בתשובה לעזר, 25/06/00 3:55
"תרומה בלתי מבוטלת"מעניין!! 134494
עזר, אתה לוקה בבורות מערבית טיפוסית בכל הקשור לרוסיה הסוביטית.

ידעת למשל שהטנק T34, שיצרו הרוסים במלחמת העולם השניה, נחשב בזמנו הטנק הטוב בעולם? ולא רק הוא, בכלל, במערכות נשק, היו הרוסים מעולים ממש, וקל מאד לומר שהם גנבו הכל מהגרמנים או מהאמריקאים, אבל לא זו האמת.

גם ברפואה, הרוסים אינם הרבה פחות טובים מהמערב, ובתחומים רבים הטיפול שלהם יעיל יותר, מתוך ידע. אם איני טועה, רופאים בישראל החלו להשתמש בשיטה הרוסית לטיפול בכוויות קשות. למשל. וזו רק דוגמא אחת.

ולטענתך על ניצולם את המדע הגרמני: יש ספר שמסכם את כל פרשת המדענים הגרמנים, איני זוכר את שמו במדויק (דומני ששמו הוא "ציד המדענים") הוא מביא ומוכיח שהאמריקאים ניצלו את הגרמנים, בכל תחום שהוא, עד אין סוף, משום שבמדע הטילים למשל הם היו בורים ממש, נסיונותיהם ליצור טיל בעזרת ידע אמריקאי, לא הצליח להתרומם מעל כמה עשרות מטרים לפני שצנח חזרה אל הקרקע, גם הלווין, יוצר על ידי המדענים הגרמנים וגם מטוס הקרב העל קולי הראשון - סייבר - יוצר על ידם.

הגרמנים תרמו הרבה מאד, בתחומי ידע נרחבים, לשני הצדדים.

פול ג'ונסון שהוזכר בהמשך הפתיל הזה הוא אמנם היסטוריון שמרני ידוע, וחלק מטענותיו אבסורדיות ברדיפתו כל דבר אשר בשם "קומוניזם" יכונה, אבל בבסיס הוא די מבסס את טענותיו (למרות שהוא מצייר את זה שחור ולבן, ולמרות שהוא מפחית ברשעותו של מקארתי. הביוגרפיה של מקארתי תועיל לאיזון התמונה).

והאוטוביוגפריה של סטאלין? איני יודע. לא ראיתי כאן יחס לסוגית מותו של סטאלין או לתקופות הטיהורים או לשאר נקודות כבדות משקל (ההגנה על צריצין במלחמת האזרחים) וכדומה. אבל אני מניח שבספר עצמו קיים, כמובן, יחס לנקודות אלו.
"תרומה בלתי מבוטלת"מעניין!! 134503
הT34 בהחלט לא היה הטנק הטוב ביותר מבחינה מבצעית, וטנקי ה"נמר" וה"פנתר" הגרמניים עלו עליו מבחינת ניידות, שיריון, וכח אש. אמנם, הT34 לא היה טנק רע, וכן היה מסוגל לגרום לטנקים הגרמניים נזק (בניגוד לחלק מתותחי הנ"ט שהיו לרוסים בתחילת מלחה"ע II), אבל בעיקר, הT34 היה הרבה.

הגרמנים העדיפו לייצר טנקים איכותיים יותר, מאוחר יותר, מאשר פשוט להעתיק את הT34 ולייצר הרבה משלהם, כפי שדרשו חלק ממפקדי השטח.
"תרומה בלתי מבוטלת"מעניין!! 134508
הT34 בהחלט עלה הן על הטייגר והן על הפנצר. בן דורו (1)היחיד אשר התקרב לאיכותו היה השרמן האמריקאי.

___
(1) בערך - השרמן היה מעט צעיר מהT34
"תרומה בלתי מבוטלת"מעניין!! 134535
לי סיפר ערוץ ההיסטוריה, מי סיפר לך?
"תרומה בלתי מבוטלת"מעניין!! 134706
לי סיפרו ותיקי השיריון.
למרות גילי המופלג, בתקופתי כבר הוצאו השרמנים וה T34 (שלל מלחמת ששת הימים) מהשרות בצה"ל, אבל ה T55 היה טנק מבצעי. בצה"ל נטו לזלזל בטנק זה, הן בשל הנדסת האנוש הבלתי מתחשבת שלו, ובעיקר בשל הנטיה שרווחה אז בצה"ל, לזלזל באויב, כמו גם בציודו. למרות זאת, בתחרויות אשר נערכו בין צוותי טנקים שונים, היו הטירניסטים זוכים בהישגים נכבדים.
על נפלאות ה T34 שמעתי בעיקר מאדם בשם ארקדי (את שם משפחתו מעולם לא ידעתי), אל"מ אאל"ט, אבל ייתכן שבכלל אזרח בח"ק, אשר עוד ברוסיה היה מפקדה של חטיבת שיריון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים