ישיבת ממשלה סוערת בעניין ההערכות מחדש בחברון, מתיחות בין הדרג המדיני לצבאי (עודכן) 729
ישיבת ממשלה סוערת היום (א') בעניין ההערכות מחדש בחברון וההקלות לפלסטינים.

ראש הממשלה הביא לישיבה את ההצעה עליה סוכם בישיבת המטבחון:

1. פתיחת מחסום קלנדיה.

2. הסרת מחסומים באופן שיאפשר תנועה חופשית בין ערים מסוימות ביו"ש.

3. טיפול בסוגיית הכנסת דלק.

4. הרחבת רצועת הדייג בגזרה הצפונית של רצועת עזה ל-‏12 מייל.

5. ישראל תהיה מוכנה להסרת סגרים אם הפלסטינים ימלאו תנאים מחייבים. התנאים לגבי כל עיר יסוכמו בפגישות הביטחוניות.

6. בעניין חברון - תמורת התחייבות ממשית למנוע ירי בכל אזור חברון - צה"ל יצא משטחים אלה. הדבר ילובן במפגשים הביטחוניים במגמה לקבוע סידורים מעשיים לביצוע האמור לעיל. הצבא יהיה במוכנות לחזרה לשטחים השולטים במקרה של הפרה.


במהלך ישיבת הממשלה היו חילופי דברים קשים בין ראש הממשלה לשרים לנדאו, זאבי, לבנת ובניזרי. הוויכוח החל לאחר שהשרים דיברו כנגד היציאה המתוכננת משכונות אבו־סנינא וחראת א־שייח בחברון, כחלק מההקלות המתוכננות לפלסטינים, והעלו את חמתו של ראש הממשלה אשר הציע להם "להתרכז בעבודת משרדיהם ולא בדיבורים".

שרון מתח ביקורת קשה על הודעת דובר צה"ל מהבוקר לפיה הרמטכ"ל מתנגד לביצוע הקלות לפלסטינים. שרון אמר כי זו הצהרה חסרת תקדים כיוון שמדובר בנושא מדיני ולא צבאי.

שר הביטחון, בנימין בן־אליעזר, העיר כי אף הוא "לא אהב" את ההודעה לעיתונות. כאשר הגיש בן־אליעזר לשרון את הודעת דובר צה"ל הוא נשמע מפטיר: "אני עוד אפטר אותו". הנוכחים שאלו "את מי, את הדובר?" ושר הביטחון ענה: "לא, את הרמטכ"ל".יום ב', 10:00

הרמטכ"ל פרסם היום באמצעי התקשורת את הודעת ההבהרה הבאה:
"לא היה בכוונתי להודיע שאני מתנגד להחלטות הדרג המדיני, כי אם ממליץ כחוות דעת מקצועית בלבד. אינני בא לאיש בטענות בהקשר הזה ולוקח אחריות עלי. אני מחנך את חיילי צה"ל ומפקדיו כי אנו צבא של מדינה ולא מדינה של צבא. צר לי אם מישהו נפגע ואם דברי נוסחו והובנו שלא על פי כוונתי. ניתן היה להבין מהם כי אני מביע התנגדות להחלטות של הדרג המדיני - ולא היא. אנו נמצאים למעלה משנה בלחימה מול הטרור וכל החלטות הדרג המדיני בוצעו כמיטב יכולתו של צה"ל ומעולם לא יצאתי כנגד החלטות הממשלה אלא הצגתי את המלצתי המקצועית בלבד".

שר הביטחון והרמטכ"ל נפגשו אתמול לישיבת הבהרה, בה נזף שר הביטחון ברמטכ"ל ואסר על כל הקצינים הבכירים להתראיין עד להודעה חדשה.

צה"ל ביצע לפנות בוקר את הנחיית הממשלה והסיג את כוחותיו מהשכונות אבו־סנינה וחראת א־שייח. במהלך הנסיגה נעצרו 23 מתושבי הישוב היהודי בחברון שניסו להכנס לשכונות הנ"ל. בימים הקרובים יבוצעו הקלות נוספות על פי הסיכום עם הפלסטינים.

קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
הודעת הבהרה של דובר צה"ל
Ynet - שר הביטחון נזף ברמטכ"ל
Ynet - צה"ל נסוג מהשכונות שנכבשו בחברון
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

38734
האם תיתכן הפיכה צבאית בישראל?
38735
נו, מה אתה חושב?
בהחלט כן. 38739
הייתה תחושה כללית דומה גם בימים שלפני, ותוך כדי, היציאה מלבנון.

בעיניי, אין זה רעיון מופרך לגמרי, גם אם לא סביר.
מופז שלנו לא יעשה את זה! 38749
גם אתה נכנעת להערכות המודיעין הסוריות?
מופז שלנו לא יעשה את זה! 38751
נכנעתי? מאיפה אתה חושב הם מקבלים מידע?

הערה חשובה לשוטרי האתר המקומיים: הכל בצחוק. (חבל שאין כפתור "ציניות")
מופז שלנו לא יעשה את זה! 38755
לכל מי שאומר "חבל שאין כפתור ציניות" - אני ממליץ על ביקור קצר ב"עין הדג", שבו כבר יש כפתור ציניות.

ומזל טוב לדג ביום חגו (שחל אתמול)!
מה פתאום 38754
לא.
הרי צה"ל הוא צבא העם הישראלי. הפיכה תהיה אפשרית רק אם יהיו שיחרורים סיטוניים מצה"ל על בסיס עדתי או דתי... אופס!
שחרורים על בסיס עדתי? 38764
איזה כיף! אפשר להשתתף? או שדווקא התכוונת לאשכנזים?
מבחן עבדאללה 38765
נדמה לי שהוא התכוון דווקא לערבים, אם כי יתכן שהשימוש במינוח ''עדתי'', לא ממש מתאים כאן.
מבחן עבדאללה 38781
אני מנחש שיובל התכוון לחרדים. יובל, למה התכוונת? לכולם?
מבחן ישמעאל 38868
במלה ''עדתיות'' התכוונתי לערבים. פעמים רבות דיברתי על השיחרור הלא מוצדק של ערבים וחרדים מצה''ל.

למעשה - גם בתוכם יש עדתיות. יש עדות ערבים המשרתות בצה''ל, אם כי לא בהיקף האוכלוסיה היהודית (בדואים, לדוגמא). יש שיחרור גורף של כל הערבים הפלשתינאים משירות צבאי.
מבחן אללה הוא חתול 38955
אם הצבא הוא של כל העם, אז איך זה שהרמטכ"ל מסייע לביבי?

(לא שזה רע. קצת קנוניות הן תמיד דבר מדליק... היי, זוכרים את הקטע ההוא ב"אני קלאודיוס", עם כל הגופות בכל מקום? מדליק!! :-)) )

דורית.
מחברון תצא תורה 38773
המרחק מהפיכה צבאית כוללת שבו ינסה גורם כל שהוא לתפוס את מוקדי השלטון באמצעות הצבא נראה עדין רחוק .אך נסיון של גורמים בימין הקיצוני ליצור גורמים מליציונים שיתנגדו (בעזרת תמיכה או משאבים שיגיסו בתוך הצבא) צבאית לכל החלטה מדינית באזור כמו חברון הוא מציאות קימת.כך שהתסריט של מלחמת אזרחים נראה לי ריאלי יותר.
למזלינו הפלסטינאים דואגים לקואליציה קצת יותר מהיהודים.
כן, 38776
לא ע''י השתלטות צבאית על הפרלמנט, אלא על ידי אילוץ הדרג המדיני (והאזרחים) לקבל את עמדות הצבא (כמו השנה האחרונה).
כן, 38778
אילוץ באיזה אופן?
כן, 38780
כמו בטורקיה למשל? שם הצבא מונע חקיקה דתית ומקפיד שהמדינה תישאר חילונית.
כן, 38785
תטל''א. שאלתי באיזה אופן, כלומר באילו אמצעים. למיטב הבנתי, האופן היחיד בו הצבא יכול לאלץ את הפוליטיקאים לעשות משהו הוא ע''י איום מוחשי להשתלט על השלטון אם לא יעשו כן. נדמה לי שזה המודל הטורקי.
צודק. 38787
התקשורת כהמשכה של המלחמה 38782
על ידי שימוש בדובר צה''ל באופן דיסאינפורמטיבי כמובן.
כן, 38783
בעזרת דיסאינפורמציה, לא רק לציבור (ע''י דובר צה''ל הרישמי וכתבי החצר של הרמטכ''ל), אלא גם לדרג המדיני (בעזרת הערכות מודיעיניות), ובעזרת פרובוקציות שנועדו להפעיל את הציבור הפלשתינאי ובתגובה את הציבור הישראלי.
כן, 38788
לא הבנתי איך זה *מאלץ* את הדרג המדיני לקבל את עמדות הצבא. האם תוכל לתת דוגמא קונקרטית?
דוגמא 38791
הצבא רוצה להפסיק את המשא ומתן עם הפלשתינאים, הדרג המדיני רוצה להמשיך אותו, הצבא דואג שלא יהיה שקט בעזרת פרובוקציות (חיסולים/ פיזור הפגנות אלים/ התנחלויות/ או כל דרך אחרת) ולהאשים את הצד הפלשתיני בעזרת דיסאינפורמציה, הדרג המדיני נאלץ להפסיק את המשא ומתן (כי "אין משא ומתן תחת אש") ומכאן לקבל את עמדת הצבא.
דוגמא 38796
כלומר, העמדה "אין מו"מ תחת אש" אינה עמדה של הצבא, אלא היא עמדה של הדרג המדיני (ולא הצבא הוא שאילץ את הדרג המדיני לקבל אותה). הצבא, מתוך מודעות לעמדה זו, לשיטתך, יצר אש כדי למנוע מו"מ. אני לא רואה כאן השפעה על עמדות הממשלה, ובטח שלא "אילוץ". (הצבא, אגב, לא מקים התנחלויות, ואת ה"חיסולים" הוא מבצע בסמכות - שלא לומר בהוראה - מהממשלה).

את זה שפגישת פרס-ערפאת (ופגישות שרון-ערפאת ופגישות פרס - אבו-עלא/עריקאת) התקיימה תחת אש בוודאי לא צריך לספר לך.

בינתיים, לפי ההגדרות שלך, הפיכה אוצרית (מלשון משרד-האוצר) היא הרבה יותר מציאותית מהפיכה צבאית.
דוגמא 38800
הצבא אמור לבצע את הוראות הדרג המדיני, ולכן אם הצבא יוצר אש כדי למנוע משא ומתן, הצבא פועל על מנת לאלץ את הדרג המדיני. לא מדובר בהשפעה על עמדות הממשלה אלה בהשפעה על מעשי הממשלה.

הצבא לא מוריד את ההתנחלויות הבלתי חוקיות (כולל כאלה שהוא קיבל הוראה מהדרג המדיני לפרק).

את האישור לחיסולים, קיבל הצבא בעזרת דיסאינפורמציה (עד כמה שידוע לי).

פגישות שונות התקיימו, ותמיד שמענו אחריהן ביקורת של הדרג הצבאי, באיזה זכות יכול הרמטכ"ל לבקר את ראש הממשלה?

פקידי האוצר, בדרך כלל, מבצעים את הוראות הדרג המדיני. כשפקיד במשרד האוצר יודיע שהוא מתנגד למדיניותה הכלכלית של הממשלה (בתוקף תפקידו, ללא אישורו של שר האוצר), הוא יפוטר (אני מקווה), וזה גם מה שצריך לקרות לרמטכ"ל (ולמעשה היה צריך לפטר אותו לפני שנה).
להאשים קל, לבסס קשה. 38801
וזו הסיבה שאני מאשים ולא מוכיח 38805
ולהבדיל מצה''ל, כשאני מאשים בלי להוכיח, אף אחד לא מת בסוף...
דוגמא 38802
טוב, חזרת בך מהקביעה שהצבא כופה את עמדתו על הממשלה. אתה טוען כעת שצה"ל אינו מבצע את הוראות הדרג המדיני (כמו מה? לא נכנס לשטח A כשהקבינט החליט על כך? לא יצא מגילה כשהקבינט הורה על כך? בעניין ההתנחלויות, למיטב הבנתי הפשרות נעשו ע"י שר הבטחון, לא ע"י המפקדים. אם כן - הרי שזה במסגרת סמכותם, ומקור הסמכות היה ונשאר הממשלה).

נראה שהרמטכ"ל חורג מהמותר לו בביקורת פומבית על רה"מ (ולהבדיל - רוב הביקורת שאתה מצטט כ"תמיד שמענו" היא ביקורת שנשמעה, והיתה חייבת להישמע, בפורומים פנימיים. אינני יודע אם המדליפים היו מהצבא או מהדרג המדיני).

שים לב, התחלת מטענה שהדרג המקצועי כופה עמדות על הדרג המדיני. ציינתי שלהערכתי דווקא במשרד האוצר התופעה נפוצה יותר. מובן שלאור זאת - פקידי האוצר מצייתים למדיניות שהם קובעים, ואין להתפלא על כך. אתה טוען שהצבא אינו מציית - וזו הרי ראיה לכאורה לכך שעמדתו לא מתקבלת. בכל אופן, אני מסכים איתך לגבי העובדה שעל הדרג המקצועי לשמור את הביקורת שלו על המדיניות בתוך מסגרת יחסי-העבודה עם הדרג המדיני, ולא בתקשורת. בוודאי שלא בהודעות רשמיות לתקשורת.
דוגמא 38806
לא חזרתי בי מההערכה שהצבא כופה את עמדתו על הממשלה, אני טוען שאי ביצוע ההוראות נעשה על מנת לכפות את דעתו של הצבא על הממשלה.

אין לי בעיה עם ביקורות שנשמעות בפורומים פנימיים, אני לא נמצא בפורומים פנימיים, והעובדה שאני יודע על הביקורות האלה, מעידה שהן לא נשמעו בפורומים פנימיים.

עמדת הצבא לא מתקבלת, ולכן הצבא כופה את עמדתו בעזרת המעשים בשטח. עמדת משרד האוצר כן מתקבלת, ולכן אין לפקידי האוצר שום סיבה לנסות לכפות על הממשלה את דעתם, כאשר עמדת פקידי האוצר לא מתקבלת (ראה דוגמת הרפורמה), הם לא מנסים לכפות על הדרג המדיני את דעתם.
דוגמא 38807
אם לא חזרת בך, אז אני שב ומבקש דוגמא קונקרטית, שניתן יהיה להתייחס אליה.

העובדה שאתה יודע על ביקורת בפורומים פנימיים מעידה שהיא מודלפת ע''י מישהו מהנוכחים בפורום.

כאמור - אני ממתין לדוגמא של כפיית עמדת הצבא על הדרג המדיני (אתה לא חייב להצמד דווקא למתודולוגיה של כפייה ע''י אי-ציות לדרג המדיני. כאמור, לדעתי אם לא מצייתים לדרג המדיני, ממילא עמדתו לא חשובה).
משנות ה50 ועד לכביש בירות-דמשק 38808
שרון הוא אולי המומחה הגדול ליצירת עובדות בשטח ע"י הדרג הצבאי וזאת על מנת להשפיע על הזירה המדינית. מפעולות התגמול של המאה ואחת בשנות החמישים (והכינויים שספג מבן גוריון) ועד לחצית התעלה ב73 (שהיתה במידה רבה הימור פרוע שהצליח) שתומרנה במידה רבה ע"י שרון.
מענין שב82 הנחיתו של שרון להגיע לכביש בירות-דמשק בתום השלב הראשון של המלחמה נתקלה במעין סרוב אפור של הכוחות בשטח שלא השתדלו במיוחד למלא אחר ההוראות.
משנות ה50 ועד לכביש בירות-דמשק 38811
רק כדי לסבר את האוזן:
73: שרון אלוף במיל, מפקד אוגדה. דיין שר ביטחון.
82: שרון שר ביטחון, רפול רמטכ"ל, יאנוש בן-גל אלוף פיקוד צפון.
לא הבנתי. תסביר? 38812
בבקשה 38814
רק אינפורמציה יבשה. מי היה באיזה תפקיד בחלק מהארועים שהקריבו ציין. כלומר, שרון ''הפר'' את פקודתו של דיין שפקד עליו לתקוף את הארמיה השלישית הנצורה, ורפול ויאנוש ''הפרו'' את פקודתו של שרון להגיע לכביש ביירות-דמשק ע''י כיבוש העמדות שמהם ביצעו הסורים ''נסיגות טקטיות כדי לפנות מקום לאחינו הגיבורים (הפלשתינים)'' ובמקום זה ''הסתבכו'' בקרבות שריון עם הסורים.
דוגמא 38819
לא הבנתי את המשפט "אם לא מצייתים לדרג המדיני, ממילא עמדתו לא חשובה", אודה לך אם תפרט.

נתתי דוגמה קונקרטית (וכאמור לא הבנתי מה לא בסדר בה).

העובדה שאני יודע על ביקורת בפורומים פנימיים עושה את הביקורת לביקורת בפורום חיצוני. למי היה למישהו אינטרס להדליף את הביקורת? בכל מקרה לא תמיד מדובר על ביקורת בפורומים פנימיים, לפעמים מדובר על ביקורת פומבית בעילום שם (מקורות ביטחוניים בכירים, מפקד צבאי בכיר...), לרוב בעזרת כתבי חצר.
דוגמא 38823
אני מנסה להסביר: אם ממילא אינך מציית לדרג המדיני, מדוע אכפת לך מה המדיניות? אתה ממילא עושה מה שאתה רוצה ומציב אותו בפני עובדות בשטח.

בדוגמא שלך, אם הבנתי היטב, לא נכפתה על הממשלה עמדה, ולא נכפה על הממשלה שינוי במדיניות. המדיניות הרשמית היתה ועודנה "לא מנהלים מו"מ תחת אש". בפועל, כמובן, מנהלים.

אני מניח שאם שרון מנסה לכופף את ידו של ערפאת, יש לו אינטרס להציג את מופז כחמום-מח ע"י הדלפות מפורומים סגורים. אי אפשר לצפות שהדרג המדיני ידליף או יבקר בעילום שם ושהדרג המקצועי לא יעשה זאת.
דוגמא 38847
תודה אבל לא הבנתי, אם תפקידך לציית ואינך מציית, אינך ממלא את תפקידך, לא (וכאשר אתה הוא הדרג הצבאי, זה למעשה הפיכה צבאית)?

המדיניות היא לא "לא מנהלים משא ומתן תחת אש", אלא "עושים ככל האפשר (במסגרת המגבלות) כדי לסיים את האש", ולכן כל פעולה שהדרג הצבאי עושה, שמטרתה הגברת האש, מנוגדת למדיניות ולהוראות הדרג המדיני.

אם שרון רוצה לכופף את ידו של ערפאת, הוא אמור להשתמש באחד משריו (בדרך כלל שר הביטחון, בממשלה הנוכחית, ליברמן או מהיום לנדאו), בנציג פוליטי מהאופוזיציה (או מהספסלים האחוריים בקואליציה) או בהפגנות של ארגונים שונים. אסור לשרון להשתמש בדרג מקצועי שלא למטרות מקצועיות (ואסור לרמטכ"ל להשתתף בכזו הצגה). אפשר לצפות שהדרג המקצועי ישמש כדרג מקצועי במטרה לשרת את הדרג המדיני, כך שלא יהיה ניגוד אינטרסים ביניהם (ולכן לא יהיהו הדלפות שמכוונות לפגוע באחד הדרגים, אלא רק ביריבים פוליטיים).
דובר צהל, המדליף הרישמי של 38910
ישיבות המטכל
שולה, עזבי הכל ורשמי הפרטים! 38913
רשמי או לא, תזכיר לי הדלפה אחת ששירתה אינטרסים של דו''צ, ותמשיך משם. אני דווקא הייתי מחפש את המדליפים בקרב המפקדים (בדרגות אלוף ורא''ל) תוך התמקדות במי שההדלפות פועלות לקידום מטרותיו.
חיסולים דווקא מביאים לשקט 38809
בניגוד למופיע, הדרך היחידה המאפשרת את השקט הנדרש לצורך משא ומתן מדיני, מחייבת פעילות צבאית תקיפה ואלימה. כי דרך זו היא המשפיעה על הערבים להפסיק לירות. מכאן שאם צה''ל היה רוצה למנוע משא ומתן כפי שתארת, צה''ל צריך היה דווקא להמשיך להכנע ולסגת.
השקט מביא חיסולים 38810
מה שמביא את ה''שקט'' בינתיים הוא לחץ אמריקאי פיזי מתון על שני הצדדים.
חיסולים דווקא מביאים לשקט 38820
אולי בתיאוריה מדובר ברעיון טוב, על סמך אירועי השנה האחרונה, זה עובד הפוך (כמו שההגיון מחייב, ערבים מתנהגים כמו יהודים, ולא כמו חיזרים). על סמך נסיון העבר, כל יוזמה אלימה של צה"ל גוררת תגובה ערבית אלימה (וכמובן, כל יוזמה ערבית אלימה, גוררת תגובה יהודית אלימה). בצה"ל יודעים לעשות חשבון.

לא ברור לי למה אתה מתכוון כשאתה אומר "צה"ל צריך היה דווקא *להמשיך* להכנע ולסגת", למה להמשיך? והאם לדעתך צה"ל אמור (בעבר ובהווה) ליזום כניעה או תקיפה ללא אישור של הדרג המדיני?
בעד נסיגה מאבו סנינה 38774
אני דווקא בעד הנסיגה מאבו סנינה תמורת הבטחת הרשות להימנע מפתיחה באש לעבר המתישבים היהודים בחברון.
הנימוקים שלי הם אלה:
1. מתברר (וזה די הפתיע אותי), שכניסת כחות צה"ל עם טנקים למרכזי הערים ברשות מתבצעת כמעט ללא נפגעים, ואינה כה קשה כפי שחשבתי תחילה. לפני כמה שבועות שמעתי ידיעה בתקשורת על טיפול של כחות צה"ל באיזה בניין במרכז רמללה, ידיעה קטנה שדווחה כמשהו מובן מאליו. זה סותר את מה שידעתי על "לחימה בשטח בנוי" וכדומה. לכן, אפשר לסגת ולחזור אם יתעורר צורך.
2. הניסיון בבית ג'אלה מראה שמנגנון כזה עובד: צה"ל נכנס, נשאר זמן רב יחסית ונסוג אחרי הבטחת הרשות להימנע מאש. עובדה היא שמאז האירוע ההוא לא הייתה אש בגילה ושווה לנסות מנגנון כזה גם בחברון. אם אפשר להשיג שקט בלי להיות במרכז שכונה ערבית זה עדיף.

עם זאת ברור שאסור להיקשר בקונצפציות ולבחון כל הזמן איך הדברים פועלים. אם זה לא יעבוד, יהיה צורך להיכנס ולהישאר.
כמו כן השקפת רוב הימין, שבמקרה זה איני שותף לה שאסור לצאת מאבו סנינה, היא לגיטימית ראויה לדיון ואינה פסולה על הסף.
בעד נסיגה מאבו סנינה 38775
1.זה גורלו של מי ששם את יהבו האסטרטגי על טרור ולא טורח כנראה לפתח יכולות לחימה נוספות.
לחימה מסודרת של יחידות בסדר גודל של מחלקה בתאי שטח "בנויים" יכולה להסב נזק רב לצה"ל.
(החיזבאללה הפעיל יחידות בסדר גודל כזה וגרם אבדות ניכרים בלבנון בתנאי שטח אידיאלים פחות)
הנסיון עד עכשיו מראה שהפלסטינאים אינם מסוגלים להפעלה מאורגנת של כוחות ברמה הבסיסית הזו, או שהם בוחרים משיקולים שלהם לא לשחוק את כוחותיהם בעימות חזיתי עם הצבא.

2.בחברון מתנהלת מלחמת דת שבינה לבין שיקולים ביטחוניים אין כול קשר.
בעד נסיגה מאבו סנינה 38777
במקום להגיע למסקנה שלחימה בשטחן של הערים הפלסטיניות אינה מסוכנת, הגיוני יותר להניח שגורמי הכוח ברשות פשוט אינם מעוניינים להגיע לעימות כולל עם צה''ל, כזה שיחייב אותו להישאר בערים ולהמשיך להילחם.
בעד נסיגה מאבו סנינה 38779
אופציה נוספת היא שפלסטינאים נמנעים מלהכנס לעימותים כואבים בתוך שטחיהם היא ההנחה שעימותים כאלה יהפכו את האזורים הללו לאזורי לחימה (war zones) שיאלצו את האוכלוסיה המקומית לפנות אותם.בעית פליטים חדשה כזו הפלסטינאים רוצים למנוע.
למרות שבקונסטלציות שונות היא יכולה גם לשרת אותם.
בעד נסיגה מאבו סנינה 38828
לעניננו זה לא כל כך משנה.
אבל נראה לי שהרשות מאד לא אוהבת את נוכחות צה''ל בשטחה, וזה מאפשר הווצרות מנגנון של תן וקח.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים