בתשובה לאיילת בועזסון, 11/12/02 9:23
העובדות 112575
את חברי הכנסת של מר"צ בוחרת "ועידת מר"צ" שמונה כ2500 איש, קצת פחות מאשר בליכוד ובטח שהרבה יותר מאשר בשינוי (שלה שיטת בחירות תמוהה, ודירוג מועמדיה נקבע ע"י 150 איש), או ב"עלה ירוק" (שרשימת המועמדים שלה נבחרה ע"י 16 אנשים).
עפ"י הפרמטר שהזכרת כאן תגובה 111994 ובהנחה שב"בחירות מקדימות" את מתכוונת ל"פריימריס", יש רק מפלגה אחת בארץ שאינה "מתנהגת כדיקטטורה".

אם כשכתבת על "ועדה שמחליטה בעצמה", התכוונת לגוף שקובע את 27 חברי הפאנל (שמאוחר יותר דורגו ע"י הועידה), הרי שבבחירת הפאנל נטלו חלק כ600 איש (פי 4 מהגוף שדירג בפועל את המועמדים ב"שינוי").
העובדות 113537
אתה הרי כל כך חכם וכל כך יודע וכל כך מבין, אני אשמח את תסביר לי מה קרה עם ערעורו של מוסי רז שדחק את עיסאווי פריג' (להלן "ההפתעה הגדולה") מהמקום התשיעי למקום ה-‏14 והלא ריאלי.
העובדות 113638
תודה על המחמאות.

גם אני אשמח להסביר לך מה קרה עם ערעורו של מוסי רז. מה שקרה הוא שהערעור התקבל ועיסוואי פרג' ("להלן 'ההפתעה הגדולה"') נדחק מהמקום התשיעי למקום ה14 והלא ריאלי. אבל, אופס, אני רואה שאת כבר יודעת את זה, ולכן אני מוכרח להודות שאני לא מבין את השאלה.

האם התכוונת שהידיעה הזאת מוכיחה באיזשהו אופן את טענתך כאילו "מר"צ בוחרת את חברי הכנסת שלה מתוך רשימה קבועה מראש שלא מתעדכנת"? אם כן, הרי שאין שום קשר בין העובדה שחלק מן המקומות ברשימת מר"צ לכנסת, משוריינים למגזרים שונים (3 מקומות מתוך ה11 הראשונים לנשים, מקום 5 לנציג העולים מרוסיה, מקום בעשיריה לנציג המגזר הערבי, ועוד), לבין טענתך.

או שאולי את באמת רוצה לדעת מה היו הנימוקים שהובילו לקבלת ערעורו של רז (למרות שנדמה לי שהם מפורטים בלינק שהבאת)?
העובדות 113639
אז אולי בכל זאת יש משהו בדברי?

(ואגב, על פי החישוב שלי, אם מישהו נדחק מהמקום התשיעי, הוא אמור לעבור לעשירי או לכל היותר לאחת עשרה אבל מהתשיעי לארבע עשרה נשמע קצת צורם, לא?)
העובדות 113642
אבל בדיוק הסברתי שאין כלום בין דברייך כאילו "מר"צ בוחרת את חברי הכנסת שלה מתוך רשימה קבועה מראש שלא מתעדכנת", לבין העובדה שישנם במר"צ (כמו ב"ליכוד", ב"עבודה", ב"שינוי" וב"מפד"ל", למשל) שריונים למגזרים שונים.

פרג' לא בדיוק נדחק מהמקום ה9. הוא הוקפץ לשם בטעות (עפ"י קביעתה של ועדת הערעורים), ומשבוטלה הקפצתו הוא הוצב במקום שהגיע לו עפ"י כמות הקולות בה זכה.
העובדות 114325
כל חברי העשיריה הראשונה של מרצ היו בכנסת הקודמת.
חבל שהורידו את פרג' - הוא קיבל יותר קולות מג'בארה, שעל היותה חברת הכנסת הגרועה ביותר של התנועה יש במרצ הסכמה מקיר לקיר.
העובדות 114461
כל 12 הראשונים ברשימת מר"צ היו בכנסת הקודמת (אם כי חיים אורון פינה את מקומו בשלב די מוקדם), נו אז? או במילים אחרות, זאת אולי עובדה מעניינת, אבל זה לא קשור לטענה שלי.

אני מסכים ששיטת השריונים במר"צ אינה מוצלחת במיוחד (ונדמה לי שאפילו יוסי שריד הודה בזה בחצי פה), והרעיון שלפיו אדם אחד (ע"ע ג'בארה) יכול להיחשב כמיצגם של שני מגזרים משוריינים, הוא על סף האווילי. הרעיון הזה הוא אכן זה שגרם לבחירתה של ג'בארה‏1, הלא מוצלחת, במקומו של פרג' בעל הפוטנציאל. הרי על בסיס העקרון הזה כל מה שמר"צ צריכה הוא למצוא מועמדת צ'רקסית, נכה ולסבית‏2, ואז לידה יוכלו לבחור 9 "א-מגזריים".

1 סימון שלה בטופס ההצבעה נחשב גם כבחירה בערבי, וגם כבחירה באישה, ולכן פינה למצביע מקום נוסף ל"נציג א-מגזרי".
2 פיתוח של רעיון שהוזכר בכתבתו של א. לביא ב"מוסף הארץ". צ'רקסית = גם ערביה וגם רוסיה.
מדד ההמ''ה לדירוג ח''כים 114495
באיזה מובן או לפי אילו קריטריונים ג'בארה "לא מוצלחת"?
מדד ההמ''ה לדירוג ח''כים 114562
ולמה אתה לא שואל באיזה מובן או לפי איזה קריטריונים פרג' הוא "בעל פוטנציאל"?

טוב, ממילא הייתי צריך לקשר כבר קודם לכתבה של לביא ב"הארץ", אבל התעצלתי, אז בוא נניח כרגע לצורך העניין שכשרשמתי שג'בארה "לא מוצלחת", הסתמכתי על הפסקה הזאת בכתבה:

"מי שמתקשה לגרוף מחמאות מעמיתיה היא ג'בארה. הביקורות על תפקודה של הח"כית הערבייה הראשונה מוטחות כמעט מקיר לקיר. ג'בארה פשוט לא מוערכת במרצ. לא בקרב יריבותיה הנשים היהודיות, לא בקרב יריביה הגברים הערבים, ואף לא בקרב בעלי בריתה לצורך ימי בחירות, הגברים היהודים. "זה מצב מוזר", מסכם בכיר במפלגה, "מצד אחד היה לנו הישג
היסטורי, כשהכנסנו אשה ערבייה, דבר שהמפלגות הערביות עצמן לא עשו מעולם. אבל מה לעשות שהיא היתה כישלון"".

אבל אם להיות כן, דעותי על ג'בארה נופלות לקטגוריית הדעות הפחות מגובשות שברשותי, ככה שאם אתה מחזיק בעמדה שונה, אשמח לשמוע.
מדד ההמ''ה לדירוג ח''כים 114611
מקיר לקיר... מזכיר לי את מה שרשמתי קודם. כנראה גם אני אכלתי את ההשמצות של לביא בלי לחשוב פעמיים.
משבר קובה 114658
נו בטח, ואני רשמתי שהיא לא מוצלחת רק כמין המשך לדברים שלך, ועכשיו הסתבכתי עם פידל.
מדד ההמ''ה לדירוג ח''כים 114622
כי אני לא שואל על כל דבר שמעניין אותי, אז בחרתי את מה שנראה לי מעניין יותר (או, אם תרצה: "בעל פוטנציאל" לדיון מעניין יותר).

אז עכשיו בעצם אתה מספר לי שמדד ההמ"ה הוא מדד אובייקטיבי המבוסס על חוות-דעת של עמיתים (כפי שהן מתפרסמות בעיתונות). זה משאיר אותי לתהות למה *הם* מתכוונים כשהם אומרים שהיא לא מוצלחת, או שהיא "כישלון". האם זה מתייחס לחשיפה התקשורתית? למספר הצעות החוק שהוגשו? למספר הצעות החוק שעברו? למספר ההצבעות שבה היוותה קול מכריע? אני מחפש משהו שאפשר למדוד, ואני רוצה לדעת אם זה מדד אוניברסלי או שאני צריך לכייל את מכשיר-המדידה שלי בכל פעם בהתאם להשתייכות הסיעתית/גושית של הנמדד.

לי כלל אין עמדה לגבי ג'בארה, וכאמור – אני לא יודע מאיפה להתחיל אם אני רוצה שתהייה לי אחת. אפשר, כמובן, להתחיל ב"קלפי", המספק פרופילי-הצבעה של הח"כים, וגם מציע ציונים הנקבעים (בעקיפין) ע"י מעריכים. אלה אמנם מדדים אובייקטיביים, אבל הם לא מתיימרים להיות מדדים לאיכות הח"כ, אלא לתועלתו לנושאים ספציפיים. עם קצת מאמץ אפשר להרכיב שם "מעריך" שיזכה את ג'בארה בציון המקסימלי.
עכשיו מיץ זה פידל? אל תעלם לחודש בבקשה! 114627
אוי ויי בוי! 114628
דווקא תיכף אחרי שכתבתי את ההודעה של פידל כתבתי עוד הודעה בלי שם (אופציונלי) ואישרתי פעם אחת, אבל כנראה לא זו השיטה. אוף.
שים שם רווח 114630
(במקום ''בלי שם''. נדמה לי שכבר היינו בסרט הזה פעם).
אם אנחנו כבר בשוונג של עזרה- 114632
שיניתי את תיבת הדואל שלי. איך אני משנה אותה גם בהתאמה האישית?

_________
העלמה עפרונית במצוקה.
אם אנחנו כבר בשוונג של עזרה- 114649
את שולחת לי בדואל בקשה (חתומה בשלושה עותקים) לעדכן את החשבון האישי, הכוללת את הכתובת הישנה ואת החדשה.
מדד ההמ''ה לדירוג ח''כים 114656
אני מניח שכשהם אומרים שהיא לא מוצלחת‏1 הם אכן מתכוונים למספר הצעות החוק שקידמה ו/או העבירה, ולתהודה התקשורתית לה זכו פעילותה הפרלמנטרית והציבורית. באמת ניסיתי לבדוק אתמול קצת ב"קלפי" (הדומיין co.il כבר לא נאה להם? בזבזו לי איזה 10 דקות מהחיים), אבל התייאשתי די מהר (לא הצלחתי למצוא שם שום מדד שמתייחס לתקופה של מעבר לחודש), וגם אם הייתי מוצא, הייתי מציין שהממצאים הללו הם רק בגדר מטרה שסומנה סביב החצים שכבר נורו. מה לעשות שלפעמים אנחנו (טוב, אני) מגבשים את דעתנו על סמך התרשמות שטחית שאנו שואבים מכלי התקשורת, ולא על סמל ממצאים אמפיריים. אני מסכים שזה לא המצב הרצוי, אבל אני מניח שאפשר לתרץ את המצוי הזה בעומס קוגניטיבי ובעומס בכלל, ובטח בעוד כמה דברים.

_____________
1העניין הוא שלח"כים הזכרים, הלבנים והסטרייטים‏2 של מר"צ, דווקא יש אינטרס לשבח ולהאדיר את פעילותה של ג'בארה אפילו אם זאת הייתה ח"כית בינונית או ממוצעת, שהרי כאמור, עצם קיומה היחודי הן כאישה והן כערביה(!), מפנה מקום נוסף לאחד מהם בעשיריה הראשונה.

2 אין באמת מקום משוריין במר"צ ל"קהילה ההומו-לסבית" (למרות שהועלתה דרישה כזאת, וגם עכשיו עוזי אבן עושה כל מיני ברוגזים). המילה "סטרייטים" הוספה למען ההגחכה והדמגוגיה בלבד. (בעצם, עכשיו כשאני חושב על זה גם אין באמת שיריון ל"שחורים" אז קבלו אותו כנ"ל גם לגבי המילה "לבנים". כן, זה קצת טרחני, אבל אני מעדיף לא לקחת צ'אנסים כשפטל באזור).
מדד ההמ''ה לדירוג ח''כים 114664
מה לעשות שלפעמים גם אני, ואז מעירים לי על כך (תגובה 87898). (אבל סגירת-המעגל-בגרוש הזו אינה הסיבה ששאלתי אותך לגבי ג'בארה מלכתחילה. סתם נזכרתי בזה כשראיתי את התשובה שלך. בכל מקרה, בטח תגיד שזה לא אותו הדבר, ובצדק).
מדד ההמ''ה לדירוג ח''כים 114683
זה לא אותו דבר, אבל גם אני נזכרתי בפתיל ההוא כשראיתי את התשובה שלי.
הרבה כובעים על ראש אחד 114618
מזכיר לי שבסדרות האמריקאיות חצי מהשופטים הן‏1 שופטות שחורות. לרובן אין מגבלות גופניות, אבל זה בטח עוד יגיע.
__
1- הם? אשר, אשר!
הרבה כובעים על ראש אחד 114626
התכוונת להגיד שלכולן מעלות תרומיות מבחינה גופנית?
אני לא אשר, אבל 114633
נשמע לי הגיוני לומר "חצי מהשופטים הוא" כי הרי המלים "הם" או "הן" הן רבים והמילה חצי היא ביחיד. מצד שני, אם ככה המשך המשפט יהיה "חצי מהשופטים *מורכב מ*נשים שחורות", ולכן כנראה שמבחינה דקדוקית כל המשפט שלך שגוי.
מצד שלישי, מה זה חשוב כ"כ?
הרבה כובעים על ראש אחד 114986
מזכיר לי שהיום נתנו לי סטיקר: "שינוי מין לכנסת", משהו שתומך ב- 50% חברות כנסת.
על זה יאמר לך דובי: 115005
תגזרי את המילה האמצעית ותדביקי על האוטו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים