עוזי אבן: איראן הוכיחה יכולת התקפית שמאיימת על ישראל 3966
פרופ' עוזי אבן, לשעבר מדען בכיר בכור בדימונה ובהמשך חבר כנסת מטעם מרצ, מנתח את היכולת שהוכיחה איראן בהתקפה על מתקני הנפט בסעודיה לפני כמה שבועות. לדבריו, האיראנים הוכיחו יכולות מרשימות: הפעלה של כ-‏20 כלי טיס במתואם, חלקם טילי שיוט וחלקם מטוסים לא מאוישים, שכנראה שימשו להנחיית הטילים ולבחינת הפגיעה. המתקפה יצאה ממרחק של כמה מאות קילומטרים. לדבריו, יש ראיות ש-‏17 מטרות נפגעו, ומתוך 20 כלי תקיפה מדובר בדיוק גבוה. במיוחד הוא מציין כי מיכלי הגז הכדוריים נפגעו כולם במרכזם, בדיוק של מטר אחד בערך. הוא מציין שלסעודיה ולארה"ב מטוסי מכ"ם באזור שהיו אמורים לגלות מתקפה כזו, וכשלו בכך, ומסיק שלכלים האיראניים יכולת מסוימת לחמיקה ממכ"ם.

אבן אומר שעל ישראל להיערך לפוטנציאל שלה להיפגע ממתקפה דומה. הוא משבח את העובדה שמיכל האמוניה בחיפה רוקן, ושחוות פי גלילות פונתה. הוא קורא למגן טוב יותר תחנות כוח, להטמין מיכלי גז. כמו כן הוא קורא להשבית את הכור בדימונה. לדבריו, הסיכון עולה על התועלת בהמשך הפעלתו.
קישורים
הטור של אבן ב"הארץ"
ההתקפה על מתקני הנפט - NPR
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

כשביבי אמר את זה,,, 709936
כשביבי אמר את זה שנים כולל היום כולם בזו לו ואנשי רל"ב כולל ארץ נהדרת צחקו כמו אחרי שכטה ראשונה של גראס.

אבל שעוזי אבן אומר את זה - המשמר יעבור לדום.
כשביבי אמר את זה,,, 709963
אתה רואה, אמינות זה דבר שצריך להשקיע בו וגם לתחזק אותו.
כשביבי אמר את זה,,, 710010
מסכים.
כשביבי אמר את זה,,, 709968
אתה מבין, הסכנה האמיתית במי שכל הזמן צועק זאב זאב היא לא (רק) שהוא מצייר את עצמו כשקרן, אלא בזה שבסוף באמת בא זאב וטרף את כולם.
זילות השימוש באיומים בטחוניים לצרכים פוליטיים ואישיים קטנוניים היא עוד אחת מהצורות שבה ביבי פוגע שיטתית בתשתיות המדינה, ובמקרה הזה בבטחון המדינה.
והוא עוד מציג את עצמו כ'מר בטחון'.
כשביבי אמר את זה,,, 709987
הזאב היה תמיד זאב. זה שאובמה והצרפתים ויתר המטורללים האירופאים העדיפו לדמיין את הזאב לגדי - זאת הבעיה הנפשית המוכרת מאז תום מלחמת העולם ה1. מבחינה זאת מר בטחון היה מר בטחון וכולנו עוד נחזה במר הביטחון החדש שיעלה לשלטון בקרוב, איזה בטחון יהיה ברחובות הארץ. אוטובוסים עפים באוויר לא יהווה את הקדימון למה שיהיה.

כשחברי כנסת מהרשימה המשותפת ימליכו את גנץ בחודש הקרוב ‏1 זה לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן, כאשר המן הפעם זה ישראל. כל מי שסבור שרק שיקולי רל"ב עומדים מאחורי המהלך הזה מבחינתם, תמים הוא או אדיוט.

גם גנץ יודע שהמשותפת תפיל אותו מייד לאחר הצבעת האמון בממשלתו שתורכב מ44 ח"כ.מבחינתו זה הקלף שמציל אותו מסיבוך המשפטי של המימד החמישי ושל המאהבת הנשואה הדוסית שהוא מינה להיות חברת כנסת. כל עוד הוא ראש ממשלה של ממשלת מעבר יש לו הגנה.

מה שחשוב מבחינת לפיד זה שהוא צדק - באיחור של 5 שנים - שביבי לא יהיה ראש ממשלה.

ליברמן חייב להעיף את ביבי כי אחרת הוא הולך לכלא,מה שלא יהיה כן בעידן שבו שר המשטרה ויתר הגורמים המשפטיים יגיעו מיש עתיד.

בקיצור -
שמאלנים יקרים, אתם ואנחנו עוד נלמד שנים רבות איך זה להרגיש טיפשים. עלאק גנץ ראש ממשלה, זה מה שקורה שזורקים את החוקית היפה בגלל צ'ט עם כונפה.

1 בגיבוי ליברמן שאצלו ההמן זה ביבי על אמת. והבנו זאת מהנאום של ביבי על 'פליטת הפה' של האתרוג במקום האתגר.
כשביבי אמר את זה,,, 709997
בזאב זאב של ביבי הכוונה היתה שכל חודשיים שלושה הוא משתמש באיזה איום בטחוני עלום כזה או אחר, כדי להצדיק ספין פוליטי כזה או אחר, לפעמים זה החמאס, לפעמים חיזבאללה ולפעמים אירן.
ועכשיו השקרן הזה פתאום מטיף כמה חשובה ממשלת אחדות, כשעד ה-‏17 בספטמבר הוא נאם שוב ושוב כמה חשובה ממשלת ימין צרה. כמה פעמים אפשר לעשות את הספינים האלה ולחשוב שמישהו עוד יאמין לך (חוץ מקוזמו כנראה)?

אני אוותר ברשותך על להגיב לשאר הפייק ניוז מדף המסרים של קמפיין הליכוד. הבחירות כבר מאחורינו, לפחות לזמן מה.
כשביבי אמר את זה,,, 710009
1. לכתוב זה הכי קל כאן באייל , להוכיח את הנכתב מן הסתם קצת יותר קשה . אם כן - אנא הראה מתי מר בנימין נתניהו אמר זאב ובאיזה הקשר והיכן הוכח שזהו פייק או ספין. בנסיבות אלו , גם אתה תסכים איתי כי אם אין לך את הנתונים הרי שמר נתניהו צודק.
2. הצבעתי לבן גביר ומאחר ומר נתניהו אמר לכולם לא להצביע למי שהצבעתי הרי שברור לך שדף המסרים של מר נתניהו עף לו ברוח.
3. ובמחשבה נוספת , הדיאלוגים כאן באייל הקורא בנושאים פוליטיים ובייחוד כאשר נתניהו עומד למשפט איילי בכל פסיק , נראים לי מיותרים לחלוטין וזאת לאור העובדה ששנאת נתניהו כשנאת מוות הדומה לרועה הצאן שהצהיר ' מי יתן לי חכם ואנשכנו כחמור ' - הרי שלאור זאת , עדיף להתמקד בהיסטוריה,אותה אי אפשר לשנוא.
כשביבי אמר את זה,,, 710027
בטוחני שאם היית פותח גוגל היית מגלה חלק ניכר מהמקרים בהם ביבי הכריז זאב זאב.
רק בשנה האחרונה - כשניסה למנוע מליברמן לפרוש מהממשלה, כשלא הגיב לחמאס בגלל 'אירועים דרמטיים' שנעלמו כפי שהופיעו, כשהכריז השכם והערב - רצוי בעיצומו של קמפיין בחירות, לקבלת הפוקוס התקשורתי בשמונה בערב - על מסיבת עיתונאים חשובה והכרחית (שלא לומר מלחיצה, חצי יום הרשת התמלאה בפאניקה ממלחמה קרבה) שהתגלתה כתעמולה קטנה ומביכה ולא מוצדקת, וכן הלאה.

השתקת הטיעון על ידי זעקות 'שנאת ביבי' היא לא עניינית ולא רצינית.
כשביבי אמר את זה,,, 710035
להצביע על ׳שנאת ביבי׳, כאילו מדובר במגרעה של הציבור ולא במגרעה של ביבי, זה בעיקר משעשע. בכיינות של ביביסטים חמוצים. זעקת הקוזק הנגזל.

האיש הרויח את השנאה כלפיו ב״יושר״.
כשביבי אמר את זה,,, 710053
בטוחני שאם היית פותח גוגל היית מגלה חלק ניכר מהמקרים בהם ביבי הכריז זאב זאב.
הקשבתי לעצתך מר הפונז , וראה זה פלא - אף לא אחד מהאיזכורים בהם ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו התריע על האיום האיראני או האיום החמאסי או האיום החיזבאללי ,או כל איום בטחוני אחר , לא היה בגדר סרק או זאבים באספמיה, אלא אמת לאמיתה. אתה יותר ממוזמן להפריך את מה שבדקתי. אם לא הצלחת להפריך משמע שתגובתך מלכתחילה לא הייתה עניינית ורצינית.

רק בשנה האחרונה - כשניסה למנוע מליברמן לפרוש מהממשלה, כשלא הגיב לחמאס בגלל 'אירועים דרמטיים' שנעלמו כפי שהופיעו, כשהכריז השכם והערב - רצוי בעיצומו של קמפיין בחירות, לקבלת הפוקוס התקשורתי בשמונה בערב - על מסיבת עיתונאים חשובה והכרחית (שלא לומר מלחיצה, חצי יום הרשת התמלאה בפאניקה ממלחמה קרבה) שהתגלתה כתעמולה קטנה ומביכה ולא מוצדקת, וכן הלאה.

אני באמת מנסה להבין מהי אותה מחשבה אשר מובילה תנועות פוליטיות היונקות מחזונם של אנשי המהפכות לקוות למלחמות עם אלו אשר איתם הם מצהירים החל משנת 92' לשלום. בעיה נפשית או בעיה עלומה ? אדון נתניהו נותן ברקסים בירידות של ים המלח , כי הוא מבין שהחמאס מתים למלחמה עם ישראל כדי לסבך את עיסקת ה100 של טראמפ וכדי לגרום למדינות המפרץ לחוש באי נעימות עם ההסכמים אשר אמורים להחתם עם ישראל כנגד איראן וזאת כאשר היהודים ' טובחים' בערבים אחרים . או - אז באים לי אנשי שמאל ושולפים את הקלף אשר שייך בכלל לאנשי הלאום ' ביבי , ימין חלש ' - ' ביבי פחדן' . כאילו אשכרה הם רוצים מלחמה כדי להוכיח את שהם אומרים שנים.

אגב ליברמן - השמאל עדיין רוצה את ליברמן בכלא ?
כשביבי אמר את זה,,, 714890
עכשיו אתה מבין למה הדיבורים של נתניהו על מלחמה באירן היו סתם? מסמכי ממשלה חושפים: מחסני החירום לא מלאים. או אולי הוא באמת התכוון לצאת למלחמה בצורה כזאת...
שבע שנים רעות 709955
עוד לפני שראיתי את הידיעה הזאת על הערכותיו של עוזי אבן, ורמז לכך היה אולי בתגובתי תגובה 708889 יש לי תחושה שבתום שבע שנים טובות שבהן מדינת ישראל הגיעה לשיא של פריחה ועצמה, באות שבע שנים רזות. אני מאוכזב גם מטראמפ שכנראה הוא חלש ופחדן הרבה יותר ממה שחשבתי, ומנסה להפעיל כל מיני שיטות שעובדות אולי ביחסי מסחר אך כושלות כשמפעילים אותן מול "כוחות רשע" כמשטרי צפון קוריאה ואיראן. גם המצב הפנימי וחוסר היכולת להתאחד מול אויבים מבחוץ ואתגרים כלכליים ואחרים מבפנים, לא מוסיפים לתחושתי הלא נעימה. מקווה שאתבדה.
שבע שנים רעות 709969
אתה מדבר על אותן שבע שנים כה מופלאות ומלאות עצמה, שבתחילתן האויב העיקרי שלנו היה במרחק אלפיים קילומטר ובסופן יש לו בסיסים מבצעיים בכל הרצף משם ועד עשרות קילומטרים מגבולותינו, ועם יכולות מרחיקות לכת שאת סופן מי ישורנו?

הקריטריונים שלך ל"Job well done" מאד משונים בעיניי.
שבע שנים רעות 710012
לגבי העובדות שציינת נראה לי שיהיה קשה למצוא בן שיח נבון שיחלוק עליהן. הנושא המעניין הוא לדיון הוא מה בדיוק עשה נתניהו שהביא או תרם לתוצאות הלא טובות האלו.
א. דב דבר על 7 שנים טובות, אני מניח מאסוציאציות תנ"כיות (אלא אם כן רצה לציין את מבצע עמוד ענן בניהולם של ברק וגנץ כנקודת מפנה לטובה). למעשה המצב המזה"תי הוא בלתי ניתן להבנה למי שמוגבל להבנה פשטנית. הייתי מדבר על 8 שנים ותולה את המצב הנוח בהסכמי השלום עם מצריים וירדן, בהסכמי אוסלו המשוקצים, בהתנהגות הישראלית הקשוחה אך ריאליסטית בחומת מגן ובמלחמת לבנון השנייה. כנקודת ציון הייתי בוחר את האביב הערבי ב-‏2011 שהביא להחלשת כל המשטרים הסובבים אותנו אך מוטט רק את סוריה היריב העיקרי של ישראל בזירה.
ב. מה עשה נתניהו שאנו מתגוללים עליו? ובכן בעיקר לא עשה דבר. אני לא יודע אם זה נעשה בלא יודעין או בלית ברירה בגלל כניעתו של נתניהו למחנה המתנחלים, או שאולי היתה זו מדיניות מתוכננת ברוח התפיסות של שמיר לפיהן כל שינוי יהיה תמיד לרעת ישראל, נראה שביבי הוציא לפנסיה את מדיניות החוץ של מדינת ישראל. מאז שביבי הסתכסך עם אובמה ועם המפלגה הדמוקרטית (ב-‏2015) מדיניות חוץ של ישראל הפכה לחלום באספמיה. למעשה מדיניות החוץ של ישראל נקבעת בבור המטכ"ל והרב רפי המדליף משם לבנט משפיע על מדיניות ישראל יותר מאשר סגנית שר החוץ גב' מה שמה. מצב זה היה מפעיל את פעמוני האזעקה אצל כל רוה"מ שאינו יכול להונות את עצמו ואת עמו בנאומים חסרי השפעה באנגלית נמלצת ובגרירת אשתו למפגשים עם הדוגמנית של טראמפ והגימנזיסטית של פוטין.
ג. ואם כבר פורקים את מרירותנו על נתניהו, צריך להזכיר את מהפכת הגז שבוזבזה ובמקום לחזק את הכלכלה הישראלית, רק העמקנו את הבור של מאזן התשלומים הלאומי.
שבע שנים רעות 710028
אתה יודע, כשמנכ''ל של חברה של אלפי עובדים מביא לתוצאות גרועות במחיר המניה, או כשמאמן כדורסל פותח את הליגה בהפסדים מאכזבים, לא מתפלפלים יותר מדי על מי ומה, מפטרים אותו ומחליפים אותו באחר.

לגבי סעיפים ב' וג' אנחנו מסכימים. גם בועת הדיור רשומה על תקופת ביבי.
שבע שנים רעות 710056
כוונתו של טראמפ לנטוש את האזור הכורדי היא עוד סימן למפנה המדאיג במדיניותו. אני מקווה שיחזור בו כפי שכבר עשה בעניין הנסיגה מסוריה לפני זמן מה, אבל הסיכוי לכך לא גדול, וגם נראה לי שהוא פחות יקשיב לעצות נתניהו שנחלש גם בעניין זה. התמונה הזאת של החלטה כזאת שבאה אחרי שיחה טלפונית עם יקירנו ארדואן מזכירה לי את הלחץ של אובאמה על נתניהו לקבל את התיווך של ארדואן האנטישמי ומדינת קטאר החמסית בתקופת ''צוק איתן''. הפעם טראמפ מפקיר אחרים, אבל זה צריך להיות רמז גם לנו. רק על עצמנו אנו יכולים לסמוך.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים