אז משפיע או לא? 207656
בסקר שנערך בקרב כאלף אנשים שצפו בסרט או מתמצאים בפרטיו, 83% אמרו כי הוא לא גרם להם להאשים את היהודים כיום במותו של ישו. 9% אמרו כי הסרט גרם להם אפילו לנטות פחות לראות ביהודים כיום אחראים לצליבה, ורק 2% אמרו כי הם חשים כעת נטייה גדולה יותר להאשים את היהודים בהריגת ישו. בקרב 146 מהנשאלים שאכן צפו בסרט 80% אמרו כי הוא לא השפיע על עמדתם, 5% אמרו שהוא הגדיל את נטייתם להאשים את היהודים, ו-‏12% אמרו שהוא הקטין אותה.

את הסקר ערך גארי טובין נשיא "המכון למחקרים יהודיים וקהילתיים" שמושבו בסן פרנסיסקו.

עד כה צפו בסרט 16% מהאמריקאים הבוגרים ועוד 48% מתכוונים לצפות בו בעתיד. מדובר בסך הכל בכ-‏135 מיליון בני אדם‏1. הסרט מוגבל למבוגרים בלבד.

אברהם (אייב) פוקסמן, מנהל ה"ליגה נגד השמצה" (ADL) והאיש שעמד בחזית המאבק נגד סרטו של גיבסון, אינו מזדרז להשתכנע שהסרט אינו מזיק. אל מול הנתונים המעידים על כך שהסרט לא עורר תגובות אנטישמיות בקרב הצופים סיפר פוקסמן על הצפה של מכתבי שנאה, המגיעים לליגה נגד השמצה בגלל פעולתה נגד האופן שבו מציג הפסיון את תפקידם של היהודים בצליבת ישו. הוא מעיד גם כי למשרדו מגיעים דיווחים על מכתבי שנאה שמקבלים מבקרי קולנוע ועיתונאים הכותבים נגד הסרט, ואפילו על מקרים בכל רחבי ארה"ב שבהם ילדים ובני נוער כינו את חבריהם היהודים "הורגי ישו". "זה הצית משהו", אמר פוקסמן, "זו לא מגיפה, אבל בהחלט יש שם משהו".

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...

1 יכול להיות שהמתמטיקה קצת לא מסתדרת כאן? כמה אנשים יש בארה"ב? קרוב ל-‏250 מיליון, לא?
אז משפיע או לא? 207682
בארה"ב יש כ270 מליון תושבים.
אז משפיע או לא? 208775
אני הייתי מאוד מופתע אם אמריקאים רבים היו מוכנים להודות (אם כי בעילום שם) שהם נעשו אנטישמיים יותר. התוצאות של הסקר מוטות בהכרח, ואפופידס התייחס הרי לגישה חבוייה.
אז משפיע או לא? 208781
כל זמן שהfMRI עדיין בחיתוליו אני לא מכיר דרך טובה יותר לברר מה אנשים חושבים מאשר סקרים. להגיד "התוצאות של הסקר מוטות בהכרח" זה בערך כמו להגיד "אני יודע יותר טוב מהם מה הם חושבים, ואל תבלבלו אותי עם סקרים" רק בצורה פחות בוטה.
אז משפיע או לא? 208783
אין לי מושג מה אנשים חושבים, ואין לי דיעה על האנטישמיות של מל גיבסון, או על הסרט, ולא ראיתי אותו בכלל. אני רק אומר שסקר שבו אנשים מביעים את דעתם האם הם נעשו יותר או פחות אנטישמיים‏1 בעקבות הסרט לא אומר כלום. אפשר לערוך סקר עם שאלות יותר עדינות לפני ואחרי הצפייה, אפשר לבחון תוצאות פיסיות (למשל – רישומי משטרה בארה"ב של מעשים פליליים בעלי אופי אנטישמי). אבל לשאול אדם "האם אתה אנטישמי" ושאלות דומות אומר בעיקר אם הוא חושב שאנטישמיות זה דבר טוב, לא אם הוא אנטישמי. אם אתה לא יכול למצוא דרך יותר טובה לדעת, כבר עדיף שתישאר בלי לדעת. זה כמו לשאול אנשים אם פרסומות משפיעות עליהם ולקבוע לפי זה את תקציבי הפרסום שלך.

1 אחרי כל הדיבורים שהיו, "האם היהודים אחראים למותו של ישו" זו שאלה שקולה.
אז משפיע או לא? 208792
נו באמת. אתה מזלזל כאן בעורכי הסקר. זה שמיצו לך את המסקנות לאמירות ברורות לא אומר שזה היה נוסח השאלות או שלא היו בו שאלות הצלבה‏1, שהוא לא השווה מגמות לדיעות לפני הצפייה וכו'.

1 no pun intended.
אז משפיע או לא? 208795
אתה כתבת: "2% אמרו כי הם חשים כעת נטייה גדולה יותר להאשים את היהודים בהריגת ישו". זה נשמע לי כמו משפט די ברור וחד-משמעי. יכול להיות שהיו שאלות נוספות ומעניינות יותר, אבל העובדה ש2% מהסקרים אמרו כי הם חשים כעת נטייה גדולה יותר וכו' לא אומרת כלום בפני עצמה.

ואין לי שום זלזול ושום טענה לעורכי הסקר. גם אותם אני לא מכיר. יכול מאוד להיות שהסקר נערך במקצועיות מוחלטת והוא מבטא בצורה מושלמת אם עמדות הציבור, אבל העמדות האלה פשוט לא אומרות כלום לגבי השאלה באיזו מידה הסרט מעודד אנטישמיות.
כללי אצבע 208877
צריך לבחור בין שני כללי אצבע:
א. יש לזלזל בעורכי סקרים (ואם לא בהם, אז בתוצאות שלהם).
ב. לסקרים צריך להאמין (כי הרי "אין דרך טובה יותר לברר מה אנשים חושבים").

למה הכלל השני מוצלח יותר?
כבדהו וחשדהו 208939
דווקא חשבתי שיש כלל שלישי: "כבדהו וחשדהו": תגובה 208909.
כללי אצבע 209308
כלל האצבע של תורת האוטוסוגסטיה אומר:
א' מוצלח יותר כאשר הסקר סותר את עמדתי וב' מוצלח יותר כשהוא מחזק אותה.
כללי אצבע 209333
ואכן, מחקר שקראתי פעם על הרגלי קריאה בעיתונים הראה, שהקוראים העמיקו במאמרי דעה שתמכו בדעותיהם, ורק רפרפו (בעצבנות?) על מאמרים שהציגו דעה מנוגדת. מצד שני, אולי לא צריך מחקרים בשביל לדעת את זה.

וקשור רק למחצה: סקר שנערך בין המאזינים לתוכניתו הפרובוקטיבית של הווארד סטרן, הראה שהמתנגדים לדעותיו האזינו לו משך זמן ארוך יותר מאשר התומכים בדעותיו. מדובר על תוכנית רדיו בת שלוש שעות(!), והשונאים האזינו לה משהו כמו שעתיים בממוצע (לא זוכרת בדיוק). כששאלו כל אחת מהקבוצות למה הם מאזינים, התשובה של מעריציו היתה "אני רוצה לדעת מה הוא יגיד עכשיו. התשובה של שונאיו היתה "אני רוצה לדעת מה הוא יגיד עכשיו".
:-)
כללי אצבע 209334
מישהו מצטט את הסקר בסרט שלו "פרטים אינטימיים"‏1

1 באנגלית זה הרבה יותר מצחיק.
אז משפיע או לא? 210103
מסקר אחר שנערך על ידי מכון המחקר "פיאו" שמושבו בוושינגטון עולה ש-‏26% מהנשאלים סברו כי היהודים אחראים למותו של ישו. זאת, לעומת 19% בלבד בסקר קודם שנערך ב-‏1997 על ידי רשת ABC. עלייה ניכרת ברגשות האנטישמיים התגלתה בשתי קבוצות עיקריות: האחת, צעירים מתחת לגיל 30, שם גדל אחוז הסבורים כי יהודים הרגו את ישו למעלה מפי שלושה לעומת הסקר הקודם (34% היום לעומת 10% ב-‏1997). הקבוצה השניה היא האפרו-אמריקנים, שם הוכפל המספר - 21% ב-‏1997 לעומת 42% כיום.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים