בתשובה לארז ליבנה, 16/03/04 20:58
התחשבות ברגשות האסקימואים 206136
זה, כנראה, לא נכון. למעשה, זה לא נכון פעמיים: פעם ראשונה, כי לא כל האסקימואים הם אינואיט. הקנדים הם אינואיט, אבל חלק גדול מהאסקימואים של אלאסקה, למשל, דווקא לא. פעם שנייה זה לא נכון, כנראה, משום ש"אסקימו" באסקימואית אין משמעותו "אוכלי בשר נא". הדרך היחידה להתייחס לכל האסקימואים בעולם בלי למנות את מגוון השבטים שלהם, היא לקרוא להם אסקימואים.

(פיסקה אחרונה)
התחשבות ברגשות האסקימואים 207371
וואלה.
אתר מוצלח.
(נסיון להציל את כבודי האבוד) אולי סֶדנה היא אלה של האינואיט בלבד?
התחשבות ברגשות האסקימואים 207410
מעניין שהעונה לשאלה מציין שהיא הטרידה אותו רבות כילד. אצלנו חשבו מקסימום: איך זה שהאיגלו לא נמס מבפנים כשמדליקים בו מדורה?
FIRE AND ICE 207548
אין לי מושג, כנראה האוויר ליד הקירות מבודד די טוב.
פעם היה לי מקרר ישן שהצטברו בו מים במדחס. כתוצאה מכך, המים היו קופאים בתוך צינורית נחושת קטנה בתוך הפריזר וחוסמים את מעבר הפריאון. בעקבות זאת המקרר היה מפסיק לקרר ומתחיל לעשות קולות משונים. הפיתרון היה להפשיר עם גפרור את הצינורית , תוך מספר שניות היה אפשר לשמוע פססס והמקרר היה מתחיל לזמזם בצורה בריאה שוב. כשהתופעה התחילה לקרות לעיתים קרובות ניסיתי להכניס נר דולק למקפיא, אבל הנר היה כבה כמעט מיד, אולי מחוסר חמצן ואולי מטיפות מים.

בסוף קראתי לטכנאי והוא החליף את הגז, והוסיף "מייבש"(משחן?). מאז ועד שמסרתי את המקרר, הוא המשיך לעבוד בצורה תקינה, אבל אם מישהו מוצא אצלו בבית מקרר עם מעט שעווה בתא ההקפאה, שידע מאיפה זה הגיע.
FIRE AND ICE 207567
אני מניח שזה קשור לחום הסגולי הנמוך של האויר, לעומת החום הכמוס (ככה זה נקרא? כמות החום הנדרשת להמסה) הגבוה של קרח. בפועל, זה מתבטא בכך ששכבת האויר הדקיקה שבאה במגע עם הקרח מתקררת בלי שהיא ממיסה כמות נראית לעין של קרח.
FIRE AND ICE 207572
טוב, האמת שיש לי ניחוש סביר, אבל רציתי לספר את סיפור המקרר.

הולכת החום בקרח כנראה יותר טובה מההולכה(או ההסעה) של האוויר, אז הקרח הפנימי מתקרר יותר מהקרח החיצוני מאשר הוא מתחמם מהאש.
FIRE AND ICE 207859
איך חשבת על פתרון הגפרור?

מעולם לא היה עולה על דעתי להכניס גפרור דולק לחימום צינורית בפריזר כדי שהמקרר יפעל.
FIRE AND ICE 207867
זה היה די מזמן, אבל נדמה לי שכשתארתי את הבעיה באיזה ארוחה משפחתית מישהו הציע שאולי יש לחות בתוך הגז, וכשחזרתי לדירה שפשפתי את הצינורית באצבע ( כמו אלדין) וראיתי שאחרי כדקה יש שיפור. מכאן הדרך לגפרור היתה סלולה.
ודייק 207624
הקרח מפשיר, או ניתך, אבל לא נמס.
ודייק 207625
בארץ אסקימוסים הייתי לא מזמן
גנבתי קילו קרח תפסו אותי על חם
בית דין בתוך האיגלו והשופט כועס
באמצע כל ההוכחה נמס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים