בתשובה לדובי קננגיסר, 20/12/01 12:35
ארגנטינה 182333
נכון, גם בארץ שומעים אותו לעג, למרבה הצער. לא למדנו שום דבר.
עדיין, תהום פעורה בין הלעג הזה ובין מה שלא מעט בלגים אומרים וחושבים כשהם רואים יהודים. כשהייתי בת 8, נסעתי עם בני כיתתי בבלגיה לבקר בגן החיות באנטוורפן. "איכס, יהודים", אמרה הילדה שישבה לידי באוטובוס כשראינו את "היהודים" מהחלון. אני דווקא הכרתי כמה אנשים שהיו יהודים וגם לא היו איכס, אז שאלתי אותה למה היא אומרת ככה. כשהיא הסבירה לי שהיהודים הם מגעילים ומסריחים, וסיננה שהם גם רצחו את ישו, כל כך נבהלתי מעוצמת השנאה שלא מצאתי את המילים לענות לה. שתקתי.
(הטיעון "איך את יודעת שהם רצחו את ישו" לא ממש עובד, את זאת הספקתי להבין כבר בגיל 6 מדיונים תיאולוגיים-היסטוריים עם בני כיתתי הבלגים, וגם ההולנדים, החביבים כל כך. 1979, לא ארבעים שנה לפני).
אילו אמרתי לה שאני בעצמי בדרך להיות יהודיה, היא היתה עוברת למקום אחר.
הרגשתי פחדנית שאני לא אומרת. אולי זה היה עוזר אילו ידעה שגם הילדה הבלונדינית היפה שהיא מנסה להרשים כבר חצי שנה, היא יהודיה?
אולי. או אז היא היתה מייחדת את שנאתה רק ליהודים ש"רואים עליהם". ילדה טובה בסך הכל.
כמו הבחור השרמנטי, עשר שנים אחר כך במסיבת רוק כבד באנטוורפן, לא של הניאו-נאצים. הוא קנה לי עוד בירה ואמר: "היהודים, הם לא מפריעים לי. מותר להם להיות עשירים, אני מניח שיש בהם כאלה שאינם גנבים. אבל את הישראלים, אותם אני שונא".
הלעג הזה בבלגיה, הוא נובע משנאה עמוקה שאינה מכוונת "רק" לחרדים. זו שנאה שמכוונת אלי, ואליך, ולכל יהודי בין אם הוא "מעז" לחשוף את "זהותו האמיתית", יהודי, ובין אם לא. זהות, שבעיני אנשים רבים בבלגיה עד עצם היום הזה אינה נתפסת כלגיטימית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים