מדענים פיתחו ''שנת חורף'' מלאכותית 2318
מדענים ממכון מחקר בסיאטל הצליחו לבלום כמעט לחלוטין את הפעילות המטבולית של עכברים למשך שש שעות, ולאחר מכן להחזיר אותם לחיים נורמליים, ללא כל תופעות לואי שליליות. העכברים לא הוקפאו, אלא הונשמו במימן גפריתי, שהוריד את צריכת החמצן של תאי גופם כמעט לאפס, בדומה למתרחש במהלך שנת החורף של דובים, נחשים וחיות אחרות.

אם ניתן יהיה ליישם את השיטה על בני-אדם, היא עשויה לעזור בטיפול במקרי טראומה גופניים, בהשתלות אברים, בהורדת חום קטלני, ובמלחמה במחלת הסרטן.
קישורים
MSNBC
Times Online
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

למה רק 6 שעות? 295109
תיבדק ההשלכה של הרדמה לכמה שנים וישא''ק.

אלפא סנטורי, הנה אנחנו באים.
מימן גפריתי? יידן, געוואלד! 295115
הרי זהו הגאז שגורם לנאדים להריח כמו שהם מריחים! ואני אומר: קדימה סרטן, הלאה הרדמה בפלוצים!
דובים ונחשים לא משתמשים במימן גפריתי 295203
אז כיצד שנת החורף שלהם מתבצעת?
עכברים 295207
בעצם, מה הסיבה שמשתמשים בעכברים בניסויים? בגלל שהם זמינים וזולים (השלך זוג עכברים לארגז, וחזור אחרי שבוע עם כמה שקיות זבל לליקוט) או שיש איזשהו קשר ביולוגי-רפואי לבני אדם?
הם יונקים לא חמודים. 295212
הם יונקים לא חמודים. 295215
דווקא מאוד חמודים...

אני מניח שהם נוחים לעבודה הזאת משום שהם קטנים, מתרבים מהר וקל לתפוס אותם בזנב...
עכברים 295271
הסיבה שמשתמשים בעכברים היא שתשעים אחוז מהחומר הגנטי שבא לידי ביטוי באדם ובעכבר זהה. (והם קטנים, זולים, בעלי אורך דור יחסית קצר ומתרבים מהר).
עכברים 295279
אוי ואבוי - אתה רוצה להגיד לי שרצחתי כמה יצורים שהם 90% בני אדם? כלומר, אני ממש יכול להיות רוצח שכיר בעל ותק?
עכברים 295293
איך בדיוק מודדים "אחוזי בני אדם"? מה אחוז החומר הגנטי המשותף לאדם ולפרות למשל?
עכברים 295322
אין לי מושג איך מודדים אחוזי בני אדם, וחוששני שגם את הבורות הזאת אני חולק עם העכברים... ואת השאלה השנייה שלך אני מעדיף אפילו לא לשאול, פן יתברר לי שאני לא רק קרניבור אלא אף קניבל...
עכברים 295325
מהמעט שאני מכיר (ואני לא גנטיקאי) אז ההשוואה נעשית בדרך כלל על דמיון באזורים עם תפקוד ידוע לדוגמה אזורים שמקודדים לחלבונים, לאלמנטים רגולטורים של RNA ואזורי בקרה ב DNA.
המספרים השרירותיים של הדמיון יכולים להטעות כי המספר בפני עצמו לא אומר הרבה. מה שקובע זה איפה נמצא ההבדל. הגישה הרווחת היום היא שהרוב השוני בין האורגניזמים השונים טמון בבקרת ההתבטאות של הגנים. גם שוני קטן ב DNA יכול להביא לשוני גדול במופע, לא חייבים לשנות הרבה.

חידה, אם הטקסט כתוב בשפה של ארבע אותיות בלבד, מה אחוז השוני הצפוי בין שני רצפים רנדומלים באורך n?
שאלת תם 295339
מה זה "בקרת ההתבטאות של הגנים"?
שאלת תם 295377
גן יכול להיות קיים ב DNA, ו
1. לא להתבטא כלל
2. להתבטא קצת
3. להתבטא רגיל
4. להתבטא המון.
אם נלביש את המודל בשורה הקודמת על הגן לשעירות נקבל ארבעה יצורים שונים בתכלית:
1. דוגמנית (ולא שאני אוהב נשים חלקות לחלוטין, אבל זה מה שהצו האופני אומר)
2. בחורה
3. בחור
4. קוף

בקרת התבטאות של גנים קיימת לאורך כל הדרך. ברמת ה DNA מדובר ברצפים הסמוכים לגן שמאפשרים קשירה של קומפלקס השיעתוק ברמה גבוהה/בינונית/נמוכה, מודיפקציות על ה DNA עצמו כמו הוספת קבוצות מתיל שמשפיעות על התבטאות הגן. ברמת ה RNA מדובר באורך חיי ה RNA ומספר מולקולות החלבון המתורגמות מכל מולקולת RNA (ויש לכך מגוון מכנזימים אבל בשביל לדעת עליהם תצטרך לשאול כבר מישהו שיודע על זה יותר ממני), ברמת החלבון מדובר בשפעול, השתקה (זירחון, גיפור, ד-זירחון, ד-גיפור, ADP ריבוזילציה ועוד מנגנונים), אורך חיי החלבון (פרוק עם יוביקיטין) ועוד ועוד ...

בטוח יש עוד מנגנונים שאני לא יודע וכאלו ששכחתי, אבל אני מקווה שהרעיון ברור.
שאלת תם 295433
אם כבר מדברים על רמת השעירוּת, מתי יפותח הטיפול הביולוגי למניעת שיער גוף? ומה הוא יכלול?
הרי ידוע כי לחלק מאוכלוסיית אסיה הרחוקה יש שיער גוף דליל עד בלתי קיים, והשוק מרויח (או אנשים פרטיים- ע"ע רונית רפאל) מרמת שעירוּת האוכלוסיה
שאלת תם 295445
הפתרון יכול היות, כמובן, שיבוא איזה יזם זריז ויעביר גנים של שעירות הגוף לשעירות ראש לקרחים ולהיפך.
מצב מעניין יותר 295450
יווצר אם אותו יזם יחליט שזכויות היוצרים על הגנים נשארות שלו, ואין סיבה להעביר אותם לדורות הבאים (גם אם הוא הדביק את תאי המין) בלי תשלום הוגן. אז כמו יצרני זרעים מסויימים, הוא יצור גנים שעובדים רק דור אחד (נוצרו זרעים מהונדסים המצמיחים צמחים עקרים, על כך נמתחה ביקורת רבה) וכעת עבור הזכות לקבל ילדים שעירים במידה הגיונית (כי אפשר לקחת את ההרס העצמי לקיצוניות) או ילדים בכלל, נא לגשת לבנק הקרוב ...
מצב מעניין יותר 295506
עניין ההרס העצמי לא נראה לי קשור הנה כלל. לעומת זאת, אם היו מהנדסים את הגנים כך שארוכות הצואר יוכלו להיות כאלה בלי כל המחרוזות המכבידות, וקטנות-כף הרגל ימשיכו בצורתן זו גם בלי בעינויים שבנעליים סדומיות לחלוטין - זה כבר סיפור אחר...
שאלת תם 295517
הבעיה קשה יותר ממה שנראה על פני השטח.

מדענים עמלים למפות את הגנום האנושי כדי למנוע מחלות, אך סביר שהכסף הגדול יגיע מהתאמת העוברים שלא נולדו לאידיאל היופי של ההורים: חזה גדול (או קטן), לא שעיר מדי, גבוה ובלונדיני.

לדעתי עדיף לתת לרונית רפאל להרוויח את לחמה ולמדענים למנוע טיי-זקס.
עכברים 295833
נתחיל בחידה. בהנחה שבודקים התאמות של של אות לאות המקבילה לה (באותו אינדקס מקום), אז יש סיכוי של 25% ששתי האותיות האקראיות זהות, ולכן אחוז השוני הצפוי הוא בממוצע 75% מהרצף ללא תלות ב-n. אורך הטקסט קובע רק את הוואריאנס (חוק המספרים הגדולים).

עפ"י ההגדרה הזו לשוני בין רצפים, הרצף GATTACAT והרצף TGATTACA הם בעלי 12.5% זהות. אבל אפשר לראות שהם זהים עד-כדי הזזה, כלומר בעלי 87.5% זהות (שבע מתוך שמונה אותיות). לכן הגדרה של אחוז שוני עפ"י התאמת האותיות אחת לאחת לא מתאימה.
לכן (אאל"ט) בבדיקת אחוז רצפים חוזרים בין שתי דגימות DNA, מחפשים התאמות בין הרצפים השונים ומודדים את אחוז הרצפים בעלי התאמות מתוך כלל רצפי ה-DNA.

ואם נחזור לחידה, במקרה הזה הפתרון תלוי באורך הנדרש לקביעת "התאמה" של שתי תת-מחרוזות, ובכללים לכך (למשל מונוטוניות של סדר תת-המחרוזות).
עכברים 295301
בהתחשב בזה שלמלפפון ולבן-אדם יש 50% גנים משותפים...90% בן-אדם זה לא כזה הרבה...
עכברים 295323
מלפפון? אתה רציני? זה מעורר בי הרהורים נוגים על סמלים פאליים למיניהם...
עכברים 295310
אף פעם לא הבנתי למה מצדיקים קירבה "רגשית" בין מינים על סמך דמיון גנטי. במקום לומר "האדם והשימפנזה חולקים 99% מהגנום שלהם - שימפנזים הם בעצם כמעט אנשים!", הייתי אומר "מדהים כמה שונים יכולים להיות שני מינים שחולקים 99% מהגנום שלהם".
עכברים 295311
ואני הייתי אומר: "מדהים כמה שונים יכולים להיות שני אנשים שחולקים 100% מהגנום שלהם"
עכברים 295324
וכמה גנים חולקים נשים וגברים?
עכברים 295327
קרוב לאפס. ההערכה היא שגברים ונשים קרובים גנטית למלפפון יותר מאשר אלו לאלו.
עכברים 295329
אם כך נשארת השאלה כמה זה אפס.
עכברים 295438
יכול להיות שבמקרה הזה, אולי דווקא אין משמעות רבה לזהות הגנטית מעוררת-המחשבות בין האדם לעכברים. אולי עצם ההישג, שהצליחו "להרדים" בעל חיים *כלשהו* בעלת חשיבות בפני עצמה, אפילו יהא זה טווס, יחמור או פלנקטון (סתם, לא פלנקטון).
עכברים 295441
ההערה שלי לא התייחסה לתוצאות הניסוי שתואר כאן, ואני כמובן מבין את חשיבות ההישג של להרדים בע"ח *כלשהו*. התכוונתי להתייחס להערה (שנאמרה להערכתי בבדיחות הדעת) כי הרג עכברים הוא הרג של "90% בני-אדם", בגלל הדמיון הגנטי.
עכברים 295486
וההערה שלי לא התייחסה ספציפית להערה שלך, זה סתם מחשבה שחלפה בראשי שחשבתי שאולי אומר, אבל לא היה לי נעים לענות לעצמי (קצת מגלומני או משהו, לא יודע), אז כבר עניתי לך..
עכברים 295508
והיאך יכולת לייחס לי בדיחות דעת? הרי כל עשרת האחוזים הלא-עכבריים שלי הושקעו באותה תגובה ברצינות עילאית!

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים