בתשובה לאופק, 06/05/04 11:52
ומכיוון יותר אופטימי 216885
למרות הדיסקליימר, לפיו אתה מבהיר מראש שאינך יודע מה תרבות זרה תעשה, אתה מתנהג אחר כך כאילו אתה כן יודע.

ברור לך לחלוטין שתרבות נעלה היא בעלת הערכים שלך, בדיוק כפי שדובי סבור שהערכים שלו הם המאפיינים את התרבות הטכנולוגית העליונה.

זה מביא אותי לטרנד האינסופי של המדע הבדיוני: החייזרים האינטליגנטיים תמיד מתנהגים כמו האידיאל של הסופר שכתב אותם. הם בדרך כלל אמריקאים, כמובן.

באחד מספריו של היינלין שיעשע אותי במיוחד שהמוסד הבינכוכבי המחליט על עניינים ברומו של עולם בנוי על פי מתכונת האומות המאוחדות: ייצוג פריטטי לכל גזע. זאת לעומת ספר של ארתור קלארק, בו השותפים הם כוכבי לכת אנושיים בלבד, ויש ייצוג פריטטי לכל כוכב לכת.

בזמנים מתוחים על פני כדור הארץ מתמלאים סיפורי המדע הבדיוני ביצורים חורשי רע. בזמנים רגועים הם שוחרי טוב (השווה את "מלחמת העולמות" ל-ET).

כשלעצמי, אני חושב שקטנים הסיכויים שמגע עם תרבות זרה גבוהה מאיתנו טומן בחובו משהו טוב. הנסיונות ליצור קשר עם ציוויליזציות מרוחקות נראה לי מסוכן ולא אחראי. מה שמציל אותנו, כמובן, הוא הסיכוי הפתטי למצוא ציוויליזציות כאלה על ידי שליחה קווית של שדרי רדיו או של חלליות (בהקשר הזה יש לציין את הניסיון המרחיק לכת מכל - פיוניר 10. אם החללית תגיע לציוויליזציה זרה, דבר המרוחק מאיתנו אלפי שנים למזלנו, הדבר עלול להביא לאסון הגדול ביותר של המין האנושי).

אל תניח שציוויליזציה גבוהה היא שוחרת טוב. זה לא קרה מעולם אצלנו. אולי זה קרה אצל אחרים ואולי לא. כדאי לבדוק את הנקודה הזו רק לאחר שהמין האנושי יהיה קצת יותר מפוזר ברחבי הגלקסיה.
ומכיוון יותר אופטימי 216921
הטון המתריס קצת מוזר. קראתי עוד פעמיים את ההודעה שלי, ועדיין אין לי מושג איפה "התנהגתי כאילו אני כן יודע" מה תרבות זרה תעשה, או איפה "ברורים לי לחלוטין" הערכים שלה. הקפדתי מאד לא להציג אף עמדה ערכית בשם שכנינו, ולהוסיף יותר סייגים על ידיעתי ממה שהוספתי (ולא רק בדיסקליימר) - אני פשוט כבר לא יודע איך.

והכיוון שאליו אתה גורר - מוזר עוד יותר. ההודעה הזו כבר לא כללה שום פערים רטוריים, אלא הבהרה מפורשת *מאד* מה זוית הראיה עם חיזרים נועדה להאיר. אותי אישית לא מעניין להפוך את המד"ב לנושא העיקרי כאן. אם אותך כן (ולפי הדבקות, כך זה נראה), זו כמובן זכותך. אני לא אשתתף בקו הזה הלאה, ודי מתסכלת ההתרשמות שכלל לא קראת את עיקר התגובה שלי אליך.

ואנא, להבא, אם תבחר להגיב לנושא האמיתי של הודעה ואם לא, עשה זאת בטון כזה שיהיה נעים גם לקרוא את מה שאתה כותב. הרצון הכן להחליף רעיונות הוא מה שמבדיל את האתר הזה מהווכחנות וההטפה השולטות בכיפה.
ומכיוון יותר אופטימי 216932
זה נחמד.

הצלחת להאשים אותי בכך שההודעה שלי היא לא לעניין, שהיא מוזרה, הטפת לי כיצד לנהוג ''להבא'' בהודעותי וכל זה מבלי להתייחס לנושא.

אבל זה לא חריג בשיטת הדיון שלך. הרי כבר כתבת שהויכוח ''כבר הוכרע'' ואצל מי שחושב אחרת זה מעיד על בורות.

אני מתנצל על כך שחיפשתי אצלך דיון בעניין זה מעבר לערימת הקלישאות. ''הרצון הכן להחליף רעיונות'' אצלך הוא עוד הצהרה. לא ממש משהו שהצלחת להראות שקיים אצלך.
וואו 217062
אחרי שירדו ענני האבק, חזרתי וקראתי את מה שכתבתי - ואני מבין אותך לגמרי.
גם אני, אם הייתי מקבל ביקורת על הטון שלי, (בדיוק כמו שהעברתי על שלך), הייתי נפגע ומתקפד. זה די מגוחך מצידי לספר בשבחי הפתיחות, ולנסות לשפץ את הכתיבה שלך באותה נשימה.

my bad, mea culpa. מתנצל מעומק ליבי, מקווה שתקבל זאת.
ומכיוון יותר אופטימי 217063
ולעניין התוכן: אחרי *עוד* קריאה, אני עדיין משוכנע שהקפדתי מאד לא להראות אף שביב בטחון באשר למעשי ושיקולי תרבות זרה. עדיין בעיניי הנושא המרכזי בהודעה המקורית שלי ובדיון בכלל הוא צמחונות, ואני עדיין שומר לעצמי את הזכות לא לסטות מהעיקר מבלי שתזקף לחובתי "התעלמות" (כאמור - כל דיון צד הוא לגיטימי. הדיון צד הספציפי הזה רק יתנהל בלעדי). הציטוטים שלי כמי שאומר שהויכוח "כבר הוכרע", ושמי שחושב אחרת זה מעיד על בורות - אני משער שפשוט נכתבו מתוך הכעס שאפף את כל ההודעה (וכאמור, אני לא מאשים אותך). אני רוצה לקוות שאם תקרא שוב את ההודעות שלי, המילים "כבר הוכרע"/"בורות" יחד עם הקשריהן יתפרשו אחרת.
ומכיוון יותר אופטימי 216946
''בזמנים מתוחים על פני כדור הארץ מתמלאים סיפורי המדע הבדיוני ביצורים חורשי רע. בזמנים רגועים הם שוחרי טוב'' - משום שמד''ב הוא לא כלי לתיעוד מצב הגלקסיה, אלא כלי להעברת מסרים או ביקורת על החברה בה חי הכותב.
ומכיוון יותר אופטימי 216984
מסכים בהחלט.

נראה שהצמחונות כאידאולוגיה המונית מתגברת לאחרונה, ועל רקע זה ניתן להבין את הודעתו של אופק (תגובה 216749), שאם לא נפסיק לאכול פרות, יגיעו הישויות האינטליגנטיות למסקנה שאנחנו מסכנים את שלום העולם.

יש המשתמשים בחברות זרות במדע הבדיוני כדי ליצור אלגוריה לעולמנו מהיבט מסויים. יש היוצרים את החברות הזרות במדע הבדיוני על פי החששות או התקוות שלהם, ובהמשך מאמינים ביציר כפיהם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים