עשרות גופות שנתרמו למדע נקברו ללא ידיעת משפחות הנפטרים וללא מצבות 2654
עשרות גופות של נפטרים אשר תרמו את גופם למטרות מחקר לבית הספר הרפואה של אוניברסיטת תל־אביב נקברו בבית העלמין "ירקון". דבר הקבורה לא סופר לבני משפחות הנפטרים, ומעל הקברים לא הוקמו מצבות.

על פי הנוהל הקיים, אדם התורם את גופו למדע מצהיר בכתב כי הוא מוותר על הלוויה. מזה למעלה מעשר שנים, אוניברסיטת תל־אביב נהגה להזמין חלקות קבר עבור גופות בהן לא היה לה יותר צורך, וחברה קדישא היתה מביאה אותן לקבורה.

סילביה כהן, שאמה נפטרה בשנת 1990 לאחר שתרמה את גופה לצמיתות למדע, אמרה לפני מספר ימים: "הייתי מזועזעת כשגיליתי את הקבר, ועוד בלי מצבה. לא ידענו מה נעשה בגופה ושיש קבר לעלות אליו... כשהגעתי לשם הרגשתי זוועה. לראות שאמי נמצאת מתחת לעפר בלי מצבה או משהו שיציין את שמה. הרגשתי כאילו מישהו נתן לי מכה בראש 16 שנה אחרי שהיא נפטרה. היא קבורה שם כבר 13 שנה... התקשרתי לאוניברסיטה וכעסתי. הם קברו את אמא שלי ולא אמרו למשפחה? הם ענו לי שלא רצו לצער אותי. לדעתי זו חוצפה."

מאוניברסיטת תל־אביב נמסר: "נוהלי האוניברסיטה מאפשרים הקדשת הגוף למדע לצמיתות, או לחלופין, לתקופה מוגבלת. כאשר אדם מבקש לתרום את גופו למדע לצמיתות, הרי שבמעשהו זה הוא מביע את רצונו שלא יובא לקבר ישראל ובוודאי שלא תוקם מצבה במקום שייטמנו שרידי גופתו. עם זאת, בתום המחקר ועל מנת לשמור על כבוד המת, נוהגת הפקולטה לרפואה להעביר את שרידי הגופה לחברה קדישא כדי שיטמנו אותם לפי הנהלים המקובלים אצלם. העברת שרידי הגופה לבית הקברות נעשית ללא מסירת הודעה למשפחה, מאחר שזה מה שעמד מאחורי בקשת התורם. הטמנת השרידים נעשית רק כדי לשמור על כבוד המת, על פי דתו ומנהגו, ובודאי שלא על מנת שתוקם מצבה על מקום קבורתו. הקמת המצבה עומדת בניגוד מוחלט לרצונו של המת. כאשר תרומת הגופה נעשית לתקופה מוגבלת, בתום המחקר מודיעה הפקולטה לרפואה לקרובי המשפחה על אפשרות העברת הגופה לקבורה על מנת לתאם את המועד הרצוי. הקמת המצבה מוטלת על משפחת התורם, בידיעתו ובהסכמתו. בחתימתו על הטופס הוא מביע את הסכמתו כי משפחתו תדאג למצבה."
קישורים
עיתון תל אביב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

חברה קדישא? 395510
אם אני תורם גופה למדע, אפשר לבקש שאם וכאשר יחליטו שנמאס להם ממני, יקברו אותי בקבורה אזרחית?
חברה קדישא? 395578
כפי שנאמר, אם אתה תורם את גופתך לצמיתות, האונ' תעשה בה כרצונה ולאחר מכן תעביר אותה לקדישא, שבשלב הזה לא יצליחו להבדיל בינה לבין הבשר מהקצב. בקשתך לקבורה אזרחית תהיה מנוגדת לחוזה ולכן בטלה (מעשית בשלב הזה מבחינתם הגופה היא פסולת, החברה קדישא היא פשוט מי שמטפל בפסולת כזו).
אם תחליט לתרום לתקופה קצובה, אזי לאחר אותה תקופה תיקבר כפי שתרצה משפחתך, לכן הקפד לטפח איתם יחסים טובים וקצוב את התקופה לפרק זמן קצר, שלא ימחה זכר הבקשה מזכרונם.
חברה קדישא? 395580
מתוך הידיעה שלעיל, ציטוט של אונ' ת"א: "הטמנת השרידים נעשית רק כדי לשמור על כבוד המת, על פי דתו ומנהגו, ובודאי שלא על מנת שתוקם מצבה על מקום קבורתו." על פי דתו ומנהגו - כלומר, ביכולתם להבדיל בין נוצרי למוסלמי ליהודי. למה שלא יבדילו בין כל אלו לבין חלאת אדם חילונית כמוני?
חברה קדישא? 395582
אולי כי גם על חלאה חילונית הם מקבלים תשלום.
חברה קדישא? 395625
האם קיים אירגון חילוני שמקבל על עצמו (בחינם) לדאוג לסידורי קבורה ? אם יקום אחד שכזה (תוך קבלת חלקו היחסי מהמימון של החברה קדישא) אז ללא ספק לאונ' ת"א לא יהיה אכפת מי אוסף את השאריות (מה גם שמעוז אוכלי השרצים לבטח ישכון קרוב יותר).
אישית זאת נראית לי קטנוניות, הגרסה הדתית לטקס מכובדת ומקובלת על רוב חלקי העם, לא צריך להמשיך להפגין אינדבידואליות גם כשמתים.
חברה קדישא? 395712
נחמד מצידך שאתה מחליט בשביל אחרים על הפגנת האינדיבידואליות שלהם.
חברה קדישא? 395938
כשאני כותב "אישית" זה נקרא שאני מחליט בשביל אחרים ? או שאולי זה בקטע של ניו-אייג' שכולנו ישות אחת ואסור לי להיקבר בצורה מיושנת כי זה פוגע בחלק של מישהו אחר בנשמה שלי ?

מעבר לכך אני תומך גדול בכך שכל מי שיכריז לאחר מותו בנוכחות עו"ד ושני עדים על רצונו להיקבר בקבורה אלטרנטיבית, יעשה כרצונו (במידה ורופא מטעם החברה קדישא החליט שהוא במצב רפואי ונפשי המאפשר לו להגיע להחלטה כזו) מצד שני אי אפשר לגרור טעויות מעולם לעולם וברור שלצוואה וכל מסמך שנכתב טרם הרגע הקובע אין כל משמעות.
???! 395947
???! 396073
שכל מי שיכריז *ש*לאחר מותו...
???! 396078
לא הבנת. קהלת התכוון בדיוק למה שהוא אמר, ואף היטיב להסביר שהוא אינו מוכן להתחשב בהכרזות שנעשו לפני המוות, שכן אינו מאמין בחוק ההמשכיות בין שני העולמות.
???! 396080
הבנתי.בצוואות לגבי כסף הוא כן מאמין?
???! 396081
רק כשהוא הנהנה.
???! 396082
אין לי מושג. אני מנחש שזה תלוי בשאלה אם יש לו הורים עשירים.
חברה קדישא? 395713
אתה יכול לבקש גם שיטיסו את הגופה שלך למאדים.
חברה קדישא? 395716
התכוונתי ''ושיבצעו את זה''. קטנוני.
חברה קדישא? 395721
עכש"י קבורה אזרחית עולה כסף. יכול להיות שאם תפקיד את הסכום המתאים זה ניתן לביצוע, אבל ככל הנראה הם פשוט יוותרו על הגופה שלך. יש להם עודף במתנדבים, כך שאם אתה לא יכול להתגאות באיזו אנומליה מעניינת (הלב שלך בצד ימין במקרה?) הם יעדיפו את הבא בתור, תודה.
חברה קדישא? 395730
יש לי מום מאוד חביב בלב, עוזר?

לא רוצים, לא צריך. אפשר לתרום את הגופה שלי לאמנות?

(הייתי אומר שאני לא מרשה לך להגיד שאני יכול לתרום את הגופה שלי ללאומנות, אבל אני מאמין שאתה לא תרד לדרגה כה נמוכה של הומור)
חברה קדישא? 395744
לא יודע. תצטרך לשאול אותם.

(ללאומנות יש עודף עוד יותר גדול בגופות. הנה ירדתי).
חברה קדישא במוזיאון 395789
ניתן ואף רצוי לתרום את גופך לאמנות!

ואפילו יש על זה מאמר באייל דיון 1246
חברה קדישא במוזיאון 396119
גם את גופך http://www.bodypainting.co.uk/portfolio/bodypainting...
וגם את גופתך דיון 1246
חברה קדישא במוזיאון 396264
חברה קדישא במוזיאון 410260
לאמנות אני לא תורמת כלום, בטח שלא את הגוף שלי.

כשאתה תורם את גופך למדע יש מצב שאתה תורם משהו למין האנושי.
האריסטוקרטים 409043
"גופתו של יצחק בן אהרן היא אחת מעשרות שממתינות לסטודנטים של שנה א' בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. במשך שנים רק מיוחסים היו זכאים לתרום את גופם למדע - קיבוצניקים, קציני צה"ל, אישי ציבור. בעת מחסור, היו מייבאים גופות של ילדים מהעולם השלישי. ראיון מקאברי עם אנשי החוג לאנטומיה, שהמוות הוא בשבילם שגרת חיים"
מוזר 409497
"לצערי מאה אחוז מתורמינו הם עדיין אשכנזים, ואין לנו אפילו אחוז אחד של תורמים מזרחים."
נשמע קצת מוגזם, לא?
מוזר 409536
בסוף מזכירת החוג טורחת להגיד שוב ש''כולם כולם רק, ואך ורק, אשכנזים'', וזה כבר די מוזר. כאילו, הבנו, הם אשכנזים, בסדר...
מקרה אלקובי 409538
אולי זה כדי לעצבן מזרחיים כדי שיוכיחו את ההיפך.
אני נזכר במקרה אלי אלקובי, שנזקק לתרומת מח עצם לשם הצלת חייו. עיקר החיפוש אחר תורם מתאים התמקד ביוצאי מרוקו, אלא שאלה מיאנו להבדק, גם המשכילים שבהם. זה הגיע עד כדי כך שהכותרת באחד העיתונים שתיארו מקרה מצער זה היתה: "מרוקאים איפה אתם?". נדמה לי שהכתבה הזיזה משהו, אבל זה כבר היה מאוחר מדי ותורם לא נמצא.
מקרה אלקובי 409540
מיאנו להיבדק? זה באמת מדהים. הרי לא מדובר במשהו שצריך לקרות אחרי המוות, בסך הכל מדובר בלקיחת דגימה. אולי מפחיד עצם הקשר המרוחק עם חולה סרטן? "עין הרע", או משהו כזה?
מקרה אלקובי 409548
לא נראה לי. פשוט יש הרבה אנשים שחוששים שתרומת מח עצם היא עניין כואב ומסובך ביותר, ויודעים שלא יעזו להתנגד לתרום במידה שיימצאו מתאימים.
האריסטוקרטים 409605
פרופ' רק: "אני רוצה להזכיר שבשנים האחרונות יש חזרה אל האנטומיה המסורתית, המנתחת, החותכת בבשר המת והלומדת".

האומנם כך? ומדוע בעצם?
הייתי מאמינה דווקא לטענה הפוכה, שכן ממה שיצא לי להכיר בביולוגיה ובביו-פרמצבטיקה, יש כמה וכמה שלבים של ניסויים "רטובים" שמפנים את מקומם בהדרגה להדמיות מחשב. מן הסתם אף פעם לא יוחלפו 100% ואולי גם לא 70%, אבל אולי איזה אייל רפואי יוכל להסביר לי מה נותן לסטאז'ר חיתוך קיבה בשר ודם, שלא ייתנו לו המודלים השונים?
האריסטוקרטים 409627
איני רופא.

על פי הכתבה, המפגשים הראשונים עם הבשר קשים לסטודנטים. אולי ההתגברות על קשיים אלו היא חלק מההכשרה.
האריסטוקרטים 409670
אני ראיתי את זה בשתי דרכים:
א. טקס מעבר שהתקבע.
ב. הכנעת האינסטינקט הטבעי של הגועל לטובת המבט המדעי המרוחק.
האריסטוקרטים 409644
כחולה פוטנציאלי, לא הייתי רוצה לעבור ניתוח על ידי מתמחה שכל ההכשרה שלו היתה על הדמיות מחשבים.
האריסטוקרטים 409672
נו, ברור. גם אני לא. אבל האם לא היית הולך לרופא משפחה כזה? או לאורתופד כזה?
האריסטוקרטים 409674
אורתופדים בכלל מתאמנים במסגריה. (ומה לעשות - אורתופדים הם מנתחים).

__
דורון, frequent flyer במחלקה האורתופדית.
האריסטוקרטים 409676
טוב, השאלה שלי היא בעצם האם כל סוג של רופא חייב לראות את הזוועות ואף לחתוך בעצמו, או שיש סוגי רופאים שלגביהם היה אפשר להסתפק בחלק סלקטיבי של החיתוכים, אם לא בוויתור על רובם. האם גינקולוג צריך לחתוך מוחות של מתים? (נכון שמדובר באבר המין החשוב ביותר, ובכל זאת).
האמנם? 409677
פעם, בטלויזיה, מישהו אמר: "האיבר הכי מיני הוא זה שבין האזניים", והשני ענה לו: "אני יודע שהרבה חושבים ככה, אבל אני אישית מעדיף big boobs."
זה ממש טיפשי 395525
על פי ההגיון, אם הקמת מצבה מנוגדת לרצונו של המת, בוודאי שקבורה בטקס דתי מלא מנוגדת לרצונו, אז למה מתעלמים ממנה?
או שיודעים מה רצה המת, ונוהגים לפי זה, או שלא יודעים מה רצה המת, ונוהגים בקונסיסטניות מינמלית והגינות כלפי המשפחה, או שלא מתיימרים לדעת מה רצה המת (אלא אם כן ציווה זאת במפורש) וגם כן נוהגים בהגינות כלפי המשפחה (כלומר - שואלים אותה לרצונה).
לאן פונים? 409617
אז אחרי כל הדיונים המלומדים:
אולי מישהו יכול לרשום כאן מספרי טלפון/פקס/אימייל/אתרי אינטרנט ששם אפשר לפנות לתרומת הגופה למדע?
תודה מראש.
לאן פונים? 409660
מתוך המאמר: "מכשיר הטלפון צילצל בחדר מזכירות החוג לאנטומיה, בקומה השישית של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב." - אני מנחש שטלפון אחד לאונ' תל-אביב יפתור לך את הבעיה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים