בתשובה ליובל, 11/02/03 18:50
תהיתי 128771
אלא שמשפט צרמלו לא תקף בשחמט, שכן בשחמט קיים מצב תיקו. השאלה היא, האם הלבן יכול תמיד לכפות נצחון, או שהשחור יכול תמיד להשיג תיקו‏1.

לכאורה, מדובר בשאלה שמחשב יכול לפתור - מספר סופי של אפשרויות בכל מצב, מספר סופי של מצבים אפשריים. אלא שלמיטב זכרוני, המספרים בהם מדובר הם כאלה, שלמחשב-על מודרני ידרש מספר אסטרונומי של שנים כדי לפתור את הבעיה.

-----
1 אחד מחברי טען פעם שיתכן, תיאורטית לפחות, שהתשובה היא כזו ש*השחור* יכול תמיד לכפות נצחון. נשמע לי בלתי-סביר בעליל. עוזי?
תהיתי 128774
1 יתכן שערך-המשחק של משחק השחמט הוא "נצחון לשחור". אני לא מבין למה זה בלתי-סביר בעליל, אבל אני די בטוח שאין בינתיים שום משפט שאומר שערך-המשחק אינו "נצחון לשחור". כיוון שעמדתי לבקש מעוזי לעשות את ההימור הזה, אז אני אתן את שלי (למרות שאני בספק אם נדע את התשובה במהלך המאה הקרובה): ערך המשחק הוא "תיקו".
תהיתי 128844
אני מצטרף להימור: ערך המשחק הוא תיקו. זה בערך מה שכתבתי בסעיף 3 של תגובה 128575.
עץ המשחק של שחמט הוא כל-כך ארוך ומסועף, עד שסביר להניח שהסמטריה של עמדת הפתיחה מספיקה כדי להבטיח תיקו (למרות היתרון לכאורה שיש לצד שנע ראשון).
תהיתי 128850
אני כבר הימרתי פעם על ניצחון ללבן‏1, אבל לא הייתי שם על זה כסף. בעצם לא איכפת לי לשים על זה כסף, אני שותף להערכה שלא נזכה לדעת את התשובה בעולם הזה, ובעולם הבא ממילא אתה ואני נהיה באגפים שונים.
_____
1- בהנחה שהחוקים ישונו קצת כך שבמצב של תיקו בעל היתרון החומרי, אם קיים, ייחשב למנצח.
תהיתי 128863
התערבנו. אני חושב שגם אם תיקו יחשב לנצחון של בעל היתרון החומרי (ובשאר המקרים זה עדיין תיקו), לאף אחד מהצדדים לא תהיה אסטרטגיית נצחון.
כמובן, אני מצפה לקבל את התשלום במוקדם או במאוחר. כיילחל''ה.
כיילחל"ה? 128864
ניחוש: משהו בנוסח "כל ישראל יש להם חלק ל[ב?]עולם הבא"? ואם אני צודק, התשובה שלי היא: לכיימ"ה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים