המלצה: מד''א תוכל במקרים מסוימים לפנות חולים בכוח 3697
המועצה הלאומית לביואתיקה רפואית יצאה בהמלצה חדשה, לפיה מד"א תוכל במקרים מסוימים לטפל באנשים ולפנותם לבית חולים גם אם הם מתנגדים לכך.

לפי ההמלצה, כאשר צוות מד"א סבור כי מטופל נמצא במצב חירום רפואי, בסכנת חיים מיידית, או בסכנת נכות חמורה ובלתי הפיכה, הוא יוכל לפנותו בכוח לבית חולים גם אם המטופל מסרב לפינוי. הצוות יוכל לפנות בכוח חולה גם אם החולה לא הוגדר כנוטה למות, אך הוא אינו כשיר לקבל החלטות, והמסרב לפינוי הוא בן משפחה של החולה שאינו האפוטרופוס החוקי. מקרה שלישי שיאפשר פינוי בכוח הוא כאשר החולה נמצא במצב המחייב פינוי, אך קיים ספק בנוגע לכשירותו השכלית.

המועצה גיבשה את המלצותיה לבקשת משרד הבריאות, בעקבות הפרשה מספטמבר 2012 שבה השחקן דורון נשר לקה באירוע מוחי, אך לדברי מד"א, התנגד תחילה לפינוי לבית החולים. מאוחר יותר תבע נשר את מד"א על סך 3 מיליון ש"ח.

לפי הערכות, מדי שנה מתרחשים למעלה מ-‏30 אלף מקרים בהם מטופלים מסרבים להתפנות או להיבדק על־ידי מד"א, מתוכם כ-‏800 עד 900 מקרים חמורים או מסכני חיים.

דורון נשר בירך על ההמלצה החדשה ואמר: "אני יכול רק להצטער על כך שמשרד הבריאות נרדם בשמירה על בריאותו של הציבור. הנושא היה ידוע היטב למשרד הבריאות משך שנים ארוכות ומאומה לא נעשה. זו בושה שמשרד הבריאות נזכר לטפל בנושא רק בעקבות הד תקשורתי נרחב ולמרבה הצער רק לאחר שנגרם לי ולאחרים נזק חמור ובלתי הפיך שהיה ניתן למנוע לו היה מפנים אותי בזמן לבית חולים".

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, "מדובר באירוע חריג במשמעות שלו שמערב אספקטים אתיים ואנושיים. לכן ראינו לנכון לדון בו במועצה הלאומית לביואתיקה וקיבלנו את המלצותיה. לא ניתן לצפות את כל האירועים מראש. למדנו מהאירוע והיתרון במערכת שהיא משתפרת כל הזמן".
קישורים
בעקבות דורון נשר: מד"א יורשו לפנות בכוח - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

654372
קצת רקע -
במקרה של אירוע מוחי, פגיעה באזורים במח שנמצאים בהמיספירה הלא דומיננטית יכולה לגרום, בנוסף לשיתוק המוכר, בתופעה הנקראת הזנחת צד [ויקיפדיה]. מדובר בהתעלמות מאספקטים מסויימים של העולם עליו "אחראית" ההמיספירה. חוסר מודעות לאיברי גוף, לתגובות, ולמבנה מרחבי (למשל, יצירו שעון כחצי עיגול עליו נמצאים כל המספרים מ- 1 עד 12).
בחלק מאותם מקרים מתקיימת תופעה של Anosognosia [Wikipedia], כלומר חוסר מודעות לפגיעה. אדם המשותק ברגלו יציין שהוא חלש, או יתלונן על נפילות. לאנשים אלו אין מודעות למצבם הרפואי, והם יכולים לסרב לפינוי או טיפול: הם לפעמים לא מבינים למה המשפחה סביבם מודאגת.
654402
השאלה, יהונתן, מי קובע את זה? מדובר באבחון שנעשה על ידי נוירולוג מומחה - ואני לא בטוח שכל נוירולוג מיומן באיתור מצב זה - ואילו כאן מדובר בפינוי על ידי מד"א, כלומר, על ידי חובשים (או פאראמדיקים, שזה בערך אותו דבר), שצריכים לקבוע את זה בתוך דקות מועטות, ללא בדיקה נוירולוגית, ובטח ללא בדיקות מעבדה ומכשור מתקדם (CT וכדומה). והם אלה יאבחנו אנוסוגנוסיה?

אני חושש שמדובר בעוד צעד (אמנם יחסית קטן) של השתלטות המדינה, שיודעת יותר טוב מאיתנו מה טוב לנו.
עוד השתלטות עוינת 654404
מאחר ואותם פרמדיקים הוזמנו למקום בידי מישהו, צריך לייחס למזמין את ההשתלטות עליה אתה מדבר.
654426
אם היית שואל את דורון נשר, מה הוא היה מעדיף לדעתך: שהמדינה תדע טוב ממנו והוא ישאר בחיים, או שהוא יידע מה טוב לו וימות?
654432
ברפואה, ישנן רמות שונות של בטחון בקביעה (או ב"אבחנה") - מרמה של חשד ועל לאבחנה "דפנטיבית".
הרמה הדרושה לאותה "דפנטיביות" משתנה בין המקרים השונים - ישנן אבחנות דפנטיביות שהן קליניות בלבד (לפי סיפור המקרה ובדיקה בסיסית, למשל: כריתת אצבע), וישנן אבחנות שצריך שימוש באמצעי עזר כמו אק"ג, בדיקות מעבדה, בדיקות דימות (למשל CT או MRI), ביופסיה וכד'.
במקרה המדובר מד"א לא יכולים לאבחן אנוסוגנוזיה, אבל יכול להיות להם חשד קליני. השאלה מה עושים עם חשדות. אגב, במקרה דומה של חשד גבוה למסוכנות על רקע פסיכיאטרי, משטרת ישראל יכולה להכריח אדם לעבור בדיקה פסיכיאטרית.
יש רופא בקהל? 654434
לפי מה שמסופר בקישור, חייבים להתייעץ עם רופא (ומעבר לכך: עם ועדה: כלומר - יותר מרופא אחד) כדי לקבוע שמדובר על מצב כזה. לפי מה שאני מבין ההתייעצות יכולה להיות טלפונית.

הנוסח המלא של ההצעה (או טיוטה שלה) זמין איפשו?
654561
אבחנה שגויה היא משהו סביר? אתה יכול לבנות סיטואציה שבה מד"א יגיעו ויאבחנו בצורה שגויה שאדם בריא שסבור שהוא בריא הוא למעשה חולה הדורש אשפוז כנגד רצונו? אגב, בכמה מקרים כאלה מד"א נתקלים היום?

אני יכול לדמיין שחוק כזה עלול לגרום לאשפוז מטעמי כסת"ח. כלומר, מרגע שמד"א 'יכולים' לאשפז אדם כנגד רצונו, הם למעשה 'חייבים' לאבחן נכונה שהוא חולה, ואחרי פעם אחת בה הם יימנעו מאשפוז כפוי, למרות שהיה צריך להיות אשפוז כזה (והתביעה הנלווית), עלולים להגיע אשפוזים כפויים רבים.

אני יכול גם להבין מקרה היפותטי של שחיתות, כלומר, שקרוב משפחה בנסיון להשתלט על רכוש או משהו כזה, יזעיק את מד"א, ו'במקרה' יגיע כונן מד"א שהוא מכיר וכו'... אבל זה באמת מקרה קצה.
קונפירציה 654567
מה יעזור לאותו חמדן אם הבחור יגיע להית חולים, יעבור CT וישוחרר הביתה?
קונפירציה 654573
אתה יודע כמה זמן לוקח עד שעושים את הבדיקה ומישהו מפענח אותה? הרבה יותר מאשר לרוקן בית מחפצי-ערך.
קונפירציה 654611
הוא יגיע לבית חולים עם אבחנה שגילה סימנים של דמנטיות וחוסר הבנה של המתרחש, דבר לא ייתגלה בבדיקות סי טי, אבל אחרי עוד פעם אחת כזאת, בית המשפט ישתכנע לתת לבן הדואג אפוטרופסות...
קונפירציה 654617
האבחנה הזו אינה דמנטיות.
קונפירציה 654618
סליחה על הבורות, אבל מהי קונפירציה? משהו שהיה יכול להיות קונספירציה אם רק היה על מה להסמך?
קונפירציה 654626
בדיוק, כמו Hopital בצרפתית.
קונפירציה 654782
פירטיות על-ידי שיתוף, כמו בטורנט ודברים כאלה שאתה מבין בהם יותר ממני.
קונפירציה 654790
פיראטים בקיבוץ:
בצרכניה יש רום, אבק שריפה,. רטיות ורגלים מעץ חינם לכל דורש, וענף הגידול העיקרי הוא תוכים.
קונפירציה 654832
המממ... וירון לונדון הוא הפזמונאי הקיבוצי, במקום שלום חנוך ומאיר אריאל.
קונפירציה 654945
(לעניות דעתי) בזזט. ''צרכניה'' יש בכמה קיבוצים, אבל זה לא המונח האופייני. ''כלבו'' ו''מרכולית'' נפוצים בהרבה, ויש גם מונחים אקזוטיים יותר. ''צרכניה'' זה במושבים ומושבות.
(אין לי הוכחה שאני צודק. למזלי, גם לכם אין הוכחה שאני טועה, למרות שאם מספיק נחישות אפשר לבדוק את זה.)
קונפירציה 654970
והמוצרים שם לא מחולקים חינם אלא נמכרים - אולי בהנחה לעומת מחירם בעיר, אבל לגמרי לא בחינם.
קונפירציה 654971
בעבר (לפחות בקיבוצי) היו מוצרים בסיסיים שחולקו בחינם בכלבו.
קונפירציה 654972
אצלנו הם חולקו ב''חלוקה'', עד שהחליטו למכור אותם בכסף ופתחו את המרכולית (לצד הכלבו הותיק).
קונפירציה 654973
צודק, ערבבתי. התכוונתי כלבו, אבל ניחוח הילדות של המילה צרכניה משך אותי.
קונפירציה 654794
ומהי דילקציה של הגיל השלישי אתה כן יודע?
קונפירציה 654802
כשמתחילים להתבלבל בין סצינות דילברט שונות?
יהודי לא מפנה יהודי! 654375
אוי, סליחה, זה לא הדיון הנכון.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים