קמפיין מימון המונים גייס רבבות שקלים להגנת נתבעים בגין ''השמצה פרועה'' 3664
התנועה לזכויות דיגיטליות פתחה אתמול בקמפיין מימון המונים להגנה משפטית עבור שורה של אנשי תקשורת וגולשים, אשר נתבעו בידי המרצה ענב גנד גלילי. לטענת גנד גלילי, הנתבעים ביזו אותה ופגעו במטה לחמה בכך שסיקרו באופן לועג הרצאה שנשאה. יעד הגיוס הראשוני של 30,000 ש"ח הושג תוך כשלוש שעות, והתנועה מתכננת לנצל את הסכומים העודפים על מנת לפתוח קליניקה משפטית להגנה על נפגעי תביעות השתקה (SLAPP).

גנד גלילי נשאה את הרצאתה "מידענות ברשת העמוקה" בכנס של איגוד האינטרנט הישראל ביולי האחרון. סרטונים של ההרצאה הועלו לאינטרנט, ובעקבות זאת מומחי מחשבים, בלוגרים, אנשי תקשורת וגולשים מהשורה מתחו ביקורת חריפה על שגיאות שנפלו, לטענתם, בדבריה של גנד גלילי.

לפני כשבועיים הגישה גנד גלילי תביעת לשון הרע נגד 25 בני אדם ונגד ערוץ 10, בסכום כולל של 400,000 ש"ח. לפי כתב התביעה, הנתבעים "המיטו על התובעת לא רק חרפה ובושת פנים, אלא גם חיסלו את מטה לחמה". עוד נכתב בתביעה: "זכותו של אדם להעטיר [כך במקור] דברי ביקורת כחלק מחופש הדיבור ושמירת ערכי דמוקרטיה, אך דומה שכל הנתבעים עשו פלסתר את כל העקרונות הללו והביאו את אמצעי התקשורת לשפל המדרגה. זכות האדם למקום עבודתו ולעיסוקו הם מהדברים המקודשים על־פי חוקי היסוד באשר הם. הנתבעים פגעו ורמסו את זכותה זו של התובעת במצח נחושה. חבורת הנתבעים ביצעו 'אונס קבוצתי' בשמה הטוב של התובעת והותירו את התובעת והיא פגועה, מושפלת וחסרת תעסוקה ונתונה לקלס ולזלזול בכל מקום אליו תפנה."

כאמור, קמפיין מימון ההמונים גייס 30,000 ש"ח להגנת הנתבעים תוך כשלוש שעות. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, כיממה לאחר פתיחת הקמפיין, הוא גייס כ-‏55,000 ש"ח. מארגני הקמפיין הכריזו כי אם יגייסו 65,000 ש"ח, הם יפתחו קליניקה משפטית להגנה על נפגעי תביעות השתקה (SLAPP) שתפעל למשך חצי שנה, ואם יגייסו 100,000 ש"ח, הקליניקה תפעל שנה שלמה. 175,000 ש"ח יאפשרו לפתוח גם "קו חם" לנפגעים בתביעות השתקה.

בראיון לאתר "העין השביעית" תיאר עו"ד יונתן קלינגר, אחד מעורכי הדין בתנועה לזכויות דיגיטליות, את הקליניקה שתיפתח: "טיפול ראשוני יינתן ללא כל אפליה, לכל אחד ואחד, ויכלול היכרות עם הזכויות, הסבר על המצב המשפטי שלו וכדומה. לאחר מכן, ועד העמותה יהיה מי שבוחר באילו מקרים לטפל פרטנית ואילו להחזיר לשוק הפרטי". עוד אמר קלינגר: "אני לא רוצה שילד יחשוב פעמיים לפני שהוא משתף סרטון מצחיק שהוא מצא ברשת. התרגיל שעושים לא אחת הוא לבחור את הצד החלש יותר ולתבוע רק אותו. לדוגמה, בתביעה של אייל גולן נגד עמרי חיון מאוד מפתיע שתבעו רק אותו, ולא את כל אתרי האינטרנט הגדולים שפירסמו דברים דומים. התשובה לזה ברורה: כאשר תובעים את עיתון 'הארץ' זה לא SLAPP, זו התנהגות עסקית סטנדרטית, והעיתון גם מבוטח, אבל כשתובעים את עידו קינן אישית – זה SLAPP".
קישורים
הרשת מתגייסת להגנה על נתבעי ענב גנד גלילי - כלכליסט
מגנים על נתבעי גנד גלילי - הקמפיין באתר headstart
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

לטענתם 634145
בכל הדיווחים על הפרשה לא מעזים להגיד בפירוש שהמרצה שלנו שגתה שגיאות חמורות ובסיסיות. אז אני אגיד את זה בפירוש.

מה שכן, אם כבר מזכירים מלחמה עם האינטרנט: האם יש לה קשר עם הגלילי המפורסם יותר שנלחם עם האל?
לטענתם 634149
ראית את ההרצאה המלאה? (3 שעות!!!)
לטענתם 634150
וגם...

לטענתם 634152
מילא זה: הם אפילו לא טרחו לבדוק שכל הנתבעים קיימים (קריית ספר אינו שם של יישוב. זהו שמה הלא רשמי של מודיעין עילית. נראה שגם אין שם רחוב "הדי היער").
לטענתם 634151
התחלתי לראות (לאחר שזה התפרסם לראשונה). נמאס לי אחרי כחצי שעה.
לטענתם 634153
רן בר זיק יצר מסמך בגוגל דוקס שאמור לרכז את השגיאות והטעויות העובדתיות.
לטענתם 634154
גלילאו?
לטענתם 634155
ישראל
לטענתם 634156
עכשיו נפל האסימון.
היא הנכדה שלו,לא? :-)
לטענתם 634212
לא, הענב גלילי השנייה ('מצב האומה', 'העולם הערב') היא הנכדה שלו.
לטענתם 634161
מישהו יודע להסביר למה היא התכוונה שבשכבה שקר כלשהו מדברים על נפילים,מלאכים שנפלו,אטלנטיס וכו'?!
(ברור לי שהיא שמעה את זה באחד מערוצי ההסברה בנושא הדרק נט ביוטיוב,אבל לא מצאתי מישהו שמתייחס לזה,איך היא הגיעה לשטות הזאת?)
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634163
הבעיה העיקרית כאן הם עוכרי הדין של עג''ג, שלומי נרקיס ואיריס מרכוס, שמובילים את התובעת בדרך חתחתים שרק תחמיר את מצבה.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634166
כמה חודשים לאחר התפוצצות הפרשה המקורית היא החליטה לשקם את שמה באינטרנט בדרך שהיא מכירה: לפרסם תוכן באותו נושא שיקושר לשמה.

היא פרסמה מאמר (המאמר הוסר. ר' בהמשך קישור לצילום מסך שלו) בבלוג שלה על ה־deep web. המאמר נראה בקריאה ראשונה מושקע למדי: נראה לכאורה שהיא מידענית שיודעת לספק מידע. הבעיה היא שרצוי לא לכתוב במאמר כזה עובדות שגויות. היא כנראה חשבה שיתעלמו משגיאות עובדתיות בוטות שלה.

או ליתר דיוק: מכל מיני הגזמות שיווקיות אפשר להתעלם. על שגיאות עובדתיות מצקצקים בלשון ועוברים הלאה. אבל אם המאמר מתגאה בכך שהוא עדכני, ובפועל מסתבר שהוא מבוסס ברובו על מאמרים שנכתבו בסביבות שנת 2001: זו כבר רשלנות ברורה. ר' שם גם קישור לצילום המאמר.

המאמר הזה מראה שלא מדובר על מעידה חד פעמית אלא על דרך עבודה קבועה של התחזות למומחית. המתלוננים באינטרנט פוגעים בפרנסתה. ובצדק.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634168
אין חולק שהיא לא מדברת לעניין. אפילו לא עורכי הדין שלה. בדיוק בשל כך, מגוחך להציג אותה כ''איום על חופש הביטוי''. יש קשקשנית באינטרנט. ביג דיל. היא ראויה לרחמים, לא ל''עליהום'' לגלגני, ולא לדיון משפטי שרק יעמת אותה שוב ושוב עם מגבלותיה.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634170
כל מה שהיא צריכה לעשות זה להסיר את התביעה. אני לא עורך דין, אבל לעניות דעתי אין בעיה למשוך תביעה כזו. כאשר תומר פרסיקו נתבע על ידי שי טובלי, התביעה הוסרה ברגע האחרון (לאחר שהשופטת רמזה כמה פעמים שאין לתביעה סיכוי‏1).

1 התביעה של טובלי הייתה מופרכת לחלוטין. לעניות דעתי התביעה שלה לא עד כדי כך מופרכת: אני מניח שהיא לא תידחה על הסף. אני לא מנסה לרמוז כאן על איכות התביעה.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634182
הסרת התביעה לא תפתור את הבעיה של עג"ג. מה היא תעשה למחרת בבוקר? אחרי הדחייה הטוטלית שהיא חוותה מקבוצת הייחוס המשוערת שלה, היא צריכה לבנות את חייה מחדש, אם יותר לי לנקוט בלשון דרמטית. למצוא פרנסה חדשה ומוקד חדש להערכה עצמית. לא פשוט בכלל.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634184
אתה שוכח שהיא מומחית (גם) לגלגול נשמות‏1 ותקשור, כך שלא הייתי דואג לה מדי.
________________
1- רק ממנה למדתי שיש כאלה משפחות שלמות שעושות תיקון ביחד. אה, בעצם זה לא נכון: למדתי את זה בשעתי מג'רום היקר ("הדוד פודג'ר תולה תמונה").
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634185
גם בתחום עיסוקה העיקרי - מידענות, לא צפויה לה בעיה קשה מדי.

אנשים בגילנו‏1 עדיין זוכרים‏2 את מתקפת כיתות המידענות. זה מה שמלמדים אותם שם.

_____
1 כאלה שמכנים את ההיסטוריה "זכרונות".
1 אלו מאיתנו שעדיין זוכרים.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634187
על בסיס היכרותי ארוכת-השנים עם הפרסונה האיילית שלך, לא ציפיתי ממך להרבה אמפתיה. אבל בכל זאת - יותר מכובד לריב עם מישהו בגודל שלך. מה שיכול להיות משעשע מול דורון שדמי או אורי פז, מחמיץ את הלב כאן.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634188
אני מתקשה להבין מדוע צריך להפגין כלפיה אמפטיה (ואשמח להסבר)
ממה שאני קורא, וראיתי מהסרטון - היא שוות ערך לבחור שנודד עם עגלה, קורא לעצמו דוקטור ומוכר שיקויי ריפוי במחיר מבצע.
אם ציבור שלם היה עושה Shaming לאותו 'דוקטור' ופוגע לו בהכנסה (עכשיו אף אחד לא מוכן לקנות מהשיקוי המופלא) - האם גם היית חושב שצריך להפגין כלפיו אמפטיה?
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634190
מדוע צריך להפגין כלפיה אמפטיה - משום שהיא בן אדם, וכל בן אדם, מנוול ככל שיהיה, בור ככל שיהיה או טיפש ככל שיהיה, ראוי לאמפטיה.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634192
מה גם שהיא אינה נראית לי מנוולת, אלא - כאמור לעיל - מסכנה. במיוחד כעת, משאינה יכולה למכור את שיקוי הפלא. הגנה מכובדת על האמת - בוודאי. אבל התנפלות על אישה תועה, כעדר עזים על עץ כפוף - מעציב. לכו תארגנו מימון המון נגד דיסני למען מובי דאק הי"ד דיון 3063.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634193
מבלי לרדת להתפלפלות של אמפטיה/סמפטיה ושאר ירקות.
אני מסכים שהעליהום שהיא חטפה חרג מגבולות הסביר (לא בהרבה, אבל הייתה פה חריגה).
אני לא מסכים שהעליהום היה כזה גדול, שזה ריסק את עולמה, "נעשה לה אונס", או משהו דומה.

הפתרון הראוי בעיניי הוא שהיא תדבר אישית עם האנשים שפגעו בה ותיישר את ההדורים (אולי הצהרה רשמית שלה שהיא טעתה, והתנצלות רשמית שלהם?)

לקחת את זה למקום של תביעה משפטית, מרגיש לי כמו צעד בכיוון הלא נכון.
זה נראה לי שהיא החליטה לקרבן את עצמה, ולכן היא תובעת את "המתקיפים אותה".
פתרון לא יצא מזה, ויבוזבז פה זמן וכסף לחינם.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634194
בשלב הזה נדמה שהאופציה הטובה ביותר עבורה היא שינוי שם.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634195
ואחרי שצפיתי בתקציר (בתגובות פה http://www.hometheater.co.il/vt201442.%D7%9E%D7%95%D...) והשפרצתי קפה על המקלדת, אני חייב להגיד שאני מקווה שעורכי הדין שלה עובדים תמורת אחוזים בלבד, כי אחרת הם גוזלים את כספה לריק (ומאחר והיא מומחית לחיפוש עמוק שבעמוקים היא תמצא תגובה זו במהרה ותפסיק לבזבז זמן וכסף על תביעות חסרות שחר, על לא דבר)
סליחה, כן? 634222
על מה בדיוק הם צריכים להתנצל?
סליחה, כן! 634223
על התעללות בחסר ישע. אולי אם נוריד את הסקאלה מהרמה הלאומית לרמת בית הספר, זה יהיה ברור יותר.

נאמר שילדה לא-מאוד-חכמה ולא-כ''כ-מקובלת עונה על שאלה של המורה בצורה טיפשית ומשוללת כל יסוד. גיחוך של התלמידים הנבונים הוא כמעט בלתי נמנע. תיקון טעות מנומס הוא ראוי לחלוטין. אבל תלמיד שממשיך ללגלג שבועות אחרי האירוע, עושה מעשה מכוער. חוקי, אבל ראוי להתנצלות.
סליחה, כן! 634224
מדובר על ילדה שמציגה את עצמה כמאוד חכמה. ולא מדובר על מקרה חד פעמי אלא על מנהג קבוע.
סליחה, כן! 634229
נכון, אבל עכשיו כולם יודעים את זה. הבנו. אפשר להפסיק להצביע ולצחקק.
סליחה, כן! 634227
חסר ישע שמנסה לגרור 26 איש לבית המשפט, תוך בזבוז זמנם וכספם בתביעת דיבה המונית שמנסה להשתיק ביקורת אמיתית?

או חסרת ישע שמפרסמת מאמרים גנובים וחותמת בשמה ואף גובה כספים על הזמנתה לכנסים מקצועיים?

נדמה שהתיאור הנכון הוא שרלטנית רהוטה שנתפסה בקלקלתה ובמקום להתנצל או להיכנס לדממה עד חלוף הסערה נוהגת כבריונית שיהירותה מעוורת אותה ואכן (והיא מציגה עצמה במומחית אסטרטגית...) גורמת לעצמה בתגובותיה נזק נוסף.

כל עוד היא נוהגת בתוקפנות, שלא תצפה אלא לתגובות הולמות.
סליחה, כן! 634234
הדוגמא המתאימה היא אולי מורה שנכנסת לכיתה ומלמדת את הילדים שטויות במיץ עגבניות, וכשחלק מהילדים והוריהם מבינים שאין בדברים שום היגיון ומנסים להביא לכך שתפסיק ללמד, היא תובעת אותם על פגיעה בפרנסתה (וכמובן ממשיכה לבוא לכיתה ולקבל משכורת). לשיטתך ברגע שההורים האחראיים הוציאו את ילדיהם מהכיתה, עליהם להפסיק את הקמפיין ולאפשר למורה ״ללמד״ את אותם הילדים שאין להם רקע מספיק להבין שמדובר בקשקוש?
סליחה, כן! 634266
לי זה מזכיר את השרלטן הדורסני הזכור מהסרטון "אדוני ליצן".
אני חושב שטוב מאוד לשבור את מטה לחמם של אנשים כאלה. שיעשו הסבה מקצועית לשומרים בקניון.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634189
אמפטיה לשרלטנים ומתקשרים היא באמת לא הצד החזק שלי, כי בגלגול קודם המצב היה שונה לחלוטין. אבל אל תשכח שגב' גנד גלילי אינה קוראת את האייל (למיטב ידיעתי) כך שאטימות החושים שאני מפגין אינה גורמת לה שום נזק אלא אם כן היא מושפעת טלפתית מהאנרגיות השליליות‏1 שאני זורה על סביבותי כאבקני אורן. א... אפ... אפצ'י.
_______________
1- כן, כן אותה "אנרגיה אפלה" שהפיזיקאים מתאמצים כל כך לרדת לפישרה אינה אלא תוצר לוואי של פעילותי הברוכה בשרות כוחות השחור.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634204
נראה שלשרלטניות מהסוג הזה רואות בחומרה כל פגיעה בזכותן להיות שרלטניות, להונות את הציבור ולנהל מאבקים למען מטרות מגוחכות.

כך הן מנסות לנפח את הנזק שנעשה לממדים מפלצתיים באמצעות שימוש במטבעות לשון וביטויים השמורים לפשעים מהדרג החמור ביותר.
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634214
אם אורן זריף ואמנון יצחק שורדים גם היא תשרוד. שרלטנים שיודעים לדבר יפה תמיד ימצאו קהל יעד להתפרנס ממנו
די, תעזבו אותה. מסכנה. 634169
אם כבר מדברים על שיפור תדמית: קראו את המאמר הזה. מיהו רמי שקלים? התשובה: כאן.

ולכן חשוב לחזור ולהזכיר:

ענב גנד גלילי לא יודעת לכתוב מאמרים.
ענב גנד גלילי שכרה שרותי "ניקוי" כדי לנסות להסתיר כתמים בעברה.

אתם מוזמנים להוסיף.
ענב גנד גלילי 634265
בגיגול שמה נסיונות הניקוי הגיעו אצלי רק למקום התשיעי, כמעט כל הדף הראשון היה שלילי, ככה שהמנקה לא עשה עבודה טובה כל כך, או שהניקוי נוקה בעצמו הא הא.
לפיכך אני מרגיש פטור מלומר שהיא שרלטנית מהסוג הדורסני והמגעיל שבהחלט ראוי להוקעה ציבורית.
האייל לא הגיע בכלל לשלשה הדפים הראשונים בתוצאות שלי בגוגל. אולי לאורך זמן זה ישתנה.
יש שגיאת כתיב קטנה במאמר 634177
בפסקה האחרונה ''בראיון לאתר ''הענין השביעית'' תיאר עו''ד יונתן קלינג''
השם של האתר הוא ''העין השביעית'' ולא ''הענין השביעית''
תוקן, תודה 634180
יש הבדל... 663582
איירין ברקוביץ' – לא בישראל

בארה"ב נלחמה גיבורה בשם איירין ברקוביץ', למען נפגעי חומרים מסרטנים של חברת ענק שנתמכה בגורמי ממשל. איירין זכתה בגדול, אנשי העיירה שחלו בסרטן זכו לפיצוי במיליוני שקלים, הלוחמת הפכה לדמות מופת של עשיית צדק במשפט, ואנו כולנו זכינו לראות גם סרט הוליוודי בכיכובה של ג'וליה רוברטס.

מתי דבר כזה יקרה בישראל? והכי אין בישראל מספיק עוולות, כדי שהצדק יזרח?

בישראל יש עוולות רבות ודומות, אבל אין מי שישמע אותן, כי מערכת המשפט חולה:
א. שערי המשפט נעולים כיום על ידי אגרות משפט, שכל מי שנגרם לו עוול עצום ורב לא יוכל לשלם את האחוז המתבקש ממנו מיד בתחילת המשפט.
ב. ועוד, אין בישראל מושבעים במשפט - כדי שהציבור יעשה את הצדק ולא כמה שכירים העוטים גלימה שחורה.

חיסול תשלובת פיקנטי זו דוגמא מאלפת ששום ז'אן דארק, ברקוביץ' או גיבור קרבות ידוע ברשויות המס, הלא הוא משה בדש, לא יכול היה למנוע.
אוסם תנובה ואחרים חברו יחד על ראשו של משה בדש כדי לחסל את תשלובת פיקנטי שלו בשל תחרות בה פתח על מחירי הבמבה. הוא האמין בשופטים, והם קנו את השופטת ורדה אלשיך – שהייתה ממונה בלעדית במשך כ- 15 שנה על פירוק חברות. היא קיבלה כמובן את התיק ומינתה לחברות מפרק שנשמע להוראותיה עד לחיסולן. השופטת זכתה לבעל כה חכם, שבגיל 80 לערך מונה לדירקטור באוסם ועוד חברות במשק, וזוכה למאות אלפי שקלים - והמבין יבין.

כדי לתקן את העוול במשפט בשיתוף בעלי ההון (אוסם) והשלטון (השופטת) הוא הגיש תביעה במיליארד שקלים, ושם נעצר. הוא נדרש לשלם אגרת משפט של 1.25%, דהיינו 12,500,000 ₪, בקשתו לפטור מאגרה או לדחייתה – לא נתקבלה. הוא ערער לבית המשפט העליון וגם שם לא פתחו לו שער. התביעה - שהייתה בוודאי מעניינת כל אדם בישראל - נזרקה מכל המדרגות, ושופטים סגרו שורות למען שופטת רודפת בצע כמותם.

דבר כזה לא היה קורה במשפט עם מושבעים, הם היו מגלים עניין בטענות של משה בדש, ואף היו שואלים: כמה הרוויחה אוסם משליטתה המוחלטת בחטיף הבמבה? כמה מיליארדים היא גזלה מפיהם של תינוקות? וכמה התקשו אמהות צעירות לשלם על הבמבה של אוסם, כאשר פיקנטי מכרה אותה במחיר הפחות פי 10 מזו של אוסם?

וכך היו פוסקים המושבעים: כמידת הרווחים שעשתה אוסם, כך הם יחייבו אותה לשלם פיצויים עונשיים לפיקנטי. הם לא היו משאירים את הרווח אצל המעוול אלא מעבירים אותו לקורבן. כך עושים צדק וגם נקמה במעוול הגדול – ומידה תחת מידה.

אנו מרבים לראות סרטים ההוליוודיים, לכן איננו יודעים ששיטת המושבעים איננה שייכת רק לארה"ב, אלא לכל המעצמות הנאורות, כמו: קנדה, בריטניה, אוסטרליה, בלגיה, שבדיה, צרפת, נורבגיה, ואפילו בדרום קוריאה, ביפן, ובהונג קונג אימצו אותה. שם מובטח לאזרח לא רק צדק חברתי אלא גם שגיבורים כמו בורוקוביץ ובדש יזכו לצדק ורבים יהנו מזה: תינוקות וגם אימהות, בשל תחרות אמתית והוזלה ביוקר המחייה לכולם.
יש הבדל... 663585
מתוך: Jury#Types_of_jury [Wikipedia]
Juries are almost never used in civil cases outside the United States and Canada.
יש הבדל... 663684
יש לי קרוב שהוא עורך דין בארה״ב. בילינו יום שלם בבית המשפט בו הופיע. תהליך בחירת המושבעים לא היה עובד בישראל. הוא מעיק מאד ודורש משמעת עצמית וסבלנות רבה מהמועמדים להיות מושבעים. הם צריכים לעבור תהליך בחירה שעלול להיות לא נעים. אנשים היו מצביעים ברגלים.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים