כפירה בעיקר 187274
פתאום עלתה במוחי שאלת כפירה: אולי לישראל אין בעצם אופצייה גרעינית פעילה?

למה אני מתכוון? בדרך כלל מקובל לראות בניסוי גרעיני את כרטיס הכניסה למועדון המדינות המגורענות. הניסוי הגרעיני אמור להוכיח, ליטב ידיעתי, שהנשק שנבנה אכן פעיל - כמו שעושים עם כל מערכת נשק או מערכת כלשהי. האם ישראל ערכה ניסויים גרעיניים? יכול להיות - ישנו הסיפור המפורסם על ההבזק באוקיינוס ההודי שיוחס לשיתוף-פעולה גרעיני ישראלי-דרום-אפריקאי וישנו גם ניסוי לא-גרעיני כלשהו שנערך לקראת סוף שנת 1966 - ראו http://www.fas.org/nuke/guide/israel/nuke/index.html (לקראת הסוף). היום אמנם אפשר לעשות סימולציות ממוחשבות (וזו אחת הסיבות שיש הגבלה אמריקאית על יצוא מחשבים בעלי כוח חישוב גדול במיוחד לישראל ולמדינות נוספות) אבל האם החישוב שקול לניסוי אמיתי? אולי גם באוקיינוס ההודי לא היה ניסוי גרעיני (קראתי פעם שהדעות חלוקות על כך)? האם ייתכן שהארסנל הגרעיני הישראלי (עפ"ז) הוא בעצם וירטואלי בלבד? אולי מדינת ישראל נמצאת באיזה "לימבו" שכזה שבו הנשק הגרעיני נמצא כל הזמן "במרחק סיבוב בורג" משמישות, אבל גם השמישות מוטלת בספק?
אם כבר כפירה 187284
אני מזמן מחזיק בדעה שלא רק שאין לישראל נשק גרעיני שמיש, אלא שאין לה שום נשק גרעיני בכלל, וכל הפרסומים הזרים, כולל ואנונו, אינם אלא תוצאה של הטעיה מודיעינית מתוחכמת.
כפירה בעיקר 187300
אחת מהפצצות שהופלו על היפנים (הרזה יותר, זאת עם שיטת התותח ולא עם שיטת הפיצוץ פנימה המורכבת יותר) הופלה מבלי שנערך שום ניסוי של פיצוץ גרעיני בקונפיגורציה זו. הם פשוט בנו וזרקו.
לדעתי, פצצות מסוג זה הוא עסק מאוד פשוט ואמין עבור מדינות שיש ברשותן דברים מורכבים הרבה יותר כמו כורים גרעיניים.
קצת דלק, קצת חומר נפץ, מקור ניוטרונים, שמיכה וקצת ידע שהיה לאמריקאים לפני יותר מחצי מאה (וסביר להניח שיש לנו אותו) וזה מתפוצץ בלי שום בעיות.
ישנן סוגי פצצות (כמו הילד השמן, למשל) המבוססות על פלוטוניום 239 שקצת יותר מורכב לבנות (זו הפצצה שהאמריקאים באמת בדקו לפני המשלוח) ואולי אין לנו *כאלה* שבאמת עובדות‏1 (למרות ש"הגורמים הזרים" טוענים שדווקא כן).

________
1 וכמו שאומרת הבדיחה עם הזקן: יש דברים יותר מדאיגים. יכול להיות שראשי הנפץ שלנו עובדים מצויין והם יגרמו לפיצוץ גרעיני מפואר (לאחר תקלה בשיגור).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים