מה "הפתרון" שלכם ? 207216
נמסר שבחילופי דברים בין שרון ובין השרים המתנגדים לתוכניתו הוא זרק את המשפט : "מה הפתרון שלכם ?"

בהשתמשו במשפט השחוק הזה, ששגור כל כך בקבוצות השמאל, התגלה שרון שוב בדמותו החדשה: שמאלי קיצוני.

כי כל הטרמינולוגיה הזאת של "מה הפתרון ?" היא טרמינולוגיה שמאלנית. השואלים את השאלה הזאת לא חושבים כל כך מה בדיוק הבעיה שדרוש לה פתרון, וה"פתרון" - וויתור על השטחים עומד בפני עצמו ללא שום בעיה מוגדרת שהוא בא לפתור.
כתבתי על כך רבות. "הפתרון" נוצר אחרי מלחמת ששת הימים, כשהשמאל החליט להתעקש על וויתור על השגי המלחמה הזאת, וקרא לכך "פתרון". קודם לכן, גם היה מצב לא אידאלי במיוחד שכלל גם תקופות של טרור, וסכנה מהותית מתמדת שכמעט הסתיימה בחיסול המדינה. כלומר שלו רצו לחשוב על "בעייה", אזי הייתה אז "בעייה" חמורה הרבה יותר מזו שישנה היום.
אבל אז איש לא שאל "מה הפתרון ?", כי לא היו אז טריטוריות שהן "הפתרון", כביכול.
וה"פתרון" הזה, ויתור על טריטוריות נוסה כבר בהסכמי אוסלו. והוא התגלה לא כפתרון בכלל אלא כיצירת בעיה חדשה קשה הרבה מהבעיה שאולי בא לפתור.
מה "הפתרון" שלכם ? 207246
אתה מתקשה להבין את הבעייה. הבעייה היא שליטה על עם אחר שאינו רוצה בנו תוך כדי הפעלת אמצעי דיכוי ואיבוד צלם האנוש, וסכנת איבוד הרוב היהודי הדמוגרפי במדינת ישראל. כל זה בנוסף לנטל הכלכלי והביטחוני והבידוד הבינלאומי של ישראל.

הגדרת שרון כשמאלני קיצוני (או שמאלני בכלל) שקולה להגדרת טומי לפיד כחרדי ירא שמיים...
מה "הפתרון" שלכם ? 207320
איני מכחיש ששליטה בעם אחר שאינו רוצה בשולט (בודאי, כמצב מתמיד), היא בעייה, אבל אצלנו הבעייה הזאת היא רק קובית פאזל אחת בתמונה גדולה.
אשאל אותך שאלה: מה עדיף מבחינתך, המשך המצב הקיים, או נסיגה מכל "השטחים", ואחר כך מצב שבו ספיקת הרוגי הפיגועים היומית עולה נאמר פי מאה ?
ואל תאמר שאם ניסוג מצב הטרור ישתפר בהרבה, כי בכך נסטה מהנושא. שאלתי היא, בהנחה שהמצב יהיה כפי שתארתי. מה תעדיף ?
מה "הפתרון" שלכם ? 207462
א. זו לא תהיה סטייה מהנושא, כי זה פועל יוצא של הנסיגה. (תלוי באיזה תנאים כמובן).

ב. כל דבר עדיף מהמשך המצב הקיים. כמובן שנסיגה חד-צדדית כמו זו של שרון מסכנת אותנו בכך שהיא מחזקת את החמאס והג'יהאד בעזה וגורמת לתקדים לגבי הגדה, כל זה על מנת להתחמק ממו''מ עם הרשות.
מה "הפתרון" שלכם ? 207481
קשה לי להתמקד אתך, וכפי ששיערתי שתעשה, ברחת משאלה ישירה שבעזרתה ניסיתי לקדם את חילופי הדברים.

לכן אענה במקומך תשובה משוערת, ואמשיך.

אני מניח שלו היית עושה מאמץ לענות היית עונה משהו כזה: לו הנסיגה הייתה מביאה, להכפלת מספר הרוגי הפיגועים פי מאה כפי שאתה אומר, לא הייתי מחייב אותה, אבל אני מאמין שההפך הוא הנכון, ושהיא תקטין את המספר הזה.
וכשהדברים עומדים כך מדובר בחילוקי דעות בקשר להערכת תוצאות פעולת הנסיגה.
ומה שאני מנסה לומר בקשר לנושא "מה הפתרון שלך" הוא, שייתכן בהחלט שאני מעריך בניגוד לך שפעולה כזאת תחמיר את המצב עשרות מונים ואתה חושב שההפך הוא הנכון. חילוקי דעות כאלה הם לגיטימיים. ואם זה כך אתה לא יכול לומר לי "מה הפתרון שלך ?" כי זה כלל לא רלוונטי לויכוח.
אני מקווה שהבנת (אבל כמעט בטוח שלא), ואסתפק בכך.
מה "הפתרון" שלכם ? 207490
הבנתי את דבריך, אבל אני מתנגד לגישה הצרה הבוחנת דברים רק על סמך הטרור (שבעטיה "התפכחו" שמאלנים מפוקפקים). כשמסתכלים על המצב מנקודת ראות רחבה בהחלט יש טעם לשאול "מה הפתרון שלך?" ועובדה שיש גם "פיתרונות" מצד ימין - טרנספר או הכיבוש הנאור והמחנך בנוסח יובל רבינוביץ'.
מה "הפתרון" שלכם ? 207622
גם אני הבנתי את דבריך, ובכל זאת החורף נגמר, האביב מתחיל, הכינרת כמעט מליאה, הציפור עפה בשמיים ורבים יותר מתחילים לנצל את כביש חוצה ישראל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים