בתשובה לXslf, 15/11/03 9:39
ארומתרפיה 180697
תודה. יש כאן די הרבה עבודה אם רוצים לבחון לעומק, אם כי חלק ניכר מההפניות אפשר לסנן בקלות מראש. אם יהיה לי זמן אקרא כמה מהמאמרים היותר מבטיחים ואדווח - אלא אם, כמובן, מישהו אחר כבר עשה זאת או למד את הנושא ומוכן לחלוק.

דוגמה למאמר מבטיח:

Limonene-Induced Regression of Mammary Carcinomas, by J.D. Haag, M.J. Lindstrom, and M.N. Gould, Cancer Research 52, 4021-4026, July 15, 1992

דוגמה למאמר שאפשר לדלג עליו:

The Use of Lemon Essential Oil as a Sandfly Repellent, by E. Rojas, J.V. Scorza, Transaction of Royal Society of Tropical Medicine and Hygiene (1991) 85, 803

אגב, דומה שחלק ניכר מהמאמרים בקישור הראשון דנים באפקטים של ארומתרפיה על *חיות* חולות (למשל עכברושים). זה בהחלט מסקרן, אך חשוב לציין שגם בדרכים קונוונציונליות יותר מוצאים *הרבה* חומרים שעובדים יפה מאוד‏1 במודלים (חיות) ונכשלים לחלוטין בבני-אדם.

1 דוגמה מרשימה ממש מעכשיו היא החיסון לאיידס של Vaxgen. קופים שחוסנו באמצעותו לא חלו באיידס גם לאחר שהנגיף הוזרק להם לווריד, ממש כך, אך ניסוי קליני רחב היקף בבני-אדם שהסתיים לפני חודש-חודשיים נכשל לגמרי (ותשאלו: איך בדיוק עושים ניסוי קליני לחיסון לאיידס?)
ארומתרפיה 180698
איך?
ארומתרפיה 180702
או. ידעתי שתשאלו. הנה תיאור הניסוי מהזיכרון, ייתכן שאני טועה בפרטים.

לוקחים קבוצות סיכון (דומני שבדקו יותר מ-‏5,000 גייז פעילים בארה"ב ובערך חצי מהמספר הזה של מזריקי-סמים בתאילנד), נותנים לחלק מהאנשים את החיסון ולחלק פלצבו, ושולחים אותם לדרכם עם אזהרה שלא לשנות את אורח חייהם *בגלל* החיסון (שייתכן שהוא פלצבו, וייתכן שהוא לא עובד). מחכים שנה ובודקים אם יש הבדל בין כמות החולים המחוסנים ללא-מחוסנים.

ניסוי לא פשוט משום בחינה. למרבה הצער הוא נכשל לגמרי (חוץ מהטייה סטטיסטית קלושה בתת-האוכלוסיה של השחורים, אבל מדובר במעט מאוד אנשים). זאת על אף ההגיון הבהיר של מנגנון הפעולה של החיסון וההצלחה המסחררת בקופים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים