רוטנברג כגיבור ספרותי 120740
ב-‏1931 ( השנה שבה מתחוללים אירועי הסרט "איש החשמל ") הופיע ספר בשם "מפעל בערבה " של סופר בשם "עבר הדני " ( שם בדו של אהרון פלדמן .
הספר היה מעין רומן אוטופי ציוני שתיאר בניית מפעל חשמל ענק בערבה בידי המהנדס אגר.
אגר הנ"ל מתואר בספר כאיש מדע שהוא גם אידיאליסט ציוני מהפכן וסוציאליסט .
"נצח עמו העתיק הטעין גם אותו את ערפל היצירה ,כדי לפרקו כאן ברגע זה ,בעומדו ממול הערבה. עול עמל עליון הכריעו אל אבני היצירה לעשות את המעשה ,כאשר יוכרע כל יוצר לעשות מעשה אשר הוא למעלה מן היכולת ,ואשר את יכלתו נשא עד כה בלבו בלי דעת ". הוא "היודע ומקיף את כל אשר צריך להיעשות בערבה , ומחשבתו אמיצה לשלוט בפרטי המעשה מתחילה ועד סוף ". מהנדס זה מכיר את הצורך בהון היהודי אלא שהוא מדריכהו ומכוונו לאפיקי האומה. הוא מטיף בלא הרף לעמל חלוצי ,אלא שהוא מצייד אותו גם בהישגי הטכניקה וההון. הוא הלוחם בערבה והאוייב של אנשי הערבה הבדואים "המנוונים "אך גם נושא את נפשו להתעוררותם ולהשתתפותם במפעל. אמונתו היא בברית בין היהודים והמזרח הערבי העתיד להתעורר למען פריחה ושגשוג כלליים-משותפים. הספר מתאר את בניית המפעל האדיר תוך כדי התנגשויות בלתי פוסקות עם הערבים עד להשלמת בנייתו כאשר הערבים מבינים לבסוף את טעותם ומשתפים פעולה למען בניית מולדת חדשה.
אגר הוא כמובן רוטנברג תחת שם אחר תוך כדי האדרה שהופכת אותו לגיבור אוטופי ממש.
לא מן הנמנע שהספר הזה היה רק חלק מגל של הערצת גיבורים שהיה בישוב לגבי רוטנברג באותה תקופה .
רוטנברג כגיבור ספרותי 120741
"מפעל בערבה " הוא רק אחד מגל של ספרים שהיו פופולאריים אז במערב וגם בעברית שתיארו איש מערב מהנדס הרואי שמקים מפעל עצום כלשהוא במזרח למרות התנגדות הילידים הבורים .
נזכיר כאן את "ים בסהרה" של ז'ול וורן מראשית המאה העשרים שמתאר את ביצוע פרוייקט ענקי של הפיכת מדבר סהרה לים פרוייקט שמוגשם לבסוף למרות ההתנגדות ומעשי הטרור של שבטי הטוארגים שחוששים (בצדק ) מהריסת אורח חייהם המסורתי . הספר מסתיים עם הפיכת מדבר סהרה לים מה קורה שם לאחר מכן סותם ז'ול וורן ולא מספר לנו,אנחנו יכולים רק לנחש שבטי הטוארגים יעלצו לעבור הסבה מקצועית לספנים .
עוד ספר כזה שתורגם לעברית ב-‏1942 היה "אנשי חשמל " של סופר פולני בשם אדמונד יז'רסקי ששוב תיאר בניית עיר משוכללת במדבר בידי מהנדס פולני גאון והרואי למרות התנגדות ומאבק הבדואים הפנטים בפרוייקט .
ונזכיר גם את הספר הסובייטי "המהנדס דרוז'ינין : סיפור על רקע מדעי " מאת פ. קנדיבה שיצא לאור בעברית ב-‏1951 ( ושוב תחת השם "חולמים ומגשימים" ב-‏1963) . אולי הסיפור האולטימטיבי של המהנדס הירואי ופועליו הגיבורים שמקימים פרוייקט ענק בסיביר למרות כל המיכשולים והסכנות .
היום הסיפורים האלה נראים לנו מגוחכים לא "פוליטיקאלי קורקטיים " ובמקרה של ה"מהמנדס דרוז'ינין "תוצר ברור של תעמולה סובייטית על "הפועל הסובייטי הגיבור " ו"תוכניות חמש השנים " למיניהן . אבל נראה לי שבזמנו לסיפורים אלה הייתה השפעה גדולה . לא אתפלא אם רוטנברג עצמו קרא סיפורים מסוג זה והם השפיעו עליו בעת ביצוע הפרוייקט שלו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים