בתשובה לשוטה הכפר הגלובלי, 05/11/02 11:59
העלאת התגמול על יום מילואים 104854
בכלל לא. אני מתנגד לכך *שהשכר* בהם יהיה גבוה מעל המקובל במשק למישרות מקבילות. כלומר, ששכר עדיף יהיה פקטור בשיקול של מישהו לעבוד בעבודה ממשלתית, שאמורה להיות "למען החברה", אם העבודה כוללת סיכון חיים. לא "משלמים אקסטרה" על התנדבות, אחרת זו לא התנדבות.
העלאת התגמול על יום מילואים 104872
איזו מישרה מקבילה יש למפקד פלוגה או לטייס קרב?
העלאת התגמול על יום מילואים 104881
מפקד פלוגה הוא מנהל זוטר. טייס קרב הוא כמו טייס אזרחי, לצורך העניין.
העלאת התגמול על יום מילואים 104884
נניח שמפקד פלוגה הוא מנהל זוטר. משהו כמו מנהל קו ייצור.
המנהל הזוטר משתכר X שקלים עבור משרה של 45 ש"ע שבועיות.
כמה אמור להשתכר אותו מ"פ בגולני, עבור שבוע עבודה של 144 שעות?
העלאת התגמול על יום מילואים 104888
לא יודע, זה כבר עניין להסכמי עבודה. אני עובד בחברת הייטק, ומשתכר שכר גלובלי שאינו קשור לכמות השעות שאני עובד בפועל. כך גם מנהלי, שעובדים ימים כלילות (תאמין לי, אני רואה באילו שעות הם שולחים דואר אלקטרוני). שכר הוא פונקציה של הרבה גורמים - רמת ההכשרה של העובד, מידת האחריות הגלומה בתפקיד, עלות מציאת עובד חדש וכו'. לכן, ההשוואה למנהל קו יצור כנראה אינה במקומה.

טענתי היא שעידוד בחירת קריירה מסכנת חיים בשירות המדינה, שנושאת אופי התנדבותי, לא צריכה להיות מעוגנת בשכר, כיוון שהיא תעודד הבחנה בין דם לדם - אנשים מהשכבות החלשות עלולים להגיע למצב שהם ישקלו את התגמול הכספי בבואם לבצע עבודה שמשקפת שליחות חברתית (במקרה זה, סיכון חיים בכוחות הביטחון) וכך יווצר מצב שבו העניים מגינים על העשירים.
העניים מגינים על העשירים 104898
אני חושב שזה המצב כבר היום. רק אתמול נהרג עני ששמר על אלו שעשו קניות בקניון ערים בכפר סבא. למעט מספר גופי אבטחה מקצוענים (ובד"כ ממשלתיים) העוסקים במקצוע האבטחה הם אנשים (צעירים ומבוגרים) שלא הצליחו למצוא עבודה טובה יותר. בצעירותי העשוקה, כאשר עבדתי בתחום, התרשמתי שחוץ מסטודנטים, שמנצלים את שעות הלילה ללמוד ולממן כך את שכר הלימוד, מדובר בעיקר באנשים מהמעמד הנמוך מאוד. אנשים שמוכנים לעבוד 12 שעות ביום 7 ימים בשבוע (גם אני עבדתי כך) כדי להביא משכורת של פחות מ5000 ש"ח בחודש.
העלאת התגמול על יום מילואים 104909
בעיקרון המצב כיום, מבחינת המילואים הוא שהתשלום שהמשרת מקבל אינו מכסה את הנזק הכלכלי שהמילואים גורמים.
דוגמאות:
- הוצאות הנסיעה המשולמות מכסות קו עירוני אחד וקו בין עירוני אחד בלבד. אין מימון של נסיעה הביתה לחופשות וגם לא על נסיעה חזרה הביתה מהמילואים.
- סטודנטים מפסידים ימי לימודים, נאלצים להשלים חומר וזה בא על חשבון עבודה אצל מי מהם שעובד. במקרה שהמילואים מתקימים בחופשת סמסטר, הסטודנט לא יכול לנצל את ימי החופש לעבודה אינטנסיבית אבל מקבל תשלום על פי השכר שלו בתקופה שלפני החופשה.
- השלמות ציוד (החל מפרטי לבוש שהצבא לא מספק או שמספק ברמה לא סבירה ועד ציוד מבצעי כמו אזיקונים, תופסנים למחסנית פלנליות ובמקרה שלי גם מברגים, סכיני חיתוך וסרטי דבק למיניהם).
- אוכל שלא תמיד יש ולפעמים כשיש זה לא מספיק.

אם חייל מילואים מוציא X שקלים על כל תקופת שירות ומקבל תשלום ששוה לשכר שלו נוצר מצב שעבור מי שמרויח שכר נמוך המילואים הופכים להיות נטל כלכלי משמותי. את המצב הזה מנסים לפתור בהעלאת התגמול עבור מילואים.

חוץ מזה מילואים זה לא עניין התנדבותי בדרך כלל.
העלאת התגמול על יום מילואים 104911
זה כנראה ההבדל בין המנהלים שלך למ''פאים בגולני.
האחרונים עושים לילות כימים...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים