אמנת קיוטו נכנסה לתוקף היום 2262
לאחר שבע שנות ניסוח נכנסה היום (ד') לתוקף אמנת קיוטו למאבק בהתחממות כדור הארץ. האמנה, עליה חתומות 141 מדינות, נוצרה במטרה לעצור את העלייה בטמפרטורות הנגרמת בשל פליטת גזי חממה לאטמוספירה.

לפי האמנה, מדינות מפותחות מתחייבות להקטין בשנים 2008-2012 את פליטת הגזים, בעיקר דו־תחמוצת־הפחמן, מתחנות כוח, מפעלים ומכוניות - בכחמישה אחוזים פחות משיעורי 1990.

נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש הודיע כבר בשנת 2001 כי ארצו, המייצרת כ-‏30% מכלל כמות גזי החממה הנפלטים לאטמוספירה, פורשת מהאמנה. בוש תיאר את האמנה כיקרה מדי ומוטעה. במדינות המפותחות גם מחו על כך שהאמנה אינה הוגנת, לדעתם, בשל העובדה שהיא לא כוללת מדינות מתפתחות גדולות כמו הודו, סין וברזיל, בהן נמצאים יותר משליש מאוכלוסיית העולם.

על פי תחזיות, המשך פליטת גזי החממה ועליית הטמפרטורה הממוצעת של כדור בארץ ב- 1.4-5.8 מעלות צלזיוס עד שנת 2100 תגרום להפשרת קרחונים שתביא לעלייה בגובה פני הים, הקצנת אקלים שתביא להתייבשות גוברת בכדור הארץ, שטפונות וסערות, הכחדת בעלי חיים וצמחים, פגיעה חמורה בחקלאות העולמית (בפרט בדיג), והתפשטות חרקים מזיקים ומחלות. ההערכה היא שיישום אמנת קיוטו יפחית רק עשירית מעלה מההתחממות הצפויה.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב NRG
הנשיא בוש ואפקט החממה - מאמרו של עמית מנדלסון באייל הקורא
אמנת קיוטו - באתר CNN
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

281945
למה הכניסו את האמנה לתוף ?
281948
כי לא היה מקום בטובה. תוקן. אפשר להמשיך?
281950
מה קרה ל"תוקן. תודה." ?
281952
נמצא בתוך הקונטרבס.
בכמה יעלה מפלס הים? 281974
שמעתי דיבורים על 60 מטרים. אם זה נכון, הבית החדש שאני בונה יהיה על שפת הים. נשמע אחלה.
מעט מדי 282355
הגיע הזמן שהשוטר של העולם יבין שחוץ מדיפלומטיית-טילים וכלכלה(?) יש עוד כמה דברים שישפיעו על העולם הזה מתישהו, (או: לאן מנשבים האוקיאנוסים?) ויפה שעה אחת קודם.
מעט מדי 282356
מה לגבי הטענות של "השוטר של העולם" על כך שהאמנה יקרה מדי ומטעה? במהלך הכנת הידיעה הזו גיליתי שהערכה היא שיישום האמנה יפחית את עליית הטמפרטורה העולמית רק בעשירית מעלה, מתוך עליה צפויה של בין 1.4 - 5.8 מעלות. אולי באמת האמנה הזו מיותרת?
מעט מדי 282359
מיותרת במובן של "ממילא כדור הארץ הולך לעזאזל, למי אכפת" או מיותרת במובן של "אפשר היה להשקיע את אותו הסכום בצורה אחרת ולהפחית את עליית הטמפרטורה בחמש מעלות"?
מעט מדי 282386
מיותרת במובן הזה, למשל
מעט מדי 282411
הכותרת בה בחרתי לתגובתי, ''מעט מדי'', באה לציין גם ביקורת על האמנה עצמה, ולא על בוש, שהתנער ממנה לחלוטין. כחסיד הכדור הזה וברואיו, דעתי היא שאין כזה דבר ''יקרה מדי'' - ילכו-נא בוש וחבריו זוללי-הדלק, מגדלי-הדגים, מנתחי-הקופים ואוכלי-כבד-האווז קיבינימאט, אין מחיר לשמירה על הפלנטה הקטנה שלנו.
Talk is cheap 282444
קל להגיד, אבל כפי שזה נראה, רוב אוכלוסיית העולם לא מוכנה לוותר על הנוחות שאנחנו מקבלים בזכות הפעולות שתוצר הלוואי שלהן הוא הזיהום. כנראה שאין ברירה ועלינו להשקיע מאמץ במציאת דרך לכבוש פלנטות אחרות שנוכל לזהם, והמצב בכדור הארץ כבר אבוד. קדימה, אל החלל!
Talk is cheap 282453
מה הם הגורמים העיקריים לזיהום? כי אם אלו בעיקר חומרי בערה, האם אין תרחיש אופטימי למדי שבו הם פשוט נגמרים בעוד מאה שנים, ואז כבר אין לנו איך להמשיך לזהם?
לא ממש 282465
בסוף שנות החמישים דיברו על זה שהמאגרים יאזלו בתוך ארבעים שנה, מסתבר שזה לא בדיוק המצב.
גם כיום עם כל הטכנולוגיה אנחנו מנצלים לכל היותר עשרה אחוז ממאגרי הנפט הידועים, אם וכאשר תתפתח הטכנולוגיה ניתן יהיה להמשיך להשתמש במאגרים אלו ואחרים עוד כמה מאות שנים (תלוי יותר בגידול באוכלוסיה מבכמות הנפט).
בכל מקרה טכנולוגית ההיתוך תבשיל באיזה שהוא שלב, כמו גם שיטה נורמלית לשימור אנרגיה (אני מניח).
לא ממש 282473
מדוע היתוך? טכנולוגית הביקוע הנוכחית מספיקה בהחלט, אם רק קצת שומרים על נהלי בטחון.
(ועוד רעיון: ביקוע נקי בחלל, וממסור האנרגיה לארץ במיקרוגל. מישהו בעד?)
לא ממש 282475
האם בשביל ביקוע אין צורך בחומר רדיואקטיבי, שגם הוא "ייגמר" מתישהו?

ועד כמה הרעיון של תחנות סולאריות בחלל שממסרות את האנרגיה לארץ במיקרוגל ("סימסיטי 2000") הוא מעשי?
לא ממש 282490
אלו לא התחנות כוח שתמיד שורפות את כל העיר?
לא נראה לי שאם תאונה כזאת תתרחש במציאות זה יהיה מבדר כמו במשחק.
לא ממש 282569
איך בדיוק מממסרים אנרגיה ע"ג מיקרוגל?
כמה כסף אני אקבל אם ארשה להציב אנטנה שכזו בתוך דוד השמש שלי למשל או סתם על הגג?
לא ממש 282585
ראה: http://www.electricalline.com/images/mag_archive/3.p...

(הרעיון שם הוא להשתמש באנרגיה סולארית, ולהעביר אותה לכדוה"א באמצעות קרינת מיקרו)
לא ממש 282617
איך לכל הרוחות הגעת לזה?! :)
אני לא מבין איך אפשר ליצור אלומה כ"כ רחבה מלווין (אני מבין איך ניתן לעשות זאת מהירח).
נראה לי גם ש-‏2.4GHZ הוא תדר די נמוך בשביל להכיל כמות נכבדת של אנרגיה (הם יצטרכו אלומה ממש רחבה) - קל וחומר 5.8GHZ...
נו טוב, נחיה ונראה...
לא ממש 282618
התכוונתי שה-‏2.4 נראה לי תדר די גבוה כמובן, ולא נמוך....
לא ממש 282621
ככל שהתדר גבוה יותר כל פוטון נושא יותר אנרגיה, כך שאינני מבין מה פירוש "די גבוה".

היו בשעתו קצת חששות מה יקרה לציפור מסכנה שתעוף בתוך הקרן, אבל נדמה לי שהתשובה היא שלא יקרה לה כלום, מכסימום היא תתתחמם טיפה, אבל לא במידה שברווזים צלויים יתחילו ליפול מהשמיים.

הגעתי לזה דרך גוגל. איך עוד מגיעים לאתרים ברשת? :-)
לא ממש 282631
ככל שאורך הגל גדול יותר, כך הוא מכיל יותר אנרגיה באמפליטודה מסויימת (לדוגמה, קח שני גלים, אחד בתדר 1GHZ והשני בתדר 2GHZ, באמפליטודה X, וחשב את האינטגרל שלהם...).
במסמך כתבו חששות על כך שמנגנון הניווט של עופות נודדים יכול להשתבש, כפי שקורה כבר עכשיו פה ושם בגלל קרימת מיקרוגל. הבעיה היא שהם תכננו להשתמש בתדר 2.4, שמאז הפך למאוד פופולרי, אז עכשיו הם רוצים לעבור לתדר חופשי אחר - 5.8, אלא שעדיין לא בדקו את ההשלכות של קרינה בתדר הזה.
מה גם, שגם תחום התדרים הזה מתחיל להיות צפוף...
לא ממש 282727
כמו ששכ"ג כבר אמר, ככל שאורך הגל של פוטון *נמוך* יותר כך האנרגיה שלו גבוהה יותר (החישוב עם האינטגרל לא קשור לפיסיקה, לפחות לא בנושא הזה). החישוב של האנרגיה הוא מהירות האור כפול קבוע פלאנק חלקי אורך הגל.
אני לא מבין 283862
היה פה איזה שרשור, שהתחיל לא רלוונטי אבל נעשה מעניין ברגע שיובל רבינוביץ התחיל להתלונן על חוסר הרלוונטיות שלו.
בעקבות הדיון יובל הפנה אותי לפיטורין של איזה אחד מגוגל, כי לדעתו הנושא חשוב. מכיוון שאני מסכים עם יובל, חיפשתי את הפרטים בגוגל, וכמובן רציתי להוסיף תגובה בהתאם.
אך שומו-שמיים, כמטה קסם נעלמה התגובה של יובל, ביחד עם כל השרשור הקודם. האם יש קשר בין האופן החיובי בו יובל נתפס בתגובותיו בשרשור והעלמותו המסתורי של השרשור? אם לא, האם שוב השרתים של האייל סובלים מהתנדפות מידע עקב כיוון חץ האנטרופיה?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים