בג''ץ: פולארד לא יוכר כאסיר ציון 2554
בג"ץ דחה הבוקר (ב') את עתירתו של יונתן פולארד להכיר בו כאסיר ציון וקבע כי הוא לא עומד בקריטריונים המעניקים מעמד זה.

בעתירה פירט פולארד את התעללויות שעבר בכלאו מצד הסוהרים האמריקאים, שכללו מכות חשמל ובדיקות פולשניות, כמו גם סיפר על התנאים הקשים בהם הוחזק במהלך כל השנים.

פולארד, שקיבל אזרחות ישראלית והוכר על ידי מדינת ישראל כסוכן ישראלי (ובעקבות כך מימנה המדינה את ייצוגו המשפטי), טען כי יש להכיר בו כאסיר ציון מכיוון שנכלא בארצות הברית רק בשל העובדה שביצע פעולה ציונית שאסורה שם. חוק התגמולים מגדיר אסיר ציון כ"מי שהיה במאסר בגלל פעילותו הציונית בארץ שבה פעילות זאת היתה אסורה...". המדינה ענתה כי פולארד אינו נופל תחת הקריטריון כיוון שארצות הברית אינה מדינה שבה אסורה פעילות ציבורית ואינה מדינת אויב. על כך השיב פולארד כי יוצאי ברה"מ לשעבר הוכרו כאסירי ציון למרות שברה"מ לא הוגדרה כמדינת אויב. כמו כן הדגיש פולארד כי אינו מבקש רק את הסיוע הכספי הנובע מהכרה בו כאסיר ציון אלא את המשמעות הערכית הנלווית להכרה כזו.

בפסק הדין כתבו השופטים: "פולראד נכלא בשל עבודת הריגול שביצע ... אין מחלוקת כי העותר פעל כסוכן בשליחותה של מדינה ישראל ולמענה. פעילותיו שירתו את מדינת ישראל. עם זאת, אי אפשר לקבוע כי פעולת הריגול שביצע הינה פעילות ציונית בארץ שבה פעילות זו היתה אסורה ... פעולת הריגול, ובכלל זה ריגול לטובת ישראל, אסורה בארצות הברית כשם שהיא אסורה בכל מדינות העולם ... ארצות הברית אינה ארץ אויב. בין ארצות הברית וישראל אין יחסי איבה ואין יסוד להניח כי העותר נכלא בשל יהדותו או בשל העובדה שריגל לטובת ישראל דווקא ... העותר נכלא משום שמסר מידע סודי. העוברים עבירה זו עומדים לדין בארצות הברית אף אם אינם יהודים".

עורכת הדין ניצנה דרשן–לייטנר, שייצגה את פולארד בעתירה, אמרה הבוקר: "בפועל, אין ספק שפולארד הוא אסיר ציון מבחינה עובדתית ... בית המשפט העליון הפקיר את פולארד ולא סייע לו על אף שידו יכולה היתה לעשות זאת. פולארד נזנח על ידי ממשלת ישראל, על ידי כנסת ישראל והיום – גם על ידי הרשות השופטת בישראל".
קישורים
Ynet
מעריב NRG
פולארד לשגריר איילון: "הפגישה בינינו חסרת תוכן. התאכזבתי קשות ואף נגעלתי" - עדכון חדשות באייל הקורא
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

בכל זאת יש כאן משהו 361566
"העוברים עבירה זו עומדים לדין בארצות הברית אף אם אינם יהודים", קובע בית המשפט העליון המכובד שלנו.
נכון, אבל כשאינם יהודים הם אינם מוצאים להורג כפי שנעשה לזוג רוזנברג וספק אם מאכילים אותם במכות חשמל, וספק אם הם מקבלים עונש כה חמור יחסית למידת הנזק שגרמו למדינתם, ולכובד המשרה שנשאו בזמן שבצעו את מעשי הריגול, כפי שקרה במקרה של פולרד היהודי.
למה ? איני חושב שבית המשפט העליון יודע את התשובה לשאלות אלה טוב ממני.
בכל זאת יש כאן משהו 361578
... כי להנהגותיהן של מדינות אחרות יש עמוד שדרה והן לא מתכופפות בפני הממשל ‏1 האמריקאי.
----
1 למה בעצם בארה"ב יש ממשל ובכל מקום אחר ממשלה?!
בכל זאת יש כאן משהו 361584
זהו מישטר נשיאותי בו אחרי הבחירות מתחלפים אלפי אנשי אדמיניסטרציה. למעשה ההבדל הוא רק מילולי. לאילו מדינות אתה מתכוון? אנחנו מעצמה אז יש לנו אחריות כלפי ארה"ב להתכופף בפניה. מדינות קטנות כמו גרמניה וצרפת פטורות מהאחריות הזאת.
האמת שלדעתי יש סיבות טובות יותר.
בכל זאת יש כאן משהו 362003
אם אתה רוצה להסיק משהו מיהדותם של הרוזנברגים, אולי כדאי להרחיב את הסטטיסטיקה? למשל לייב ולאופולד או ברונו האופטמן.
בכל זאת יש כאן משהו 362007
אני התייחסתי לפסקה מפסק הדין של בית המשפט העליון:

"העוברים עבירה זו עומדים לדין בארצות הברית אף אם אינם יהודים"

"עבירה זו" כלומר ריגול כנגד מדינת ארצות הברית.
לא חקרתי את הנסיבות בקשר לכל ההוצאות להורג בתולדות ארצות הברית. האופטמן הואשם ברצח ולא בריגול, ועל האחרים לייב ולאופולד לא שמעתי כלל, אך אם אינם יהודים והורשעו בריגול והוצאו להורג או שהתייחסו אליהם בצורה חורגת מהממוצע לעוברי עבירה זו, אשמח אם תיידעני בפרטים.
בכל זאת יש כאן משהו 362021
אין קשר לריגול ויהדותם לא שיחקה תפקיד ברצח או בעונש.
בכל זאת יש כאן משהו 362536
יש הטוענים שהשופט במשפטם קאופמן היהודי רצה להוכיח לגויים שהוא בסדר.
בכל זאת יש כאן משהו 362540
מעניין. יש גם מי שטוען שהם פשוט קיבלו מה שהגיע להם?
בכל זאת יש כאן משהו 362035
לייב ולאופולד היהודים הורשעו ברצח של ילד אך לא הוצאו להורג בניגוד להאופטמן הגוי שהורשע בפשע דומה והוצא להורג.
הסבירות שהזוג רוזנברג נתלה בגלל יהדותם אכן דומה לסבירות שהרשויות האמריקניות מענות את פולארד במכות חשמל. כל אחד יכול ל"שער" כרצונו אבל:
א. הרוזנברגים היו יהודים קטנים מאד, לעומת זאת הם היו קומוניסטים גדולים מאוד.
ב. יש סיבות טובות ל"שער" שלו הודו בני הזוג בריגול, הם לא היו נתלים, יהודים או לא יהודים.
בכל זאת יש כאן משהו 362049
ולו לא היה מתרחש המעשה שלהם בתקופת ההיסטריה, בה ראו אמריקאים בדמיונם-שטופח כמובן-קומוניסט רשע דובר רוסית, חודר אליהם הביתה ומלאים להם את הבית.
בכל זאת יש כאן משהו 362176
בכל מקרה הם לא נתלו, אלא נצלו על הכסא החשמלי.
בכל זאת יש כאן משהו 362203
אין טעם שכל אחד מאתנו יחזור ויצהיר על ''השערותיו'' ואמונותיו, כי זה ממש חסר תכלית.
אבל בכל זאת רציתי להבהיר דבר אחד ולהעיר הערה אחרת. ההערה היא בקשר להיותם של הרוזנברגים ''יהודים קטנים''. אני חושב שהוכח שההתאנות ליהודים מצד אנטישמים בדרך כלל אינה קשורה כלל בגודל יהדותם. היטלר רצח גם יהודים ''קטנים'' מאד.
ההבהרה קשורה בתחושות והאמונות הפרטיות שלי לגבי היחס האמריקאי ליהודים. תחושותיי, אם כך, הן שהיחס הרע ליהודים מצד גורמי הממשל האמריקאי קשור בעיקר בעבירות ''פוליטיות'' כמו התמיכה בקומוניזם בזמנו, או ריגול, כשהקשר היהודי יותר ניתן להסברה. לכן הדוגמאות שהבאת אינן רלוונטיות.
אבל כפי שאמרתי תחילה, איש באמונתו יחיה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים