ייבוש ביצת הסמלים 137595
טום פרידמן מהניו יורק טיימס עשה סרט דוקומונטרי שישודר בערוץ ההיסטוריה. הוא ריאיין אנשים מהעולםם המוסלמי, מג'קרטה ועד רבת עמון בנסיון להבין מה קורה שם ומה ואיך המערב צריך לעשות בנושא.

הוא טוען, והוא כתב על זה בטור שלו מאז ספט. 11 שאפקט של הפיגוע הטרוריסטי איננו על "נשק להשמדה המונית" (סמל) אלא בעניין דבר מוחשי הרבה יותר - שההמונים שגדלים במדינות האיסלם נמצאים ויודעים שהם נגררים מאחור.

האסלם התחיל לכרות לעצמו בור לפני הרבה מאות שנים כשלא עלה על עגלת הליברליזם, חופש, דמוקרטיה, זכויות אדם, הפרדת דת ומדינה, זכויות האישה, טכנולוגיה, חינוך וכל הדברים שתרצו לעצמתו של המערב.

פרידמן מייעץ לממשל האמריקאי לא להיות שבוי בצידקתו, בקשר למלחמה בעירק, ולראות את התמונה הכללית שהיא מורכבת וקשה לביצוע הרבה יותר. המערב לא יכול להצעיד את עירק וארצות ערב לרמה החברתית המערבית תוך כמה שנים, אבל התפקיד שלנו הוא לפחות לגרום לעולם המוסלמי להפסיק לחפור את הבור. יעברו רק כמה דורות של עקשנות ועבודה קשה עד שהעולם המוסלמי יתחיל לצאת מבור הנחשלות לשם הוא הכניס את עצמו.

הזכרת לי את המאמר דיון 696
שנכתב בסערת הארועים של ספט 2001 ואני עדיין חושב שזו הדרך הנכונה, הקשה, המסובכת והמסוכנת שיכולה להוביל ליבוש ביצת הנחשלות.

פרידמן הזכיר שיחסית לשאר חלקי העולם המפגרים (מבחינה כלכלית ואזרחית) כמו דרום אמריקה או דרום מזרח אסיה, ארצות ערב נמצאות הכי עמוק בבור, ורוב האשמה מוטל עליהם (כמו שראמי חורי כתב על המחלה האיומה של ארצות ערב תגובה 136749) והמערב צריך להפסיק להתייחס אליהם כאל תחנת דלק ענקית אלא כאל בעיה חברתית גלובלית שחייבים להתחיל לטפל בה.

הוא טוען ששיקומה של עירק יכול להתבצע רק תחת אגרוף קשוח - לא ברור אם עירק היא מה שהיא בגלל סדאם או סדאם הוא מה שהוא בגלל עירק. משום שמאז המשטר הקולוניאליסטי הבריטי, דרך המלוכה ומשטר הבעת, רק שלטון כוחני הצליח למנוע ממדינה השבטים הזו מהתלקחות, כמו שאגרוף הברזל של טיטו נמע התפורות ביגוסלביה. אבל, האגרוף אל גנרל פרנקס (מין גנרל מק'ארתור שיביא לשיקומה של עירק) חייב להיות עטוף בכפפת משי עירקית ובינלאומית.

המנדט האמריקאי הוא לארוג את כפפת המשי העירקית, ללמד אותם לדוג דגים בעצמם, ולעזור לכל העולם הערבי להתחיל לעלות על מסלול השינויים החברתיים, לטובת העולם כולו.
למה המערב הוא זה שצריך 137604
להציל את המוסלמים מהאסון שהם גורמים לעצמם?

אם התשובה היא: כדי שהמוסלמים יפסיקו לרצוח מערביים,
האם לא נכון יהיה להניח למערב לכלכל את צעדיו בעצמו?

אם המערב החליט להכות ברוצחיו - כאקט של הגנה עצמית - שומה עלינו, לכל הפחות, לשבח אותו על מוסריותו.
למה המערב הוא זה שצריך 137605
מדינות המערב בשבילך
המערב כתרבות 137611
להבדיל מ''מדינות''
(צרפת אינה מדינה מערבית, איטליה - כן).
המערב כתרבות 137758
אבי כבן- אדם תרבותי צריך להבין כי פסילת הרע, לחלוטין, לא תפתור דבר

אבי- האם כל מה שאתה רואה כרע הוא רע?
ראה את המציאות סביבך מכמה מישורים ותן לעיניים שלך כמה אנשים אחרים ושונים להסתכל לעולם מהראש שלהם
אז התמונה תהיה ברורה יותר ומוגדרת לא משחור ולבן אלא מגוונים שונים של אפור
שחור לבן ואפור 137760
איך, לדעתך, אני צריך לראות מעשי רצח?
שחור לבן ואפור 137998
תלוי מי הנרצח ומי הרוצח. האם למשל שוקי בסו שקול בעיניך עם משהו שרצח, נניח, זקנה בשביל כספה? (או בשביל לראות איך זה, נניח רסקולניקוב שכזה?).
שחור לבן ואפור 138002
אם אני זוכר נכון, שוקי בסו לא הורשע ברצח.
ייבוש ביצת הסמלים - תיזכורת מהעבר 137614
רציתי לקרוא באתר של ערוץ ההיסטוריה על התוכנית של פרידמן וראיתי שם שהיום לפני 24 שנה נחתם בבית הלבן הסכם השלום ביו ישראל למצרים.

תיקון - ערוץ דיסקברי 137616
ייבוש ביצת הסמלים 138344
נראה לי שראוי להוסיף כי במקרים לא מעטים ארה"ב איננה נוקטת במדיניות של "רשלנות פושעת" או התעלמות ו"חוסר טיפול". לפחות לגבי מספר מדינות בדרום אמריקה ידוע לי על מעשים של ארה"ב הנועדים לשמר את הרודנות והדיכוי לטובת אינטרסים כלכליים בארה"ב. אולי לפני הטיפול המסור במדינות הנחשלות יש לפחות להניח להן לנפשן?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים