כיצד ירדו לטימיון 600 מיליון שקלים במחשוב הביטוח הלאומי 3805
לאחרונה נחשף כי מאות מיליוני שקלים שהושקעו במחשוב מתקדם של המוסד לביטוח לאומי, ירדו לטמיון.

הפרויקט, שיצא לדרך בשנת 2009, אמור היה לקחת 10 שנים ולצורך כך תוקצב ב-‏477 מיליון שקלים. יעדיו היו שיפור השירות לציבור, הנגשת מידע לצורך קבלת ההחלטות באירגון ושיפור כללי של תהליכי העבודה בו. בפועל הושקעו בו עד כה 600 מיליון שקלים, ופותחה רק אחת מ-‏33 מערכות שתוכננו, וגם זאת באופן חלקי. על־פי הערכה מעודכנת, לפרויקט, שאמור היה להסתיים בשנתיים הקרובות, נדרשים 800 מיליון שקלים נוספים והוא צפוי להסתיים רק בשנת 2028.

בין הסיבות לכשל ניתן למנות את היות הביטוח הלאומי גוף עצמאי שאינו נמצא בסמכותה של רשות התקשוב הממשלתית, האחראית על ניהול פרויקטי IT (אם כי זו הוקמה רק בשנת 2012). ועד העובדים של הביטוח הלאומי גם התנגד להעברת הפרויקט למיקור חוץ. במקום זאת נשכרו עובדים ארעיים. מצב זה הותיר את ניהול הפרויקט בידי הנהלת הביטוח הלאומי, שאינה מבינה בתחום המחשוב לדברי חה"כ אורי מקלב, שניהל דיון בנושא בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת. גם דוחות של מבקר המדינה וחברת היעוץ ארנסט אנד יאנג שהתריעו על בעיות קשות בניהול הפרוייקט, זכו להתייחסות מינורית.

חברת בייקר טילי שסקרה 175 אלף פרויקטי IT, מצאה שרק 16% מהם הוכתרו בהצלחה, הכוללת עמידה ביעדי הזמן והתקציב. ככלל, טוענת רוני ברנוב מנכל"ית חברת היעוץ פלמינגוס, פרויקט כזה לא צריך לקחת יותר משנה וחצי. מעבר לכך, הוא הופך לפרויקט בסיכון גבוה, לא רק מבחינת עמידתו ביעדים אלא גם ביחס לרלוונטיות הפרויקט שנים לאחר שהוגדר. בכתבה ב-The Marker היא מפרטת מה נדרש להצלחת פרויקטים כאלו.

לעת עתה הוחלט להמשיך רק חלק קטן מן הפרויקט, בפיקוח הנהלת הביטוח הלאומי, ובתוך שנתיים לבחון את הדברים כדי לקבל החלטות באשר להמשך תהליך .
קישורים
כתבה בכלכליסט
כתבה ב-TheMarker
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ומי ישלם את המחיר? 695910
ההנהלה? המנכ"ל? השר האחראי? לא, אתם ואני.
ומי ישלם את המחיר? 695911
כידוע לך, ישראל סובלת בשנים האחרונות מעודף גובר של גביית מיסים. ניתן לקוות שהנחלת מתודולוגיות הפיקוח והניהול שפותחו בביטוח הלאומי אל כל הגופים הממשלתיים, תמתן ולו במעט את חומרת הבעיה. ככה נהרוג את הצפור בשני הצדדים ומעז יצא מתוק.
695915
כידוע, "טמיון" בלשון חז"ל פירושו אוצר המדינה. אמור מעתה: "כיצד עלו לטימיון 600 מיליון שקלים".
טימיון 695920
אכן כך. מעניין אם שינוי המשמעות התייחס למיסוי באשר הוא, או רק לסיטואציות של החרמה שלכאורה ניתן היה למנוע.
היו דברים מעולם 695960
בלי לפגוע בשלומיאליות של המוסד לביטוח לאומי

כלל האצבע שאני מכיר בתוכנה לארגונים אומר פי שתיים כסף ופי שלוש זמן ממה שתוכנן.
אבל זכור לי מקרה משנות התשעים בו נסיון להטמיע CRM היה כל כך כושל שממש הרס חברה (רב בריח אאז"נ)
היו דברים מעולם 695965
כידוע חוק הופשטטר אומר שזה תמיד ייקח יותר זמן מהצפוי, גם כשאתה לוקח בחשבון את חוק הופשטטר (אני משער שהתרגום בספר קצת יותר טוב...). דיון 3374
היו דברים מעולם 695969
הואיל והזדמנה לי לפני כמה שנים פגישה עסקית עם פקידי ממשלה בכירים האחראים על פרוייקט מחשוב בערך של מאות מליוני ש"ח‏1, והואיל והתרשמתי באופן אישי מחוסר הידע הנונשלנטי בנושא עליו הם אחראים, מהזחיחות, מחוסר הבקיאות שלהם בחומר שהיו אמורים לקרוא לפני הפגישה‏2, והמחשת הדימוי המפורסם על דוכן הלימונדה, אני נאלץ לחלוק על דעתך המלומדת שמדובר פה באפקט הנורמלי של הערכת חסר של עלות פרוייקטים‏3.

מספיק דובר כאן בדיוני שו"ח על "X אי היעילות", אבל החברה האלה הביאו את זה לרמה שלא דמיינתי שהיא אפשרית.

__________
1. ואין פה גרגר של הגזמה.
2. תרגום - אף אחד מהם לא טרח לקרוא כלום לפני הפגישה!
3. מסיבה לא ברורה, תמיד מפספסים בתכנון את רשימת הבעיות הבלתי צפויות.
דוגמא נוספת 696131
נזכרתי בדוגמא הזו. בחצי מיליארד דולר שנתרמו לצלב האדום לשיקום טהיטי מרעידת האדמה ב-‏2010, נבנו (נכון לזמן כתיבת המאמר)...שישה בתים.
מעניין לקרוא מחקרים (אולי זה שמוזכר בידיעה), שמעבר לאינטואיציות והאידאולוגיות שיש לנו, מנתחים סטטיסטית את הבעייה בביצוע פרוייקטים ע"י גופים שאינם למטרת רווח/אינם עומדים לביקורת ציבורית או לבחירות או מאפיין דומיננטי אחר בקרב הגופים הנוטים במיוחד לכשלונות מסוג זה.
דוגמא נוספת 696137
שישה בתים? זה לא מה שכתוב בידיעה.
דוגמא נוספת 696138
דו"ח יותר מפורט מופיע כאן.
אין לי כרגע זמן להתעמק, אבל נראה שזו טענת propublica, אם כי זה לא אומר שבחלק משאר הכספים לא נעשה שימוש מועיל. אם הבנת את הדברים באופן אחר, הרגש חופשי לתקן.
אוקספם 697766
אולי הצלב האדום צריך ללמוד מאוקספם, שנוקטת באמצעים קיצוניים כדי להבטיח שהכספים יגיעו לאוכלוסיית היעד (:
דוגמא נוספת 696142
תהיתי, טהיטי או האיטי?
(פשוט כואב להשמיץ לחינםמקום קסום כמו טהיטי)
דוגמא נוספת 696144
מאחר ותהית אכן טעיתי ואין זו טהיטי אלא האיטי.
דוגמא נוספת 696145
רווח לי! :)
גרמניה האחרת 702764
תקציב מקורי: 2 מיליארד אירו
תקציב נוכחי: 6.5 מיליארד אירו
מספר נוסעים, נכון להיום: 0

"במקום לתפעל את שדה התעופה, החברה הממשלתית האחראית עליו החלה בתיקון 150 אלף הליקויים שנמצאו בו. ...מנהל הביצוע בשטח, קבע בית משפט לפני כחמש שנים, דרש שוחד מחברות כדי לקבל חוזים....חלק מהחדרים הבנויים בשדה כלל אינם מופיעים בשרטוטים, מדרגות נעות מגיעות עד התקרה, וכבלי תקשורת הונחו על ידי העובדים בתוך הקירות ללא כל תוכנית מסודרת. בנוסף, תוך כדי התיקונים הקדחתניים לא הותקנו מתגים שיאפשרו לכבות את האורות בשדה התעופה. לתקופה מסוימת, הם פשוט דלקו ללא הפסקה, יום ולילה, בעלות של מיליוני אירו....החומרים שבהם השתמשו לבניית חלק גדול מהקירות כלל אינם מאושרים לפי התקן למניעת שריפות, ומי שתכנן את התעלות שאליהן היה אמור עשן השריפה להתנקז כלל לא היה מהנדס, רק עוזר-שרטט....במקרה של דליקה, התברר בביקורות שהתקיימו לפני פתיחתו, שדה התעופה היה הופך למלכודת מוות לעשרות אלפי הנוסעים שהיו אמורים לעבור בו מדי שעה (כמו שאמר בוש או רייגן על הגרמנים: "הם טובים בתנורים")" - גלובס
גרמניה האחרת 703383
וזה ממשיך:
"Cancelled trains and lengthy delays have turned a once-trusted railway system into a source of national shame"
מעניין אם מדובר באנקדוטות, או בתופעה כללית של התדרדרות הסטנדרטים בגרמניה, ומה הגורם לכך. אפשר היה אולי להאשים את המזרחיים, אלמלא כבר חלפו כשלושים שנה מאז...
גרמניה האחרת 703411
טראומת הדור השני לשואה, רק מהצד השני שלה?

(לא ברצינות, אבל גם לא לגמרי לא. לפני שני עשורים צברתי הרבה קילומטרז' של טיולים לבד בגרמניה. הכל עבד מסודר כצפוי, אבל במה שנוגע למנטליות של אנשים, היה לי רושם שהם הרבה פחות קנאי-סדר מה שציפיתי. למשל, חבר'ה צעירים ברכבת הניחו רגליים על המושבים ממול, מבקר כרטיסים בדק את כרטיסיהם בשוויון נפש ולא אמר כלום. ועוד הרבה דוגמאות מהסוג הזה. באוסטריה ובשווייץ, למשל, הרגשתי הרבה יותר "בוקיות". תהיתי אם זה (במידה שיש בכלל משהו ברושם המאוד לא מדיד שלי) יכול להיות תגובת-נגד לנאציזם - תראו לאן הביאה אותנו "המנטליות הגרמנית", עכשיו אנחנו נהיה ההפך.)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים