ממשלת ארה''ב מפתחת סימולטור להתמודדות עם ירי בבית ספר 3814
המשרד לביטחון המולדת, יחד עם צבא ארה''ב, מפתחים משחק מחשב המדמה אירועי ירי בבית ספר. המטרה היא לתרגל מורים, כמו גם אנשי כוחות ביטחון, כך שיתמודדו טוב יותר עם מצבים כאלה. המשתמש בסימולטור יכול לבחור אחת מכמה דמויות, בכלל זה היורה. השקת המשחק צפויה באביב הקרוב, ובינתיים הוזמנו נסיינים ראשונים מהציבור לנסות אותו.
קישורים
הארץ
ניו יורק טיימס
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

תחזית 696494
זה ידלוף לרשת, ימצאו את זה במחשב של אחד היורים הבאים ואז יאשימו את הסימולטור בירי.
תחזית 696508
נכון. מעבר למתן השראה, התוקף יכול לשפר את קטלניותו בעזרת הסימולטור - הרי אחת האפשרויות היא לשחק את התוקף. אני מקווה שזה משחק מקוון, ושהמערכת מזהה משתמש ששוקד על אימונים כתוקף ומשתפר. אולי בדארק נט יהיה עותק פרוץ שלא מדווח.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696520
כרגיל בנושא הזה האמריקאים מעדיפים לא לטפל בסיס הבעייה - ההיתר החופשי לנשיאת נשק. במדינות בהן אין היתר כזה, שיעור רוצחי ההמונים המופרעים נמוך להפליא.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696531
אשמח לתימוכין בנושא, לפעם הבאה שמשיהו מסביר לי את ההגיון של לתת נשק למורים כדי להגן על תלמידים או משהו בסגנון...
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696535
זה יותר בגלל שהם אמריקאים מאשר ההיתר לשאת נשק. גם לקנדים מותר לשאת נשק (והם נושאים) אבל הסטטיסטיקות שלהם שונות בתכלית. תגובה 555207
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696539
למה להרוס תיאוריה יפה עם עובדות?
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696580
איזה עובדות? התגובה המקושרת שלו לא קשורה לטיעון שהעלה, האייל האלמוני תיקן אותו יפה ואילו העובדות.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696587
תודה על הקישור.
הוא מראה בפירוש שגם וגם.
אמנם שיעור החזקת הנשק בארה''ב כמעט משולש מאשר בקנדה ובנורבגיה אבל שיעור הרצח באמצעותו גדול פי תשעה מאשר בקנדה ופי ששים מאשר בנורבגיה.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696597
אני חושש שפספסת את הפואנטה. השאלה היא לא רק כמה כלי נשק יש, אלא גם למי יש את אותם כלי נשק. במדינה שבא יש בדיקת רקע פסיכולוגית וחובה לעבור מבחן על מנת להחזיק נשק תקשה על כל מיני פסיכים להחזיק נשק. במילים אחרות, גם בארה"ב וגם בקנדה יש הרבה פסיכים והרבה אנשים שפויים, ויש הרבה אנשים שמחזיקים בנשק והרבה אנשים שלא מחזיקים בנשק. אבל פסיכים שמחזיקים בנשק יש הרבה יותר (יחסית למספר הפסיכים, למספר הנשקים ו/או לגודל האוכלוסיה) בארה"ב מאשר בקנדה, וסטטיסטית, פסיכים שמחזיקים בנשק מסוכנים יותר מפסיכים ללא נשק, משפויים עם נשק, משפויים עם נשק או משפויים ללא נשק.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696598
מקבל את הנקודה.
מה גם שבאמריקה יש כנראה גם שיעור גבוה יותר של פסיכים.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696607
אנחנו שומעים הרבה על הפסיכים ששם. לפי מה אתה קובע שיש שם יותר פסיכים?

בדיון מקביל עולה הטענה ששיעור הפשע שם ירד בשנים האחרונות. מישהו אפילו העלה את הטענה שאנשים הפכו להיות יותר נחמדים. מה לגבי מקרי הירי ההמוני?
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696630
שיעור נוטלי תרופות פסיכיאטריות מדד מספיק טוב לפסיכיות?
או אולי כמה מסך כל הביקורים אצל רופא בשנת 2014 (בערך 885 מיליון) הסתכמו בדיאגנוזה mental disorder (בערך 66 מיליון)‏1

1 נתוני ה CDC נתוני המקור כאן בטבלה 15 עמוד 17
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696600
הניו יורט טיימס מראה השוואה גרפית בין שיעור החזקת נשק ויריות בקהל (4 או יותר נפגעים). "המשתנה היחיד שיבול להסביר את המספר הגבוה של מקרים כאלה בארה"ב זה הכמות האסטרונונית של כלי נשק".
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 702463
החזקת הנשק בארה"ב קיימת אפילו אצל ילדים.
שקט, צעיר 702467
למקרה שהחמצת, כבר ראינו הקיץ שישנם רפובליקאים, חברי קונגרס בכירים ביותר (סנטור טרנט לוט למשל) וחברי NRA, שתומכים במתן אקדחים לפעוטות בגן.

__________
תודה כמובן לסשה בארון כהן שחשף בין השאר שהתומכים האלה מצליחים לחבר בין תינוק בן שלוש חמוש באקדח, והמוסקסואליות
שקט, צעיר 702468
לפחות גלעד ארדן שרוצה לתת גם כאן גישה חופשית לנשק עוד לא ירד לרמתם.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696546
כן, אבל לא סביר להניח שהגבלה על מכירת נשק תצמצם את התופעה?
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696547
זה לא מדוייק. בארה"ב יש פי 3 יותר כלי נשק לאדם מבקנדה; בקנדה יש 60 ימים הקפאה לרכישת נשק (בארה"ב יש תקופה של כמה ימים במעט מהמדינות); בקנדה אתה צריך לעבור מבחן בטיחות מעשי ובכתב על מנת לקבל רישיון לחמש שנים (בארה"ב אין דבר כזה); ובקנדה יש חובה לעבור בדיקת רקע לפני רכישת כלי נשק בזמן שבארה"ב אפשר לקנות נשק ללא בדיקת רקע (כל זמן שמדובר ברכישה פרטית). ההבדלים בסטטיסטיקות שלהם תואמים את ההבדלים בחוקים.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696808
אם כבר סטטיסטיקות ביחס לקנדה, כדאי לזכור שלמרות הזעזוע המוגבר שאנו חשים אל נוכח תופעת ה-Mass_shootings_in_the_United_States _shotting [Wikipedia], שהיא אולי ייחודית לארה"ב, וככזו אולי אינדיקטיבית לבעייה רחבה יותר, עדיין תרומתם לשיעורי הרצח הכוללים אפסית.
אז מדוע שיעורי הרצח בארה"ב כה גבוהים ביחס למדינות מערביות אחרות? נדמה לי שניתן למצוא משתנה מסביר די מובהק שמשום מה נעלם מן הדיון הציבורי.

למרות שהם מהווים רק 13% מן האוכלוסייה, קשורים שחורים בארה"ב לכמחצית מקרי הרצח במדינה. לפי סטטיסטיקה של ה-FBI מקבלים שללא השחורים (אבל עם ההיספנים שקשורים למקרי רצח בשיעור כפול מן הלבנים) שיעורי הרצח בארה"ב היו (בצד שמאל בשורה הבאה):
3.82 x 0.47 / 0.87 = 2.1
שזה בין בלגיה להונגריה. יתכן שאת שארית ההפרש ביחס לממוצע במדינות ה-OECD מסבירים הקלות השערורייתית ברכישת נשק בארה"ב, הפרגמנטציה של החברה האמריקנית ואולי גם הטמפרטורה הממוצעת‏1.

ומה בקנדה? במדינה שבחרה בטרודו‏2 לא מכובד לדבר על זה, אבל לפחות לפי זה, נראה ששיעורי הפשע בקרב השחורים הקנדים ביחס לאלו של שאר האוכלוסיה גבוהים משמעותית מיחס זה בארה"ב. אלא ששיעור השחורים בקנדה הוא כרבע מזה האמריקאי.

לסיום, שיר. מלבד חוסר הקורלציה בין יכולותיה הווקליות של הילדה לגילה, מפתיע גם הרקע הבריאותי שלה - ריאה מצולקת לאחר דלקת ראות כמעט קטלנית + השתלת כליה (או אולי כמו שאבי היה אומר: זה הכל יחסי ציבור).

------------------------------------------------
1 אם לוקחים את 10 האלימות ביותר ו-‏10 הפחות אלימות מכאן נדמה לי שיש הבדלים ניכרים בטמפ' הממוצעת, אבל לא ממה עשיתי את החישוב.
2 שאמר לאחרונה: "[Returning Isis fighters] can be a powerful voice for preventing radicalization"
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696809
ובבלגיה אין כל מיני אוכלוסיות קשות יום משל עצמה? מה קורה אם מוציאים אותן מהסטטיסטיקות? אצלנו זה אותו דבר עם הערבים.

או שאולי עם בעלי הכנסות נמוכות? נראה לי שקל כיום לקבל פילוח עדתי ולכן יש הרבה סטטיסטיקות לפי זה.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696918
מסכים עם דבריך.
א. מוטב לכן להחליף את "שיעורי הרצח בארה"ב היו" בתגובתי ב-"שיעורי הרצח בארה"ב הם", הווה אומר שזה תרגיל מתמטי ולא תחזית סוציולוגית. בכל חברה שאינה ממש הומוגנית, סביר שהתפלגות הקבוצות האתניות בעשירונים הנמוכים שונה מאוד מזו הכללית, ואם במטה קסם היו הקבוצות האתניות המובילות בהם נעלמות‏1, כל המבנה החברתי היה מבצע התאמות והיינו מקבלים מספרים שונים מאלו של התרגיל המתמטי.
ב. נראה שאכן קל יותר לקבל פילוח עדתי. טרם מצאתי פילוח משביע רצון של שיעורי הרצח על-פי מצבו הכלכלי של המבצע (offender, perpetrator) בארה"ב, לא כל שכן בתוספת שיוכו האתני. אבל אולי מילות חיפוש מוצלחות יותר יובילו לטבלאות הרצויות.

מה שכן מצאתי זה את הטבלה הזאת2, לפיה 22% מן השחורים, 20% מן ההיספנים ו-‏9% מן הלבנים עניים. האם אלו הם האחראים לרוב מקרי הרצח היוצאים מתוך כל אחת מן הקבוצות? עבור ההיספנים ישנה התאמה (שיעורי קצח כפולים מזה של הלבנים, בהתאם לשיעור העוני הכפול בקירבם), שזה סביר עבור אוכלוסיות של מהגרים. בקרב השחורים שיעור העוני דומה לזה של ההיספנים, אך שיעור הרוצחים הוא פי ארבע. אבל גם אילו הסיבה לשיעורי הרצח הגבוהים היתה עוני, עדיין יש להסביר את שיעור העוני הגבוה בקרב השחורים, הרבה מעבר לקבוצות אתניות אחרות שהגיעו לארה"ב במאה ה-‏20 ובהדרגה יצאו ממעגל העוני. הסבר אחד לכך הוא התפרקות המשפחה האפרו-אמריקנית3. בוודאי ישנן אחרות.

1 להבדיל למשל מיציאתן/הוצאתן ממעגל העוני ללא מטה קסם
2 לא בדקתי את אמינות האתר אבל לפי העיצוב הסולידי שלו אפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות (:
3 מן הגורמים שבמאמר או אולי אחרים
עליונות שומשומית 696942
(באשר לשיעורי הקצח, אני לא מתפלא שהגוון השחור שולט שם).
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696816
מצד אחד נכון, זה פיל שמסתובב בחדר. ידועים הנתונים על שחורים בכלא.
מצד שני גם בלי השחורים הם עדיין רוצחים כפליים מאשר מדינות ההשוואה הישירה גרמניה צרפת איטליה אנגליה וקנדה (מדינות G8 בלי יפן ורוסיה).
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696819
אני לרגע מתנתק מכל הקשר ו(חשש) למוקשים רגישים:
כשיש בתערובת של רכיבים קבוצה A שמעלה את האינטראקציה המסוימת שאתה מודד ב-X אחוזים, לא מדובר רק באחוזים שנגרמים ישירות מ-A, אלא גם באחוזים שנגרמים כתוצאה מההשפעה של A על B,C ו-D. וזה רק בקירוב שני.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 698395
אבל העניין הוא שזה לא נכון.
אני נמנה על קבוצה (שלא כוללת רק אותי) שמסרבת להזדעזע מכך שיש הבדלים בממוצעים בן בני גזעים ועמים שונים. אבל אפופידס וחבריו מעדיפים תמיד להטפל לאלו המזועזעים מעצם העלאת הרעיון.
הרי שיעורי הרצח בארה''ב גבוהים בהרבה מאשר בקנדה ובריטניה, בלי קשר ל''רצחנותם'' של השחורים. גם את המספר החריג של הריגת שחורים ע''י המשטרה בארה''ב אפשר ליחס לרצחנות השחורים. מצד שני אפשר גם ליחס אותה לתיקון השני בחוקה. ואני מצפה מאנשים הוגנים להודות שזה פרט מבחין (בין ארה''ב לקנדה ובריטניה) הרבה יותר משיעור השחורים.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 698398
כדאי להזכיר ש אפופידס וחבריו מעדיפים גם לשקר בלי בושה.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696822
לוקח את הדיון לכיוון אחר:

לא מזמן נתקלתי במאמר הזה, מתוך גיליון ישן (1972) של העיתון "מחשבות". דיקן הפקולטה למתמטיקה בטכניון דאז מצוטט שם כך: "פגשתי כושים רבים בארה״ב, מהם אנשים אינטליגנטיים ביותר, אבל אין לי ספק שהאינטליגנציה הממוצעת של הכושים נמוכה מזו של הלבנים. יתכן שהדבר נובע מתנאים סביבתיים ירודים, שלא באשמתם, אני לא נכנס לזה." קשה לי להאמין שמישהו באקדמיה הישראלית היום היה מתבטא כך בפומבי, ואילו היה מתבטא, הוא היה מן הסתם מחולל צונמי תקשורתי אדיר סביבו.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696833
בודאי, בגלל ש''כושים'' הפכה למילה גסה.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696839
מפתיע לראות איך עבר הפרופ' אביתר, בתוך שתי פסקאות, מ''אני מדבר על אייקיו ולא על אינטליגנציה'' ומהתייחסות לתוצאות המבחנים, אל החוויה האישית שלו, ול''אין ספק שהאינטליגנציה הממוצעת של הכושים נמוכה יותר''.
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696846
בהחלט מדהים. פחות מחמישה עשורים, עולם האקדמיה השתנה לבלי הכר
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696884
איך מהנתונים בעל מספר העצורים אתה מסיק את שיעורי הרצח? מאיפה בא ה-‏3.82 ומאיפה ב-‏0.87?

הנתונים של ביזנס אינססידר הם מספטמבר 2015 ולכן נראה לי סביר שיתייחס לסיכומי 2016. הרבה מהנתונים השתנו מאז (הונגריה, מקסיקו, אסטוניה, ארה"ב...) הנתונים בויקיפדיה‏1 מעודכנים יותר.

אם אני מבין נכון את הטבלה, ב-‏2006 נעצרו 9,374 בני אדם באשמת רצח מתוכם 4,935 שחורים או אפרו אמריקאים (אני מניח שזה ה-‏47 בחישוב שלך), בזמן שבאותה שנה היו כ-‏17,250 נרצחים ואנחנו יודעים שפחות מ-‏60% מהרציחות מפוענחות.

אפילו אם נניח שהתפלגות האסירים זהה להתפלגות הפושעים‏2 ושכל אסיר אחראי לרצח אחד בלבד‏3, אז מספר הרוצחים שלא על ידי שחורים היה:
0.474 X 17250 = 8,176.5
יחסית לגודל האוכלוסיה (323,000,000 נכון ל-‏2016 - השנה שאנחנו מדברים עליה) מדובר על 2.53 (בין בנגלאדש לגרוזיה) אבל, אי הרי חילקנו באוכלוסיה כולה ובעולם בו אין שחורים בארה"ב גודל האוכלוסיה הוא 281,000,000 ואז אנחנו מדברים על 2.9 (בין מאוריציוס לסרי לנקה).

2 מחקרים הראו שזה לא נכון וששחורים מורשעים יותר מלבנים, אבל לצורך העניין נניח שכן.
3 ז"א שלא נאסרו שני אנשים על אותו רצח ושאין אסיר שהורשע על יותר מרצח של אדם אחד, גם שתי ההנחות האלה לא נכונות במפורש.
סיפורי דראקולה 702469
יועציו של ולאד צפש (המשפד) נסיך וולאכיה וטרנסילבניה הידוע גם כנסיך דראקולה, אמרו לו שבגלל מלחמותיו הבלתי פוסקות עם הטורקים, אין לעניים מה לאכול והם מתלוננים. הורה הנסיך לאסוף את כל העניים לכנסייה ולשרוף אותה. "עכשיו כולם יהיו מאושרים!".
להרוג יתושים במקום לייבש את הביצה. 696540
קראתי כתבה בהארץ לא מזמן (אין לי קישור, ולא משנה, כי מדובר בעיקר על סיפור אישי) שבו סיפרה ישראלית (לשעבר) שבנה לומד בבית ספר מקומי עם הילידים. יום אחד הוא חזר מפוחד בגלל שעשו להם בבית הספר תרגול מצב חירום (מה לעשות כשבא לבית ספר מישהו רע לירות עליך).

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים