הרמטכ''ל: קצין המודיעין שמת בכלא עמד לגרום לנזק בטחוני עצום 4051
הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס שלשום לפרשת קצין המודיעין שמת בכלא הצבאי לאחר שנחשד בעבירות ביטחון חמורות. לדברי כוכבי הקצין פגע ביודעין בסוד גדול מאוד, והנזק נמנע בדקה התשעים. עם זאת, כוכבי ציין כי מותו בכלא היה מחדל חמור שיש לתחקר אותו בנחרצות.

לפי פרסומים הקצין שירת ביחידה טכנולוגית, והיה מבריק במיוחד. צווי איסור פרסום מונעים מלגלות מה היה טיב העבירה של הקצין. צה"ל מוסר שלא היה במגע עם סוכן זר, ושפעל באופן עצמאי; ושמניעיו היו אישיים, ולא אידיאולוגיים או כלכליים. הוא נעצר לפני מספר חודשים, הודה ברוב סעיפי האישום, ובעת מאסרו היה בקשר עם משפחתו, עורכי דין ואסירים אחרים.

לפי אחד הניחושים הנפוצים, הקצין התאבד בבליעת כדורים פסיכיאטריים שאותם אגר. ניחוש אחד בנוגע למניעים, שאליו רומז עמוס הראל ב"הארץ", הוא תחרות פנימית מול אנשים אחרים במערך הטכנולוגי, ותחושה של קיפוח וחוסר הערכה.
קישורים
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

739531
אני משער שהדיון הזה נועד לפתוח ז'אנר איילי חדש: פינת הספקולציה הפרועה.

הצעות לגבי אותו "סוד גדול ביותר" שהקצין כמעט גילה, איך צה"ל עלה עליו לפני שהיה מאוחר מדי ומי ישחק את תפקיד הקצין בסרט (יהורם גאון אולי טיפה מבוגר מדי) יתקבלו בשמחה.
739532
(כל הכתוב כאן הוא 100% ספקולציה: אין לי שום ידע מיוחד על הפרשה מעבר לפרסומים בתקשורת וחשיפה לשמועות ממקורות לא אמינים).

בהתחלה, כשפורסם שהוא לא פעל ממניעים אידיאולוגיים ולא היה בקשר עם סוכן זר, שיערתי שהוא השתמש בכל מיני זירו-דייז מהמרכז כדי לעשות כסף איכשהו (נגיד ransomware או בוטנט לכריית ביטקוין). אבל אח"כ פורסם שהוא גם לא פעל ממניעים כלכליים אלא אישיים, אז מן הסתם ההשערה שגויה. עדיין ייתכן שהוא עשה משהו דומה מסיבות אישיות מטופשות (לרגל אחרי אקסיות או בני-זוג פוטנציאליים?). השמועות האחרונות שהגיעו לאזני הן שהוא הכניס backdoors למערכות מבצעיות, כנראה סתם כדי להוכיח שהוא יכול. רוב הסיכויים שהשמועות הללו מבוססות גם הן על ספקולציה.
739534
"הסוד הגדול" הוא התשובות לבוחן נשק: אבבאדגאגגא
בעקבות הפרשה צה"ל נאלץ לערבל את סדר השאלות ולכן קיבלתי אישור לפרסם.
739550
אני לא בטוח שאתה צודק. אני גם לא משוכנע לגבי "סוד גדול ביותר". הסוד הזה בנוי משני רבדים. הרובד הכללי מתאר באופן כללי מהו הסוד ובאיזה תחום הוא נמצא. הרובד היותר פנימי מתאר את הפרטים הספציפיים של הסוד. הרובד הכללי הוא כבר לא סוד ופרטיו פורסמו במה שנקרא מקורות חוץ. את הפרטים הספציפיים, צריך לקוות שהמערכת תדע לשמור לעצמה ופרטיו לא ידלפו.
לצרכי הדיון, הפרטים המדוייקים לא חשובים וממילא מי שמוביל את הדיון הציבורי זו המשפחה ולכן אי אפשר לצפות שהדיון יהיה פתוח רק למשפחה עצמה ולמקורבים.
המשפחה טוענת שצה"ל משמיץ את בנה כדי לחפות על מחדליו. אלא שממא נפשך: הקצין ישב בכלא 9 חודשים והיה צפוי לשנות מאסר לא מעטות. האם המשפחה מצפה שצה"ל לא יסביר מדוע?
יש כאן לפחות שתי מערכות שלא רצוי שיצליחו להימנע מבחינה עצמית בחסות סודות המדינה:
א. מדוע יש מקרים רבים כל כך של נסיונות התאבדות בשב"ס?
ב. נראה שפעילות מחלקת הביטחון והסיווג בצה"ל הטכנולוגי אינה חפה משגיאות. צריכה להתקיים מערכת ברורה ואמינה של סיווגים, כך שאף חייל לא יוכל שלא חדעת את המחיר של חשיפת סודות מסווגים. ואולי המסמר כאן נעוץ בהקפדה על כך שאין בעניין זה יוצאים מן הכלל.
ספקולציה פרועה 739551
למיטב הבנתי, הקצין ניסה לעשות שימוש בטכנולוגיה סודית לצרכים אישיים לא חוקיים.
ניחוש - לקצין היתה גישה לטכנולוגיה שמאפשרת פגיעה קשה בפרטיות והוא עשה בה שימוש כדי להשיג מידע על מפקדיו או חבריו ליחידה.
הבעיה, ישראל ממש לא היתה רוצה שמישהו ידע שיש לה היכולת הזאת (למשל, פריצה של הצפנת RSA).
ספקולציה פרועה 739553
מהמכתב של הוריו זה לא נראה כל כך, הם מאשימים את מפקדיו שלא פיקחו עליו ושהעלימו עין ממעשיו.
ספקולציה פרועה 739557
אתה בטוח שזה מה שהם טענו? טענה משונה מאד מאד מאד.
ספקולציה פרועה 739559
תראה אצל ריצ'רד סילברסטיין.
ספקולציה פרועה 739560
מכיר.
א. זה לא ההורים. זה אבנר כהן.
ב. אני מבין עכשיו שזה עניין של ניואנסים. אני הייתי מנסח את מה שנטען שם כך: אי אפשר לשים פטנט על רעיונות. כאשר אנשים עוברים למשל מן הצבא אל עבודה אזרחית ונשארים באותו תחום טכנולוגי, מן הסתם הם עושים שימוש בידע וטכנולוגיות שרכשו (או אפילו השתתפו בפיתוחם) בעבודתם הקודמת. זה בלתי ניתן למניעה. הנער (שרק לאחרונה השתחרר) עשה כנראה משהו מעבר לזה. משהו שמאפשר לתפוס אותו "משפטית" ולהפוך אותו ל"למען יראו וייראו".
ג. לדעתי, בכל הפרשה הזאת יש איזשהו פיל בחדר שכולם (ולאו דוקא רק בצה"ל) מנסים להתעלם ממנו. בהיות הנער מוקף באנשים חכמים ומביני עניין, כיצד זה לא נמצא אפאחד מביניהם שהיה בעל תוקף בעיניו ויכל להעמידו על הסכנה שבמעשיו.
ד. אם להיות כנים, המצב הזה (העדרו של מבוגר אחראי) דוקא קורה מדי פעם באזורים הללו. וזהו האלמנט הטרגי שמייחד את הסיפור הזה משאר החריגות והבעיות שישנן בתחום הזה של ביטחון המידע הארגוני.
ספקולציה פרועה 739561
היכנס שוב לאתר, הוא הוסיף אתמול מכתב שהוריו של הקצין שלחו לרמטכ''ל.
ספקולציה פרועה 739562
קראתי עכשיו. אכן טרגדיה.
המכתב אינו מוסיף דבר על מה שידענו. ההורים טוענים שתי טענות שהן לאו דוקא קשורות. הם ככל הנראה צודקים בטענתם לגבי העדר בקרה מספקת של ביטחון המידע ועל מעשי החיילים ביחידה המדוברת. אלא שאין ביכולתם לסתור את טענת צה''ל הנוגעת לסיכון בטחון המדינה ע''י בנם. וכאשר הבן שוהה חודשים בכלא צבאי ורע מכל מתאבד שם, צה''ל מן הסתם צריך להסביר מדוע היה שם. בודאי שצריך לבדוק את טענת ההורים (בננו לא סיכן את ביטחון המדינה) אלא שהבדיקה תעשה ע''י גורמים צה''ליים ומשפטיים ולא ע''י באי כוחה של המשפחה.
בכל מקרה צריך להודיע מייד על חקירה ע''י שופט וקצינים בכירים, כדי למנוע מן הויכוח עם המשפחה להסלים.
ספקולציה פרועה 739568
אני לא אומר שלא סיכן את בטחון המדינה, אלא שההשערה שניסה להשתמש בטכנולוגיה כדי להשיג מידע על מפקדיו או חבריו אינה משתלבת היטב עם הטענות לגבי העלמת העין.
ספקולציה פרועה 739569
אולי מפני שזו שמועה לא נכונה. בכל אופן, לא ידוע לי שזה נכון. לגבי העלמת העין, כבר עניתי ולא כל מה שההורים טוענים זה נכון. אפאחד לא רוצה להפוך את היחידה למקום ממושטר ובירוקרטי, שירחיק את כל החברה האלו משם. ההורים במצב לא קל, גם בגלל עובדה שעדיין לא ידועה לציבור ואני מאוד ממליץ להם לקחת יועץ משפטי ולהקשיב לעצותיו.
ספקולציה פרועה 739571
רק להבהיר: לקחת יועץ משפטי, לא מפני שהם חשודים במשהו, אלא מפני שצערם ומצבם הקשה עשוי להביאם לעשיית דברים גם שלא קונסטרוקטיבים עבורם וגם שעלולים לסבך אותם בעצמם.
ספקולציה פרועה 739573
כתבת שאתה לא אומר שלא סיכן את ביטחון המדינה, אבל האם בכוונתך לומר שהוא פרץ לחשבונות של קולגות ולכן הכלא היה יותר בגדר נקמנות אישית מאשר בשל סיכון הביטחון?
בכל מקרה, לא נראה לי שזה מה שהוא עשה. על פריצה לחשבונות של עמיתים שלך, חא מקבלים 10 שנים בכלא. ומדוע שהרמטכ"ל יסתבך במתן חסות למפקדים נקמניים? אני חושב יותר בכיוון של פירסום חיצוני של חומר מסווג מאד.
בכל אופן, כפי שכתבת בתגובה אחרת, זו אינה טענתם של ההורים. טענתם היא כדבריך שלא השגיחו והקפידו על חריגות בטחוניות שעשו חבריו של הבן. טענתי היא שזה (פרצה הקוראת לגנב) בשום דרך אינו מצדיק מה שבנם עשה.
ספקולציה פרועה 739555
פריצה של RSA נשמע לי לא סביר ברמות אחרות. אם זה סוג העבירה (אין לי שמץ של מושג), אזי יותר סביר שמדובר בכלי פריצה "רגילים" למערכות מחשב, טלפונים, וכו', והוא ניסה לגשת למערכות אזרחיות (נניח, לקרוא את המיילים של מישהי) או מערכות של מפקדיו (נניח, להאזין לטלפון של המפקד שלו).
ספקולציה פרועה 739558
אני ממש לא טוען של-‏8,200 יש יכולת לפרוץ את RSA. אני אומר שמן הסתם יש להם יכולות מסוימות שממש לא רצוי שקיומן יהיה ידוע לגורמים אחרים (לא בהכרח לאויב, יש סודות שחשוב יותר להסתיר מבני בריתך). RSA זאת סתם דוגמה - אין שום תועלת ביכולת לפרוץ הצפנה שכולם יודעים שאתה יכול לפרוץ אותה.
ספקולציה פרועה 739566
וואו, אם הבחור מצא פירצה ב-RSA מותו הוא כנראה אבדה גדולה מאד לאנושות (ואני לא ציני כלל), גם אם עבורי ייתכן שזה דווקא ארוע חיובי.
ספקולציה פרועה 739567
לפי האתר של ריצ'רד סילברשטיין הוא כנראה חשף נקודת תורפה של מערכת הפעלה מסויימת, שלא היתה ידועה (ככל הנראה) מחוץ לצה''ל, ובכך מנע את השימוש העתידי בה (בנקודת התורפה, לא במערכת ההפעלה).
התאבדות עם 4 כדורים?! 739535
הכתבות בעיתון טוענות שהוא נטל ארבעה כדורים וזה הוביל למותו.

רגע, מה?

אני לא פסיכיאטר, רוקח או כימאי, אבל זה נשמע לי כמו טענה קצת מוזרה (למה זה לא חלק מעבודתו של העיתונאי לברר ולשתף אותנו באינפורמציה לגבי הסבירות של טענה כזאת?). רק לי זה נשמע מופרך?
739536
אני מצטרף למה ששכ״ג רומז. מכותרות העיתונים נראה שמדובר בסיפור טרגי שבו רב נסתר על הגלוי. לא ברור מה הערך לדוש בו מעבר לתרומתנו הצנועה אך מרושעת לעינוי משפחתו של הקצין.
739537
טוב, הרמז של שכ"ג בברור עבר לי מעל הראש. אז אגיב לך.

כן, אין חולק שאין ערך לדישה וחפירה בנושא. אבל זה נכון ל-‏99% מהנושאים שעולים כאן (ובכלל). בעיני הפרשייה הזו מסקרנת, גם אחרי שפורסמו הרבה פרטים שלאורם היא פחות מסעירה משהיה נראה מלכתחילה.

בעולם המושגים שלי, הנושא רחוק שנות-אור מלהיות טאבו; וזה נכון אפילו אם במשפחת החייל חברים קוראים קבועים באייל (יש לך סיבה לחשוב כך?).

למותר לציין שאף אחד לא מכריח אותך להתעניין בנושא, ולא עולה בדעתי מילה אחרת מלבד "חוצפה" כדי לתאר את הניסיון שלך לנזוף בי על סקרנותי.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים