בתשובה ליובל רבינוביץ, 16/11/03 22:15
פיצויים 180884
וחלקי הראש הקרבי של הטיל המסויים הזה שנמצאו עם שברי המטוס הגיעו לשם במקרה ?
והאוקראינים הסכימו לשלם פיצויים כמחווה של פילנטרופיות וטוב לב ?
האמונה שהעולם שטוח נראית לי סבירה יותר.
תגובתך האחרונה היא מהמוזרות שקראתי באייל מאז שהגעתי אליו.

אגב, אני מניח שהיו בעבר הרבה מקרים שבהם הופלו מטוסים ע"י טילים "ידידותיים". על מקרה אחד כזה אני יודע, כי זה היה ממש אצלנו. מטוס של חיל האוויר שחדר בטעות לתחום האסור בדימונה הופל שם ע"י טיל הוק.
פיצויים 180886
במקרה בדימונה, שיגור הטיל היה טעות, אבל הטיל כוון במטרה להפיל את המטוס. כלומר ההחלטה להפיל את המטוס היתה טעות, ולא עצם ההפלה. כאן מדובר במקרה בו שוגר טיל, לא בטעות -- אבל גם לא בכוונה להפיל מטוס, ובכ''ז הפיל מטוס. נדמה לי שיובל צודק, וזהו מקרה יחיד במינו.
פיצויים 180887
במקרה דימונה, למיטב ידיעתי, ההחלטה להפיל את המטוס לא הייתה טעות אלא החלטה מודעת. מדובר היה בטייס חיל האוויר שמטוסו נפגע והוא איבד את ההכרה (או שאולי כבר מת) ומטוסו המשיך לטוס לכיוון הכור. הסיכון לפגיעה היה גדול ועל כן הוחלט להפילו.

בכל מקרה, לענייננו (זו בעצם יותר תגובה ליובל), מקרה יחיד במינו בוודאי שאינו שולל את האפשרות שאכן מדובר היה בטעות, במיוחד לאור הסוג הספציפי של הטיל, והעובדה שיובל מכנה את ההסבר "דחוק" ומוסיף את פסקת "אנו אמורים להאמין" לא מעלה או מורידה, לעניינו: תגובה 37632
פיצויים 180920
גם אתה חושב שלא היה מדובר באירוע של טיל אוקראיני טועה ?
פיצויים 181024
בדומה לך, אני דווקא מצדד בגישת הפתרון הפשוט (אידיוט בצבא אוקראינה, לא פעולת טרור ולא שום דבר דומה לזה). פשוט תיקנתי טעות בהשוואה שהבאת: יובל צודק, מבחינה זו שאין תקדים למקרה של "הפלה מוטעית". אבל אני לא מקבל את המסקנה שלו (דהיינו, שלא סביר שזו באמת טעות).

כמאמר האמרה הידועה, "אל תייחס זדון למה שאפשר להסביר ע"י טפשות".
פיצויים 181035
כפי שראית בתשובתי האחרונה ליובל, אני מקבל את דבריו בפרשנות שלך (בתוספת ''אולי'', כמובן, כי זה שאין אנו יודעים לא אומר שלא קרה, כמו שאני בטוח שבעולם בודאי לא רבים יודעים על המקרה של המטוס בדימונה, ובכל זאת הוא היה). אבל זה באמת לא חשוב. גם הפלת מטוס בריטי בעיראק ע''י טיל פטריוט, למשל, הייתה טעות, אולי טעות מסוג אחר. יש כל מיני סוגים של טעיות. אגב, אני מסתייג מהמלים ''אידיוט בצבא אוקראינה''. כשמפעילים מערכות כאלה קורות טעויות גם במערב.

אבל מה שחשוב יותר, ולכן שאלתי אותך את שאלתי האחרונה, הוא שהיום כל כך ברור שמדובר בטיל אוקראיני, בגלל הסיבות האחרות שהבאתי , (ומי שאינו מאמין בכך דומה למי שאינו מאמין שהעולם עגול או שישנה היבשת אנטרקטיקה), אם כן היה מקרה או לא היה מקרה לא כל כך חשוב לויכוח הזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים