ארה''ב תקפה בעיראק; מאיימת בתקיפות נוספות 435
כוחות של ארה"ב ובריטניה תקפו שלשום (ו') מטרות בבגדד. ההתקפות באו, לדברי הנשיא בוש, כדי להזהיר את עיראק לבל תנסה לרכוש או לייצר נשק להשמדה המונית.

על פי דיווחים עיראקיים, שניים נהרגו וכ-‏20 נפצעו בהתקפות. נשיא עיראק, סדאם חוסיין, הגיב בחריפות על התוקפנות האמריקאית, ואליו הצטרפו גם נשיא רוסיה ומנהיגים מהעולם הערבי, שגינו את ההתקפות.
קישורים
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ומה חדש כאן? 17286
ארה"ב ובריטניה תוקפות את עירק מדי יום ביומו מאז סיומה של מלחמת המפרץ.

מה ששונה בתקיפה האחרונה הוא שהיא נערכה מחוץ ל"תחום המותר" שבו אסורה התעופה לכלי-טייס עירקיים (דרומית לקו רוחב 33, צפונית לקו רוחב 36).
ומה חדש כאן? 17288
...אבל, לפי טענת האמריקאים, באמל"ח שנורה מחוץ לרצועה הנ"ל. יש להם את היכולת באופן עקרוני ומעשי. כבר היה ירי על מטרות בתוך הרצועה הנ"ל – ע"ע פברואר 98.
ומה חדש כאן? 17335
שכחת את ההסבר על המניעים הסמויים לתקיפה.
מותר להיות קצת בילינסקי? 17337
הספונסורים של ג'ורג' בוש הם יצרני הנשק ומפיקי הנפט בארצות הברית. לכל אלה קיים אינטרס להצית מלחמות, שבהן רווחי נפט ונשק הם גדולים.

ביל קלינטון לא היה תלוי בהם, וניסה לקדם את השלום. ג'ורג' בוש ינסה, כנראה, לגרום למלחמה.

אני מאמין שכל הפוליטיקאים ברמת מקבלי ההחלטות מודעים לכך. צריך לראות מי יהיה גדול המתאפקים: שרון, ערפאת, חוסיין, או קדאפי. אלה הם הארבעה שעבורם קל ביותר "להסביר" לעם האמריקאי כיצד נוצרה המלחמה.
מותר, אבל צריך לענות לשאלות 17352
איך פעולות תוקפניות קודמות של ארה"ב נגד עירק, תחת שלטון קלינטון, מתיישבות עם ה"חתירה לשלום" שאתה מייחס לו? וחשוב מכך: איך מדיניות הסנקציות המפוקפקת מתיישבת איתה?
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 37847
האם תקיפות קודמות של ארה"ב בעיראק קידמו מלחמה? נראה דווקא שמניעת התעצמות צבאית בעיראק משרתת את השלום היטב.

מובן שהתקפות אלה אינן משרתות את השלום באותה יעילות כמו תקיפת הכור האטומי העיראקי בידי ישראל, לדוגמא.

מדיניות הסנקציות נועדה כדי להפיל את סדאם חוסיין "מבפנים" מבלי להזדקק לאלימות חיצונית (כלומר: הבה נעשה את חייהם של העיראקים כה קשים, עד שיבינו שסדאם חוסיין הוא מקור צרותיהם). בינתיים - זה אינו מוכיח את עצמו. אם המערב רוצה להפיל את סדאם חוסיין, הוא צריך לעשות את העבודה המלוכלכת בעצמו, ולא לסמוך על העיראקים.
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 37864
מה פירוש "קידמו מלחמה"?! התקיפות עצמן הן-הן אקט של מלחמה.
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38094
תקיפות הן אקט מלחמתי. כשהוא מבוצע נכון, ביכולתו למנוע מלחמות או להקטין את נזקן. תקיפת הכור הגרעיני העיראקי בידי ישראל (1983?~) היא דוגמא לפעולה כזו.
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38104
טוב, כפי שאסף עמית העיר לי במקום אחר, בצדק, תתקשה לשכנע אותי (למרות שאתה מוזמן לנסות) שתקיפת הכור הגרעיני ע"י ישראל מנעה מלחמה או הקטינה את נזקה של איזושהי מלחמה. להודו, לפקיסטן ולישראל יש כורים גרעיניים. לשתיים הראשונות יש גם נשק גרעיני. שלושתן שרויות בסכסוכים ברמה כלשהי עם שכנותיהן. האם אי-הפצצת הכורים שלהן היא מחדל, שתוצאתו מלחמה או נזקי-מלחמה גדולים?
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38108
המקרה של עירק הוא קצת יותר קיצוני. תוך פחות מעשור מהפצצת אותו כור היתה עירק מעורבת במלחמה גלובלית. במסגרת אותה מלחמה היא הפגיזה את ישראל, אקט פסיכוטי לחלוטין, היות שישראל לא היתה קשורה לאותו סכסוך, אך ''בהזדמנות זו שאנו כבר מסוכסכים עם כולם, נפגיז גם את ישראל''.

אגב, ההצדקה לתקיפת ישראל על ידי עירק לא השתנתה כלל, כלומר - הסיבה שהיא אינה מותקפת כיום על ידי עירק היא מגבלותיה של עירק (למשל, מחסור בכורים גרעיניים בצד מגבלות אחרות). כאשר יוסרו המגבלות, ייערך סיבוב נוסף.
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38114
קצת מוזר לסווג את הפצצת ישראל כ"אקט פסיכוטי". מטרתו הייתה ברורה ולדעתי אף מקובלת על רוב האנשים גם בלי הסברים מסובכים - לגרור את ישראל למלחמה ולפרק את הקואליציה, כלומר להגיע למצב דומה למצב היום בו "הצד השני" (אני לא רוצה להסתבך בסיווגים כ"טליבאן" או "בן-לאדן) מצייר את המלחמה כמאבק בין האיסלם למערב.

וחוצמזה, ד"ר רבינוביץ, נהיית נביא?
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38119
יש כאן בעיה של בוחן המציאות.
האם הקואליציה במלחמת המפרץ היתה קיימת באופן מעשי? עד כמה משמעותית היתה השתתפות מדינות ערב בקואליציה הזו, והאם הישגי המלחמה (אילו הישגים?) היו נעלמים לו היתה ישראל תוקפת את עיראק?

ובאשר לנבואה, הפוסל במומו פוסל http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=228&rep=10...
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38120
לא משנה איך אתה בוחן את המציאות. כפי שגם העיר מיץ, לקרוא לתקיפה "פסיכוטית" זה בסך הכל לקלל את סדאם חוסיין ולומר שהוא זרק חלק נכבד מארסנל הטק"ק שלו על ישראל "סתם" זה פשוט לא להעריך את יכולתו לנהל מדינה/מלחמה. אתה חופשי לעשות כן, אני מוותר על התענוג.

ובאשר לנבואה, נו טוף, 1:1
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38121
במונח "פסיכוטי" התכוונתי ל"מנותק מהמציאות". הגדרת את המטרה שלה. האם המטרה הושגה? האם המטרה סבירה?
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38128
המטרה לא הושגה כיוון שסדאם לא זכה למספיק "שיתוף פעולה" בצד הישראלי. לו דעתו של אביהו בן-נון, מפקד חיל-האויר דאז, הייתה מתקבלת אזי חיל האויר היה יוצא לתקיפה ( ראה למשל "השבת הגורלית", כתבתו של אמנון ברזילי מ"הארץ" 13.1.95 או "בגלל המלחמה ההיא", כתבתם של יוסי מלמן ודן רביב מ"על המשמר", 11.1.95). גם אם אזרחי תל-אביב היו נשמעים לקריאתו של שלמה להט להשאר בעיר ולא להיות "עריקים" אזי היה סיכוי גדול למספר גדול הרבה יותר של נפגעים בנפש, מה שהיה יוצר דעת קהל חזקה בעד תגובה (ע"ע מגדלי התאומים) ומחזק את תומכי הקו הנ"ל בממשלה. אפילו הגנרל נורמן שוורצקופ שטען כי "הטילים זה כמו סערת ברקים בג'ורגיה" תרם לאווירה ש"האמריקאים לא עושים שום דבר להגן עלינו לכן צריכים להגיב בעצמנו", שלא לדבר על העובדה שבניגוד למובטח הוקצו מטוסי קו שני ושלישי למשימת חיפוש והשמדת משגרי הטילים, לפי עדותו של אדוארד לוטבק שהיה יועץ ביחידת התכנון של חה"א האמריקאי.

לי זה נראה סביר.
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38123
ואגב, בתשובות לשאלותיך, הקואליצה הייתה שם, תוך השתתפות פעילה של סעודיה, מצרים וסוריה. האם היא הייתה משמעותית? חלק (סעודיה, שאריות כווית) כן וחלק (מצרים, סוריה) לא ממש. מה שחשוב הוא שהמלחמה לא הצטיירה כמלחמת מוסלמים בנוצרים (ויהודים) אלא כמלחמת נפט. מבלי להסתכן וליפול בפח הנבואה ניתן לומר שסדאם ניסה לסחוף את המלחמה לפן הדתי ולא הצליח. היה וישראל הייתה תוקפת את עירק אזי אני חושב שלא תוכל להתכחש לכך שהייתה נוצרת בעיה מסויימת בפן זה. איך הייתה נראית אז המלחמה ומה היו תוצאותיה? כבר אמרתי שבפח הזה אני לא נופל...
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38124
אוף! כבר פעם שנייה השבוע שזמני-כתיבת-הודעות-והגהתן ארוכים שלי גורמים לי להיראות עוד יותר טמבל ממה שאני באמת. ה-logים של השרת יוכיחו שכתבתי את תגובתי מ-‏00:01 לפני שראיתי את תגובתך זו מ-‏23:59!
המתנת בסבלנות, אז מגיעה לך תשובה 38115
אני אשאיר לע"ב להגיד מה הוא חושב על השימוש במילה "פסיכוטי" ביחס למה שעשתה עיראק. במאמר מוסגר: להגיד "עיראק היתה מעורבת במלחמה גלובלית" זה כמו להגיד שהכספר מר לוי היה מעורב בשוד מזויין. על עיראק היתה התנפלות גלובלית בעקבות פתיחתה במלחמה לוקאלית לחלוטין.

טיעון בסגנון "אילולא הופצץ הכור, הטילים שהיו נוחתים על ישראל/סעודיה היו חמושים ברש"ק גרעיניים" קורס חיש קל לנוכח העובדה שלעיראק היו רש"ק כימיים אך היא לא השתמשה בהם. לאור זאת אפשר גם להבין את המטרות (אם תואיל לעזוב לרגע את ה"הצדקה") של הפצצת ישראל.

על כל פנים, לא ענית לשאלתי לגבי ישראל (שהיתה מעורבת במלחמה בלבנון באותה עת ממש, ושהיתה מעורבת במלחמה גלובלית ב-‏91), הודו ופקיסטן.
1981 38112
PAX AMERICANA 17336
נשאלת לה השאלה האם במסגרת רעיון 'הפוליטיקה הסמוייה מן העין' מנסות ארה"ב ובריטניה למנוע דבר, אשר למעשה אין איש יודע כלל מה הוא.

יש לשער כי לתקיפה זו צריכה היתה להיות סיבה יוצא מגדר הרגיל, וזאת מפאת הבחירה בעיתוי כה אומלל ברחבי העולם הערבי לפעולה שכזו, פעולה היכולה אך ורק להמאיס את ארה"ב ובריטניה על מדינות ערב.

אומנם יכול בהחלט להיות, כי פעולה זו באה לאותת על כוונות רציניותו של ג'. וו. בוש בשאלת יחסיה המתחדשים של חמולת בוש כנגד חמולת סאדם, אך כאמור - יעילותה מפוקפקת למדי;
התוצאה הישירה של פעולה זו הינה התאחדות העם העיראקי סביב מנהיגו, הכוללת את העולם הערבי בכלל, ואת סך פזורת הפלסטינאים בשטחים ובמדינות ערב השונות בפרט.

בדבר אחד ניתן להיות בטוח: האיזור בכללותו עומד לפני התדרדרות רבתי, אשר איש אינה ישורנה.

א. מאן
PAX AMERICANA 17341
אין פה שום פוליטיקה סמויה מהעין אלא מדיניות עקבית. להבדיל מברק וממשלתו שלא עמדו בהבטחתם שכל פרובוקציה של החיזבאללה אחרי נסיגת צה"ל מלבנון תיתקל ביד קשה, תגובה חריפה וכו', האמריקנים והבריטים לא משחקים משחקים - סדאם ניסה להתחכם איתם ומיד הם הגיבו.זה הכול. וזה גם יותר זול: על העדר התגובה שלנו מול פעילות החיזבאללה ישלמו מאוחר יותר גם הם וגם אנחנו ביוקר ובריבוע.
PAX AMERICANA 17456
בוש ג'וניור בא לקומם את שמו של האב שהוכפש כשלא סיים
את המלאכה בעירק, ולשם אנשי האב גויסו לעזור
במלאכת החזרת עטרה ליושנה .ומוריין דאוד מהניו-יורק טיימס
מוסיפה שצריך גם לזכור שסאדם ניסה להתנקש באבא'לה.
PAX AMERICANA 17870
במסגרת המדיניות ה'עקבית' עליה אתה מדבר, עומדת מחלקת המדינה של ארה''ב כבר בשבוע הבא לנזוף ולבקר קשות את ישראל - ויש שיאמרו
בצדק - באשר למדיניותה הנוכחית בשטחים הכבושים, אך באותה נשימה להצדיק ולתרץ פעולות אמריקאיות הכוללות בין היתר הרעבה, ענישה קולקטיבית, מניעת תרופות ועזרה, ואף הפצצות לשמן כנגד העם העיראקי.

לתשומת ליבך.

א. מאן
PAX AMERICANA 17898
סטנדרטים כפולים במדיניות החוץ של המערב, כולל ארה''ב, זה לא סיפור חדש, זה חלק בלתי נפרד מהנטיה שלהם לעקביות.
PAX AMERICANA 17926
בועז שלום,

ידיעה מאתר גלי צה"ל מיום 24.02.01:

" משרד החוץ האמריקני בודק האשמות כי ישראל עושה שימוש בציוד אמריקני נגד פלסטינים, דבר שמנוגד לחוק האמריקני. נשיא המכון הערבי האמריקני, ג'יימס זועבי, פנה במכתב למזכיר המדינה פאוול לבדוק את העניין ובינתיים להשעות משלוחי ציוד לישראל עד שיתברר אם נפגעים אינטרסים אמריקניים לאומיים"

בשבוע הבא:

מי ירה ב-G.R?

א. מאן
War, made in the USA 17930
האינטרס האמריקאי הלאומי הקרוב לליבו של בוש הוא האינטרס של תעשיית הנשק האמריקאית.
PAX AMERICANA 18025
הערבים באמריקה הפנימו את הלקח היהודי ולאט לאט נשמעים יותר קולות של אירגונים איסלמיים, לאו דווקא בנושא ישראל. אמנם הם עדיין רחוקים שנות אור מכח ההשפעה האינטלקטואלי, כלכלי, אלקטורלי (במיוחד בניו יורק ובוסטון) ותקשורתי שיש ליהודים.

האפרו-אמריקאיים פונים לאסלם גם כבסיס התבדלות-לאומני ואם בשנות ה 50-60 היה שיתוף פעולה בין ארגונים יהודים לשחורים בתחום שיוויון הזכויות, היום רמת השיתוף נמוכה יותר והועכרה על ידי הפוליטיקה של המזרח התיכון והפער הכלכלי.

בבחירות האחרונות בוש פנה לציבור הערבי, במיוחד בשיקאגו, ועד כמה שאני זוכר זו הפעם הראשונה שמועמד פונה כך אליהם בפומבי (זה היה במסגרת את העימותים). מן הסתם השטר הזה יוגש פעם לפרעון.

ישנה גם יותר חשיפה של אינטלקטואלים ערבים, אני לא בטוח אם זה רק בערוצים היותר "גבוהים", בכל אופן אדוארד סעיד מאונ 'קולומביה, פואד עג'מי מג'והן הופקינס.

אגב, לא היה זה JR?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים