מחקר רחב-היקף: אלכוהול מזיק לבריאות בכל כמות 3874
מחקר רחב היקף שהתפרסם לאחרונה ב"The Lancet" מפריך את הסברה שכמות מתונה של אלכוהול מועילה לבריאות. הוא מאשר כי לצריכה של מנה אחת (10 גרם) ביום יש השפעה מסוימת של הגנה מפני מחלות לב, אך זו אינה מפצה על הגדלת הסיכון לסרטן ולפציעות ותאונות. מנה אחת היא כמות האלכוהול בכוס קטנה של יין או בפחית בירה.

עם זאת, הנזקים של מנה אחת ביום אינם כבדים בממוצע. החוקרים הגדירו קבוצה של בעיות וסיכונים שיכולים לנבוע מאלכוהול (כמו סרטן ותאונות). הם גילו כי אצל מי שאינם שותים, 914 מתוך 100,000 אנשים יסבלו מאחת הבעיות האלו במשך שנה, ואצל צרכני מנה אחת ליום השיעור עולה ל-‏918. עם צריכה גבוהה יותר, הנזקים עולים בחדות: בקרב צרכני שתי מנות ליום השיעור הוא 977, ואצל צרכני חמש מנות ביום השיעור עולה ל-‏1252.

החידוש במחקר הוא רוחב ההיקף שלו: הוא מתבסס על כ-‏1200 מחקרים קודמים, ומקיף 195 מדינות, בין השנים 1990 ל-‏2016. השתתפו בו 500 חוקרים מ-‏40 מדינות.

במדינות רבות בעולם, למשל בריטניה, הצריכה הממוצעת היא בין 3 ל-‏4 מנות ביום. ההמלצה הממשלתית בבריטניה היא לצריכה של עד 2 מנות ביום. בישראל הצריכה קטנה בהרבה. לפי המחקר, אלכוהול הוא הגורם לכ-‏12% ממקרי המוות של גברים גילאי 15 עד 49 בעולם.
קישורים
TheLancet
הארץ
BBC
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "מדע"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

701256
פרופסור אחד מצוטט לסיום הכתבה ב-BBC:

"Given the pleasure presumably associated with moderate drinking, claiming there is no 'safe' level does not seem an argument for abstention," he said. "There is no safe level of driving, but the government does not recommend that people avoid driving."
701257
באופן כללי הכותרת נראית לי סנסציונית שלא לצורך. "מנה" אחת ליום מגדילה את הסיכון בשיעור של 4 ל-‏100,000, כלומר ב-‏0.004%. אפילו מתוך הנחה שזו אינה טעות סטטיסטית (איזה גודל מדגם צריך כדי להגיע לרמת דיוק גבוהה כל-כך?), זהו הבדל חסר משמעות. רפרוף במאמר המקורי מראה, שלא במפתיע, שהסנסציוניות היא בסיקור העיתונאי, והמאמר עצמו מדבר על טווחי טעות של אחוזים שלמים (כלומר שברירי אחוז כאלה הם כנראה חסרי משמעות).
701258
נראה היה לי שחלק מהמרואיינים (בהם חלק ממחברי המאמר) רצו להדגיש שאין יתרון בריאותי בצריכה מועטה על-פני אי-צריכה.

אבל כן, אישית יצאתי מקריאת המאמר (ואפילו רק מתקציריו העיתונאיים) רגוע יותר באשר לצריכה הנוכחית שלי ממה שהייתי לפני הקריאה.
701263
יותר מכך.
אם אני מבין נכון המחקר התמקד בצריכה גבוהה של אלכוהול.
רוב האנשים שאני מכיר נמצאים בטווח שבין 0 ל 1 מנות ביום. למשל בירה או שתיים וכוס יין בשבוע, שזה פחות מחצי מנה ביום.
המחקר לא ירד לרזולוציה הזו, שהיא רלבנטית יותר לארצנו.
דבר שני- המחקר התמקד ברמה הארצית והגלובלית. הוא לא בדק אם קבוצות אוכלוסיה מסוימות (צעירים, מבוגרים) נהנות מיתרון או סובלות מחסרון בריאותי כתוצאה משימוש מתון באלכוהול.
תושבי איקריה המבוגרים, לדוגמה, שותים 2-4 כוסות יין ביום, ונהנים מתוחלת חיים בין הגבוהות בעולם, בבריאות טובה.
701265
מהי תוחלת החיים של תושבי איקריה המבוגרים ששתו פלסיבו במקום אלכוהול במאת השנים האחרונות?
701267
אף אחד לא יודע, אבל כנראה שהם חיים חיים בריאים באופן כללי.
הנקודה שהעליתי היא שהממצאים של המחקר יכולים להועיל למדינות אבל פחות לפרטים.
כנראה שכמות המשתנים שצירופם גורמים לבריאות טובה ואריכות ימים אצל תושבי איקריה היא לא קטנה. הניסיון לבודד משתנה אחד מועיל ברמה הסטטיסטית אבל לא ברמה האישית כי לכל אחד מאיתנו סט משתנים שונה.

מתוך הכתבה ב"הארץ":
אמנם חלק מהמחקרים הקודמים מצביעים על תועלת בריאותית בצריכה מתונה של אלכוהול, הסבירה פרופ' בראון אפל, אבל מדובר במחקרים ברמה הפרטנית, והמחקר הנוכחי בוחן את המצב ברמה הבינלאומית. לכן, לדבריה, הקביעה במחקר שהנזק עולה על התועלת היא מרכזית - כי לא ניתן להפריד כאן בין התועלת לנזק במצבים שונים. "יש אנשים שאלכוהול מזיק להם יותר, שיתמכרו מהר יותר. אנחנו לא יודעים מי האנשים האלה מראש, ולכן עדיף שההמלצה הרפואית תהיה להימנע".

אני מבין זאת כך- כשבאים מצד בריאות הציבור בלי להתייחס פרטנית לכל מקרה, ההמלצה היא להמנע. אבל אם בודקים כל אדם לגופו ההמלצה יכולה להיות שונה.
אלכוהול out, קפה in 701786
מי מאיתנו שינטוש את הטיפה המרה בעקבות המחקר, יוכל להתנחם בכך שמחקר רחב-היקף אחר מגלה שקפה כן מועיל לבריאות בכל כמות. כדאי להדגיש (כפי שמצויין בדיווח) שכמעט כל מחקר רציני ורחב היקף (בגודלו ובמשכו) שנערך בנושא שתיית קפה הגיע לתוצאה דומה.

חידה: איזו כמות אלכוהול יומית תאזן את אריכות החיים היתרה שגוררת שתיית שתי כוסות קפה ביום?
אלכוהול out, קפה in 701795
ר’ המחקר. לא הצלחתי לקרוא אותו, אבל יש כל מיני דברים מעניינים בהערות.
אלכוהול out, קפה in 701827
ואיך נשקלל ליקר קפה?
אלכוהול out, קפה in 701831
אחרי חצי בקבוק השקלול נעשה טריביאלי.
אלכוהול out, קפה in 702044
למה דוקא חצי? (מלבד העובדה שידוע שחצי בקבוק שוקל חצי מבקבוק?)
אלכוהול out, קפה in 702061
בנסיונות שערכתי על עצמי חצי בקבוק הספיק. YMMV.
אלכוהול out, קפה in 702069
אני לא הייתי סומך על שום שקלול שלי כבר אחרי רבע בקבוק.
אלכוהול out, קפה in 702173
כי אחרי חצי, הבקבוק נראה כמו שני חצאים?
אלכוהול ושפות זרות 702823
לפחות לפי שני מחקרים, מנה מתונה של אלכוהול משפרת את יכולותינו בשפות זרות.
אלכוהול ושפות זרות 702827
זה קשור למנהג "לדבר בלשונות" של כמה כתות נוצריות? יש אומרים שיש לזה אפילו תועלת רפואית.
אלכוהול ושפות זרות 702828
מעניין. לא הכרתי את התופעה, אחרת הייתי מייחס זאת לתופעה מדעית מוכרת - שיפור הרהיטות בג'יבריש לאחר נטילת מנה מתונה של אלכוהול - מספר פעמים. שווה לנסות.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים