בתשובה לקפיטליסט אמיתי, 20/12/00 1:31
הממוצע 13511
הממוצע אינו אומר דבר על האדם המסויים. הוא כן משמש ככלי להערכת מצב של חברה. ראה: פרמטרים כלכליים (תל"ג, הכנסה ממוצעת, וכו'). אנו משתמשים בהם משום שמחקרים מודרניים הוכיחו שהממוצע הוא כלי יעיל בעבודה מול קבוצות של אנשים. נראה לי שהכותב לא התכוון להשלכה על אדם, אלה להשלכה על חברה, ואינני רואה שום פסול בכך.

מה שכן, אינני בטוח ביכולתנו למדוד אינטליגנציה, ויותר מכך, אני סבור שעל כל חברה משפיעים קודם כל מטעניה התרבותיים (והם גורם מכריע בהבדלים בין IQ: ראה הבדלים כאלה בין בני ישראל הקרובים גנטית, אך השונים תרבותית ויותר מכך, בחינוך).
ע"כ העיסוק באנטליגנציה איננו רלוונטי לדיון, לטעמי.

בלבול בתגובות נובע, כך נראה לי, מהאי סדר במאמר. המאמר מדבר גם על אי השיוויון בין אנשים, וגם בין חברות. כל מה שאני כותב כאן מתייחס לטענה העיקרית, ואל נא תגיבו לי בהוכחות שהסדר הלוגי במאמר דפוק. גם לדעתי.

חוץ מזה, אינני מבין מדוע אנשים בוחרים לבטל נכונות של טענה על בסיס ההשלכות שלה. זה כולל גם את אלו ששואלים מה יהי על הדמוקרטיה, וגם את אלו שאישהו כבר הסיקו שהטענה מביאה בהכרח לסיווג של נחות-עליון. אינני זוכר שהבדל הגנים שלי והגנים של השכן, שאין עוררים על עצם קיומו, מביא בהכרח למסקנה שאחד מאיתנו נחות והשני עליון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים