מוטים?

ג. חזון, תכנון פרויקטים הערכת סיכונים וסיכויים, התמודדות במצבי משבר. האם אפשר ללמוד את כל אלו?

המסקנה שלי: מאחר ואי אפשר לבחון מועמד לתפקיד מנהיגותי על פי מדדים ברורים ואין אפשרות להגדיר תחום ידע או עיסוק עם סיכוי להכשיר מנהיגים טובים, אין לשלול מראש איש.

בעיני ההססנות של הומר סימפסון היא יתרון מנהיגותי יותר גדול מבטחונו העצום ומוחו האנליטי של אהוד ברק .
שאלה 290251
ברור שמנהיג ומנהל בכלל צריך להכיר כל שלב בהתפתחות הייצור. אם לא הוא לא מקצועי בתפקידו, הוא חייב לגעת בהכל, אפילו אם הוא לא מבין בזה כל כך.
תשובה לשאלה 206628
בשביל זה יש תסריטאים.
(בפוליטיקה ''האמיתית'' הם נקראים יועצים)
לא רציני 206327
גם אם בעיקרון אתה צודק, אתה מתעלם מכך שההצלחה של הפוליטיקאים כמוכרי תדמית מסויימת נובעת מכך שמאמינים לתדמית שהם מוכרים ולא מתייחסים אליהם כשחקנים, בעוד אשר שחקן אמיתי יוכל למכור רק תדמית של שחקן שמוכר תדמית.
רק שחקן שאכן מזוהה עם התדמית שמשודרת על-ידי הדמויות שהוא מגלם יכול להצליח בתוכנית כזו, ואולי לכן שווארצנגר הצליח.
רעיון יותר הגיוני הוא לספק קורסי דרמה סודיים לפוליטיקאים; אבל כנראה שכבר עושים את זה היום. אפשרות אחרת היא שהשחקנים יתחפשו ממש טוב (הם הרי שחקנים) כך שלא יזהו שהם שחקנים.
לגבי ציור הפוליטיקאים, יש לי הצעה טובה יותר. אולי פשוט כ"א יהפוך את עצמו לדיקטטור שיכול להכפיף את המדיניות שהוא מאמין בה, במקום לשים על הכס שחקן שישחק את התפקיד האהוב עלינו.
לא רציני 206343
לודביג צודק בהחלט, ניתן למכור תדמית רק שהשחקן אכן מזוהה עם אותה התדמית. *אתה* לא רוצה לדעת שמוכרים לך אשליה, *אתה רוצה* לקנות אשליה. ככל שהאשליה, כלומר השקר, יהיה צורם יותר, כך תוכל פחות להיות אדיש, לחיות את חייך בשקט.
הערה מטופשת 206332
לא קצת מאוחר מדי (או לחילופין - לא במקום) להזכיר את רן וסטימפי בהקשרים שכאלה? כלומר, בטוח היה אפשר למצוא דוגמה לא פחות טובה שגם לא תישמע צורמת לחלק מאיתנו, בהקשר כזה, לפחות.
הערה מטופשת 206402
סליחה על הבורות המזעזעת, אבל מיהם רן וסטימפי?
הערה מטופשת 206417
הערה מטופשת 206455
מה צורם ברן וסטימפי? ולמה "מאוחר מדי"?
הערה מטופשת 206602
בעעע. מסתבר שלא הכרתי בכלל את המקור. שכח מזה.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206457
המשפט שבכותרת תגובתי לקוח מהמחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" מחזהו של (או אולי תורגם ע"י) נתן אלתרמן.
אני זוכר את המשפט הזה עוד מילדותי, מושמע ע"י השחקן אילי גורליצקי ששיחק בו גם את המלך וגם את הסנדלר שהחליפו שם תפקידים, והוא מעין לקח של העלילה.
ובאמת, כשהולכים לבדוק, אילו כישורים נדרשים ממנהיג, הנסיון מורה שלא דווקא הידע או מקצועיות איזו שהיא הם הקובעים.
בביקורי באמריקה לפני למעלה משנה ישב לידנו בטיסה פנימית, אמריקאי צעיר שהיה פרופסור לכימיה במקצועו. הוא אמר על הנשיא בוש, והוא האידיוט הכי גדול שפגש, אבל ידע לבחור צוות טוב.
מבלי להתייחס להגזמה (אני מניח שכבר פגשתי אידיוטים גדולים מבוש), אני חושב שבאופן כללי עלה האיש על רעיון נכון. האיש בוש, באמת לא עושה עלי רושם של מאור הגולה, ונראה יותר כמישהו שכל הזמן משחק את תפקיד הנשיא. ובכל זאת אני תומך בכל הפעולות שעשה (אפגניסטן ועיראק. "מפת הדרכים" היא איוולת [בכל זאת שרון הצליח למצוא איוולת גדולה ממנה], אבל ממילא אינה משהו מעשי שעומד לקרות). נראה שהתוצאה הטובה באה באמת בגלל בחירת צוות שיש לו כיוון מסויים, ע"י הנשיא בוש, ומתן גיבוי לצוות הזה ללא גמגומים.
גם הנשיא רייגן, השחקן בדימוס, לא עשה עלי מעולם רושם גדול מבחינת אישיותו. ובכל זאת השאיר את רישומו כנשיא טוב (בימיו, הכלכלה פרחה, וברית המועצות התפוררה), ונותר אחרי פרישתו אהוב ע"י העם האמריקאי.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206464
אה, לגבי השורה האחרונה: שאלת את ההומלסים, המובטלים ושאר נפגעי הכלכלה הרייגניסטית? או שהם לא חלק מהעם האמריקאי.
אין דבר, גם הבוב (בשורוק) של שרה ללא ספק יצא אהוב העם הישראלי והיהודי.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206467
איני מתמצא כל כך בפרטים, עד כדי שאדע שדווקא בגלל מדיניותו פרחו ההומלסים. אם ידועות לך עובדות מוכחות בקשר לכך, אשמח ללמוד. מכל מקום לו זה באמת היה נכון קשה לי להאמין שהדבר לא היה פוגע בדמותו.
אשר לנתניהו, מדובר בטיפוס שונה לגמרי משני הנשיאים שהזכרתי. לאיש מאלה לא היו נותנים אפילו להתקרב לשערי הרוורד לא כל שכן להיות בוגר של האוניברסיטה היוקרטית הזאת.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206475
בוא נגדיר את זה ככה: יש לי בבית ספר על הכלכלה הרייגניסטית. השם שלו הוא Greed Is Not Enough. נאף סייד?
מה זה "נאף סייד" ? 206481
נו ? ובספר הזה כתוב שצריך לקחת את הבתים מהאנשים ולהשליכם לרחוב ? אני לא מבין גדול בכלכלה אבל המבחן צריך להיות קודם כול סטטיסיטי, כלומר להראות שסטטיסטית מספר ההומלסים גדל בזמן כהונתו של רייגן, ואחרי שמראים את זה צריך להראות שזה בגלל מדיניותו הכלכלית. אני מניח שלא פשוט כל כך להוכיח דבר כזה בביטחון.
וגם יכול להיות שבאמת בנקודה זו רייגן לא הצטיין. את דבריי אמרתי בשל רושם כללי שהיה לי עליו. לא הכל אני יודע . . .
מה זה "נאף סייד" ? 206507
לפחות לגבי תחום אחד אני יודע בוודאות: רייגן צמצם בהרבה את התקציבים של המוסדות לחולי נפש, וגרם לכך שהרבה מהמאושפזים שם "יוחזרו לקהילה". הקהילה, מצידה, הודתה על המחווה הנאה בכך שאיפשרה להם לתפוס עמדות טובות ליד פתחי החימום של התחתית.
מה זה "נאף סייד" ? 206515
ושברית המועצות התפוררה בגלל רייגן, את זה כבר הוכיחו סטטיסטית?
מה זה "נאף סייד" ? 206530
לא טענתי זאת, וגם איני חושב כך. אבל, מדרך הטבע, בתודעה הציבורית, הדברים האלה מתקשרים ומוסיפים לו נקודות. כלומר, אם דברתי על תכונות מתאימות למנהיג, אולי האחת ה''תכונות'' היא מזל . . .
כוון אחר 206534
במחשבה נוספת, שמעתי פעם תיאוריה לפיה ההחלטה בארצות הברית ללכת על ''מלחמת הכוכבים'', היא הקש ששבר את הגב הסוביטי, שכן כאן דובר בפרוייקט אדיר עתיר ממון, ומנהיגי ברית המועצות החליטו שאין הם יכולים לעמוד בתחרות כזאת.
קשה לעמוד בדיוק על סיבתם של תהליכים והחלטות כאלה. אולי יש משהו בתיאוריה הזאת, וזאת עובדה שרייגן היה זה שהחליט. . .
ההחלטה להפסיק את הפרוייקט באה אחרי המהפך בברית המועצות, כך שאם תרצי להתסתכל על זה כך זה היה ממש חכם. גם הכניע את ברית המועצות, וגם בזול. . .
לסיכום, לנכונות הדברים האלה אני נותן משקל די קטן, אבל אולי בכל זאת . . . והשורה התחתונה היא הקובעת. זה היה בימיו . . .
כוון אחר 206536
ומפני שבריה"מ לא יכלה לעמוד במירוץ החלל, היא התפרקה?

אגב, לרייגן היה אלצהיימר. אולי הוא פשוט שכח שאישר את התוכנית הזאת?
כוון אחר 206546
התיאוריה הזאת לפיה ברית המועצות התפרקה בגלל מלחמת הכוכבים, לא אני המצאתי אותה. זו תיאוריה ידועה שעליה דברו "מומחים" רבים בתקשורת.
אני לא קונה את התיאוריה הזאת בשתי ידים בביטחון מוחלט. אבל אני אומר: אולי. את זאת שהדבר הזה לפחות זרז את התהליך, זה דווקא מאד הגיוני.
כוון אחר 206564
אנסה להסביר את התיאוריה.
ברית המועצות ראתה עצמה שוות כוחות לארצות הברית. היא השקיעה בכך מאמצים אדירים וגם הצליחה במידה רבה, גם באמצעות ידע טכנולוגי עצמי שאין לזלזל בו, וגם ע"י ריגול תעשייתי וגניבות רעיונות. כך הועברו אליה סודות האטום, ובעקבות ארצות הברית היא פתחה נשק אטומי ופצצת מימן. אם תשימי לב גם רבים ממטוסיה הם העתקים של מטוסים שפתחה קודם ארצות הברית. במרוץ החלל הייתה היא הראשונה ששלחה אדם למסלול סביב כדור הארץ.
מרוץ החימוש והיכולת להציג כוח שווה ביכולת השליטה בעולם היו חלק מכל מהותה.
"מלחמת הכוכבים" לא הייתה משהו "טפשי". דובר במערכת נשק הגנתית שעמדה לנטרל אחוז ניכר מהכוח הגרעיני של הצד השני,ובעובדה שהמערכת הזאת תוחזק רק בצד אחד יהיה משום ניצחון בנוק אואוט במרוץ החימוש.
ברית המועצות מעצם מהותה לא הייתה יכולה להשלים עם מצב כזה. במצב כזה היא כבר לא הייתה היא. כיוון שהם העריכו (לפי התיאוריה) שאין להם היכולת הכלכלית להרים פרוייקט כזה, כל המאמצים האדירים שאפשרו להם להראות עצמם כגורם שווה כוחות לארצות הברית נעשו חסרי ערך, וכך גם נהרסה לחלוטין האמונה האידיאולגית שבכוחם יהיה "לשכנע" את העולם כולו ביתרונות הקומוניזם ולשלוט בו.

הרעיון הזה אינו חדש. איני יודע אם ראית את הסרט ד"ר סטרינג'לאב. (אני הורדתי אותו לאחרונה מהאינטרנט, וגם את התסריט). לפי התסריט פתחו הרוסים את "מכונת יום הדין",מתקן שמשמיד את כל החיים ע"פ היקום, משום (כפי שמסביר השגריר הרוסי בסרט):

we could not keep up with the expense involved in the arms race, the space race, and the peace race

אז אולי התפרקות ברית המועצות היא תחליף טוב למכונת יום הדין.
כוון אחר 206567
אה...

תגובה 206539 היתה הלצה (שכנראה רק אני הבנתי. אויה).

האמת, אין לי טיעוני נגד. סתם נהניתי מהחידוש שבלראות אותך לא בטוח במשהו, אבל הנה זה כבר עבר. סליחה.
כוון אחר 206570
אני מוחה.
אני חושב שמבין משתתפי האייל אני האלוף בלהיות לא בטוח וגם בלהודות על טעויות.
כוון אחר 206601
אביב יזמין אותך לדו-קרב של לפחות עשר עשרים תגובות על המשפט הזה.
כוון אחר 206744
אני? למה?
כוון אחר 206876
הייתי לי הרגשה שגם אתה טוען לכתר ה''משתתף הכי לא בטוח באייל''.
כוון אחר 206884
אני לא בטוח שאתה צודק, אבל אולי אני טועה ומגיעה לך התנצלות.

אבל ברצינות (יחסית) - כתרים ממש לא הולמים אותי (זה יהרוס לי את החיוך). זה ממש לא מנומס (ולא מעניין) מה שאתה עושה ועדיף שתמשיך להציק לדב בלי לערב אחרים. או במילים אחרות: יאללה יאללה ;)
כוון אחר 206594
אגב, דווקא בנושא המטוסים והמסוקים גיליתי שזה כנראה די מיתוס. רוב המטוסים הרוסים שונים מהמטוסים המערביים (דווקא המיג-‏25 שדומה ל-F-15 פותח לפניו ולא אחריו, אם כי ייתכן ועיצובו הושפע מה-A-5 "ויג'ילאנט"). גם המערכות שהרוסים בחרו לשלב במטוסים שלהם שונות מהמערכות המערביות ברוב המקרים (אצל הרוסים מקובל, למשל, להתקין מערכת IRST בעוד במערביים בד"ך יש מכ"ם. הרוסים גם היו הראשונים, למיטב ידיעתי, להרכיב מכ"ם Phased Array על מטוס (במיג-‏31). תעשיית טילי האויר-אויר הרוסית, עם זאת, קיבלה דחיפה גדולה בעקבות קרבות אויר בין סין לויאטנם שבהם הסינים העבירו טילי סיידווינדר לרוסים, שהפכו אח"כ לטיל שסומל במערב AA-2 Atol. אבל בהמשך גם כאן עברו הרוסים לתכנונים מקוריים משל עצמם.
כוון אחר 206646
אתה מנפץ לי איזה מיתוס מסויים. לגבי מסוקים, אותם מסוקים רוסים (מסדרת מי) שאני זוכר שונים לגמרי מהמערביים. אבל הייתי בטוח לגמרי שהרוסים פיתחו מטוסים דומים למערביים. כרגע אני זוכר רק שתי דוגמאות: האחד הוא באמת המיג 25 שדומה ל אף 15 , אבל אתה טוען שפותח קודם. השני הוא מטוס (אזרחי) דומה לקונקורד. האם גם כאן לא הייתה העתקה ?
כוון אחר 206654
הTu-144 שאכן כונה גם "קונקורדסקי" הוא כנראה דווקא היוצא מן הכלל. הנה הדף שלו בוויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/Tupolev_Tu-144

המיג-‏25 כבר טס בשנת 1966 ודגם שלו אף קבע אז מספר שיאי עולם. ה-F-15 טס לראשונה רק בשנת 1972.
כוון אחר 206539
ובעצם, הנה עוד כיוון - אולי מנהיגי בריה''מ ידעו שהם עומדים להתפרק, ואם ככה, בשביל מה להם להתאמץ עם תוכנית החלל המטופשת ההיא.
מה זה "נאף סייד" ? 206538
לעומת זה, בעניין ההומלסים, אם יתברר סטטיסטית שמספר ההומלסים קטן בתקופתו ובזו שמיד אחריה, אזי בכלל אי אפשר לטעון נגדו שום דבר בעניין הזה. בלי הבסיס הזה לטענה הזאת אין שום רגלים.
שם זה משהו לגמרי אחר.
מה זה "נאף סייד" ? 206540
כלומר, זה ברית המועצות התפרק בתקופתו זו עובדה.
אבל זה שבתקופתו גדל מספר ההומלסים, את זה צריך להראות סטטיסטית.
מה זה "נאף סייד" ? 206543
סליחה אל המקוטעות, אך כך זה יוצא.
הערתך אין לה בכלל בסיס.
אני אמרתי שצריך להוכיח סטטיסטית שמספר ההומלסים באמת גדל, ואחר כך להראות שזה בגלל המדיניות של רייגן.
בפרוש לא אמרתי שאת הדרך להראות שזה בגלל מדיניותו צריך לעשות באמצעים סטטיסטיים.
מה זה "נאף סייד" ? 206554
הנה מאמר מ-‏1983, מלא סטטיסטיקות:

מה זה "נאף סייד" ? 206566
איני מתכוון לקראו, בגלל איטיותי באנגלית, אבל אם תוציאי משם כמה עובדות סטטיסטיות שמראות על קפיצה בעוני דווקא בתקופת רייגן, אשמח ללמוד.
אף אחד לא מסביר? 206617
nuff זה enough בסלנג.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206919
בוש דווק למד באוניברסיטה יוקרטית מאוד מה''טופ טן'' (לא זוכר בדיוק איזו). מה שהשכל לא עושה כסף וייחוס מחליקים בגרון.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206925
וסיים ?
יש לו תואר במשהו מאוניברסיטה כזאת ?
במה ?
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206928
ייל. והוא סיים. והוא היה חבר באותה אחוות סטודנטים(1) מצומצמת (ואליטיסטית בטירוף) עם חמי. מה שעושה אותם אחים, ואותי אחיינית של נשיא ארצות הברית. אז לדבר יותר בנימוס, כן? או שאני אשלח בכם את השירות החשאי.

____________
(1)
scull and bones
שגם מופיעה בכל תאוריית קונספירציה שמכבדת את עצמה כמושכת בחוטי היקום, קצת מעל בהיררכיה הקונספירטיבית מעל הבונים החופשיים.
יש מי שטוענים שזו הסיבה שהוא נבחר. הוא לא הנשיא הראשון מהאחווה.
Der Weise und der Narr 207207
הוא מחזה מאת סמי גרונמן, נכתב בארץ ישראל בשפה הגרמנית.
אלתרמן תרגם והוסיף שירים.
ליסה שולתת ! 206683
כאילו DUH !
ולא מספיק שלאדם יהיו יוצעים טובים.
נחוץ גם שיסתמך עליהם ויתן להם יד חופשית, אחרת התועלת בהם נמוכה.
כלומר נחוץ שלא יהיה לו ענין בניהול ממשי של משהו,
וגם שיהיה די עצלן כדי להעדיף גולף בקמפ-דייויד על פני התעסקות בענייני המדינה,
וגם שלא כל כך יבין לפעמים מה הם אומרים,
ושיכיר במגבלות אינטלקטואליות אצל עצמו...
בעצם... אמרת הומר?

אם אני מבין נכון, 206875
הרעיון שאתה מציע הוא מעין הונאה עצמית מודעת בכל הנוגע לפוליטיקה. זוהי צורת התיחסות שהיא "אינטלקטואלית" מכדי שניתן יהיה ליישמה בפועל - לא רק כי רוב האנשים אינם מעוניינים בבובה מוצהרת כמנהיג, אלא גם כי רבים אינם מאמינים כלל שאנשים כשרון, בוש או שוורצנגר הם יס-מנים גמורים. בכדי לאמץ תפיסה כזו, עליך להיות כעל כלים בקורתיים ברמה נאותה, כלומר - להיות בהכרח בעל השכלה כלשהי (לאו דווקא פורמלית). העובדה הפשוטה היא שרובם המוחץ של בני האדם אינם מצויידים בכלים הללו (סמוך עליי - סיסמאות כמו "שרון יביא שלום ובטחון" לא מיועדות לפרופסורים למדע המדינה).
אמנם נכון כי תדמיתם של הפוליטיקאים אינה, בלשון המעטה, מן המזהירות, אולם הם עצמם עדיין לא נתפסים בעיני הציבור הרחב כתדמית ותו לא; כש"שרון מדבר על תכנית ההינתקות", - שרון הוא אכן זה שמדבר על תכנית ההינתקות. אחריתו הפוליטית רעה ומרה היתה, אם היה נתפס כיס-מן ולא כאריק מלך ישראל, ביטחוניסט דעתן, מלח הארץ וכו' - בפועל ממש.

בעיה אחרת נעוצה באישיות הדרושה לתפקיד הפוליטיקאי ה"מיועץ". קודם כל, על המועמד להיות אדם, ולא דמות מצויירת (כפי שנאמר: הציבור לא יקנה אשליה מוצהרת, ואם כבר בפרקטיקה עסקינן: גם ועדת הבחירות לא).
שנית, על המועמד להיות, בעיקרו, אדם פאסיבי לחלוטין, קל לתמרון, חסר כל מעורבות או אכפתיות אמיתית באשר למדינה וענייניה - שאם לא כן, הוא עשוי לקום על יוצריו משיגיע לכס הרם. המניעים היחידים שעשויים להיות לאדם כזה להתמודד על תפקיד פוליטי הינם מניעים פרטיים (פרסום, בצע כסף וכדומה).
עם זאת, ולמרבה האבסורד, בו בזמן עליו לדעת לשדר אכפתיות, כריזמטיות, אסרטיביות וכוח עמידה.
מה דרוש לנו, אפוא? שחקן דגול אך נעדר טיפת כריזמה(?!) שחקן דגול, שאינו מסוגל להרוויח כסף, פרסום או מה-שלא-יהיה בהוליווד, ולכן הוא פונה לדרכים תמוהות-עקלקלות ומחייבות כ"מדינאות"..(?!)
קשה לי לראות כיצד יימצא לנו, היועצים תאבי השלטון, מישהו שיעמוד בקריטריונים הללו.
מי אם לא 206877
Baldrick!
(: 206916
נסתתמו טענותיי.
דמוקרטיה ישירה 206950
הדבר כבר נעשה בצורה מסויימת בויסקונסין (אם אנני טועה)
ובאיזה חלק בשוויץ...
דמוקרטיה ישירה אמנם לא מיוצגת ע"י בובה או דמות אלה פשוט מחשב שמשכלל תוצאות של "משעלי עם"
כלל הציבור מוזמן להגיע לכספומט או האינטרנט הקרוב לליבם ולהצביע על עינייני היום...

www.bdidut.com/alternative/demo-2.html

מה עניין שמיטה..? 206989
דמוקרטיה ישירה אינה מדגימה בשום אופן את הנושא המדובר. אדרבא, היא מציעה מסלול הופכי, הנמנע בכלל מכל הזדקקות למנהיג - בובה או לא בובה. המחשב בדוגמה שלך הוא סתם אמצעי תיווך, מיקרופון המושם לפיו של העם כדי שזה ישמיע דברו; הוא לא מנסה למכור שום תדמית. בעצם, בדמוקרטיה ישירה* אין שום צורך למכור תדמית לאף אחד; אין יועצים ותסריטאים, רק האנשים עצמם קובעים.

*במובנה האידיאלי, לא באופן החלקי בו היא מתקיימת כיום בשוויץ והתקיימה בימי קדם באתונה.
מטא חיים אפרוריים: אמריקן ספלנדור 207030
יש פה ספוילרים, אוקיי? ואני מכריזה רק כדי שלא תגידו שלא אמרתי. אבל לדעתי העלילה בסרט הזה (ככל שהיא קיימת) היא לא מהסוג שאפשר "לקלקל" אם מספרים אותה.

טוב, בכל אופן, אני את חובתי לדגים עשיתי.
***

"אמריקן ספלנדור" הוא ואריאציה אחרת, מהכיוון ההפוך, על טשטוש הגבולות בין מציאות ודמיון:
הארווי פיקאר הוא אדם אמיתי, שגר בעיר אפרורית ועובד במשרה אפרורית.
הוא כותב על חייו האפרוריים כסדרת קומיקס (שאותה מאיירים אחרים), מתפרסם לאט, מתחיל להופיע בתוכניות אירוח בטלויזיה, זוכה להצגה על בסיס הקומיקס, ועכשיו- הסרט.
במשך הסרט מערבבים בכוונה בין רבדי הקיום השונים- מופיע בו האיש האמיתי, הקטעים המוסרטים מתוך חייו ובהם שחקן המשחק אותו, וגם הקומיקס וההצגה נמצאים שם. הארווי עצמו שואל בשלב מסויים איפה נגמר הוא עצמו, ומתחילה הדמות שאולי תחיה אחרי מותו.
הקטע העקרוני של הארווי הוא התנגדות עזה לכל העמדת פנים, אפילו כמשחק. הוא מדגיש כל הזמן את היותו אדם פשוט, נטול משחקי-תפקידים-בהשפעת-המדיה, נקי מזיופים; ועל כך הוא נלחם, גם כשהוא מתחיל להתפרסם. בסרט הוא מוצג כמי שבסה"כ נשאר אותו איש פשוט, שממשיך לכתוב על חייו חסרי האירועים, למרות הפרסום.

מאוד אהבתי את הסרט. ובמהלכו גם מאוד האמנתי להארווי, שהוא נשאר אותו אדם (בגדול, חוץ מתהליך התמסחרות שבו הוא בועט בסופו של דבר).
אח"כ שאלתי את עצמי אם זה בכלל אפשרי, לכתוב, להתפרסם- ולהישאר איש פשוט ואפרורי. או אולי אתה צריך אז /להילחם/ כדי להישאר פשוט. כי הרי זה מה שאתה רוצה להיות, ועכשיו זה כבר גם מה שאתה מוכר לעולם.. אבל להילחם להישאר מה שאתה, זה בעצם כבר לא אותו דבר כמו ה"אתה" שהיה קודם.
מעבר לזה- שאלתי את עצמי איך זה שעם הפרסום לא חלו בחייו השינויים שאפשר לצפות במצב כזה- מעריצים, חשוב מזה- מעריצות. הצעות מפתות מעבר לתחום המסחרי (שבסרט גם הוא לא מצליח להשחית את מידותיו של הארווי הטוב שלנו). מכרים מתמול שלשום שפתאום מתייחסים אליך אחרת, לטוב ולרע. אצל הארווי לא קורה שום דבר כזה, לא ממש. וחייו נמשכים בדיוק כמו קודם.
אפשר לראות את ההתנגדות העזה להשפעת המדיה על החיים האישיים כמעין אנטיתזה לסימולקרה. ואני שואלת את עצמי אם האנטיתזה הזאת אפשרית, במצב המתואר בסרט. ונוטה להניח שלא.

אה- והסרט פשוט מבריק. ללכת לראות.
שוואצנגר כבר מושל 211256
(פעם אחרונה)

הטרמינייטור (או המושל ארנולד שוורצנגר) הציל(?) אדם מטביעה: תגובה 211254
האם יש עוד פוליטיקאים שהיו שחקנים? 326743
מענין אותי לדעת אם יש עוד פוליטיקאים שבעברם הם היו שחקני קולנוע בהוליווד?
האם יש עוד פוליטיקאים שהיו שחקנים? 326751
כן. ראה http://www.foxnews.com/story/0,2933,95552,00.html

עוד דוגמא (אמנם לא של שחקן פרופר מהוליווד) היא ג'סי ונטורה, שהיה מתאבק WWF וגם כיהן כמושל מינסוטה.
האם יש עוד פוליטיקאים שהיו שחקנים? 326763
שירלי טמפל היתה שגרירת ארה''ב באו''ם ובצ'כוסלובקיה.
קצת טריויה 326993
ג'סי ונטורה שיחק גם שיחק בסרטים הוליוודיים, ואפילו עם לא אחר מאשר ארנולד שוורצנגר בשני הראשונים שלו:
"הטורף"
"הנרדף"
כל זאת ועוד, כמובן, בדף מיוחד לו:
אבל אולי ההגדרה שלך ל"שחקן הוליוודי" היא יותר מחמירה.
קצת טריויה 327774
לא מחמירה ולא נעליים - פשוט לא ידעתי שהוא היה גם שחקן קולנוע. תודה על המידע.

בנוסף, אם הנושא כבר עולה, אולי זה הזמן להזכיר (שוב) את ח''כ נעמי בלומנטל, שהופיעה (ועוד בעירום חלקי) בסרט ''אבו אל בנאת''.

(וסליחה על האיחור בתגובה - הייתי בחופשה.)
קצת טריויה 328699
ואם למתוח את ההגדרות, דווקא מצד ה''פוליטיקאי'' (אבל לא יותר מתוח משירלי טמפל) אז פנינה רונזבלום, שהופיעה (ועוד בעירום חלקי) בסרט ''כסאח - זמרי הקסטות''.
(ידע טריוויה מזיכרון ישן. אשמח לאישור או הפרכה.)
קצת טריויה 328711
אתה מתכוון ל http://www.imdb.com/title/tt0151189/ ?
קצת טריויה 328760
כן, תודה. נשאר רק לאשר או להפריך את ההערה בסוגריים האחרונים, אבל זה לא מדיר שינה מעיניי.
קצת טריויה 328755
פעם עשינו רשימה כזו. קלינט איסטווד, גלנדה ג'קסון, האיטלקיה שאת שמה קצת קשה לי לבטאות, מלינה מרקורי שהיתה שרת החינוך ביוון, סוני דאת השחקן ההודי המפורסם שנפטר לא מזמן (נדמה לי שהיתה עוד שחקנית הודית מפורסמת שהצטרפה לפוליטיקה), סוני בונו שהיתה לו תוכנית טלויזיה יחד עם שר.
''האיטלקיה שאת שמה קצת קשה לי לבטאות'' 328833
מוסוליני ( http://www.imdb.com/name/nm0615905/ http://en.wikipedia.org/wiki/Alessandra_Mussolini)?
צ'יצ'ולינה (http://www.imdb.com/name/nm0580499/ http://en.wikipedia.org/wiki/Ilona_Staller)?
''האיטלקיה שאת שמה קצת קשה לי לבטאות'' 328862
אז הגיס של סופיה לורן הוא בנו של מוסוליני? בהחלט מעורר מחשבות נוגות...
''האיטלקיה שאת שמה קצת קשה לי לבטאות'' 328866
כמעט, הגיסה של סופיה לורן היא נכדתו של מוסוליני (וחוץ מזה, שחקנית קולנוע שאפילו שיחקה בסרט עברי {http://www.habama.co.il/show.asp?showNo=6145}, דוגמנית עירום בפליבוי וחברת הפרלמנט האירופי).
''האיטלקיה שאת שמה קצת קשה לי לבטאות'' 328867
"Anna Maria Scicolone, Sophia Loren's younger sister, and Romano Mussolini, the third son of "Il Duce", fascist leader Benito Mussolini.
לפי זה, נשמע שגיסה של סופיה לורן הוא בנו של הדוצ'ה, לא?
''האיטלקיה שאת שמה קצת קשה לי לבטאות'' 328876
אלסנדרה היא הבת של אנה-מריה ורומאנו.
אנה-מריה היא אחות של סופיה לורן.
רומאנו הוא בנו השלישי של בניטו.
בניטו היה הדוצ'ה.
''האיטלקיה שאת שמה קצת קשה לי לבטאות'' 328879
הוא שאמרתי.
קצת טריויה 328838

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים