במאה ה-‏8 היה בארץ רעש אדמה הרסני שעוצמתו 7-7.5 בסולם ריכטר 196690
במאה ה-‏8 היה בארץ רעש אדמה שעוצמתו 7-7.5 בסולם ריכטר. מומחים מאוניברסיטת תל-אביב שחקרו את רעשה האדמה הזה מקווים שקו השבר מהמאה השמינית יסייע בחיזוי עוצמת רעשי אדמה עתידיים, כך דווח בכתב העת "האוניברסיטה" של אונ' ת"א:

ממצאי מחקר גיאולוגי בטבריה בראשות ד"ר שמואל מרקו אישרו עדויות היסטוריות על רעש אדמה אזורי הרסני שאירע ב-‏18 בינואר 749.

תעודות מהמאה ה-‏8 ממצרים, מסוריה ומירושלים מתארות רעש אדמה בעוצמה בלתי רגילה, שגרם להרס כנסיות, בתי כנסת וארמונות באזור על פני שטח גדול. התיאור המפורט ביותר מתייחס לירושלים, שבה נהרגו אלפים ונגרם נזק כבד למסגד אל-אקצה.

כעת יש בידינו הוכחה מדעית לרעש האדמה: ד"ר מרקו ועמיתיו גילו קו שבר פעיל של רעידת האדמה מאותה תקופה, במהלך חפירות ארכיאולוגיות בטבריה. אורכו של קו השבר 100 ק"מ, בין הכנרת לים המלח. המדענים מעריכים כי עוצמת רעש האדמה בשנת 749 היה כ-‏7-7.5 בסולם ריכטר.

"המסמכים ההיסטוריים מאפשרים לנו לקבוע את התאריך המדויק והזמן של רעש האדמה ואת מידת ההרס, ובעזרת טכניקות גיאולוגיות מודרניות ניתן לחשב את ההסטה של השבר בקרום כדה"א, חישוב המסייע בחיזוי עוצמתו המרבית האפשרית של רעש האדמה הבא שיזעזע את האזור, ובחיזוי המקום המשוער של פגיעתו," אומר ד"ר מרקו.

הוא ציין כי בקטעי שבר שבהם לא הייתה פעילות של רעש אדמה במשך תקופה ארוכה קיים סיכון גבוה להיווצרות רעש אדמה. רעש האדמה האחרון באזור התחולל ב-‏1033.
במאה ה-‏8 היה בארץ רעש אדמה הרסני שעוצמתו 7-7.5 בסולם ריכטר 196840
תמיד מומלץ לבקר בגן הלאומי בבית השאן ולראות את תוצאות הרעש משנת 749.
העמודים נושאי הסטיו, שקוממו אותם מחדש ב"רחוב סילוואנוס", הינם מונומנטלים וקרסו ברעש.
אח"כ אפשר לקפוץ לראות את הזרימה בירמוך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים