משהו ששכחתי 181677
מרוב התלהבות להגן על צה"ל כמיטב יכולתי בעניין הנדון, שכחתי לציין שברור שאיני ממליץ להפיץ מידע מוטעה, גם כשהמטרה היא שמירה על ביטחון שדה. צריך לשמור על הסודות תוך השתדלות לעשות זאת ע"י אי גילוי כל האמת, אבל לא ע"י הפצת פרטים לא נכונים בכוונה.
לכן, אני חושב שהייתה זו טעות לומר שדובר בטילי הלפייר. אבל אני יכול להבין סיטואציה שבה הדובר שמתבקש לענות על שאלה ישירה כזאת ואינו מוכן לענות עליה מסיבות של ביטחון שדה, לא מצליח באותו רגע למצוא תשובה אחרת. לו התשובה הייתה "אין תגובה", היה העניין מתגלגל וגורם לנזק הסברתי דומה לזה שנגרם בגלל התערבותו של שריד. צריך איך שהוא לפעול בצורה חכמה ש"מורחת" את השואל מבלי לשקר במפורש. אבל זה לא כל כך פשוט, ואפילו אני, כשאני יושב בנחת בחדרי, איני יכול לחשוב על תשובה נאותה שתפתור את הבעיה בצורה אלגנטית. על אחת כמה וכמה כשצריך לעמוד מול העיתונאים פנים אל פנים.
הביקורת שהבעתי בתגובותי הקודמות הייתה על התלהבות היתר מהצד שלנו לחשוף את השקר וגם לצרף אליו פרשנויות שמועות והשערות בלתי בדוקות שגורמות בפרוש נזק. בסך הכל האינטרס שלנו צריך להיות הגנה על הצבא שלנו ועל מפקדיו. נכון שאם אנו נתקלים במשהו ממש מלוכלך שמצפוננו אינו עומד בפניו, צריך לצאת עם זה. אבל זה צריך להיעשות, כמו שכתבתי לשריד, רק אחרי שהדברים ברורים לגמרי, ולא בצורה שיגררו שמועות והשערות בלתי נכונות שגורמות נזק.
תוך שאני כותב את הדברים נזכרתי בסיפור ישן שקצת בלבל אותי. מלחמת ששת הימים נפתחה בהודעה שקרית של ממשלת ישראל, שעיקרה הוא שצה"ל החל לפעול בעקבות התקפה של האויב. אני הייתי באותו בוקר בשרות סדיר, ידעתי מה קורה, ושמעתי את ההודעה הזאת ברדיו: "במקביל נראו על מסכי המכ"מ" וכו'.
הודעה שקרית בעליל שבאה להטעות ולבלבל את האויב, כדי שלא יבין בדיוק במה המדובר (למרות שהאויב יודע שהוא לא תקף).
האם השקר הזה לא היה מוצדק ? איני בטוח.
לכן, מה שקבעתי בתחילה שלעולם אין לשקר אולי לא נכון.
משהו ששכחתי 181699
כיצד לדעתך "התבלבל" האויב מההודעה השקרית בפתיחת מלחמת ששת הימים?
משהו ששכחתי 181707
אני חושב שיציאה עם הודעה כזאת אכן יכולה לבלבל.
האויב יכול לחשוב שלא מדובר כאן בפתיחה במלחמה כוללת שמטרותיה השמדת כל חיל האוויר שלו ויציאה לכיבוש חצי האי סיני, אלא איזה מבצע, שבא אולי בגלל שגיאה בהבנת פעולות הצד השני. בהתאם להבנה זו הוא גם ייערך בצורה לא נכונה לתגובה.
אסור לשכוח שתנאי ההתחלה של מלחמת ששת הימים היו מאד לא נוחים, ולו לא הייתה הפתעה התמונה הייתה יכולה להיות מרה מאד מנקודת הראות של הצד שלנו.
ואכן היו הרבה סימנים שהמצרים לא הבינו בדיוק מה קורה, והדבר השתקף בהודעותיהם וגם בדיווחים של צבאם לדרגי השלטון. עד כמה הבלבול הזה היה גם תוצאה של ההודעה השקרית הזאת קשה לדעת.
משהו ששכחתי 181722
כשיצאה ההודעה מטוסי חיל האוויר כבר השמידו את חילות האוויר של מצרים וסוריה. האם אתה באמת חושב שההערכות המודיעין המצרית והסורית מסתמכות על הודעות ברדיו הישראלי? מוזר מאד לדעתי. לדעתי אתה עושה כאן מעשה יובל רבינוביץ' (ראה הדיון שלנו בסוגיית המטוס שהופל) כאשר אתה רושם "עד כמה הבלבול הזה היה גם תוצאה של ההודעה השקרית הזאת קשה לדעת."
משהו ששכחתי 181728
אם זכרוני אינו מטעני, ההודעה הזאת יצאה בד בבד עם תחילת התקיפה בסביבות שבע בבוקר. אך כך או כך אין זה חשוב לענייננו. אני עושה "מעשה רבינוביץ"' ? נו טוב. אנשלוביץ' רבינוביץ' . . .

בממשלת רבין הראשונה כיהן כשר האוצר יהושע רבינוביץ'. שאלו אז איך מתרגמים לעברית : רע, יותר רע, הכי רע.
התשובה: רע, רבין, רבינוביץ' . . .
משהו ששכחתי 181742
אם ההודעה הייתה מתפרסמת בשבע בבוקר הרי שהיא הייתה הורסת את כל אלמנט ההפתעה, שכן שעת ה-ש שבה אמור היה להגיע הגל הראשון של המטוסים לשדות התעופה בסוריה ובמצרים הייתה 7:45. אם תזכיר לי, הערב אני אבדוק ב"ששה ימים שש שנים" מתי פורסמה ההודעה הראשונה.

אם נשוב לענייננו, בפירוש איני מקבל את ההנחה שההודעה הנה"ל נועדה לבלבל את תמונת המצב הסורית והמצרית, כמו שהודעה דומה מצידן לא הייתה מבלבלת את המודיעין הישראלי. ההצהרה הנ"ל כוונה כלפי האוכלוסיה בישראל ואולי כלפי כלי התקשורת בעולם.
משהו ששכחתי 181788
7.45 התקיפה.
הודעת דובר צה"ל הראשונה ב-‏8.00 בבוקר.
משהו ששכחתי 181816
"ששה ימים שש שנים" מציין שבשעה 8:10 שודרה הודעת דובר צה"ל ב"קול ישראל".
משהו ששכחתי 182100
או קיי. ועכשיו כשכולנו יודעים שההודעה השקרית שודרה כעשרים דקות אחרי תחילת התקיפה, בו ננסה לחשוב שוב לשם מה היה צורך בשקר. אתה כותב:

"ההצהרה הנ"ל כוונה כלפי האוכלוסיה בישראל ואולי כלפי כלי התקשורת בעולם."

למה היה צריך לשקר לציבור הישראלי ? קשה לי לחשוב על איזה שהוא נימוק הגיוני. ולמה לשקר לכלי התיקשורת בעולם ? הרי בסופו של דבר השקר יתגלה ואז נעמוד בפני ביקורת. לדעתי, אין מנוס מהמסקנה שכוונת ההודעה הייתה להטעות את האויב, ואין לי גם ספק שגופי מודיעין מאזינים גם להודעות רשמיות ולידיעות תקשורתיות.
משהו ששכחת 181912
"אתה עושה כאן מעשה יובל רבינוביץ ... כאשר אתה רושם "עד כמה הבלבול הזה היה גם תוצאה של ההודעה השקרית הזאת קשה לדעת." "

מעניין. האם תוכל, בנוסף לדוגמא, לתת גם איפיונים ספציפיים כדי שאוכל לזהות מעשה כזה כשאני רואה אותו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים